Facebook Hesabı Nasıl Silinir? – 2022

resim74218494
resim74218494

Çok sayıda etken kullanıcıya haiz olan Facebook, öteki toplumsal medya platformlarına göre güncelliğini kaybetmiş gibi gözüküyor. Bu durumda birtakım kullanıcılar Facebook hesabını silmeyi düşünmektedir. Bu nedenle akıllara gelen soru ise Facebook hesabı iyi mi silinir oluyor. Biz de bu nedenden dolayı Facebook hesap silme linki ve hesap kapatma adımlarını da içeren ayrıntılı bir içerik hazırladık.

Sosyal medya hesapları, günlük yaşamın oldukça mühim bir kısmında yer alıyor. Son dönemlerde popülerleşen ve yeni akıma dahil olan çoğu toplumsal medya aracı mevcut. En tanınmış toplumsal medya platformlarının ilk sıralarında ise on beş yılı aşkın süredir hayatımızda bulunan Facebook var.

Facebook kurulduğu günden bu yana oldukça fazla değişiklik gösterdi. Hatta artık isim ve yapı değişikliğine giderek, Mark Zuckerberg’e ait Facebook platformu yeni toplumsal medya firması Meta oldu. Bu noktada toplumsal ağlar gelişmeye devam ettikçe kullanıcılar platformlardaki hesap sayısını azaltmak istiyorlar. Bu nedenle kullanıcılar, hesaplarını silerek artık o platformlarda yer almak istemiyorlar. Bunun için içeriğimizde Facebook hesabı iyi mi silinir sorusunu yanıtlayacağız.

Sosyal medyanın negatif etkilerinden şikayetçiyseniz endişeleriniz ne olursa olsun hesabı kaldırmanın iki yolu vardır. Bu nedenle hesap kaldırmanın iki yolu olan Facebook hesabını silmek ve dönem dışı bırakmak mevzularına değineceğiz. Aynı zamanda Facebook hesabını silmeden ilkin dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz. Hatta Facebook hesabınızı silmeden ilkin bilgilerinizi iyi mi indirebileceğiniz konusu ile ilgili da izahat hazırlamaya çalışacağız.

İçindekiler

Facebook Hesap Silme Linki – 2022

İçeriğimizin başlangıcında bu prosedürü daha ilkin yapmış olanların kısa sürede kavuşması için Facebook hesap silme linki ekledik. Bu irtibat üstünden direkt olarak Facebook hesabı kalıcı olarak kapatma sayfasına ulaşabilirsiniz. Ancak yapmanız gereksinim duyulan adımları tam anlamıyla bilmiyorsanız içeriğimizde anlattığımız ayrıntılı adımları okumanızı şiddetle öneri ediyoruz.

Doğrudan Facebook hesap silme linki için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz!

Facebook Hesap Silme Linki – 2022

Facebook Hesabı Silme – 2022

Uygulamayı telefonunuzdan silmeniz, Facebook hesabı kapatma anlamına gelmez. Uygulama silme prosedürü hesabınızı kalıcı olarak silmek için işe yaramaz. Platform ile olan bağınızı tamamiyle koparmak için Facebook hesabınızı silmeniz gerekmektedir. Meta’ya ait olan Facebook, Android ve iOS işletim sistemindeki mobil tatbik ya da bir Web tarayıcısı vasıtasıyla hesabınızı silmenize imkân tanımaktadır. Unutmamanız gereksinim duyulan nokta hesap silme prosedürü yapıldıktan sonraki 30 gün içerisinde Facebook prosedürü geri almanıza izin vermektedir. Hesap ve bilgilerin tümünün silinmesi için 90 güne gereksinim vardır.

Facebook hesabı iyi mi silinir sorusuna verilebilen iki değişik çözüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki mobil tatbik üstünden hesap silme tekniği olmaktadır. Diğeri ise tarayıcı vasıtasıyla Facebook’un internet sitesinden giriş sağlayarak olası olmaktadır. Şimdi bu iki yönteme de yakından bakalım.

