Gizlilik ile Ön Plana Çıkan Firefox Güncellemesi Yayınlandı

resim93004326
resim93004326

Mozilla Firefox 102 versiyonu resmi olarak yayınlandı. Yeni Firefox güncellemesi ile beraber gizlilik mevzusunun ön plana çıktığını söylemek mümkün. Özellikle izleyicilerin kullandığı parametreleri çıkaran yeni bir hususiyet güncellemeyle kullanıcılara sunuldu.

Birçok web sitesi ziyaretçilerinin hareketlerini takip edebilmek için değişik araçlara başvuruyor. Bir web sitesinin kaynağını tam anlamıyla yayınlayan URL linkleri bunun yanı sıra ziyaretçilerin hareketlerini incelerken de kullanılıyor. Facebook gibi büyük çaplı web sitelerinin bile başvurduğu araçlardan birisi ise URL sorgu parametrelerini kullanmak oluyor.

Bleeping Computer tarafınca paylaşılan haberde yeni Firefox güncellemesinin bu durumu engelleyecek bir özelliğe haiz olduğu anlatım ediliyor. Mozilla Firefox 102 sürümünde bulunan “Query Parameter Stripping” özelliğiyle sorgu parametrelerini engellemek olası hale geliyor.

URL’in sonuna eklenen bu değişkenler ile web sitesi kullanıcıyı izleyebiliyor. Ancak Firefox’un yeni özelliğiyle bu parametrelerin silmiş olduğu ve geriye kalan URL’le irtibat kurulduğu belirtiliyor. Şimdilik sadece birkaç izleyiciyi engellese de gelecek dönemde bu sayının artacağı tahmin ediliyor.

Üstelik Firefox’un bu URL’lerden kaçışı kendiliğinden gerçekleştirdiği anlatım ediliyor. Kullanıcı bir linke tıkladığında ya da direkt olarak adres çubuğuna URL’i yapıştırdığında Firefox’un yeni özelliği devreye giriyor. Olası bir durumda da sorgu parametrelerinden sıyrılmak için müdahalede bulunuyor. Ancak bunun için özelliği etken hale getirilmesi gerekiyor.

Firefox’un Yeni Gizlilik Özelliği Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Mozilla Firefox tarayıcısının yeni güncellemesi ile gelen gizlilik hususi durumunu etken hale getirmek için birkaç adımı takip edebilmek gerekiyor. Sorgu parametrelerini engellemek için tasarlanan yeni hususiyet Firefox’un Gelişmiş İzlenme Koruması programı dahilinde yer alıyor.

Özelliği açmak için ise şu adımları takip edebilmek gerekiyor:

  • Firefox tarayıcınızın ayarlarına girin.
  • Gizlilik ve Güvenlik opsiyonu ile devam edin.
  • Gelişmiş İzlenme Koruması ayarlarını Standart yerine Sıkı olarak değiştirin.
  • Daha sonra arama çubuğundan about:config aramasını gerçekleştirin.
  • privacy.query_stripping.enabled.pbmode seçeneğini true olarak değiştirin.

Bu adımların sonra yeni hususiyet etken hale gelecektir. Ancak bütün bu tarz şeyleri yapmadan ilkin Mozilla Firefox 102 sürümünün yüklü olmasından emin olmalısınız. Aksi takdirde yeni özelliği kullanabilmek olası olmayacaktır. Daha sonra özelliği kullanmak istemezseniz Gelişmiş İzlenme Koruması ayarlarını Standart hale getirmeniz kafi olacaktır.

Son zaman gizliliğe ehemmiyet veren tarayıcıların sayısı artış gösteriyor. Brave ve Firefox gibi tarayıcıların sunmuş olduğu seyirci önleme özelliği önümüzdeki dönemde değişik tarayıcılarda görmek de muazzam olmayacaktır.