Evan Spiegel Kimdir?

resim11523208
resim11523208

Sosyal medya ağları günümüz teknolojisinin kullanıcıları içinde maksimum kullanılan programlar içinde yer alıyor. Bunlardan biri olan Snapchat, görüntülü ve anlık mesajlaşma mobil uygulamasıdır. Snapchat platformu üç kurucu ortak tarafınca kurulmuştur. Kurucularından biri ise Amerikalı bir internet girişimcisidir. Snap şirketinin CEO’su ve icra kurulu başkanı olarak bulunan girişimci Evan Spiegel’dır. Peki Evan Spiegel kimdir?

Evan Spiegel, günümüzde en büyük toplumsal medya ağlarından biri olan Snapchat’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Spiegel’ın üniversite devri onun hayatındaki en mühim kararlardan birisidir. Bunun en büyük nedeni ise Spiegel’ın teşebbüs hikayesinin burada başlamasıdır. Böylece Snapchat platformu bir ders projesi olarak başlamış ve kolay bir vecibe olmaktan ayrılıp şirkete dönüşmüştür.

Amerikan iş insanı Spiegel 2015 yılında, hemen hemen 25 yaşlarındayken dünyanın en genç milyarderi olmuştur. Forbes verilerine göre Spiegel’ın anlık net kıymeti 2,7 milyar dolardır. Serveti, Snapchat’in başarısının ve toplumsal medya ağı olarak büyümesinin bir sonucudur. Öte taraftan Spiegel, girişiminin başarı hikayesiyle ve dünyanın hayranlıkla bakmış olduğu genç bir girişimci olarak öne çıkmaktadır.

Mark Zuckerberg‘in kurucusu olduğu Facebook, şimdi ki ismi ile Meta, kim bilir toplumsal medya şirketlerinin başlangıcında geliyor. Meta, 2012 senesinde bünyesine Intagram platformunu da katarak gelişme elde etti. Öte taraftan bünyesine katmaya çalmış olduğu bir öteki platform ise Snapchat oldu. Ancak bu hususta başarısız kaldı.

Bugün 32 yaşlarında olan Evan Spiegel, kariyerinin zirvelerinde olmaya devam etmektedir. Öte taraftan teknoloji haberlerinin yanı sıra magazin basının gündemine de oturmuştur. Peki genç yaşlarında milyarder olan Evan Spiegel’ın etkin hikayesi iyi mi başladı? Spiegel’ın kariyer yaşamı iyi mi bir ivme kazandı? Dünyanın en büyük tanınmış toplumsal ağlarından biri olan Snapchat iyi mi kuruldu?

Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Evan Spiegel kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi ‘Evan Spiegel Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

İçindekiler

Evan Spiegel Kimdir?

Evan Thomas Spiegel, Amerikalı bir internet girişimcisidir. Aynı zamanda etkin bir iş insanı olan Spiegel, Snapchat idare edici ekibinde “Baş Yönetici” olarak yer almaktadır. Hatta Snapchat kurucu ortağıdır. Dahası Spiegel, 25 yaşlarında dünyanın en genç milyarderi olmuştur. 2014 senesinde teknoloji dünyasında sesini duyurmaya başlayan Evan Spiegel etkin hikayesi ile dikkat çeken girişimcilerden biridir.

Teknoloji dehası şeklinde de tanınmış Spiegel, bunun yanı sıra bonkör bir hayırsever şeklinde de öne çıkmaktadır. Öte taraftan zıt görüşlere haiz şeklinde de tanınmaktadır. Ancak bütün görüşlere karşın Snap şirketine yapmış olduğu katkı ve yatırımları ile Spiegel’ın etkin olduğu konusu ile ilgili hem fikiriz. Tüm bu görüşlerin yanı sıra Snapchat platformunun yükselişi ile beraber Spiegel ve kurucu ortağı Murphy, servetlerini dünyaya yardım için kullanmaya başlamıştır.

Önümüzdeki 20 sene içinde ikili, pay senedi affetme lafı vermiştir. Tüm bu fonlar ise direkt olarak sanat, eğitim ve gençlik için kar amacı gütmeyen programlarda kullanılmaktadır. Ek olarak firmanın öteki hayırsever nedenler ile de bağış yapmış olduğu bilinenler içinde yer almaktadır. Peki Snapchat kurucu ortağı olarak tanınmış genç girişimci Evan Spiegel kimdir? Spiegel’ın hikayesi iyi mi başladı? Gelin bu problemlerin cevaplarına yakından bakalım.

Evan Spiegel, 4 Haziran 1990 doğumludur. Spiegel, Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles’da dünyaya gelmiştir. Evan Spiegel zengin, zengin bir ailenin çocuğudur. Spiegel’ın anne babaları Melissa Ann Thomas ve John W. Spiegel’dır. Ünlü iş insanının ebeveynlerinin mesleği ise avukatlıktır. Evan Spiegel, Los Angeles Pacific Palisades bölgesinde büyümüştür. Zengin bir aile çocuğunun haiz olabileceği bütün olanaklara haiz olduğu da bilinmektedir.

