Face ID Nedir? Face ID Güvenilir midir?

resim18942558
resim18942558

Dijital hayattaki kullanıcı sayısının artması, düzgüsel olarak emniyet önlemlerinin artmasını da gerektiriyor. Bundan kaynaklı günümüzde akıllı cihazlarda ve bilgisayarlarda muhtelif koruma şekilleri mevcut. Bu yöntemlerden birisi de Face ID oluyor. Apple cihazlarda bulunan Face ID kavramı, hemen hemen yeni olarak kullananların hayatlarına girmeye başladı diyebiliriz. Bundan kaynaklı bir çok şahıs Face ID nelerdir diye merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için Face ID nedir, ne işe yarar, güvenilir midir ve alternatifleri nelerdir sorularına yanıt vereceğiz. Böylece sizlerin akıllarında bulunan Face ID hakkındaki soru işaretlerini kaldırmaya çalışacağız. Face ID hakkındaki detaylardan bahsetmeden ilkin Face ID nelerdir sorusuna yanıt vermek daha doğru olacaktır. Gelin hep beraber Apple tarafınca tasarlanan ve süratle yaygın bir halde kullanılmaya başlanan bu özelliğin ne olduğuna daha yakından bakalım.

İçindekiler

Face ID Nedir?

Güvenlik yöntemleri, olabildiğince çeşitlenmeye başladı. Siber korsanlar arttıkça geliştiriciler de düzgüsel olarak emniyet yöntemlerini geliştirme ihtiyacı hissettiler. Virüs başta olmak suretiyle muhtelif siber tecavüz ve casusluk şekillerinden korunmak için şifreli, desenli gibi monitör kilitleri mevcut. Son vakit bu monitör kilidi çeşitlerine bir çeşit daha eklendi. O da yüz kilidi oldu.

Birçok akıllı telefon üreticisi, kullanıcılarının emniyet seviyesini artırabilmek adına yüz tanımalı monitör kilidi özelliği geliştirmeye başladı. Apple da bu üreticilerden birisi oldu. Şirket, iPhone X modeli ile beraber kullanıcılarına Face ID adındaki yüz kilidi hususi durumunu sundu. Apple, emniyet konusu ile alakalı titiz davranmaya çalışıyor. Bundan dolayın firmanın iPhone X modelini tanıtmadan ilkin yakın zamanda yüz tanımlı monitör kilidi hususi durumunu kullanıcılarıyla buluşturacağı bekleniyordu.

Apple, hem kullanıcılarını hem de teknoloji meraklılarını daha fazla bekletilmeden 2017 senesinde iPhone X ile beraber Face ID adındaki emniyet hususi durumunu tanıttı. Şirket, bu özelliği geliştirirken parmak izi tanımlı monitör kilidi özelliği olan Touch ID’den yola çıktı. Apple, parmak izi müdafaasının güvenilir olsa da pek basit olmadığını düşünüyordu. Bundan kaynaklı kullanıcılarına, parmak izi tanımlı monitör kilidine göre daha basit ve güvenilir olan yüz tanımlı monitör kilidi hususi durumunu alternatif olarak sundu.

Apple, Özelliği Kısa Zamanda Hızla Geliştirdi!

Apple tarafınca gösterilen ilk Face ID versiyonu birazcık zayıftı. Özellik, her ne kadar basit olması amacıyla geliştirilse de çok süratli çalışmıyordu. Bu vaziyet da kullananların Face ID yerine alternatif hüviyet doğruluğunu sağlama yöntemlerine yönelmelerine yol açıyordu. Durumun bilincinde olan Apple, 2018 senesinde iPhone XS ve XR modellerini tanıttı. Şirket, bu modellerde iPhone X modeline göre daha gelişmiş sensörler kullandı. Böylece Apple, Face ID özelliğinde ciddi bir hız artışını yakalamış oldu.

