Facebook, Twitter, Google, LinkedIn, Dropbox Uygulama İzinleri kaldırma

Kullanımı kolaylaştırmak için birçok uygulama, kullananların Twitter, Facebook, LinkedIn, Dropbox ve Google hesaplarını kullanarak kayıt yapmalarını ve oturum açmalarını sağlar. Her uygulama, kaldırmadığınız sürece hesaplarınıza ya da şahsi verilerinize yaşam boyu erişime sahiptir. Şu anda kullandığınız bağlı hizmetleri ve artık diğer bir kullanamadığınız hizmetleri öğrenmek için bu üçüncü taraf uygulamalarını ayda minimum bir kez denetim etmeniz önerilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Uygulama izinlerini iptal et

Neden birtakım uygulamaların niçin hala hesaplarınıza eriştiğini merak ediyor olmalısınız – Onlara izin vermişsinizdir.Hesabınızı gerektiren bir internet servisini ya da online bir uygulamayı her kullandığınızda, tatbik harbiden şifrenizi istemez fakat OAuth’a erişmenizi ister. İzin istemek için gözüken bir komut var, o vakit kabul ederseniz, programlar kendiliğinden hesabınıza erişir. Hesap internet sitesi, internet servisine ya da uygulamaya, hesabınıza erişmek ve devam ettirmek için kullanabileceği bir işaret belirtir. Onlara izin vermenize karşın şifrenizi saklayacaksınız. Ayrıca, izin istemi verildiğinde hesabınızdaki muayyen verilere erişimi kısıtlayabilir ya da sınırlayabilirsiniz. Hesaplarınıza erişimi olan programları ve internet hizmetlerini basitçe unutabileceğini unutmamak zekice olur. Yıllar ilkin bir oyun ya da bir tatbik denemiş olsaydınız ve unuttuysanız – fakat bu tatbik hesabınıza gene de erişebilir. Parolaları değiştirmeyi deneyebilirsiniz, fakat tatbik izinlerini kaldırırken bu geçerli olmayacaktır. Anahtar, bu uygulamaların artık onları kullanmadığınızda erişimini kaldırmaktır. Üçüncü taraf uygulamalarına erişimi elle kaldırmayı tercih ederseniz, bunu iyi mi yaparsınız:

Uygulama İzinlerini Facebook’dan Kaldır

1] Facebook hesabınızda celse açın. 2] Ekranın sağ üst köşesindeki aşağı yön işaretindeki oku tıklayın ve Ayarlar’ı tıklayın. Sol taraftaki listeden Uygulamalar’ı tıklayın. Bu, Uygulama İzinleri sayfasını açar. 3] Sayfa, Facebook hesabınızı kullanarak celse açtığınız uygulamaların listesini gösterir. Kaldırmak istediğiniz programa / uygulamalara mukamele gelen ‘i tıklayın ve sonrasında o uygulamadaki izinleri kaldırmak için Kaldır‘ı tıklayın. Kullanmadığınız programlar için Uygulama İzinlerini Kapat’ı tıklayabilirsiniz.

Google Uygulama İzinlerini Kaldır

1] Uygulama İzinleri sayfasına gidin. Google için Uygulama İzinleri sayfasının bağlantısı burada . 2] Kullanmadığınız programları tıklayın. Ayrıntıları genişletecek ve gösterecektir. 3] Kaldır’ı tıklayın.

Uygulama İzinlerini Twitter’dan Kaldır

1] Sağ üst köşedeki profil resminizi tıklayın. 2] Açılan listeden Ayarlar ve Gizlilik‘i seçin. 3] Sol taraftaki listede, Uygulamalar’ı tıklayın. Twitter hesabınızla celse açtığınız uygulamaların listesini görüntüler. 2] Kullanmadığınız uygulamaların yanındaki Erişimi İptal Et’i tıklayın.

LinkedIn Uygulama İzinlerini Kaldır

1] Sağ üst köşedeki profil resminizi tıklayın ve listeden Ayarlar ve Gizlilik bölümüne tıklayın. 2] Sol taraftaki listede Ortağı ve Üçüncü Tarafları tıklayın ve silmek istediğiniz programları seçin. 3] Kaldır’ı tıklayın .

Dropbox Uygulama İzinlerini İptal Et

1] Sağ üst köşedeki profil simgesini tıklayın ve Dropbox hesabınızın Ayarlar menüsünü tıklayın. 2] Güvenlik sekmesinde, Uygulamalar Bağlantılı bölümüne gidin. 3] Onlara kaldırmak için uygulamalara mukamele gelen x düğmesine tıklayın.