Galatasaray – Fenerbahçe Derbisinin İlkleri Enleri Ve Sonları

Ülkemizin en mühim futbol müsabakalarının başlangıcında gelen, her spor branşında öncesiz rakip olan Galatasaray SK – Fenerbahçe SK derbilerinin en’lerini merak etmiş miydiniz? İlk maç kaç kaç bitti? İlk golü hangi ekip dan kim attı? En son maç ne oldu? Bu gibi soruların yanıtı bu yazımızda.

Neler Okuyacaksınız? →

Galatasaray – Fenerbahçe Derbisinin İlkleri Enleri Ve Sonları

Ezeli rekabette oynanan ilk maçı Galatasaray 2-0 kazanmıştır.

Ezeli rekabetin maksimum seyircili oynandığı karşı karşıya gelme 2003 senesinde “İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Olimpiyat Stadı” n da oynanmıştır. Bu karşılaşmayı toplam 70.125 izleyici izlemiştir.

İki ekip içinde en düşük seyircili oynan maç ise 1922 senesinde 14 benlik izleyici sayısı ile İttihatspor Stadı ‘n da yapılmıştır. İttihatspor Stadı’nın günümüz ismi ise ” Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı” dır.

Ezeli iki rakip içinde oynan müsabakaların içinde maksimum gollü geçen maçlar ise 1983 ve 2001 yılları aralığında geçmiştir. Bu maçlardan birinin skoru ise Galatasaray 4 – 4 Fenerbahçe olan maçtır.

Rakipler içinde oynan karşılaşmalarda ise en değişik skor 12 Şubat 1911 tarihinde oynan Galatasaray’ın 7-0 lık üstünlüğü ile sonuçlanan İstanbul Ligi olarak adlandırılan zamanın lig maçı karşılaşmasıdır.

En Çok Forma Şansı Bulan Oyuncu

Takımlar içinde olan müsabakalarda ise maksimum forma şansı bulan oyuncu Galatasaray spor kulübünden olan Turgay Şeren ‘dir.

En Çok Gol Atan Oyuncu

Ezeli rekabette ise maksimum gol atan oyuncu Fenerbahçe Spor Kulübünden
Zeki Rıza Sporel ‘dir.

Karşılaşmalar içinde görülen maksimum netice ise 1-0 lık maç sonucudur.
Bu netice toplamda 69 defa görülmüştür.

10 Kasım 2013 tarihine kadar rakipler içinde meydana getirilen futbol müsabakalarında atılan son golü Galatasaray ‘lı oyuncu Didier Drogba 2013 yılı Süper Kupa Finali ‘nde atmıştır.

10 Kasım 2013 tarihine kadar oynana öncesiz rekabette son maçı Galatasaray 1-0 lık skor ile Süper Kupa Finali ‘n de kazanmıştır.

Üst üste Galibiyet Rekorunu Elinde Bulunduran Takım

Üst üste yengi rekorunu elinde bulunduran takım ise Galatasaray olmuştur. Galatasaray 1909 ve 1913 yılları aralığında oynan maçlarda sağladığı 7 maç lık yengi rekorunu hala elinde tutmaktadır.

Üst üste Yenilmeme Rekorunu Bulunduran Takım

Üst üste yenilmeme rekorunu ise 18 maçlık bir üstün dereceli ile Fenerbahçe elinde tutmaktadır. 1942 – 1946 yılları aralığında ki müsabakalarda bu rekoru elde etmiştir Fenerbahçe.

Derbinin ilk Golünü Atan Kişi

Ve bu unutulmaz derbilerin ilk golünü atan kişiyi açıklamaya geldi. İlk golü Galatasaray Spor Kulübünden Emin Bülent Serdaroğlu tabelaya yazdırmıştır.