Fix: Widevine Content Decryption Module

Widevine Content Decryption Module, Chrome’da Netflix’te bulacağınız gibi DRM korumalı HTML5 video ve ses oynatmasını elde eden Chrome tarayıcılarında yerleşik bir şifre çözme modülüdür.

Neler Okuyacaksınız? →

Fix: Widevine Content Decryption Module

Chrome ya da Netflix kullanan birçok kullanıcı, Widevine İçerik Şifre Çözme Modülünün (WidevineCdm) belirtildiği yerde hata veriyor. Bu, Google Chrome’da bulunan ve yazılımı ilk yüklediğinizde bulunan bir eklentidir. Elle yüklemeniz ihtiyaç duyulan hiç bir şey değildir.

Bu eklentiyi kullanarak, Netflix gibi Chrome’da DRM korumalı HTML5 ses ve video izleyebilir/aktarabilirsiniz. Tarayıcınız bu modası geçmiş buluyorsa ya da bulamıyorsa, bu problemle karşılaşırsınız.

Öncelikle, eklentiyi güncellemeye çalışacağız ve problemin çözülüp çözülmediğini denetim edeceğiz. “Güncelleme Başarısız” yanlışı alırsanız, öteki çözümlere başvurmayı deneyebilirsiniz.

Fix: Widevine Content Decryption Module

1. Çözüm: Widevine İçerik Şifre Çözme Modülünü Güncelleme

Eklentiyi güncellemek için Chrome’u kendimiz kullanıyoruz. Aşağıda listelenen adımları izleyin. Ayrıca, Chrome’u yönetimsel modda idare edici olarak başlattığınızdan emin olun. Chrome’a ​​sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.

 1. Chrome açıldıktan sonra, adres çubuğuna aşağıdaki adresi yazıp enter tuşuna basın.

  chrome://components/

 2. “ Widevine Content Decryption Module ” adlı bir giriş bulana kadar sayfanın sonuna gidin. Altında bulunan “ Güncellemeyi denetim et ” butonuna tıklayın.
 3. Şimdi sayfanızı yenileyin. Eklentinin altında “ Güncel ” durumunu görürseniz, eklentinin başarıyla güncellendiği anlamına gelir.
 4. Bilgisayarınızı tekrardan başlatın ve problemin çözülüp çözülmediğini denetim edin.

2. Çözüm: Antivirüs Yazılımını Kontrol Edin

Birçok kullanıcı, soruna neden olan emniyet yazılımı bulunduğunu gözlemledi. Bilgisayarınızdaki emniyet yazılımı bütün ayrıcalıklara haizdir ve bilgisayarınızın eklentiyi güncellemesini durdurabilir. Bu virüsten koruma yazılımını / emniyet duvarını dönem dışı bırakmayı deneyebilir ve daha sonrasında teknik 1’de açıklanmış olduğu şekilde tekrardan güncelleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yalnızca geçici olarak dönem dışı bırakın ve eklenti başarıyla güncellendikten sonrasında tekrardan açabilirsiniz.

3. Çözüm: WidevineCdm’nin İzin İzini Değiştirme

Bilgisayarınızda bulunan klasörün iznini değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Yeterli ayrıcalıklarınız yoksa, Windows UAC eklentiyi güncellemenize izin vermez. Eklenti klasörüne gideceğiz, hesabınızın tam kontrole haiz olmasından emin olduktan sonrasında teknik 1’i kullanarak tekrardan güncellemeyi deneyeceğiz.

 1. Çalıştır programını başlatmak için Windows + R tuşlarına basın . İletişim kutusuna “% userprofile% / appdata / local ” yazın ve Enter’a basın. İstediğiniz klasöre yönlendirileceksiniz.
 2. Aşağıdaki dosya yoluna gidin:
  Google> Chrome> Kullanıcı Verileri ( Google > Chrome > User Data )
 3. Klasör listesinden “ WidevineCdm ” bulun , sağ tıklayın ve “ Özellikler ” i seçin.
 4. Güvenlik sekmesine gidin ve giriş kullanıcınızın klasöre tam erişebildiğinden emin olun. Bu, özelliklerde “Tam kontrol” önünde bir “tik ya da işaretleme” var ise görülebilir.

Tam kontrolünüz yoksa, aşağıda belirtilen adımları izleyin.

 1. Profilinizi seçin ve “ Düzenle ” ye tıklayın .
 2. Şimdi, “Reddet” sütununun altında bulunan “onay” işaretini kaldırın ve hesabınızın tam erişime haiz olmasından emin olun. Değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için Uygula’ya basın.
 3. Bilgisayarınızı tekrardan başlatın ve eklentiyi güncellemeyi tekrardan deneyin.
 4. Windows + S tuşlarına basın , iletişim kutusuna ” görev yöneticisi ” yazın, programa sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.
 5. Chrome girişlerini sağ tıklatarak bütün Chrome görevlerini sonlandırın ve “ Görevi bitir ” seçeneğini seçin.
 6. Şimdi birinci yönteme geçin ve belirtilen adımları kullanarak eklentiyi güncelleyin. Modül doğru şekilde güncellenmeli ve Chrome’unuz tekrardan başlatılabilir.
 7. Bilgisayarınızı tekrardan başlatın ve rastgele bir video oynatmayı deneyin. Umarım, problem çözülecektir.

5. Çözüm: Chrome’u Yeniden Yükleme

Yukarıdaki yöntemlerin tümü işe yaramazsa, Chrome’u tekrardan yüklemeyi deneyebilirsiniz. Chrome’u kaldırdıktan sonra, bütün modülleri silinecek. Bu, birtakım bileşenlerin bozulmuş olduğu ya da beklendiği gibi çalışmadığı takdirde problemi çözebilir.

 1. Çalıştır programını başlatmak için Windows + R tuşlarına basın. “ Appwiz ” yazın. iletişim kutusunda cpl”ve Enter tuşuna basın. Bu, sisteminizde yüklü bütün uygulamaların listelenmesi ihtiyaç duyulan bir pencere açmalıdır.
 2. “ Google Chrome ” a sağ tıklayın ve “ Kaldır ” ı seçin.
 3. Uygulamayı kaldırdıktan sonra, resmi Google internet sitesine gidin ve Chrome’u erişilebilir bir yere indirin.
 4. Chrome’u indirdikten sonra, yüklemek için yürütülebilir dosyayı çalıştırın. Şimdi yeni tarayıcının kurulmasının sorununuzu çözüp çözmediğini denetim edin.

Çözüm Google üstünden gelen bir anahtar kelime sonrası meydana getirilen inceleme ile belirleme edilmiş olup alıntıdır. Farklı bir teknik biliyor iseniz yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin..