FTP Nedir?

resim70316659
resim70316659

İnternet, gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Bununla beraber internet teknolojileriyle alakalı kavramlar da internet kullanıcılarının gayet fazla karşılarına çıkıyorlar. FTP, bu kavramlardan birisidir. Özellikle internet sitesi oluşturmak isteyen kişilerin karşılaştıkları FTP kavramı, bir dosya aktarım protokolüdür. Fakat bu protokolü bilmeyen kişiler, FTP nelerdir diye merak etmektedirler.

Teknoloji kullanıcıları, birtakım işlemler için mecburen FTP’den yararlanmak halinde kalıyorlar. Bundan kaynaklı FTP, internet ortamında gayet fazla kullanılmaktadır. Ancak bir çok internet kullanıcısı, bu protokolün ne işe yaradığını ve iyi mi işlediğini bilmemektedir. Bundan kaynaklı bizler de bu yazımızda sizler için FTP nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bu protokolün iyi mi kullanıldığını açıkladıktan sonra sizler için en iyi FTP programlarından da bahsedeceğiz. Tüm bu mevzulara değinmeden ilkin gelin hep beraber FTP teriminin ne anlama geldiğine daha yakından bakalım.

İçindekiler

FTP Nedir?

Teknoloji kullanıcıları, dosyalarını muhtelif sebeplerden ötürü diğer cihazlara ya da teknoloji kullanıcılarına aktarım etme ihtiyacı duyabiliyorlar. Bundan kaynaklı cihazlar içinde dosya aktarımını olası kılan çok muhtelif aktarım şekilleri mevcut. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber dosya transferleri de internet üstünden gerçekleştirilmeye başladılar. Bu doğrultuda FTP, internet üstünden teknoloji kullanıcılarının birbirlerinin cihazları içinde dosya transferi yapmalarına imkân sağlamaktadır.

File Transfer Protocol, yani dosya aktarım protokolü anlamına gelen FTP, 1971 yılından beri kullanılıyor. Eski bir internet protokolü olan FTP, buna karşın popülerliğini korumayı başardı. Çünkü FTP, olabildiğince kolay bir işleyişe sahiptir. Bu sayede internet kullanıcıları, FTP’yi kolay ve çabucak kullanılabilmektedir. Kolay ve süratli kullanılabilirliğinden ötürü FTP, günümüzde çok muhtelif sektörlerde kullanılmaktadır.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP nelerdir sorusunun yanıtını öğrenen kişiler, FTP iyi mi kullanılır diye merak etmektedirler. Çünkü FTP, günümüzde çok muhtelif alanlarda kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda teknoloji kullanıcıları, FTP üstünden dosya transferlerini iyi mi gerçekleştirebileceklerini öğrenmek istemektedirler.

FTP üstünden dosya transfer etmek için öncelikle dosya aktaran ve aktarılan cihazların internete bağlı olması icap ettiğini unutmayın. Sonrasında muhtelif yöntemlerle FTP’yi kullanma imkanınız mevcut. Belirttiğimiz gibi FTP, uzun süredir kullanımda olan bir protokoldür. Bundan kaynaklı işletim sistemleri, kullanıcılarının FTP’yi kullanmalarını sağlayacak birtakım özellikler geliştiriyorlar. Windows kullanıcıları, komut istemcisi ve MacOS kullanıcıları terminal üstünden FTP özelliklerinden yaralanma imkânına sahipler.

FTP Nasıl Kullanılır

Bunun yanı sıra günümüzde internet tarayıcıları da FTP desteği sağlamaktadırlar. Böylece teknoloji kullanıcıları, internet tarayıcılar üstünden de FTP üstünden transferlerini gerçekleştirebilmektedirler. Fakat tarayıcılar, çok kapsamlı bir FTP desteği sağlamadıkları için tarayıcı üstünden FTP transferleri gerçekleştirmek zor olmaktadır.

