Global Firepower

Global Firepower nelerdir diye soracak olursanız özetlemek gerekirse anlatmak gerek görülürse Küresel Ateş Gücü anlamına gelmektedir.

Global Firepower ülkelerin askeri güçlerini araştıran bir internet sitedir. Ülkelerin toplam nüfusundan, yedek askerine, savunmasına, ordu kuvvetlerine ayırdığı bütçeleri, askeri birliklerini vs bilgilerini ustalaşmış strateji uzmanları tarafınca belirlenmektedir internet sitedeki veriler.

Global Firepower yani Küresel Ateş Gücü ‘nün resmi internet sitesi GlobalFirepower.com‘dur. GlobalFirepower.com, 137’den fazla ülkenin müdafaa ile alakalı bilgilerini izleyen ve tamamiyle bağımsız bir kaynak olarak mevcut olan, senelik olarak güncellenen, istatistiklere dayalı bir internet sitesidir.

Global Firepower

Neler Okuyacaksınız? →

Global Firepower Nedir?

2006’dan beri GlobalFirepower (GFP), 137 modern askeri güç ile alakalı benzersiz bir analitik malumat sunumu sağlamıştır. GFP sıralaması, her ülkenin geleneksel silahlarla savaştığı kara, deniz ve havadaki potansiyel savaş yapma yeteneğine dayanmaktadır. Sonuçlar, nihai listeyi oluşturan 55 değişik faktörle beraber kaynaklar, finans ve coğrafya ile alakalı değerleri içermektedir. Sonuçlar, savaşın kaçınılmazlığın haricinde göründüğü, giderek daha parametre bir küresel manzaraya enteresan bir bakış sunuyor.

Global Firepower Hangi Kriterleri Baz Alarak Sıralama Yapıyor?

Global Firepower, ateş enerjisini hesaplarken birtakım kriterleri baz alarak netice göstermektedir. Global Firepower Index aşağı yukarı 50 değişkene göre orduların enerjisini hesaplayıp sıralıyor. Endekse askere çağrılabilecek nüfus, tank, uçak, nükleer başlık, tayyare gemisi, denizaltı sayısı ve müdafaa bütçeleri giriyor. Ancak kategoriler her ülke için değişik ağırlıkta hesaplanıyor. Mesela denize kıyısı olmayan ülkenin vapur sayısı ordu enerjisini hesaplamada azca ağırlık oluşturuyor.

Küresel Ateş Gücü hesaplaması yapılırken dikkate alınan kriterler;

  • İş Gücü: Bu kriterde bulunanlar toplam nüfus, mevcut insan gücü, hizmete makul insan gücü, senelik askeri çağa ulaşan insan gücü, etken askeri insan gücü, etken yedek askeri iş gücü.
  • Hava Gücü: toplam tayyare gücü, savaşçıları ve önleyici, tecavüz uçağı, ulaştırma, eğitmenler, toplam helikopter, tecavüz helikopteri, hizmet verilen hava alanları.
  • Ordu Gücü: savaş tankları, zırhlı savaş araçları, kendinden itmeli topçu, çekilmiş topçu, füze projektörleri.
  • Deniz Gücü: toplam deniz gücü, Uçak gemileri, firkateyn, destroyerler, korvet, denizaltılar, devriye botu, mayın arama.
  • Finansal Kaynaklar: senelik müdafaa bütçeleri, dış borç, döviz ve altın rezervleri, satın alma gücü paritesi
  • Lojistik Kaynaklar: iş-gücü gücü, tüccar deniz gücü, büyük limanlar ve terminaller, kara yolu kapsama, demir yolu kapsama
  • Doğal Kaynaklar: petrol üretimi, yağ tüketimi, kanıtlanmış petrol rezervleri.
  • Coğrafya: kare arsa alanları, kıyı şeridi, paylaşılan sınır, su yolu kapsamı

Global Firepower’da Başka Neler Var?

Global Firepower internet sitesinde ilaveten bulunacaklar şunlar; ülkeler arası ateş gücü karşılaştırması, NATO Ateş Gücü bilgisi, Avrupa Birliğinde bulunan ülkelerin ateş gücü, Orta Doğu’da bulunan ülkelerin ateş gücü, Asya Pasifik ülkelerinin ateş gücü, 2019 Yılı En Güçlü Ülkeler ile alakalı ki ateş gücü bilgisi gibi istatistik detayları de bulunmaktadır.