Gmail’de E-posta Nasıl Şifrelenir

resim63786770
resim63786770

Gmail, 2016 senesinde 1 milyar etken kullanıcıyı aştı. Bir Gmail hesabınız olması muhtemeldir. Bu durumda, e-postalarınızın gizliliği ve güvenliği ile alakalı endişeleriniz olabilir. Google’ın e-postalarınızı güvenliğini sağlamak için neler yaptığını ve daha fazlasını yapmış olup yapamayacağınızı merak mı ediyorsunuz? Okumaya devam edin, Gmail güvenliğini çözümleme edeceğiz.

Neler Okuyacaksınız? →

Gmail’de E-posta Nasıl Şifrelenir

Gmail’de Şifreli E-posta Gönderme

Ücretsiz bir Gmail hesabına haiz bir kullanıcıysanız, iletileriniz Google’ın standart şifreleme tekniği olan Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) ile korunmaktadır. İşte yakalama: TLS sadece e-posta gönderdiğiniz şahıs de TLS’yi destekleyen bir e-posta sağlayıcısı kullanıyorsa çalışır. Çoğu büyük sağlayıcı TLS kullanır, bu yüzden bu büyük bir risk değil, fakat bunu bilmek iyi. Karşılıklı TLS uyumluluğu varsayarsak, Gmail üstünden gönderdiğiniz bütün mesajlar TLS ile şifrelenir.

TLS, alıcıya giderken mesajınızın ele geçirilmesini oldukça zorlaştırır. Bununla birlikte, mesajları ulaştığında alıcı ile aranızdaki mesajları gizli saklı tutma lafı vermez. Örneğin Google, hesabınızla ilişkilendirilmiş mesajları görebilir ve onları potansiyel olarak spam ve fena niyetli e-postalara ayrıca Smart Reply gibi özellikleri destekleyerek tarayabilir.

E-postayla gönderdiğiniz şahıs TLS kullanmayan bir posta sunucusu kullanıyorsa, iletiniz asla şifrelenmez; Muhtemelen bilmeyeceksin. Bu yüzden ne göndereceğinizi zekice seçin!

İşletmeler için Gmail’in Şifrelenmesi

Özellikle işletmeler şifreli e-posta istek ediyor. Yaygın olarak GSuite olarak malum Google for Business, çoğu hususiyet ile beraber gelir. Bunlardan biri, e-postaları kullanıcıya hususi anahtarlarla şifreleyen ve teslimat esnasında korunmaya süren bir şifreleme tekniği olan S / MIME’dir. Bunlar sadece sizin hedeflenen okuyucular tarafınca çözülebilir ve okunabilir.

S / MIME’nin çalışması için, hem sizin hem de alıcınızın GSuite hesaplarınızda etkinleştirmiş olması gerekir. Hesabınız ve hedefiniz izin verdiğinde, GSuite bu yöntemle e-postalarınızı kendiliğinden şifreler.

GÖNDERDİĞİNİZ E-POSTANIN ŞİFRELENİP ŞİFRELENMEYECEĞİNİ KONTROL ETME

 1. Yeni bir mesaj yazmaya başla.
 2. Alıcılarınızı “Kime” alanına ekleyin.
 3. Alıcı adlarının sağına bakın; alıcının e-posta sağlayıcısının destek verdiği şifreleme düzeyini belirten bir kilit simgesi göreceksiniz. Farklı şifreleme seviyelerine haiz oldukça sayıda kullanıcı varsa, simge Gmail’in en düşük şifreleme durumuna tutulduğunu belirtir.
 4. Seç kilidi senin S / MIME ayarlarını değişiklik yapmak ya da şifreleme alıcınızın düzeyi ile alakalı daha oldukça malumat edinmek.

ALINAN BİR E-POSTA İÇİN ŞİFRELEME NASIL DENETLENİR

 1. Bir mesaj aç.
 2. Bir Android cihazda, dokunun  Ayrıntıları Görüntüle  >  Görünüm Güvenlik Ayrıntıları . 
  Bir iPhone ya da iPad’de, Ayrıntıları Görüntüle’ye dokunun.
 3. Mesajı göndermek için hangi şifreleme düzeyinin kullanıldığını yayınlayan renkli bir kilit simgesi göreceksiniz. Üç değişik şifreleme kilidi simgesi rengi vardır:
  • Yeşil: En titiz bilgiler için makul olan ve alıcının e-postanın şifresini çözüme ulaştırmak için doğru anahtara haiz olmasını gerektiren gelişmiş S / MIME şifrelemesini belirtir.
  • Gri: Mesaj TLS ile şifrelenir.
  • Kırmızı: Alıcının e-posta sağlayıcısının şifrelemeyi desteklemediğini yayınlayan asla bir şifreleme yok.
 4. Bu kadar!

Üçüncü Taraf Seçeneklerini Kullanarak Gmail’de E-posta Nasıl Şifrelenir

S / MIME ya da TLS’den daha ciddi şifreleme arıyorsanız, üçüncü taraf programlar FlowCrypt ve Virtru gibi hizmetler Gmail iletilerinin güvenliğini çoğaltmak için çözümler sunar.