Bu noktada bir çok teknoloji kullanıcısı, FTP transferleri için FTP istemcileri kullanmaktadırlar. Yazılım geliştiricileri, uzun süredir geliştirmiş oldukları FTP istemcileri ile kullanıcılarına hizmet sağlamaktadırlar. Bu istemciler, haiz oldukları muhtelif özellikler ile kullanıcılarının FTP işlemlerini kolaylaştırmaktadırlar. Bundan kaynaklı FTP kullanmak için en kolay ve süratli teknik FTP istemcisi kullanmaktır.

FTP istemcisine girdiğiniz vakit dosya transferi yapabilmek için genelde sunucu, kullanıcı ismi ve gizyazı bilgisi girmeniz gerecektir. Örneğin bir internet sitesine dosya transfer etmek istiyorsanız bu alanlara hosting firmanızın sizlerle paylaştığı FTP bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Sonrasında internet sitenizin bağlı olduğu servera FTP istemcisi üstünden rahatlıkla dosya transferi sağlayabilirsiniz.

En İyi FTP Programları Nelerdir?

FileZilla

Sizler için hazırladığımız en iyi FTP uygulamaları listemizin ilk esnasında FileZilla yer alıyor. FileZilla, 2001 senesinde geliştirilerek kullanıcılara sunuldu. Tim Kosse ve arkadaşları tarafınca tasarlanan FileZilla, temelde bir vecibe olarak geliştirildi. Bu yüzden Kosse ve arkadaşları, uygulamanın günümüzdeki popülerliğini kazanabileceğini pek tahmin etmiyorlardı.

Öyle ki programı geliştiren ekip, o vakit gayet fazla FTP programı bulunmuş olduğu için FileZilla’ya talebin azca olacağını düşündüler. Bu doğrultuda FileZilla, bedava ve serbest bir uygulama projesi olarak kullanıma sunuldu. Fakat günümüzde gelinen noktada FileZilla, maksimum tercih edilen FTP istemcilerinden birisi olmaktadır.

Çünkü FileZilla, kullanıcılarına olabildiğince sade ve kullanımı kolay bir kullanıcı arayüzü sunmaktadır. İnternet kullanıcıları, bu kullanıcı arayüzü üstünden diledikleri şekilde dosya transferi gerçekleştirebilmektedirler. Bunun yanı sıra program, çok stabil bir halde çalışmaktadır. Bu sayede FileZilla üstünden dosya transferi gerçekleştirirken transferde programdan kaynaklı neredeyse hiç bir problem ortaya çıkmamaktadır.

Günümüzde bir çok kurum ve teknoloji kullanıcısı, FileZilla kullanmayı tercih etmektedirler. Eğer sizler de FTP işlemleriniz için FileZilla’yı kullanmak istiyorsanız programın internet sitesi üstünden programın aktüel versiyonunu bedava bir halde indirebilirsiniz.

Cyberduck

2002 senesinde teknoloji kullanıcılarıyla buluşan Cyeberduck, maksimum kullanılan FTP istemcilerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Program, kolay kullanımı kolay bir FTP istemcisi olmasının yanı sıra kullanıcılarına çok muhtelif özellikler sunuyor. Bundan kaynaklı Cyberduck, yayınlandığı günden bugüne maksimum tercih edilen FTP istemcilerinden birisidir.

Java ve C# dilleriyle yazılan Cyberduck, olabildiğince sade bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, uygulama üstünde kullanmak istedikleri özelliklere rahatlıkla erişebiliyorlar. Ayrıca Cyberduck, süratli server bağlantısı konusu ile alakalı olabildiğince iddialı. Nitekim program, sunduğu performansla iddiasını karşılıyor diyebiliriz.

Yenilikçi bir FTP istemcisi olan Cyberduck, tanınmış depolama sistemleri için yardımcı sağlıyor. Yani kullanıcılar Google Drive, Yandex Disk gibi platformlardan dosya çekebiliyorlar. Cyberduck, bu özelliği vasıtası ile kullanıcılarını transfer etmek istedikleri dosyaları cihazlarına indirme zorunluluğundan kurtarıyor.

