Fotoğraf Boyutu Küçültme – 2022

resim64773252
resim64773252

Fotoğraf boyutu küçültme prosedürü iyi mi yapılır? En iyi görsel boyutu küçültme siteleri nelerdir? Bu içeriğimizde resim dosya boyutu küçültmek için bilmeniz gerekenleri anlattık. Ayrıca rastgele bir site kullanmadan resim boyutu küçültmek için lüzumlu ipuçlarını da içeriğimize ekledik.

Günümüzde dosyaları çevrimiçi yöntemler ile paylaşmak olabildiğince tanınmış hale geldi. Bu süratli ve efektif teknik bazen birtakım engeller de çıkarıyor. Örneğin birtakım sitelerde yer edinen dosya boyutu limitleri istediğimiz dosyayı yüklememizi engelleyebiliyor.

Böyle bir durumda görsel dosya boyutu küçültme siteleri ve şekilleri yardımımıza koşuyor. Dilerseniz fotoğrafı hazırlamadan ilkin dosya boyutunu ufak tutabilir dilerseniz de hazır bir fotoğrafın boyutunu küçülterek daha azca yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Her iki tekniği de içeriğimizde detaylıca ele aldık. Öncelikle görsel boyutu küçültme siteleri ile başlayalım.

İçindekiler

Fotoğraf Boyutu Küçültme Siteleri – 2022

Aşağıda yer edinen siteler resim boyutu küçültmek için kullanabileceğiniz kaynaklardan sadece bazılarıdır. Ancak internette yer edinen bütün sitelere güvenmemenizi öneri ediyoruz. Bu nedenle siteye yükleyeceğiniz fotoğraflar konusu ile alakalı seçici davranmanız konusu ile alakalı uyarıyoruz. Fotoğraf yükleme konusu ile alakalı sorumluluğun tamamiyle sizde olduğunu hatırlatalım.

Sizler için listelediğimiz sitelerde fotoğrafınızın dosya boyutunu değiştirmek mümkündür. Fakat her sitede fotoğrafın piksellerini değiştiremeyeceğinizi belirtelim. Bu nedenle sadece dosya boyutunu düşürmek için kullanacağınız siteler de listemizde bulunmaktadır.

fotoğraf mb düşürme

Optimizilla

Online resim boyutu küçültme araçları içinde yer edinen ilk site Optimizilla oluyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi Optimizilla, görsel boyutu optimize etmek için kullanabileceğiniz bir araç. Bu çevrimiçi resmi boyutu küçültme sitesi ile JPEG, GIF ve PNG formatındaki içerikleri küçültebilirsiniz.

Üstelik bu sitenin tamamiyle bedava olduğunu da belirtelim. Aynı anda 20 dosyayı yüklemek de mümkün. Ayrıca sitede yer edinen ifadeye göre yüklenen verilerin tamamı 1 saat sonra siteden siliniyor.

Bu prosedürü gerçekleştirmek için ilk ilkin Optimizilla’nın internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra yüklemek istediğiniz resim ya da GIF dosyasını seçin. Dilerseniz direkt olarak sitede yer edinen kutucuğun üzerine de bırakabilirsiniz. Bu işlemin sonra site sizin için fotoğrafı sıkıştıracak ve dosya boyutunu küçültecektir. Dilerseniz son dosyanın standardını değiştirerek boyutu daha da azaltabilirsiniz.

TinyPNG / TinyJPG

Listemizin ikinci esnasında yer edinen çevrimiçi resim boyutu küçültme sitesi ise TinyPNG ve TinyJPG oluyor. Aynı kişilerin haiz olduğu bu iki site görsel boyutu küçültme konusu ile alakalı piyasadaki en iyi siteler içinde yer alıyor. Ayrıca PNG ve JPG’ye ayrıca WebP dosyalarının da boyutunu küçülttüklerini belirtmekte yarar var. Üstelik buna ayrıca animasyonlu PNG yani APNG dosyalarını da bu vasıta ile küçültmek mümkün.

TinyPNG sitesinde yer edinen bilgilere göre %100 transparanlık desteğine haiz PNG dosyalarında çok daha etkin bir sıkıştırma prosedürü mümkün. Bu aracı kullanmak için ise iki siteden birine girerek dosyanızı yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra saniyeler içinde resim sıkıştırılıyor ve indirmeye hazır hale geliyor. Ancak dosya boyutunu değiştirebilmek için yapabileceğiniz bir nitelik ayarı olmadığını belirtelim.

Bunun yanı sıra Tinify, senelik abonelik ile ek haklar da sunuyor. Belli bir ücret karşılığında sınırsız kullanım hakkı, 20 fotoğrafa kadar aynı anda küçültme, 75 MB’a kadar dosya limiti gibi ek avantajlara haiz olmak mümkün. Buna ayrıca WordPress ya da aynısı platformlarda kullanmak için de ayrı bir abonelik imkanı mevcut.

Img2Go

Listemizde yer edinen bir diğer görsel boyutu küçültme sitesi ise Img2Go oluyor. Bu sitede sadece resim boyutu küçültme değil çoğu resim düzenleme aracının olduğunu da belirtelim. Ayrıca görselin son hali üstünde çoğu değiştirmek da sıkıştırma aracında yer alıyor.

Img2Go’nun görsel sıkıştırma aracına fotoğrafı yükleyerek işleme başlayabilirsiniz. Daha sonra en iyi nitelik ya da en ufak dosya boyutu içinde bir seçim yapabilirsiniz. Dilerseniz görsel standardını manuel şeklinde de ayarlayabilirsiniz. Buna ayrıca dosya çıktısının formatını JPG ya da PNG olarak ayarlayabilir, renklerini gri ya da siyah-beyaz olarak değiştirebilirsiniz.

Ayrıca görselin yükseklik ve genişlik piksellerini de tekrardan tanzim etmek mümkün. Bunun yanı sıra tablet, e-mail, telefon ya da bilgisayar için bir tekrardan boyutlandırma gerçekleştirebilirsiniz.

Reduce Images

Online resim boyutu küçültme siteleri içinde yer edinen bir diğer vasıta ise Reduce Images olarak karşımıza çıkıyor. Bu vasıta da ötekiler gibi resim boyutunu çözünürlük değiştirmeden tekrardan düzenliyor. Bunun yanı sıra pikselleri de değiştirmenin bu sitede olası olduğunu dile getirmek gerek. Ayrıca görselin bozulmaması için px oranını kilitleyerek de bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz.

Reduce Images ile resim boyutu küçültme işleminin ilk adımı doğal ki fotoğrafı yüklemek oluyor. Daha sonra yapmanız ihtiyaç duyulan fotoğrafı küçültmek için lüzumlu adımları gerçekleştirmek. Resmin formatını ve standardını değiştirerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Buna ayrıca px boyutlarını da düşürmek bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik transparan bir görsele sahipseniz arka plan rengini de değiştirebilirsiniz.

Reduce Images sitesi bedava denemeler sunsa da ücretli bir abonelik ile bütün avantajlarından yararlanabilirsiniz. Sitenin belirttiği avantajlar içinde çok sayıda görseli aynı anda düzenleme, fotoğrafları bilgisayardan ayrılmadan düzenlemek, reklamsız tecrübe ve e-posta desteği yer alıyor.

Resize Pixel

Online resim boyutu küçültme siteleri içinde yer edinen son site ise Resize Pixel oluyor. Resize Pixel; JPG, PNG ve GIF formatındaki resimleri tanzim etmek için bedava bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca görsel düzenleme araçları da sitede yer alıyor. Bu araçlar içinde kırpma, çevirme, döndürme ve dönüştürme gibi nedenler bulunuyor.

İlk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan tanzim etmek istediğiniz fotoğrafı siteye yüklemek oluyor. Ardından dosyayı tekrardan boyutlandırma ya da sıkıştırma seçeneklerinden biri ile küçültebilirsiniz. Sıkıştırma işleminde belli bir kilobayta direkt olarak düşürmek ya da en iyi nitelik ile kendiliğinden sıkıştırma seçenekleri yer alıyor. Bunun yanı sıra dosyayı JPG, PNG, GIF, WEBP ve TIFF formatlarında indirebilirsiniz. Bu sitenin de tamamiyle bedava olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

resim boyutu küçültme

Fotoğraf Boyutu Küçültme İpuçları

Resim boyutu küçültme sitelerinin sonra birkaç ipucuyla manuel olarak dosya boyutunu iyi mi küçülteceğinizi de anlatalım. Burada yer vereceğimiz tavsiyeler için rastgele bir görsel düzenleme yazılımından yararlanabilirsiniz. Örneğin Canva ya da Photoshop vasıtasıyla bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkündür.

İlk olarak px boyutlarını küçülterek dosya boyutunun küçülmesini sağlayabilirsiniz. Bir resim dosyasının bünyesinde tamamiyle pikseller boyutu belirler. Bu nedenle daha düşük piksele haiz dosyanın boyutu aynı dosyanın yüksek pikselli halinden daha ufak olacaktır. Ancak şayet pikseli değiştiremiyorsanız değişik yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Bir diğer teknik ise fotoğrafta tercih ettiğiniz renk ve obje sayısıdır. Ne kadar fazla renk ve obje kullanırsanız görselin boyutu o denli artabilir. Bu nedenle lüzumsuz obje kullanımından kaçınmak ve renk sayısını azaltmak da görsel boyutunu mühim derecede küçültecektir.

Ancak bu iki teknik ile de gerçekleştirebileceğiniz optimizasyon imkanı kısıtlıdır. Bu nedenle yapmanız ihtiyaç duyulan iş uygulamalardan yardım almak olacaktır. İndireceğiniz ya da kaydedeceğiniz dosyanın formatını JPG yapmak boyutta düşüş sağlayacaktır. Ayrıca Canva ve Photoshop gibi programlarda yer edinen sıkıştırma araçlarından da faydalanarak dosya boyutunu küçültebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Mac ve Windows cihazlarda yüklenmiş olarak gelen resim yöneticileri ile de dosya boyutunu küçültmek mümkün. Ancak bu tekniğin dosyanın piksellerini de küçülteceğini belirtmekte yarar var. Bu nedenle px boyutunu değiştirmek istemiyorsanız değişik bir araçtan yardım almak daha mantıklı olacaktır.

