Err_ssl_protocol_error Sorununu Düzelt

Google Chrome’da “Bu site güvenilir irtibat sağlayamıyor” ya da “Err_ssl_protocol_error” veya Hata Kodu 107 çözümü makalemizde.

Google Chrome, İnternet’te dolaşırken çoğu internet kullanıcısı için tercih edilen internet tarayıcısı olmaya devam etmektedir. Hızlı ve güvenilir yalnız birtakım durumlarda sorunlara yol açtığı biliniyor.

Örneğin, bir internet sitesine bağlanmaya çalıştığınızda bir hata mesajı alabilirsiniz – Bu site güvenilir bir irtibat sağlayamaz ve aşağıdaki err_ssl_protocol_error hata kodunu görüntüler.

Çoğu durumda, bu hata sunucuyla alakalı bir sorundan kaynaklanıyor ya da mevcut olmayabilecek bir client hüviyet doğruluğunu sağlama sertifikası isteyebilir.

Buna ek olarak, aynı hataya muhtelif nedenlerden kaynaklı niçin olabilir. Yine de, bu problemi düzeltmek için deneyebileceğiniz birkaç çözüm var.

Neler Okuyacaksınız? →

Err_ssl_protocol_error Çözümü

err_ssl_protocol_error çözümü için yapılacaklara geçmeden kısa bir izahat yapalım. Kullanıcıların Chrome ‘da güvenilir bir halde gezinmesini sağlamak için Chrome, internet sitelerinin güvenilir sertifikalar kullanmasını ister.

Güvenli internet sitelerinin güvenilir SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikalarına haiz olması gerekir. Başka bir deyişle, internet sitesinde Chrome’da güvenilir bir SSL sertifikası yoksa, bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR Çözümü için internet sitesinin URL’sine bakın. Bağlantı güvenilir ise, adres https ile başlamalıdır (sonunda s’ye dikkat edin).

Alternatif olarak, Chrome’un adres çubuğundaki emniyet durumunu denetim edebilirsiniz. Nasıl? Web sitesi adresinin solunda, emniyet durumunu denetim edin.

Bilgisayar ekranınızda bir kilit simgesi bulunan ‘Güvenli’ görünürse, internet sitesi güvenilir demektir.’Güvenli’ yanısıra ‘Bilgi ya da güvenilir değil’ ya da ‘Güvenli değil ya da tehlikeli’ olarak ayrım ederseniz, internet sitesini hemen terk etmelisiniz.

err_ssl_protocol_error yanlışı | err_ssl_protocol_error çözümü

Web sitesinin özgün olmasından eminseniz, aşağıdaki gibi adımları hazırlamaya devam edin:

1. Chrome QUIC Protokolünü dönem dışı bırak

Chrome’da QUIC Protokol yönteminin dönem dışı bırakılması, SSL hatasını düzeltmek için denenen ve test edilen yöntemlerden biridir. Bu nedenle Google Chrome tarayıcısında QUIC protokolünü dönem dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki adresi kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırın.

chrome://flags/#enable-quic ” yazın ve Enter tuşuna basın.

Ardından, açılır listeden “Devre dışı” yı seçin ve sonrasında Google Chrome tarayıcınızı tekrardan başlatın. Bundan sonra, Google Chrome’da SSL_PROTOCOL_ERROR hatasını görmeyebilirsiniz.

2. Doğru Tarih ve Saat Ayarlarını Yapılandırma

Bazen, tarih ve saat ayarlarındaki bir değişim de bu çakışmaya niçin olabilir. Bu nedenle, bu ayarı makul bir halde yapılandırmak daha iyi.

 • Önce, arama kutusuna Tarih ve Saat ayarlarını yazın ve bu ayarı seçin.
 • Ardından, değiştirebilmek için “tarih ve saati değiştir” i tıklayın.
 • Aynı şeyi değiştirebilmek için “Saat Dilimi” ni tıklayın.
 • İşiniz bittiğinde Tamam butonuna basın.