Windows, MacOS ve Linux desteği elde eden Cyberduck temelde bedava bir halde hizmet vermektedir. Fakat programda bağış sistemi de mevcut. Yani programı kullanırken muayyen aralıklarla bağış yapmak istek eder misiniz şeklinde bildirimlerle karşılaşabilirsiniz.

WinSCP

Sizler için hazırladığımız en iyi FTP uygulamaları önerileri listemize en eski FTP istemcilerinden birisi olan WinSCP ile devam ediyoruz. WinSCP, 2000 senesinde geliştirilerek kullanıma sunuldu. Program, adından da anlayabileceğiniz gibi Windows kullanıcıları için geliştirilmiştir.

WinSCP, sade ama kullanımı kolay bir kullanıcı arayüzü üstünden kullanıcılarına hizmet sağlamaktadır. Bunun yanı sıra programda kullananların aktarım işlemlerini kolaylaştıran muhtelif özellikler mevcut. Örneğin WinSCP, Windows desteği vasıtası ile kullanıcılarının cihazlarındaki dosyaları çabucak sürükle ve bırak yöntemiyle aktarım edebilmelerine imkân sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra WinSCP, emniyet konusu ile alakalı da iddialı bir FTP istemcisidir. Program, kullanıcılarının bilgilerini koruyabilmek için muhtelif emniyet protokollerini destekliyor. Ayrıca WinSCP, dileyen kullanıcılarının server bilgilerini güvenilir bir halde kaydederek kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştırıyor.

Oldukça kolay bir kullanımı olan olan WinSCP, bedava bir halde kullanılabilmektedir. Eğer sizler de WinSCP tarafınca sunulan özelliklerden yararlanmak istiyorsanız programın internet sitesi üstünden programı bedava olarak indirebilirsiniz.

Transmit

Windows için tasarlanan FTP istemcileri olduğu gibi MacOS için tasarlanan FTP istemcileri de mevcut. Bu noktada Transmit, MacOS kullanıcılarının kullanabilecekleri en etkin ve fonksiyonel FTP istemcilerinin başlangıcında gelmektedir. 1998 senesinde kullanıcılarıyla buluşan Transmit, muhtelif aralıklarla güncelleme almaktadır. Bu sayede program, aktüel özellikleriyle kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Şık bir arayüze haiz olan Transmit, aktüel sürümünde kullanıcılarına işlemlerini çabucak gerçekleştirebilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra program, hız konusu ile alakalı meydana getirilen çalışmalara göre rakiplerine göre daha iyi bir performans gösteriyor.

en iyi FTP uygulamaları - Transmit

Çeşitli platformlarla eşzamanlılık (senkronizasyon) desteği bulunan Transmit, bu özellikleri vasıtası ile kullanıcılarının veri transferlerini kolay bir halde gerçekleştirmelerini sağlıyor. Program geliştiricileri, programın her yeni sürümünde kullanıcılarına daha fonksiyonel özellikler sunmaya devam ediyorlar.

Transmit, ücretli bir FTP istemcisidir. Program geliştiricileri, kullanıcılarına 7 günlük bir tecrübe etme versiyonu sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra programın bütün özelliklerinden dilediğiniz gibi faydalanabilmek için 45 Dolar’a programın lisansını satın almanız gerekmektedir.

SmartFTP

En iyi FTP istemcileri listemize SmartFTP ile devam ediyoruz. SmartFTP, uzun süredir kullanımda olan bir FTP istemcisidir. Hatta öyle ki programın kullanıcıları, programı Windows XP’den beri kullanma imkânına sahipler. Bundan kaynaklı geçmiş tarih boyunca programın ciddi bir kullanıcı kitlesi mevcut.

SmartFTP, rakipleri gibi sade ama olabildiğince kullanımı kolay bir arayüze sahip. Program geliştiricileri, kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştırabilmek için aktüel SmartFTP sürümünde sade ve fonksiyonel bir tasarımı kullanıcılarıyla buluşturudular.