Face ID Nedir

iPhone modelleri için Face ID hususi durumunu geliştiren Apple, bu özelliğin iPad modellerinde de olması icap ettiğini düşündü. Bu kapsamda 2018 yılının son çeyreğinde tanıtılan iPad modelleriyle beraber Apple, Face ID hususi durumunu iPad’lerde de kullanmaya başladı. Şirket, bir taraftan özelliğe haiz model sayısını artırırken bir taraftan da özelliği geliştirdi. Böylece Face ID, süratle süratli ve etkin bir emniyet opsiyonu hâline geldi.

Face ID, belirttiğimiz gibi temelde bir monitör kilidi olarak geliştirildi. Ancak Apple kullanıcıları, günümüzde Face ID ile bir çok prosedür yapabiliyorlar. Bu işlemlerin başlangıcında ödeme bilgilerini doğrulamak ve hüviyet doğrulamak geliyor. Bu özellikler vasıtası ile Face ID, süratle yaygınlaşmaya başladı.

Tabii ki hususiyet yaygınlaşırken bir taraftan da soru işaretlerini bununla beraber getirdi. Bu sorulardan maksimum merak edilenlerin başlangıcında da Face ID güvenilir midir sorusu geliyor. Yazımızın devamında sizler için Face ID güvenilir midir, Apple bu hususta kullanıcılarına neler vadediyor bu mevzuya yakından bakacağız.

Face ID Güvenilir midir?

Yüz tanıma temelli emniyet kilitleri, basit oluyorlar. Bunun yanı sıra yabancılar için yüz tanıma kilitli bir cihaza erişmek olabildiğince zor. Bundan kaynaklı kullanıcılar, cihazlarında hızla bu emniyet seçeneğini tercih etmeye başladılar. Apple kullanıcıları da Face ID hususi durumunun geliştirilmesiyle beraber bu özelliği yaygın bir halde kullanıyorlar. Fakat birtakım kullanıcılar, bu özelliğin güvenliği konusu ile alakalı kaygı yaşıyorlar. Bu kullanıcılar tarafınca dört gözle beklenen asli soru, yüz verileri iyi mi korunuyor oluyor.

Apple, bu hususta kullanıcılarının huzurlu olması icap ettiğini söylüyor. Çünkü şirket, yüz verilerinin rastgele bir halde paylaşılmadığını belirtiyor. Hatta Apple tarafınca meydana getirilen bilgilendirmeye göre Face ID verileri, yalnızca kullanıcının cihazında yer alıyor. Bu veriler, iCloud ya da öteki bir yerde depolanmıyorlar.

Bunun yanı sıra Apple, kullanıcılarına diledikleri vakit yüz verilerini silme imkânı da sunuyor. Şirket, Face ID ayarlarını sıfırlayan kullananların yüz verilerinin matematiksel modellerinin de kendiliğinden silindiğini söylüyor. Bu veriler, öteki yerde depolanmadığı için cihazdan silinince her yerden silinmiş oluyorlar.

Bir öteki dört gözle beklenen mevzu da yüz verileri üçüncü parti uygulamalarla paylaşılıyor mu oluyor. Çünkü bilinmiş olduğu suretiyle Face ID, özelliği destekleyen uygulamalarda da kullanılabiliyor. Peki Apple, yüz verilerini bu uygulamalarla paylaşıyor mu?

Apple’ın yüz verilerini hiç bir şirketle paylaşmadığını belirtmiştik. Bundan kaynaklı şirket, yüz verilerini tatbik geliştiricileriyle de paylaşmıyor. Bunun yanı sıra tatbik geliştiricileri, yüz verilerine erişemiyorlar. Uygulamalar her ne kadar Face ID hususi durumunu desteklese de Apple, uygulamaların yüz verilerine erişmelerine ve depolamalarına izin vermiyor.

Face ID Çalışmama Sorunu Neden Yaşanır?

Bazı Apple kullanıcıları, Face ID hususi durumunu kullanamadıklarını belirtiyorlar. Bu kullanıcılar, genelde özelliği problemsiz kullanabilirlerken birden kullanamamaya başladıklarını söylüyorlar. Bizler de sizlere bu durumun birkaç sebebini ve çözüm yolunu söyleyeceğiz.

İlk olarak Apple, bilinmiş olduğu suretiyle muayyen aralıklarla cihazlarına program güncellemesi gönderiyor. Son dönemlerde bu güncellemeler, Face ID ile alakalı muhtelif geliştirmeler ve iyileştirmeler içermeye başladılar. Bundan kaynaklı bu güncellemeleri yapmayan Apple kullanıcıları, Face ID özelliğinden yararlanamaya başlıyorlar. Bu durumun çözümü tabii ki cihazınızı güncellemekten geçiyor. Cihazınızı güncellemek için Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme sekmesine gitmeniz kafi olacaktır.

Eğer Face ID hususi durumunun çalışmama problemi yaşıyorsanız bu sorun, sizden kaynaklı olabilir. Apple, özelliği yüz idrak etme konusu ile alakalı olabildiğince geliştirdi. Öyle ki özellik; makyajlı, şapkalı ve hatta sıklıkla gözlüklü yüzleri bile rahatça algılayabiliyor. Fakat özellik, bazen yüz tanıma konusu ile alakalı başarısız olabiliyor. Bu durumların başlangıcında maskeli yüzler geliyor.

Pandemi ile beraber insanoğlu gündelik yaşamlarının çoğunda maske takmak halinde kalıyorlar. Apple, Face ID hususi durumunu geliştirdiğinde pandemi hemen hemen başlamamıştı. Bundan kaynaklı Apple sensörleri, hemen hemen maskeli yüzleri algılayamıyorlar. Apple, bu hususta olabildiğince fazla tenkit aldı. Fakat şirket, hemen hemen bu soruna net bir çözüm bulamadı. Apple, bu hususta kullanıcılarına çözüm olarak maske kullandıkları yerlerde Face ID yerine Touch ID kullanmalarını öneri ediyor.

Face ID çalışmama problemin yaşanmasının bir öteki nedeni ise donanımsal sorunlar oluyor. Face ID, temelde cihazda bulunan kameralar ve sensörler vasıtası ile çalışıyor. Cihazdaki kamerada ya da sensörlerde yaşanmış olan donanımsal bir sorun, Face ID hususi durumunun çalışmamasına niçin oluyor.

Eğer bu şekilde bir durumdan şüpheleniyorsanız ilk ilkin Face ID hususi durumunu sıfırlamanızı öneri ediyoruz. Daha sonra problemin çözülmemesi halinde cihazınızı da sıfırlamanız sizin için yararlı olacaktır. Son olarak problemin donanımsal olmasından emin olduğunuzda cihazınızı servise göndermeniz gerekmektedir.

Face ID Özelliği Ne Kadar Gelişebilir?

Apple, Face ID hususi durumunu süratle olabildiğince iyi bir seviyeye getirdi. Bunun haricinde şirket, özelliğe ayrı bir ehemmiyet veriyor. Çünkü hususiyet bahsetmiş olduğumuz gibi yüz verilerini kullanıyor. Bundan kaynaklı Apple, özelliğin hem emniyet hem de kullanılabilirlik kısımlarına büyük ehemmiyet veriyor. Bahsettiğimiz gibi özellik, şu an Face ID destekli cihazlarda süratli ve etkin bir halde kullanılabiliyor. Peki Apple, Face ID hususi durumunu daha ne kadar geliştirebilir?

Face ID gelecekte ne duruma gelebilir sorusuna aslında net bir yanıt vermek çok zor. Çünkü teknoloji hızla gelişiyor ve önümüzdeki süreçte teknolojinin ne ölçüde olacağını kestirmek pek basit değil. Apple da gelişen teknolojiyi en iyi takip eden şirketlerin başlangıcında geliyor. Bundan kaynaklı Apple’ın planları ile alakalı net bir yorum yapmak basit olmuyor.

Face ID Özelliği Ne Kadar Gelişebilir

Fakat mevcut gidişata bakıldığında Apple, Face ID hususi durumunu öncelikle daha fazla kullanıcıya ulaştırmayı hedefleyecek diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde firmanın bu özelliği, Mac kullanıcılarıyla buluşturacağı söylenmişti. Bunun yanı sıra Apple, tatbik geliştiricilerine Face ID desteği konusu ile alakalı kolaylık sağlamaya devam ediyor.