3. İnternet Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırak

SSL irtibat yanlışı ile karşılaştığınızda Gizli modda Google Chrome’u başlatmayı denetim edin ve gizli saklı modda ssl irtibat hatasıyla aynı internet sayfasını yükleyin.

Web sayfasına erişiyorsanız, uzantılarınızdan birinin bu hatayı verdiği konusu ile alakalı emin olabilirsiniz. Soruna niçin olan uzantıyı bulmaya çalışın ve dönem dışı bırakın ya da uzantıyı kaldırın.

Bunu yapmak için;

 • Google Chrome tarayıcısını açın, sağ üst köşedeki Menü simgesini tıklayın ve ‘Diğer Araçlar’ seçeneğini belirtin.
 • Ardından, Uzantılar seçeneklerini tıklayın ve dönem dışı bırakmak istediğiniz uzantıya işaretli Etkin seçeneğini kaldırın.
 • Ardından, tamamiyle silmek için Kaldır’ı tıklayın.

4. SSL durumunuzu temizle

Bazen SSL durumu bilmeden SSL bağlantısını engelleyebilir. SSL durumunuzu silmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

Denetim Masası’nı açın ve Kategori bölümünde Ağ ve Internet uygulaması’nı tıklayın.

Daha sonra, Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni seçin ve İnternet Seçenekleri’ni seçin.

Son olarak, İçerik sekmesinde SSL durumunu temizle’yi tıklayın ve OK butonuna basın.

5. İnternet Güvenliğini ve Gizlilik Seviyesini Değiştir

“Yüksek” seviyesini emniyet ve gizlilik seviyenize ayarladıysanız, SSL linkleri da dahil olmak suretiyle meçhul birtakım linkleri engelleyebilir. Bu, bilgisayar ekranınızda err_ssl_protocol_error hatasının yanıp sönmesine niçin olabilir.

Bu ayarları “Orta” ya da “Düşük” olarak değiştirerek bu problemi çözebilirsiniz ve SSL bağlantılarınız artık engellenecektir. İnternet güvenliği ve gizlilik seviyenizi değişim yapmak için, Denetim Masası’nı açın ve İnternet Seçenekleri’ni seçin.

Ardından, “Güvenlik” sekmesini seçin ve “Orta” seviyesini ayarlayın.

Aynı prosedürü “Gizlilik” sekmesiyle yapın. Bu ayarları değiştirdikten sonra, problemin giderilip giderilmediğini ya da hala devam edip etmediğini onaylamak için Google Chrome tarayıcınızı tekrardan yüklemeyi deneyin.

6. Antivirus ayarlarınızda SSL protokolü taramayı hariç tutun

Bazen bir Antivirüs uygulaması meçhul sorunlara niçin olabilir. Bu yüzden, bunu düzeltmek için Kurulum> Gelişmiş ayar> Protokol filtreleme>> “SSL”>”SSL protokolünü tarama” ye gidin.

Bunu niçin yapmanız gerekiyor? Çünkü birtakım durumlarda virüsten koruma ve şifreli veriler arasındaki çatışmalar kaçınılmazdır. Bu yöntem, problemi başarıyla gidermenize destek oluyorsa tarayıcınızı, virüsten koruma yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin.

Ayrıca, tarayıcı verilerinizi paklayın ve SSL tarayıcınızı tekrardan etkinleştirmeye çalışın.

Ayrıca Bknz:

 • Google Chrome’da ERR_CONNECTION_REFUSED yanlışı çözümü
 • ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR Nasıl Düzeltilir?
 • Bağlantınız kesildi – ERR_NETWORK_CHANGED
 • NET::ERR_CERT_WEAK_SIGNATURE_ALGORITHM Çözüm

err_ssl_protocol_error hatası için değişik bir çözüm yolu öneriniz var ise bize yorum bölümünde bildirebilirsiniz.