Firefox Büyük Dosyaları Güvenli Bir Şekilde Paylaşmak için Nasıl Kullanılır?

Büyük dosyaları e-posta eki olarak göndermeye çalışmak katiyen işe yaramaz. Neyse ki, Mozilla’nın “Firefox Gönder (Firefox Send)” servisi ile, dosyaları 2,5 GB’a kadar bedava olarak basitçe paylaşabilirsiniz.

İnternet üstünden bir arkadaşınıza ya da meslektaşınıza gönderebileceğiniz büyük medya dosyalarınız var ise sinir bozucu olabilir. Bir e-postaya yalnızca 1 GB’lık bir dosya ekleyemez ve gönderemezsiniz. E-posta hizmetleri ek boyutunu sınırlar. Şirkete bağlı olarak ekin boyutu 20 MB’tan ufak olmalıdır.

İyi haber, WeTransfer gibi büyük dosyaları göndermek için kullanabileceğiniz üçüncü taraf hizmetleri olduğudur. Dosyaları OneDrive, Dropbox ya da öteki servislerle de paylaşabilirsiniz. Ancak, Mozilla kısa süre ilkin büyük dosyaları rastgele bir tarayıcıdan paylaşmanıza müsaade eden bedava bir dosya transfer hizmeti olan Firefox Gönder (Firefox Send)‘i başlattı. Ve bu süper kolay. Herkes 1 GB boyutunda dosya gönderebilir. Bir Firefox hesabıyla 2,5 GB’a kadar veri gönderebilirsiniz. Ek olarak, servis güvenilir dosya transferleri için uçtan uca şifreleme sağlar.

Neler Okuyacaksınız? →

Büyük Dosyaları Güvenle Paylaşmak İçin Firefox Gönder’i Kullanma

Firefox Send‘i kullanmak daha basit olamazdı. send.firefox.com adresine gidin ve istediğiniz dosyayı ya da dosyaları yüklemek için düğmeyi seçin – ya da sürükleyip bırakın.

Daha büyük bir şey göndermek istiyorsanız, Firefox hesabınızla celse açtığınızda 2,5GB değerinde dosyalar gönderebilirsiniz. Göz atma faaliyetlerinizi yer imleri, geçmiş, aleni sekmeler, ayarlar ve tercihler dahil olmak suretiyle cihazlar içinde senkronize etmek için bir Firefox hesabı kurdunuz. Firefox kullanıcısıysanız, büyük ihtimalle esasen bir hesabınız var.

Firefox Send Nasıl Kullanılır?

Dosyalarınızı seçtikten sonra, muayyen sayıda indirme işleminden sonrasında (100’e kadar) süresi bitecek şekilde ayarlama seçeneğiniz vardır. Veya muayyen bir sürenin sonunda süresi dolmayacak şekilde ayarlayın – en çok olarak beş dakika ila yedi gün. Ancak, bir takım indirme ayarlamak için, Firefox hesabınızla celse açmanız gerekir. Ayrıca, ekstra emniyet için dosyalarınızı bir parola ile koruyabilirsiniz.

“Yükle” butonuna bastıktan sonra, dosyalarınız tek bir arşiv zip dosyasında birleştirilecektir. Yüklemenin ilerleyişini görebilecek ve gerektiğinde iptal edebileceksiniz.

Dosyalar yüklendikten sonra, yüklediğiniz içeriğe gereksinim duyan şahsa kopyalayıp gönderebileceğiniz bir irtibat içeren bir mesaj alırsınız.

Alıcının bağlantıyı tıklaması, gerek görülürse bir gizyazı yazması ve dosyalarınızı indirmesi yeterlidir. Bu kadar! Güzel ve sorunsuz.

İndirme sayısına ya da seçtiğiniz süreye ulaşıldığında, şahıs linke yeniden girerse, süresi dolmuş olarak gösterilir.

Bu hususta hoş olan şey, 1 GB’a kadar olan dosyalar için her insanın kullanabileceği ücretsiz. Ayrıca, Mozilla hizmet için de mevcut bir Android uygulaması olacağını duyurdu. Hizmeti kullanmak da olağanüstü derecede kolay. Hizmeti çalışırken yayınlayan Mozilla’nın şu kısa videosunu izleyin: