Google AdSense Nedir?

resim68016015
resim68016015

İnsanlar günümüzde yaşamlarının büyük bir çoğunluğunu dijital ortamda devam ettirmeye başladılar. Bunun kararında insan yaşamında yer edinen şeyler, dijital dünyaya aktarılmaya başlandılar. Bunların başlangıcında da reklamlar geliyor. Teknolojinin gelişmesi, reklam sektöründe de büyük gelişmelere yol açtı. Reklam sektörü, daha fazla dijital ortamda ilerlemeye başladı. Bundan kaynaklı muhtelif reklam uygulamaları ortaya çıktılar. Google AdSense, bu reklam programlarından birisidir. Ancak bu programı bilmeyen kişiler, Google AdSense nelerdir diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için dijital dünyanın en büyük reklam programlarından olan Google AdSense’in ne işe yaradığını açıklayacağız. Bunun yanı sıra Google AdSense ile alakalı detayları da paylaşacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek Google AdSense ile alakalı merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulabileceksiniz. Şimdi öncelikle Google AdSense nelerdir sorusunun cevabına beraber daha yakından bakalım.

İçindekiler

Google AdSense Nedir

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google, arama motoru hizmetinin yanı sıra muhtelif alanlarda da hizmet vermektedir. Bu kapsamda şirket, muhtelif projelerle kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Google tarafınca tasarlanan ve olabildiğince fazla kullanılan projelerden birisi de AdSense oluyor diyebiliriz. Dijital ortamda siteler başta olmak suretiyle çoğu şahıs için asli gelir kapısı reklamlar olmaktadır.

Fakat internet ortamında reklam yayınlamak ve bu reklamlar üstünden gelir elde etmek geçmiş yıllarda çok basit bir prosedür değildi. Bunun üstüne Google, internet ortamında reklamların önemini ayrım edip 2003 senesinde harekete geçti. Şirket, 2003 senesinde reklamverenler ve reklam yayınlamak isteyen kişiler için AdSense’i geliştirdi.

Bazı reklamverenler ve internet sitesi sahipleri, Google’ı hizmeti sunduğu ilk yıllarda olabildiğince fazla eleştirdiler. Çünkü şirket, reklam programı için kafi ölçüde çalışan bir algoritma geliştiremedi. Bunun kararında reklamverenler, muhtelif mevzularda şikayetçi oldular. Google, bunun üstüne AdSense’in yapısını geliştirmeye karar verdi. Böylece AdSense, kısa bir müddet sonra Google’ın gelirlerinin %15’ini sağladığı bir uygulama haline geldi.

Google, AdSense kapsamında ilk etapta internet sitelerine ve içeriklerine reklam yerleştirme hizmeti sağlıyordu. Bunun yanı sıra şirket, günümüzde AdSense’in kapsamını olabildiğince genişletti. Bu sayede Google AdSense, en kapsamlı reklam programlarından birisi haline geldi.

Günümüzde internet sitesi sahipleri ve dijital dünyadan para kazanmak isteyen kişiler, sıklıkla Google AdSense’i kullanmaktadırlar. Çeşitli şirketler, rakip reklam projeleri geliştirmeye çalışıyorlar. Fakat AdSense hem sağladığı gelirlerle hem de basit kullanılabilirliği vasıtası ile internet kullanıcılarının maksimum tercih ettiği reklam programı olmaktadır.

Google AdSense Kullanım Şartları Nelerdir

Google AdSense’in kullanıcı sayısı, gün geçtikçe artış göstermektedir. Google’ın uygulama üstünden sunduğu avantajlar, internet kullanıcılarının ilgisini çekmektedir. Fakat Google, tabii ki bu uygulamaya katılabilmek için birtakım kurallar belirledi. Bundan kaynaklı her internet sitesi sahibi Google AdSense’in sunduğu imkanlardan faydalanamıyor.

Google AdSense Kullanım Şartları Nelerdir

Google’ın AdSense programına katılabilmek için belirlediği şartlar şunlardır:

  • Site sahibi 18 yaşından büyük olmalı: Google, AdSense üstünden reklam geliri elde etmek isteyen internet sitesi sahiplerinin 18 yaşından büyük olmalarını koşul koşuyor. Aksi takdirde site sahipleri, doğrudan kendi detayları üstünden uygulamaya başvuramıyorlar. Google, bu aşamada kullanıcılarına kolaylık sağlayabilmek için 18 yaşından ufak site sahiplerinin velileri üstünden uygulamaya başvurabilmelerini sağlıyor. Bu noktada Google, sitenin AdSense gelirleri başta olmak suretiyle çoğu hususta ebeveyn olarak yayınlanan şahıs ile iletişim sağlıyor.
  • Özgün içerikler üretilmeli: İnternet ortamında neredeyse her mevzuyla alakalı çok sayıda makale bulmak mümkün. Bu noktada Google hem internetteki makalelerin standardını artırabilmek hem de bu işe alın teri döken kişilerin para kazanmasını sağlayabilmek adına sitedeki içeriklerin orijinal olmasını istek ediyor. Yani şirket, kopya içerik barındıran sitelerin AdSense’i kullanmalarına izin vermiyor. Bunun yanı sıra Google, özgünlük kadar yaratıcılığa da ehemmiyet veriyor. Bundan kaynaklı internet siteniz ile Google AdSense üstünden gelir elde etmek istiyorsanız orijinal ve yaratıcı içerikler oluşturmanız gerekiyor.
  • Site kullanıcı dostu olmalı: Google, AdSense başvurularında sitenin ne kadar kullanıcı dostu olduğuna dikkat etmektedir. Yani şirket, AdSense’e başvuran sitelerin ilk etapta kullanışlı olup olmadığına bakıyor. Bu noktada Google, basit kullanmak mümkün olan sitelere uygulama başvurularında öncelik tanıyor. Bunun yanı sıra Google, site sahiplerinin reklamlar üstünden gelir elde etmek için kullanıcılarını zorlamalarını istemiyor. Örneğin şirket, reklamlara tıklanması için kullanıcılarına e-posta atan ya da aynısı zorlamalar yapan siteleri uygulamaya dahil etmiyor.
  • Reklam ve site trafiği yanıltıcı olmamalı: Google, reklamlar üstünden gelir elde etmek isteyen kişilerin bunu hak etmeleri icap ettiğini düşünüyor. Bundan kaynaklı şirket, düzmece tıklama şekilleri kullananlar başta olmak suretiyle tıklama konusu ile alakalı yanıltıcı davranan siteleri uygulama haricinde bırakıyor.

Google AdSense ile Nasıl Para Kazanılır

Web site sahipleri, sıklıkla sitelerindeki içerikler üstünden para kazanmayı istek etmektedirler. Bu noktada Google AdSense, site sahiplerinin kullanabileceği en kapsamlı reklam programlarından birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bundan kaynaklı site sahipleri, Google AdSense ile iyi mi para kazanılır diye merak etmektedirler. Google AdSense, temelde kullanması basit bir reklam programıdır.

Google, reklam programına katılabilmek için birtakım koşullar belirledi. Sizler için hazırladığımız rehberimizde bu koşullara değindik. Eğer sizler de Google tarafınca belirlenen şartları sağlıyorsanız AdSense’e başvurabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir Google hesabınızın bulunması gerekiyor. Daha sonra AdSense paneline giderek internet sitenizi eklemelisiniz.

Google, internet sitenizi ilave ettikten sonra ilk etapta birtakım reklam ayarlarını yapmanızı isteyecek. Bu noktada sitenizde hangi tür reklamların gözükmesini istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Google, site tasarımınızı kendiliğinden algılayarak reklam yerlerini belirleyebiliyor. Ancak şayet bu bölgeleri beğenmezseniz reklam yerlerini de muayyen ölçüde seçebiliyorsunuz.

Sonrasında Google, sitenizi incelemeye alıyor. Bu aşamada şirket, sitenizin belirlediği koşullara makul olup olmadığını inceliyor. Eğer siteniz, Google politikalarına uygunsa kısa bir müddet içinde reklam programına dahil edildiğinize dair bir bilgilendirme alıyorsanız. Aksi durumda ise Google, niçin sitenizi uygulamaya dahil etmediğini açıklayan bir bilgilendirme yapıyor.

Sitenizde Google reklamları yayınlanmaya başladıktan sonra gelir kazanma süreciniz başlamış olacaktır. Google, uygulama kapsamında tıklamaya bağlı ödeme yapılmaktadır. Yani bir internet sitesinde Google AdSense reklamları bulunduğunu düşünelim. Google, bu sitenin sahibine sitede yer edinen reklamlara ne kadar tıklanırsa o miktarda ödeme yapıyor.

Şirket, her yazıda aynı reklam değerlemesini yapmıyor. Yani bir yazınızdaki reklama gelen tıklama başı ödeme ile öteki yazınızdaki reklama gelen tıklama başı ödeme aynı olmayabiliyor. Google, bu aşamada ödeme miktarını muhtelif kriterlere göre değiştirmektedir.

Örneğin şirket, İngilizce içeriklerde yer edinen reklam tıklamalarına genelde Türkçe içeriklerdeki reklam tıklamalarına göre daha yüksek ücret ödemektedir. Bundan kaynaklı Google AdSense üstünden kazanacağınız gelir, sitenizin performansına göre değişim göstermektedir.

Google AdSense’in Avantajları Nelerdir

Google AdSense, dijital ortamda yer edinen en kapsamlı reklam programlarından birisidir. Bu kapsamda çoğu internet sitesi sahibi, sitesinde yayınladığı reklamları Google AdSense üstünden edinmektedir. Çünkü Google AdSense, kullanıcılarına muhtelif avantajlar sağlamaktadır. Böylece uygulamaya katılan internet sitesi sahipleri, sitelerinin sürdürülebilirliği için lüzumlu gelirleri reklamlar üstünden kazanabiliyorlar.

Google AdSense, olabildiğince basit kullanması olan bir reklam programıdır. Web sitesi sahipleri, Google hesapları üstünden rahatlıkla AdSense’e başvurabiliyorlar. Google, lüzumlu koşulları elde eden internet sitelerini hızı bir halde reklam programına dahil ediyor. Böylece site sahipleri, bedava ve zahmetsiz bir halde reklam programına katılıp gelir elde edebiliyorlar.

Bunun yanı sıra Google, programdaki kullanıcılarına reklamları özelleştirme imkanı sağlıyor. Yani AdSense katılımcıları, sitelerinde yayınlanacak reklamların kategorilerini seçebiliyorlar. Böylece site sahipleri, okuyucularını rahatsız edebileceğini düşündükleri kategorileri dönem dışı bırakabiliyorlar.

Google AdSensein Avantajları Nelerdir

Google, ücretlendirme konusu ile alakalı kullanıcılarını memnun etmeye itina gösteriyor. Bu kapsamda şirket, en yüksek reklam geliri elde eden reklam programlarından birisini yürütüyor diyebiliriz. Google, reklam gelirlerini muhtelif kriterlere göre düzenliyor. Fakat şirket, genel hatlarıyla her dilde ve içerik türünde kullanıcılarını mağdur etmeyecek reklam gelirleri vermeye itina gösteriyor.

Google AdSense kullanıcıları, kendilerine sağlanan bir açık oturum üstünden reklam gelirlerini takip edebiliyorlar. Kullanıcılar, reklam gelirlerine dair bütün detaylara basit bir halde ulaşabiliyorlar. Hatta Google, bu monitör üstünden site sahiplerine tahmini gelirleri de paylaşıyor. Böylece site sahipleri, gelirleri üstünden planlamalarını daha basit bir halde yapabiliyorlar.

AdSense, tabii ki tek taraflı işleyen bir reklam programı değil. Bu uygulama üstünden reklam alabilen kişiler olduğu gibi reklamveren kişiler de mevcut. Yani Google, bu uygulama üstünden internet sitelerinde reklam yayınlamak isteyen kişilere de hizmet sağlıyor. Böylece şirket, birtakım kullanıcılarının reklam yayınlama ihtiyacına hizmet verirken internet sitesi sahiplerinin de bu işleyişten para kazanmalarına destek oluyor.

Google AdSense Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Google AdSense kullanmak ücretli mi?

AdSense, çift taraflı işleyen bir reklam programıdır. Google, uygulama kapsamında reklamveren kişilerden reklam kampanyalarına göre muayyen bir ücret almaktadır. Fakat şirket, internet sitesinde reklam yayınlamak isteyen kişilerden rastgele bir ücret istek etmiyor. Yani internet sitesi sahipleri, Google tarafınca tasarlanan reklam programından bedava bir halde faydalanabiliyorlar.

Google AdSense ödemeleri ne vakit yapılır?

Google, AdSense üstünden kazanılan reklam gelirlerini aylık olarak internet sitesi sahiplerine ödemektedir. Bu kapsamda şirket, aylık olarak takip ettiği gelirleri ayın 21-26.günleri içinde uygulama katılımcılarına iletmektedir. Tabii ki bu aşamada kullananların en az gelir seviyesine ulaşmaları gerekiyor.

Google AdSense 1000 tıklama başına ne kadar veriyor?

Google, AdSense kapsamında internet sitesi sahiplerine tıklama başına ödeme yapmaktadır. Yani kullanıcılar, internet sitelerinde reklamlara gelen tıklama başına ödeme almaktadırlar. Şirket, reklam içinde ne olduğu ve yayınlanan içeriğin dili başta olmak suretiyle muhtelif kriterlere göre reklamların ödemesinde değişim yapıyor. Bundan kaynaklı Google AdSense kullanıcıları, 1000 tıklama başına değişen gelirler elde etmektedirler.

Google AdSense ile iyi mi para kazanılır?

Google AdSense üstünden para kazanmak için öncelikle bir Google hesabına haiz olmanız gerekiyor. Daha sonra AdSense idare panelinden internet sitenizi eklemelisiniz. Sonrasında Google, internet sitenizin reklam yayınlamaya makul olup olmadığını inceleyecektir. Eğer siteniz reklamlar için makul bulunursa internet sitenize reklam ilave ederek tıklama başına gelir elde edebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Google AdSense, gün geçtikçe büyüyen bir reklam programıdır. Bu programı bilmeyen internet kullanıcıları, Google AdSense nelerdir diye merak etmektedirler. Bizler de bu yazımızda sizler için Google AdSense nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bu reklam uygulamasıyla alakalı dört gözle beklenen mevzularda da malumat verdik. Böylece sizler de hazırladığımız rehber vasıtası ile Google AdSense ile alakalı merak ettiğiniz mevzularda rahatlıkla bilgili olabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız ayrıntılı bilgiler içeren Google AdSense rehberimiz burada sona eriyor. Google AdSense ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.