Bunun yanı sıra SmartFTP, temel FTP özelliklerini kullanıcılarına bedava olarak sunmaktadır. Fakat uygulama geliştiricileri, Google Drive eşzamanlılık (senkronizasyon) desteği gibi özellikleri için muayyen bir ücret istek etmektedir. Bu noktada SmartFTP, 4 adet sürüme sahip. Bu sürümler şunlardır:

  • Kişisel Sürüm: Temel FTP istemcisi özelliklerini kapsamaktadır.
  • Profesyonel Sürüm: Transfer sürecini kolaylaştıran ve hızlandıran birtakım özellikleri kullanıcılara sunmaktadır. Bu sürümden yararlanmak için 89.95 Dolar lisans ödemesi yapmanız gerekmektedir.
  • Ultimate: Bazı platformlarla eşzamanlılık (senkronizasyon) özelliği sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hız konusu ile alakalı kullanıcılarına ciddi bir artış vadetmektedir. Ultimate versiyonu için 139.95 Dolar’a lisans satın almalısınız.
  • Kurumsal: Programın en kapsamlı versiyonu kurumsal sürümdür. SmartFTP, kurumsal versiyon üstünden kullanıcılarına çok muhtelif FTP özellikleri sağlamaktadır. SmartFTP Kurumsal versiyon ücreti ise 359.95 Dolar’dır.

FireFTP

Sizler için hazırladığımız en iyi FTP uygulamaları listemizin son esnasında FireFTP yer almaktadır. 2004 senesinde tasarlanan FireFTP, Java ile geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra program, her ne kadar muayyen aralıklarla güncelleme almış olsa da birtakım noktalarda rakiplerinin gerisinde kalmıştır. Yine de olabildiğince fonksiyonel bir uygulama olan FireFTP, listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Program, kullanıcılarına eski nesil bir kullanıcı arayüzü üstünden hizmet sağlıyor. Bundan kaynaklı FireFTP, kullanıcı arayüzü konusu ile alakalı rakiplerinin bir adım gerisinde kalabiliyor. Fakat program, işlevsellik olarak bir çok rakibinin sunduklarını sunuyor. Öncelikle kullanıcılar, uygulama üstünden dosya transferlerini çabucak gerçekleştirebiliyorlar. Bunun yanı sıra FireFTP, muhtelif platformlarla eşzamanlılık (senkronizasyon) desteği de sağlamaktadır.

Ücretsiz bir halde kullanıcılarına hizmet elde eden FireFTP, yalnızca Firefox destekli platformlarda kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bundan kaynaklı programın kullanıcı sayısı her ne kadar 25 milyonun üstünde olarak belirtilse de rakiplerine göre birazcık daha düşük seviyededir.

FTP Nedir: Genel Değerlendirme

Teknoloji kullanıcıları, muhtelif sebeplerden kaynaklı dosya transferi yapma ihtiyacı hissetmektedirler. Bu doğrultuda FTP de uzun süredir teknoloji kullanıcılarının faydalandıkları bir dosya aktarım protokoldür. Günümüzde FTP, bir çok alanda teknoloji kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, muhtelif alanlarda FTP kavramıyla karşılaşıyorlar. Bu kavramın ne anlama geldiğini bilmeyen kişiler, FTP nelerdir diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için FTP nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra olabildiğince sık kullanılan FTP’nin iyi mi işlediğine dair de bilgilendirme yaptık. Günümüzde FTP ile dosya transfer etmek için FTP istemcileri, teknoloji kullanıcılarının işlemlerini büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Bundan kaynaklı yazımızda en iyi FTP istemcilerinden de bahsettik. Hazırlamış olduğumuz rehberimizi inceleyerek FTP hakkında merak ettiğiniz bütün sorulara rahatlıkla yanıt bulabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız FTP rehberimiz burada sona eriyor. Her geçen gün daha da çok kullanılan FTP hakkında soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.