Windows Resim Boyutu Küçültme

Bir Windows cihaza sahipseniz aşağıdaki adımları kullanarak dosya boyutunu küçültebilirsiniz:

  • Öncelikle dosya boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı açın.
  • Daha sonra görselin üst kısmında bulunan üç nokta ikonuna tıklayın.
  • Ardından Yeniden boyutlandır opsiyonu ile işleme devam edin.
  • Windows size değişik seçenekler sunacaktır. Karşınıza çıkan seçeneklerden sizin için İdeal olan boyuta karar verin ve prosedürü tamamlayın.

Mac Resim Boyutu Küçültme

Eğer bir macOS işletim sistemine haiz bir aygıt kullanıyorsanız aşağıdaki adımlarla görsel boyutu küçültme prosedürünü tamamlayabilirsiniz:

  • Dosya boyutu küçültme prosedürü uygulamak istediğiniz resmi seçin.
  • Daha sonra sol üst kısımda yer edinen Dosya seçeneğine tıklayın.
  • Ardından Birlikte aç opsiyonunun üzerine gelin Önizleme ile devam edin.
  • Bu işlemin devamında yeninden Dosya seçeneğine tıklayın ve Dışa Aktar ile prosedürü sürdürün.
  • Son olarak görseli istediğiniz bir konuma kaydedin. Görseli JPG formatında kaydederek dosya boyutunun daha da küçülmesini sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf Boyutu Küçültme: Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf boyutu küçültme iyi mi yapılır?

Bir fotoğrafın boyunun küçültmek için birkaç değişik teknik izleyebilirsiniz. Bunlardan ilki fotoğrafı sıkıştırmak için çevrimiçi bir araçtan yardım almaktır. Resim boyutu küçültme sitelerini sizler için içeriğimizde listeledik. Bunun yanı sıra görselin px boyutunu değiştirerek de dosya boyutunun küçülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dosya formatını değiştirmek de dosyanın boyutuna tesir edecektir.

Bir fotoğrafın boyutu iyi mi değiştirilir?

Eğer fotoğrafınızın boyutunu değiştirmek istiyorsanız bir resim düzenleyici kullanmanız gerekecektir. Bu vasıta dilerseniz çevrimiçi ya da sisteminizde ya da telefonunuzda yüklü bir uygulama olabilir. Paint, Photoshop, Canva ya da rastgele bir resim düzenleyiciden px boyutu değiştirebilirsiniz. Bunun için dilediğiniz fotoğrafı programa yükleyin ve px boyutlarını oranlarını bozmadan düzenleyin. Eğer oranları bozarsanız fotoğrafınızda kayma problemi ile karşılaşabilirsiniz.

fotoğraf kilobayt düşürme

Fotoğraf Boyutu Küçültme: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde resim boyutu küçültme işleminin iyi mi yapılacağı hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunduk. Ayrıca görsel boyutu küçültme için kullanabileceğiniz değişik sitelere ve yöntemlere değindik. Bu yöntemler vasıtası ile resim kilobayt düşürme prosedürünü problemsiz bir halde gerçekleştirebileceğinizi düşünüyoruz.

Anlattığımız yöntemlerde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktalara bir kez daha değinmekte yarar var. Eğer dosya formatını JPG olarak ayarlarsanız resim kilobayt düşürme konusu ile alakalı mühim bir adım atmış olursunuz. Ayrıca görselinizde yer edinen objeler, renkler ve pikseller görselin dosya boyutuna tesir edecek unsurlardır.

Eğer bunların hiçbiriyle uğraşmak istemiyorsanız direkt olarak bir çevrimiçi resim kilobayt düşürme aracından faydalanabilirsiniz. Piyasada çoğu görsel boyutu küçültme sitesi bulunmaktadır. Ancak etkin bulduklarımıza biz de içeriğimizde yer verdik. Üstelik bu prosedürü çoğu resim için gerçekleştirmek dilerseniz bu sitelerin ücretli aboneliklerine de göz atmanızı öneri ediyoruz.

Fotoğraf boyutu küçültme içeriğimiz burada sona eriyor. Bir kez daha çevrimiçi bir resim boyutu küçültme aracı kullanırken seçici davranmanız icap ettiğini hatırlatalım. Bazı siteler fotoğrafları sildiğini anlatım eden beyanlarda bulunuyor fakat bu vaziyet bütün sitelerde maalesef mevcut değil. Herhangi bir problem ile karşılaşmamak için sadece güvendiğiniz sitelere resim yüklemenizi öneri ediyoruz. Bu hususta sorumluluğun sizde olduğunu da tekrardan belirtmekte yarar var.

Resim boyutu küçültme hakkında sorularınız için aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz hakkında görüşlerinizi de yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!