Şirket, Face ID hususi durumunun koruma seviyesinin, Touch ID hususi durumunun koruma seviyesinden neredeyse 2 kat daha kuvvetli bulunduğunu savunuyor. Bundan kaynaklı Apple, Face ID hususi durumunu kullanıcıları için bir çok alanda erişilebilir yapmak istiyor.

Bunun haricinde ileriki dönemlerde cihazlarda kullanılan sensörler gelişecektir. Bu sayede Face ID özelliği daha süratli çalışmaya başlayabilir. Pratik olması amacıyla tasarlanan özellik, daha süratli çalışmaya başlarsa bir çok Apple kullanıcısının öncelikle tercih etmiş olduğu emniyet opsiyonu olacaktır.

Alternatif Güvenlik Yöntemleri Nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi Apple, Face ID hususi durumunu iPhone X modeliyle beraber kullanıcılarına sundu. iPhone X modelinden eski iPhone modellerine haiz olan kullanıcılar, bu özellikten yararlanamıyorlar. Bundan kaynaklı bu kullanıcılar, Face ID yerine alternatif olarak hangi emniyet yöntemlerini kullanabiliriz diye merak ediyorlar. Gelin hep beraber iPhone ve iPad cihazlarda, Face ID özelliğine alternatif olarak kullanabileceğiniz emniyet yöntemlerine bakalım.

Parola

En temel emniyet şekillerinin başlangıcında parola ile koruma yer alıyor. Parolalı emniyet sistemleri, teknolojik cihazlarda uzun süredir yer alıyorlar. Apple cihazlarda da bulunan parolalı emniyet seçeneği, Face ID özelliğine alternatif olan ilk emniyet tekniği olarak karşımıza çıkıyor.

Parola, asli emniyet şekillerinden birisi. Bundan kaynaklı parola ile korunan bir cihaza erişmek, Face ID ile korunan bir cihaza erişmeye göre daha basit olabiliyor. Burada tabii ki en mühim aktif kullanılan parola oluyor. Birden fazla parola kurmak ve parola kullanılan platformlarda değişik parolalar kullanmak, parola güvenliği için olabildiğince önemli.

Çeşitli parolaları kafamda tutamam bu hususta desteğe ihtiyacım olabilir diyorsanız bu aşamada devreye gizyazı yöneticileri giriyor. Bunun yanı sıra basit tahmin edilebilecek bir parola kullanmanız, cihazınızın emniyet seviyesini olabildiğince düşürecektir. Bu yüzden kuvvetli bir parola oluşturmakta güçlük çekiyorsanız, parola oluşturucuları kullanabilirsiniz.

Touch ID

Bir öteki alternatif emniyet tekniği ise Touch ID oluyor. Parmak izi ile koruma yöntemi, uzun süredir teknoloji şirketleri tarafınca kullanılıyor. Apple, bu tekniği 2013 yılından beri cihazlarında kullanıyor. iPhone 5S ile beraber Apple kullanıcılarının hayatlarına giren Touch ID, günümüzde Apple cihazlarda maksimum kullanılan emniyet şekillerinin başlangıcında geliyor diyebiliriz.

Bahsettiğimiz gibi Face ID özelliği, iPhone X ve sonra piyasaya çıkan modellerde mevcut. Bundan kaynaklı iPhone X öncesi iPhone modellerini kullanan Apple kullanıcıları, sıklıkla Touch ID hususi durumunu kullanıyorlar. Touch ID özelliği, ilk vakit çok yavaş çalışıyordu. Bunun yanı sıra sensörler, birtakım vakit parmak izini okumakta güçlük çekiyorlardı.

Touch ID

Fakat günümüzde Apple, kullandığı aktüel yazılımlar ve sensörler vasıtası ile Touch ID hususi durumunu kullanan kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Özellik, günümüzde Face ID kadar olmasa da süratli ve etkin bir halde çalışıyor. Bundan kaynaklı Face ID hususi durumunu sunan olmayan kullanıcılar, genelde Touch ID hususi durumunu kullanmayı tercih ediyorlar.

