Firefox’da Gizli Pencere Nasıl Kullanıma Kapatılır?

Bu eğitici, Firefox Grup ilkesi’ni kullanarak Firefox’da gizli saklı pencere iyi mi kullanıma kapatılır yani hususi göz atmayı iyi mi dönem dışı bırakacağını açıklar.

Diğer modern tarayıcılarda olduğu gibi, Firefox’ta hususi mod ya da gizli saklı moda basitçe erişebiliriz. Tek yapmamız gereken menü simgesini kullanmak ve “ Yeni Özel Pencere ” yi kura çekmek ya da “ Ctrl + Shift + P ” kısayol tuşlarına basmak. Geçici olarak bu özelliği dönem dışı bırakmak istiyorsanız, bilhassa sisteminizde diğer biri Firefox tarayıcısını kullanıyorsa ve hususi modunu kullanmasını istemiyorsanız, kolay bir numara size destek olacaktır.

Neler Okuyacaksınız? →

Firefox’da Gizli Pencere Nasıl Kullanıma Kapatılır?

Firefox’ta hususi mod göz atmayı dönem dışı bırakmak için, Windows Grup İlkesi hususi durumunu kullanabilirsiniz. Grup İlkesi, değişik ayarların özelleştirilebileceği bir Firefox klasörü sağlar. Firefox’ta hususi modu dönem dışı bırakmak, bu şekilde bir ayardır. Adım adım talimatlarla bunu yaparken size destek olacağım.

Firefox’da Gizli Pencere Nasıl Kullanıma Kapatılır?

Özel pencere opsiyonunun Firefox internet tarayıcınızın ayarlar kısmından görebilirsiniz.Ancak daha sonra, bu seçenek Grup İlkesi’nin sayesinde kaldırılacak. Değişim tamamiyle size bağlı olan geçici ya da kalıcıdır. İsterseniz, istediğiniz vakit aynı Grup İlkesi’ni kullanarak Firefox’ta hususi modu geri getirebilirsiniz.

Grup İlkesi Kullanılarak Firefox’ta Özel Tarama Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

1. Adım: Her şeyden önce, Firefox için Grup İlkesi desteğini eklemeniz gerekir. Grup İlkesi desteği eklendikten sonra, Firefox klasörü ve ayarları Grup İlkesi penceresi altında eklenir. Ayrıca, Grup İlkesi’nin Windows’un Ana sürümlerinde bulunmadığını, fakat üçüncü taraf bir vasıta kullanarak Grup İlkesi’ni yükleyebileceğinizi unutmayın.

Adım 2: “ Windowslogokey + R “ ile Çalıştır kutusunu açın. Bundan sonra, Çalıştır kutusu metin alanına gpedit.msc yazın ve Enter tuşuna basın.

Bu Windows Grup Politikası’nı açacaktır.

Adım 3: Şimdi Grup İlkesi’nde Firefox klasörüne gidin. Bunu yapmak için önce Computer Configuration → then expand the Administrative Templates → Mozilla folder → and finally Firefox folder .

Adım 4: Firefox klasörü seçildiğinde, sağ tarafta çoğu seçenek görünür. Burada, “ Özel Göz Atmayı Devre Dışı Bırak ” seçeneğini bulup çift tıklayın. Ayrı bir pencere açılacaktır.

Adım 5: “ Etkin ” seçeneğini seçmeniz ve sonrasında yeni ayarı uygulamanız ve kaydetmeniz gerekir.

Şimdi Firefox tarayıcısını başlatın ve Menü’de bulunan kısayol tuşunu ya da opsiyonu kullanarak hususi modu açmaya çalışın. Özel mod dönem dışı olmasından bunu yapamayacağınızı göreceksiniz.

Firefox’ta hususi modu yeniden etkinleştirmek için, yukarıdaki adımları kullanın ve sonrasında “ Yapılandırılmamış ” seçeneğini ayarlayın ve bu ayarı kaydedin.

Sonuç:

Grup İlkesi desteği, Firefox için çoğu kullanımı kolay ayar ile geldi ve hususi göz atmayı dönem dışı bırakmak en sevdiğim ayarlardan biri. Tüm adımlar oldukça basit. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, Firefox için Grup İlkesi desteğini dikkatlice eklemektir (1. adımda) ve Firefox’ta hususi modu etkinleştirmek ya da dönem dışı bırakmak oldukça daha kolay olacaktır.