Facebook Hesap Silme: Mobil Uygulama

Facebook, hesabınızı Android ve iOS olmak suretiyle her iki işletim sistemi üstünden silmenize imkân tanımaktadır. Eğer siz de Facebook hesabınızı mobil tatbik vasıtasıyla telefon kullanarak silmek istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Telefonunuzdaki Facebook mobil programını açın. Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ en aşağıda bulunan ızgara simgesine dokunun.
 • Aşağı kaydırın ve Ayarlar ve Gizlilik opsiyonunun altında bulunan Gizlilik Kısayolları’na tıklayın.
 • Daha sonrasında aşağı doğru kaydırdığınızda Facebook Bilgilerin başlığı altında bulunan “Hesabını ve bilgilerini sil” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan iki seçenek arasından Hesabı Sil’i seçin ve Hesap silme işlemine devam et’e tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrandaki nedenlerden birini seçmeniz gerekiyor. Daha sonrasında hesap silme işlemine devam et seçeneğine tıklayın.
 • Aşağı kaydırın. Hesabı Sil öğesini seçin.
 • Bu işlemin sonrasında Facebook’a hesap silme isteğini göndermiş oluyorsunuz. Belli bir sürenin sonunda hesabınız tamamiyle silinecektir.
Facebook hesabı iyi mi silinir

Facebook Hesap Silme: Tarayıcı

Facebook hesabını tamamiyle silmek için kullanılan bir öteki teknik ise bilgisayar ya da bir telefon vasıtasıyla bir tarayıcıdan bu prosedürü gerçekleştirmektir. Eğer siz de Facebook hesabınızı tarayıcı vasıtasıyla silmek istiyorsanız şu adımları takip edin:

 • Bilgisayarınızdaki ya da telefonunuzdaki tarayıcıyı açın. Facebook’a girin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşedeki aşağı ok simgesine tıklayın.
 • Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayın sonrasında Ayarlar’ı seçin.
 • Solda bulunan menü panelinden Facebook Bilgilerin’e tıklayın.
 • Sağda oluşturulan bölümün en altında bulunan Dondurma ve Silme’yi seçin ve Gör’e tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrandaki ikinci opsiyonu yani Hesabı Sil’i seçin ve Hesap Silme İşlemine Devam Et’e tıklayın.
 • Hesabı Sil’i seçin.
 • Doğrulama için gizyazı girmeniz gereklidir. Bu şekilde gereksinim duyulan işlemlere devam edin.
 • Bu işlemin sonrasında Facebook’a hesap silme isteğini göndermiş oluyorsunuz. Belli bir sürenin sonunda hesabınız tamamiyle silinecektir.
Facebook hesabı iyi mi silinir

Facebook Hesabı Devre Dışı Bırakma – 2022

Facebook hesabı iyi mi silinir sorusuna değinmeden ilkin iyi mi dönem dışı bırakılır konusunu inceleyelim. Hesabı dönem dışı bırakmak, platformdan geçici olarak yitmek anlamına gelmektedir. Kaybolmanız kalıcı değildir. Verileriniz saklı tutulmaktadır. Aslında bu geri dönüşünüzün süresiz olarak beklenmesi anlamına gelmektedir. Bu yol ile bir ihtimal geçici olarak toplumsal medya detoksu yapabilirsiniz. Hesabınızı kalıcı olarak silmek yerine doğru seçenek hesabınızı dönem dışı bırakmak olabilir.

Öncelikle hesabınızı dönem dışı bırakmak için Facebook programını tarayıcıdan ya da mobil uygulaması üstünden açmanız gerekmektedir. Gelin bu iki yönteme de yakından bakalım.

Facebook Devre Dışı Bırakma: Mobil Uygulama

Facebook, hesabınızı Android ve iOS olmak suretiyle her iki işletim sistemi üstünden dönem dışı bırakmanıza imkân tanımaktadır. Eğer Facebook hesabınızı mobil tatbik vasıtasıyla telefon kullanarak dönem dışı bırakmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Telefonunuzdaki Facebook mobil programını açın. Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ en aşağıda bulunan ızgara simgesine dokunun.
 • Aşağı kaydırın ve “Ayarlar ve Gizlilik” opsiyonunun altında bulunan Ayarlar’a tıklayın.
 • Daha sonrasında “Hesap” bölümünde bulunan Kişisel Bilgiler seçeneğine tıklayın.
 • Hesabı Yönet’e tıklayın ve Dondur’a tıklayarak devam edin.
 • Güvenlik sebebi ile sizden tekrardan şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girin ve devam edin.
 • Facebook hesabını dondurma ekranında, hesabınızı dondurduğunuzda neler olacağından bahseder. Ayrıca niçin hesabınızı dondurduğunuza ilişkin bir niçin seçmeniz istenmektedir.
 • Nedeninizi seçtikten sonrasında devam ederek ilerleyin.
 • Tüm bunların sonunda hesabınız dondurulacaktır. Devre dışı bırakma prosedürünü gerçekleştirseniz bile istediğiniz vakit giriş yaparak etken hale getirebilirsiniz.
Facebook hesabı iyi mi silinir

