Firefox’a Grup ilkesi Desteği Nasıl Eklenir?

Bu eğitici, Firefox’a Grup ilkesi desteği iyi mi eklenir açıklıyoruz. 

Firefox 60 ile yeni ESR ( Genişletilmiş Destek Sürümü ) sayesinde, Firefox’un muhtelif mühim ayarlarını Windows Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi vasıtasıyla yapılandırmak ya da denetim etmek artık mümkün. 

Örneğin, Firefox hesaplarına, yerleşik PDF görüntüleyicisine, cep, biçim geçmişi, geliştirici araçları, hususi tarama, telemetri, eklenti yöneticisi sayfası, about: config sayfası ve oldukça daha fazlasına erişimi dönem dışı bırakabilirsiniz . Google Chrome’un benzer bir özelliği esasen vardı ve şimdi Firefox da bu özelliği kullanıcılarına armağan etti.

Firefox * .admx ve * .adml dosyalarını içeren prensip şablonları (veya ADMX şablonları) yayımladı. Bu dosyaları Windows sistem klasörünün PolicyDefinitions dosyasına yapıştırmanız gerekir. Bundan sonra, Grup İlkesi penceresinde Firefox tarayıcısında uygulayabileceğiniz değişik ayarları içeren bir Firefox klasörü olacaktır. Firefox’a Grup İlkesi desteği eklemek için her adım burada ele alındığı için bu eğitim size destek olacaktır.

Firefox klasörünü Windows Grup İlkesi’ndeki Yönetim Şablonları klasöründe görebilirsiniz. Bu klasörün altında, Firefox tarayıcısını sizin kullanımınıza göre etkin hale getirebileceğiniz ya da dönem dışı bırakabileceğiniz değişik ayarlar mevcuttur. Bu, bireysel kullanıcılar ve kuruluşların kullanıcıları için muayyen bir konumdan Firefox ayarlarını denetim etmeleri için yararlıdır.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows’da Yerel Grup İlkesi nedir?

Yerel Grup İlkesi (LocalGPO ya da LGPO şeklinde de bilinir), Windows’un mahalli bir özelliğidir (Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 Pro, Enterprise Edition, vb.). Farklı kullanıcılar ya da kendi PC’niz için değişik ayarları yapılandırmaya destek olur. Örneğin, Başlat menüsündeki kontekst menülerini dönem dışı bırakmanızı, kilit monitörü değiştirmeyi , Windows Takvim’i kapatmanızı ve oldukça daha fazlasını yapmanızı sağlar. Basit bir ifadeyle, kullanıcı tecrübesini denetim etmek ya da değiştirebilmek için ayarlayabileceğiniz çoğu yapılandırma vardır.

Şimdiye kadar, Firefox Grup İlkesi desteği sayesinde gelmedi, fakat bu bekleme bitti. Firefox için bu özelliği iyi mi etkinleştirebileceğinizi görelim. Bu dersi Windows 10 sistemini kullanarak ele aldım.

Firefox’a Grup ilkesi Desteği Nasıl Eklenir?

Firefox’a Grup ilkesi Desteği Nasıl Eklenir?

Firefox’a öbek ilkesi desteği iyi mi eklenir sorumuzun yanıtı 10 adımda sonuçlanmış olacaktır. Bu adımları özetlemek gerekirse açıklamak gerek görülürse şöyle olacaktır;

1. Adım: Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, Mozilla Firefox tarafınca sağlanan siyaset şablonlarını indirmek. İlke şablonları ‘zip arşivi GitHub’da mevcuttur ve bu bağlantı dosyayı almanıza destek olacaktır. Zaten çalışıyorsa, Firefox tarayıcısını da kapatmalısınız.

Adım 2: İndirme zip dosyasını ayıklayın. Bu dosya altında “ Windows ” klasöründe “ firefox.admx ” ve “ mozilla.admx ” dosyalarını ve “ en-US ” klasöründe “ firefox.adml ” ve “ mozilla.adml ” dosyalarını göreceksiniz.

Adım 3: “ firefox.admx ” ve “ mozilla.admx ” dosyalarını panoya kopyalayın. Şimdi “ Windowslogokey + R ” kısayol tuşu ya da arama kutusunu kullanarak Çalıştır kutusunu açın.

Açıldığında,“ %systemroot%\PolicyDefinitions” %systemroot%\PolicyDefinitions Tamam butonuna ya da Enter tuşuna basın.

Adım 4: PolicyDefinitions klasörü “WINDOWS” sistem klasörü altında açılır. Bu klasörde birden fazla ADMX dosyası göreceksiniz. Şimdi bu klasördeki “ firefox.admx ” ve “ mozilla.admx ” dosyalarını yapıştırın. Kopyalama izni istenirse, izin vermeniz yeterlidir.

Adım 5: Şimdi “ firefox.adml ” ve “ mozilla.adml ” dosyalarını 2. adımda bahsettiğim “ en-US ” klasöründe bulunan panoya kopyalayın.

Adım 6: Tekrar Çalıştır kutusunu kullanın. Bu kez, Çalıştır kutusunda kullanılabilen metin alanına “ %systemroot%\PolicyDefinitions\en-US ” yazmanız ve OK tuşuna basmanız gerekir.

7. Adım: Çok sayıda ADML dosyasının saklandığı “PolicyDefinitions” klasörü altında bir “ en-US ” klasörü açılır. “ Firefox.adml ” ve “ mozilla.adml ” dosyalarını “ en-US ” klasörüne yapıştırın.

Yine, dosyaları kopyalamak için izin gerekiyorsa, izin vermek için Devam butonuna basmanız yeterlidir.

Adım 8: LocalGPO’yu açın. Bunun için yeniden çalıştırma kutusu kullanılacaktır. Veya arama kutusu da kullanılabilir. Sadece gpedit.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Bu, Grup İlkesi penceresini önünüzde açacaktır.

Adım 9: Grup İlkesi penceresinde şu yolu kullanın: Computer Configuration → Administrative Templates → Mozilla → Firefox.

Adım 10: Firefox klasörünün seçilmesi, sağ taraftaki çoğu klasörü ve ayarı keşfedecektir. Önemli ayarlardan bazıları şunlardır:

  • Eklenti Yöneticisi’ni Engelle – Bu ayar, Firefox’un Eklenti yöneticisi sayfasına erişimi etkinleştirmeye / dönem dışı bırakmaya destek olur.
  • Engelle: config- Bu ayarı kullanarak, Firefox’un yapılandırma sayfasına erişim dönem dışı bırakılabilir / etkinleştirilebilir.
  • Yerleşik PDF görüntüleyiciyi dönem dışı bırak.
  • Geliştirici Araçları’nı dönem dışı bırak.
  • Güvenli Mod, vb.

Bir ayarı çift tıklamanız yeterli olacaktır ve bu opsiyonu etkinleştirmek / dönem dışı bırakmak için seçenekler görünür olacaktır.

Bu kadar! Windows Yerel Grup İlkesi Firefox için etkinleştirildiğinde, değişik ayarlar özelleştirilebilir.

Sonuç:

Firefox’ta Grup İlkesi desteği yalnızca oldukça uzun vakit ilkin gelmiş olması ihtiyaç duyulan oldukça iyi bir özellik. Yine de oldukça geç değil. Artık Firefox, birtakım faydalı ayarları düzeltmek için Windows Grup İlkesi’ni de destekliyor. Yukarıdaki bütün adımları bir kez dikkatli bir halde tamamlayın ve sonrasında Grup İlkesi Firefox ayarlarını özelleştirmenize destek olmaya hazır olacaktır.