Touch ID, parmak izini kullandığı için birtakım kullanıcılar emniyet konusu ile alakalı tereddüt ediyorlar. Fakat Apple, kullanıcılarının şahsi verilerini koruduklarını ve rastgele bir halde paylaşmadıklarını belirtiyor. Bunun haricinde Apple, Face ID verileri gibi Touch ID verilerinin de depolanmadığını söylüyor.

Face ID Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Face ID nelerdir ve ne işe yarar?

Apple, kullanıcılarına cihazlarında kullanabilecekleri muhtelif emniyet özellikleri sunuyor. Face ID özelliği de Apple tarafınca tasarlanan iPhone ve iPad modellerinde yer edinen bir emniyet özelliğidir. Apple kullanıcıları, bu hususiyet sayesinde yüz okutma sistemiyle cihazlarına erişebilmektedirler. Bunun yanı sıra Face ID; satın alma ve programa giriş yapma başta olmak suretiyle muhtelif işlemlerde de kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Face ID iyi mi aktif edilir?

Face ID, kullanması olabildiğince basit bir emniyet sistemidir. Apple, ilk aygıt kurulumunda Face ID tanımlanması yapılmasını istek etmektedir. Bu aşamada Face ID’yi aktifleştirmediyseniz cihazınızın Ayarlar > Face ID bölümüne giderek Face ID hususi durumunu aktif hale getirebilirsiniz.

Face ID aktif değil ne demek?

Face ID, bazen doğru bir halde hatta hiç bir şekilde çalışmamaktadır. Bundan kaynaklı da Apple kullanıcıları, Face ID aktif değil uyarısıyla karşılaşabilmektedirler. Bu uyarının ilk sebebi, cihazınızın yüzünüzü tam anlamıyla algılayamamasıdır. Bundan kaynaklı öncelikle yüzünüzde algılanmama sorununa niçin olabilecek bir şey olmadığından emin olmalısınız. Bir öteki niçin ise Face ID hususi durumunun bozulmuş olmasıdır. Face ID, sensörlerin hasar görmesinden kaynaklı çalışamayabiliyor. Bundan kaynaklı bu hatayla karşı karşıyaysanız donanımsal bir problem yaşıyor olabilirsiniz.

Face ID tamiri ne kadar?

Apple, Face ID desteği bulunan neredeyse bütün modellerinde Face ID tamiri imkanı sağlıyor. Böylece Face ID hususi durumunun çalışmasını elde eden sensörleriniz bozulur ise telefonunuzu Apple Servisine teslim edebilirsiniz. Face ID onarım ücreti, kullanmış olduğunuz cihazın modeline göre değişim göstermektedir.

Face ID hangi telefonlarda var?

Apple, Face ID hususi durumunu öncelikle iPhone X modeliyle kullanıcılarına sundu. Şirket, bu modelden sonra piyasaya sürdüğü bütün telefon modellerinde Face ID hususi durumunu kullandı. Yani Face ID özelliği; iPhone X, iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 serilerinin modellerinde bulunmaktadır.

Genel Değerlendirme

Face ID, son vakit maksimum tercih edilen emniyet şekillerinin başlangıcında geliyor. Bundan kaynaklı başta Apple kullanıcıları olmak suretiyle neredeyse bütün teknoloji kullanıcıları, Face ID nelerdir diye merak edebiliyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Face ID hususi durumunu ayrıntılı bir halde açıkladık.

Sizler için hazırladığımız Face ID rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde sizler için Face ID nedir, ne işe yarar, güvenilir midir ve niçin çalışmaz gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra Face ID özelliğinden bahsederken alternatif emniyet yöntemlerine de değindik.

Ayrıca Face ID ile alakalı sık sorulan sorulara da yanıt vermeye çalıştık. Böylece son zamanların maksimum kullanılan emniyet özelliklerinden olan Face ID özelliğiyle alakalı aradığınız bütün soruların cevabına rehberimizden rahatça ulaşabilirsiniz.

Sizler de Face ID hakkındaki sorularını ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.