Facebook Devre Dışı Bırakma: Tarayıcı

Facebook hesabını dönem dışı bırakmak için kullanabileceğiniz bir öteki teknik ise bilgisayar ya da bir telefon vasıtasıyla bir tarayıcıdan bu prosedürü gerçekleştirmektir. Eğer Facebook hesabınızı tarayıcı vasıtasıyla dönem dışı bırakmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan tarayıcıyı açın. Facebook’a girin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşedeki aşağı ok simgesine tıklayın.
 • Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayın sonrasında Ayarlar’ı seçin.
 • Solda bulunan menü panelinden Facebook Bilgilerin’e tıklayın.
 • Sağda oluşturulan bölümün en altında bulunan Dondurma ve Silme’yi seçin ve Gör’e tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrandaki ilk opsiyonu yani Hesabı Dondur’u seçin ve Hesap Dondurma İşlemine Devam Et’e tıklayın.
 • Doğrulama için sizden gizyazı istenmektedir. Bu şekilde gereksinim duyulan işlemlere devam edin.
 • Bu işlemin sonrasında Facebook hesabınız dondurulacaktır. Ancak istediğiniz vakit tekrardan hesabınıza giriş yaparak etken hale getirebilirsiniz.

Facebook Hesabını Devre Dışı Bırakmak ile Silmek Arasındaki Fark Nedir?

Bir Facebook hesabını kapatmanın iki değişik yolu olmasından bahsetmiştik. Bunlar; Facebook hesabını dönem dışı bırakmak ve hesabı silmektir. Hesabı dönem dışı bırakmak ve silmek arasındaki en mühim fark, Facebook hesabınızı dönem dışı bıraktığınızda geri dönme ihtimalinizin olmasıdır. Ancak dönem dışı bırakmada olan bu elastikiyet hesap silme işleminde yoktur. Hesap silme kalıcı bir işlemdir.

Facebook hesabınızı dönem dışı bırakmanız bahsetmiş olduğumuz gibi geçici bir işlemdir. Hesabınızı dönem dışı bıraktığınızda, profiliniz gizlenmektedir. Bu demektir ki gönderiler, fotoğraflar, arkadaş listeleri ve ile ilgili gibi bilgiler görülmemektedir. Başka kullanıcılar hesabınızı bulamaz. Ancak, hesabınızı dönem dışı bırakmadan ilkin gerçekleştirdiğiniz mesajlaşmalar görünmektedir.

Başka kullanıcılara profil bilgileriniz görünmemesine karşın Facebook, bilgilerinizi kayıtlı tutmaktadır. Gelecek döneme reaktif hale gelmeniz durumda bütün bilgileriniz saklanmaktadır. Facebook’ta tekrardan celse açarak istediğiniz vakit etken hale getirebilirsiniz. Ancak tekrardan aktifleştirmek için giriş bilgilerinizde kullandığınız e-posta ya da cep telefonu numarasına erişiminiz olması şarttır.

Diğer yandan Facebook hesabını silmek, dönem dışı bırakmaktan farklıdır. Hesap silme prosedürü sabittir. Hesabınızı sildikten sonrasında tekrardan erişim sağlanamamaktadır. Profiliniz ile ilişkili her şey kalıcı olarak kaldırılmaktadır. Kullanıcı bilgileriniz yok olmaktadır. Bu sebeple Facebook düşünce değişiklik yapma durumuna karşılık, silme işleminin talebi verildikten sonrasında birkaç gün ertelemektedir. Facebook’un yedekleme verilerinde gizlenen bütün bilgilerinizin tamamiyle silinmesi vakit almaktadır. Yedekleme sistemlerinden silinme işlemi, hesabınızın kaldırılmasından 90 gün sonraya kadar sürebilmektedir. Ancak gene de hesabınızı sildikten 30 gün sonrasında fikrinizi değiştirirseniz sizin için işler zorlaşacaktır.

Tüm bu bahsettiklerimizden sonrasında Facebook hesabınızı kaldırma da hangi yolu seçeceğiniz size bırakıyoruz. Ancak hangi yolu seçerseniz seçin iyi mi silineceğine ve iyi mi dönem dışı bırakılacağına dair aşamaları sizler için derledik.

Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Facebook hesabı iyi mi silinir ve Facebook hesabı iyi mi dönem dışı bırakılır sorularını cevapladık. Şimdi hesabınızı kaldırmadan ilkin dikkat etmeniz gerekenlere bakalım. Bir toplumsal medya hesabını kullanmayı bırakmaya karar verdiğinizde en iyi yol hesabınızı dönem dışı bırakmak ya da hesabınızı silmektir. Bu artık kullanıcı olduğunuz hesabın artık online olarak görünemeyecek ya da aranamayacak olduğu anlamına gelmektedir. Hatta bu vaziyet sizin haberiniz olmadan hesabınızın çalınması ya da saldırıya uğrama olasılığını de azaltmış olacaktır.

Hesap silme prosedürü yaptıktan sonrasında 30 günlük bir kurtarma süreniz mevcut. 30 günlük kurtarma süresi sona erdiğinde hesabınızı geri alamazsınız. Tüm veriler silinmektedir. Hiçbir şekilde hesabınıza erişim sağlayamazsınız. Ayrıca, Facebook celse açma bilgilerinizi gerektiren öteki programa ya da platformlara erişim sağlayamayacaksınız.

Ancak Facebook hesabınızı silmeden ilkin dikkat etmeniz gereksinim duyulan mühim noktalar var. Facebook hesabınızda saklamak isteyeceğiniz bir veri olup olmadığını düşünün. Örneğin, bu son dönemlerde paylaşılan bir resim albümüdür. Belki de kaydetmek istediğiniz bir mesajlaşma geçmişidir. Bu yüzden hesabınızı tamamiyle kapamadan ilkin Facebook verilerinizi indirmeniz önemlidir.

Bir öteki mühim nokta, Facebook hesabınızı kullanarak öteki platformlara kayıt olmuş ve bu yolla celse açıyor olabilirsiniz. Bu özellik, oldukça kullanımı kolay olsa da Facebook hesabınızı kaldırmanız bu platformlara da giriş sağlayamayacağınız anlamına gelmektedir. Bu yüzden her bir platforma giriş sağlayın ve Facebook hesabınızla olan bağlantılarını kesin. Facebook hesabınız ile irtibat sağladığınız bütün platformları denetim ettiğinizden emin olun. Facebook hesabınıza bağlı uygulamaların listesini bulabilirsiniz. Bunun için Facebook’a giriş yapmanız gerekmektedir. Ayarlar kısmından Uygulamalar ve Web siteleri seçeneğini bulun ve devam edin.

Facebook Hesabındaki Bilgiler Nasıl İndirilir?

Facebook hesabını silmeden ilkin dikkat etmeniz gereksinim duyulan birtakım lüzumlu bilgilerden bahsetmiştik. İşte bunların yanısıra kıymetli olan başlıca mevzu Facebook hesabınızdaki verilerdir. Bunu yapmak zor değil fakat birazcık vakit alabilmektedir. Eğer sizde verilerinizi indirmek istiyorsanız şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 • Ayarlar kısmından Facebook Bilgilerin’e gidin.
 • Bilgilerinizi İndirin seçeneğindeki Gör’e tıklayın.
 • Bilgiler bölümündeki istediğiniz kutucukları işaretleyin ve tarih aralığını seçin.
 • Tüm işlemleri hallettikten sonrasında İndirme prosedürünü başlatın.
 • Facebook bilgilerinizi toplar ve indirmeye hazır olduğunda size haber verecektir. Bu prosedür birazcık vakit almaktadır.

Facebook Hesap Silme: Sonuç

Bu içeriğimizde Facebook hesap kapatma konusunu bütün yöntemleriyle söylemeye çalıştık. Facebook hesabını silmeden ilkin dikkat edilmesi gerekenleri anlattık. Aynı zamanda hesap silinmeden ilkin profilinizdeki verileri iyi mi indirebileceğinizi açıkladık.

Facebook hesabını kaldırma konusu ile ilgili sizin gereksinim duyduğunuz tekniğin hangisi olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Geçici ya da kalıcı olan yöntemlerden birini seçip aşamaları detaylıca izleyebilirsiniz. Ancak silme prosedürünü gerçekleştirmeden ilkin verilerinizi yedeklemeyi ve fikrinizden vazgeçmeniz için 30 gün kadar süreniz bulunduğunu unutmamanızda yarar var.