2016 senesinde Evan Spiegel magazin basının gündeminde oldukça konuşulan bir girişimci olmuştur. Spiegel, Avustralyalı manken Miranda Kerr ile aşk yaşamaya başlamıştır. 2016’da nişanlanan çift 2017 senesinde ise evlenmiştir. 2018 senesinde ise çiftin ilk evlatları dünyaya gelmiştir. Spiegel ve Kerr çiftinin iki evladı vardır. Bunlar; Hart Spiegel ve Myles Spiegel’dır. Miranda Kerr, Spiegel’ın en büyük destekçisi olarak bilinmektedir. Ünlü model Miranda Kerr, arkadaşları ve çevresi ile sıklıkla Snap paylaşarak platformu da etken olarak kullanmaktadır.

Spiegel’ın Eğitim Dönemi

Evan Spiegel, eğitim yaşamını hususi okullarda devam ettirmiştir. Aynı zamanda Spiegel, babasının mezun olduğu okulda üniversite hayatına başlamıştır. Crossroads School for Arts and Sciences hususi mektebinin en iyi talebesi olmasa da Spiegel, burada grafik tasarımcı olarak ustalaşmıştır. Ardından Spiegel, eğitimi için Standford Üniversitesine kabul edilmiştir. Ancak Snapchat girişimi nedeni ile okulu bitiremeden ayrılmıştır.

Spiegel, Standford Üniversitesinden ürün tasarımı lisans derecesi ile yalnız 2018 senesinde mezun olabilmiştir. Üniversite tarzı ise hayatındaki en mühim adımlardan biri olmuştur. Standford Üniversitesinde tanıştığı arkadaşları Bobby Murphy ve Reggie Brown ile beraber bir teşebbüs öyküsünü başlatmışlardır. Bilindiği suretiyle bu teşebbüs hikayesi Snapchat olarak ortaya çıkmıştır. Peki Evan Spiegel kariyerine iyi mi adım attı? Snapchat’in hikayesi nedir? Gelin bu soruların yanıtlarını yakından inceleyelim.

Evan Spiegel’ın Kariyeri

Geçmişteki yanlışlardan ders çıkarmak ve emin adımlar ile hayata devam etmek pek çoğumuzun bilmiş olduğu yaşam felsefelerinden biri. Spiegel’ın kariyer hayatında da buna misal olacak özellikte başarısızlık ve kanıtlanan başarılar yer alıyor. Geçmiş yanlışlar bir noktada Spiegel’ın hayatında geleceğinin garantisi olan etkin yola neden olmuştur. Peki Snapchat CEO’su ve kurucu ortağı Evan Spiegel’ın kariyer yaşamı iyi mi başladı? Snapchat iyi mi kuruldu?

Snapchat platformu piyasaya sürülmeden ilkin Spiegel kariyerine bir yetişim programı ile başladı. Spiegel, Red Bull şirketinde yetişim yaptı. Ardından Güney Afrika’da kariyer eğitmeni olarak çalıştı. Kariyeri rastgele bir yöne devam edebilecekken Spiegel, teknoloji dünyasında iz bırakmaya karar verdi. Teknoloji dünyasına adım attığı teşebbüs ile Spiegel, 25 yaşlarında 1 milyar doların üstünde bir net kıymet elde etmeyi başardı.

Ancak Snapchat girişiminden ilkin Spiegel, 2010 senesinde Future Freshman isimli bir start-up kurdu. Bir internet sitesi olan Future Freshman, lise öğrencilerinin üniversiteye başvurma şeklini iyileştirmeyi amaçlıyordu. Öğrencilere ve velilere üniversite müracaat sürecinde öneriler sağlıyordu. Aynı zamanda öğrencilerin stresini azaltmak için bir hizmet de sunuyordu. Ancak Future Freshman girişimi popülerlik kazanmadı. Bu nedenle Spiegel, fikirden caymak zorunda kaldı.

Evan Spiegel ve Bobby Murphy, iyi bir takım olduklarının farkına varmıştı. Nisan 2011’de Spiegel ve Murphy, mobil resim paylaşımı dünyasında bir tatbik oluşturmaya karar verdiler. Böylece Snapchat platformu ortaya çıktı. Spiegel Snapchat’in iyi mi kurulduğunu anlattığı blog yazısında “Arkadaşlarımız ile ilginç özçekimler ve gülünç fotoğraflar paylaşabileceğimiz bir yer istedik.” ifadelerine yer verdi.

Snapchat Platformunun Kuruluş Hikayesi

Snap Inc. bir kamera şirketidir. Snapchat mobil uygulaması olarak tanıdığımız Snap Inc. şirketinin başlangıç hikayesi sadece bir üniversite ders projesi olarak başladı. Ancak bu proje kolay bir vecibe olmaktan çıktı. Basit bir vecibe olmayan projenin potansiyelinin farkına varılmıştı. Uygulamanın özgün ismi Picaboo’ydu. Fakat üniversitede proje iyi gitmiyordu. Yine de bütün eleştirilere karşın kurucu ortaklar pes etmedi.

2011’in yazında Spiegel’ın evinde kamp kuran üç kurucu ortak işi başlattılar. CEO ve tasarımcı olarak Spiegel yer alırken, CTO ve geliştirici olarak Murphy ve baş marketing görevlisi olarak Brown şirkette çalışıyordu. 2011 yılının temmuz ayında Snapchat’in erken bir versiyonu piyasaya sürüldü.

Spiegel’ın liderliğinde Snapchat, genç kullanıcılar içinde hızlıca popülerlik kazandı. 2012’de tatbik 20 bin kullanıcı kaydetmişti. Böylece Spiegel, 2012 senesinde projesine daha oldukça vakit ayırabilmek adına okuldan ayrılmaya karar verdi.

Bu dönemlerde şahsi harcamalarını karşılamaya yönelik ek bir işte çalıştı. Software üreticisi Intuit isimli şirkette çalışmaya başlayan Spiegel, bir taraftan Snapchat üstünde de çalışmaya devam etti. Ardından bütün zamanını Snapchat girişimi üstüne yoğunlaştırdı. Bu nedenle ailesinin evine taşınmaya kabul eden Spiegel, Palisades’a geri döndü.

2012 senesinde Instagram 1 milyar dolara satılarak Facebook bünyesine dahil olmuştu. 2013 senesinde Facebook, benzer şekilde 3 kat daha oldukça karşılığında Evan Spiegel’e öneri götürülmüştü. Ancak Spiegel teklifi geri çevirdi. Kendi imkanları ile yoluna süren girişim, 2015 senesinde da ciddi bir yatırım aldı.

Bu yatırımdan ilkin Spiegel, fikirlerinin çalınmasından korkuyordu. Bu nedenle melek yatırımcılar ile konuşmayı bir süreliğine reddetmişti. Hatta firmanın yatırımları için kredi kartlarını maksimize etmeyi tercih ediyordu. Ardından fikrini değiştirdi ve Snapchat almış olduğu yatırımlar ile kalkınmaya başladı.

2016 Eylül’de Snapchat marka ismini, Snap olarak değiştirdi. Snap, öteki teknolojileri de içeren bir toplumsal medya firması oldu. Ertesi sene Snap, halka arzını gerçekleştirdi. 2018 yılına kadar Snapchat 187 milyon kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde etkin kariyer yaşamı ve dünyanın en genç milyarderi olarak dikkat çeken Amerikalı internet girişimcisi Evan Spiegel kimdir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Yalnızca bir ders projesi olarak ortaya çıkan daha sonra dünyanın en büyük toplumsal ağı ve toplumsal medya firması haline gelen Snap Inc. şirketinin kuruluş hikayesine değindik.

Özetle Evan Spiegel, teknoloji dünyasının dehası ve etkin genç girişimcisi olarak anılmaktadır. Aynı zamanda Spiegel, dünyanın en büyük toplumsal ağlarından biri olan Snapchat’in baş yöneticisidir.

Öte taraftan Amerika Los Angeles’da zengin bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Evan Spiegel, ayrıcalıklı bir çocukluk devri geçirmiştir. Aynı zamanda ufak yaşlardan itibaren teknolojiye alaka duymaya başlamıştır. Böylece bugünkü kariyerinde haiz olduğu olanaklar ve çalışmalarının izleri görülmüştür.

Evan Spiegel, etkin kariyer yaşamının yanı sıra bazı ödüllere de layık görülmüştür. 2013 senesinde Evan Spiegel, Crunchies En İyi Mobil Uygulama Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca 2015 senesinde LAEDC tarafınca Los Angeles ekonomisinin geliştirilmesine ve sakinleri için iyi ücretli işler yaratılmasında önder görevi nedeni ile Eddy Ödülü’ne layık görülmüştür.

2017’de ise Snap şirketinin ticarete başlaması ile beraber 26 yaşlarında en genç halka aleni firma CEO’su olmuştur. 2021 yılı itibari ile Spiegel, Forbes 400 sıralamasında 13,8 milyar dolarlık serveti ile 55’nci sırada yer almıştır.

Şüphesiz görüntülü ve anlık mesajlaşma uygulaması olarak en mühim Snapchat platformunun başarılı olmasını birçoğumuz duymuştur. Bu bağlamda kamera firması olarak yoluna süren Snap Inc.’in arka planında bulunan adların kim bulunduğunu bilemeyebiliyoruz. Bu nedenle sizler için etkin iş insanları ve girişimcilerin hikayelerine değindiğimiz rehberlerimize yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Bu içeriğimizde ise Amerikan internet girişimcisi Evan Spiegel’ın hikayesine değindik.

Peki ya sizler dünyanın en genç milyarderi olan Evan Spiegel ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Spiegel’ın kariyerini ve teşebbüs öyküsünü iyi mi buldunuz? Evan Spiegel hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.