Google Authenticator Nedir?

resim35363255
resim35363255

Google, her ne kadar genelde arama motoru hizmetiyle bilinse de değişik hizmetleriyle de teknoloji kullanıcılarıyla buluşuyor. Google tarafınca tasarlanan ve bir süredir kullanımda olan hizmetlerden birisi de Authenticator olmaktadır. Bu hizmet, yakın zamana kadar gayet fazla kullanılan bir hizmet değildi. Bundan kaynaklı birden bu hizmetin popülerleşmesi, teknoloji kullanıcılarının Google Authenticator nelerdir diye merak etmelerine niçin oldu.

Google, hizmet verdiği kategori sayısını devamlı artırmaya çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, emniyet kategorisinde de kullanıcılarına Authenticator üstünden hizmet sağlıyor. Yakın zamana kadar Authenticator ile karşılaşmama ihtimaliniz olabildiğince yüksek. Ancak günümüzde muhtelif platformlarda Authenticator karşınıza çıkabilir. Bundan kaynaklı Google Authenticator nelerdir diye merak edebilirsiniz. Gelin şimdi hep beraber Google Authenticator’ın ne olduğuna daha yakından bakalım.

İçindekiler

Google Authenticator Nedir?

Teknolojinin çabucak gelişmesi, müspet sonuçların yanı sıra negatif neticeleri da bununla beraber getirdi. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber insanların verileri, sızdırılmaya aleni hale geldiler. Bundan kaynaklı teknoloji geliştiricileri, internet kullanıcılarının güvenliklerini sağlayabilmek adına muhtelif emniyet sistemleri geliştirdiler. Bu sistemlerden birisi de 2FA yani iki faktörlü doğruluğunu sağlama sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

2FA, aslında 1984 yılından beri insanların hayatlarında yer alıyor. Bu sistem, dijital ortamın yanı sıra bankacılık gibi muhtelif alanlarda da kullanılmaktadır. Bundan kaynaklı aslında 2FA, uzun süredir kullanımda olan bir emniyet sistemi diyebiliriz. Son yıllarda 2FA, dijital ortamda da sık sık kullanılmaya başlandı.

İki faktörlü doğruluğunu sağlama sistemi, çift katmanlı emniyet protokolü olarak tanımlanabilir. Örneğin toplumsal medya hesabınız için 2FA kullandığınızı varsayalım. Bu durumda toplumsal medya hesabınıza erişebilmek için hesabınızın şifresinin yanı sıra belirlemiş olduğunuz bir öteki emniyet yöntemiyle de doğruluğunu sağlama yapmanız gerekiyor.

Google Authenticator, tam da bu aşamada teknoloji kullanıcılarına hizmet sağlıyor. 2010 senesinde tasarlanan Google Authenticator, bir hüviyet doğruluğunu sağlama sistemidir. Günümüzde çoğu dijital platform, iki faktörlü doğruluğunu sağlama sistemine tatbik üstünden doğrulamayı entegre etmiştir. Bu sayede bu doğruluğunu sağlama şeklinin entegre edilmiş olduğu platformlarda, 2FA kullanıcıları Google Authenticator’ı kullanabilmektedirler.

Google Authenticator, 30 saniyelik geçici şifreler üretmektedir. Bu şifreler, Google Authenticator tarafınca eşi benzeri olmayan bir halde üretilmektedirler. Şifrelerin 30 saniyelik olmaları ve otomatik bir halde üretilmeleri, bu şifrelerin güvenilir olmasını sağlıyorlar. Böylece 2FA kullanıcıları, Google Authenticator üstünden hesaplarının güvenliklerini rahatlıkla denetim altında tutabiliyorlar.

Google, bu hizmeti kullanıcılarına bedava bir halde sunuyor. Google Authenticator, günümüzde hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabiliyor. Bu sayede teknoloji kullanıcıları, Google Authenticator desteği bulunan platformlarda güvenliklerini bu hizmet üstünden rahatlıkla sağlayabiliyorlar.

Google Authenticator Nasıl Kullanılır?

Google Authenticator ile iki faktörlü doğruluğunu sağlama sistemini kullanabilmek için ilk önce uygulamayı akıllı cihazınıza indirmeniz gerekiyor. Hem Android hem de iOS cihazlarda Google Authenticator’ı bedava bir halde tatbik mağazasından indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirip cihazınıza kurduktan sonra bir bilgilendirme monitörü sizi karşılayacaktır. Bu monitörü geçtikten sonra ilk hesabı oluşturma sayfası karşınıza çıkacaktır. Hesap kurmak için 2FA desteği sunan bir platformda uygulamadan doğruluğunu sağlama yap seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Örneğin Binance, tatbik üstünden doğrulamayla 2FA desteği elde eden platformlardan birisidir. Bu biçim bir platformda tatbik üstünden 2FA doğruluğunu sağlama seçeneğini tıkladıktan sonra karşınıza bir QR kodu ya da kurulum anahtarı çıkacaktır. Daha sonrasından Google Authenticator hesap oluşturma sayfasına dönüp buradan QR kodunu tara ve kurulum anahtarı gir seçeneklerinden sizler için makul olanı seçmeniz gerekiyor.

Google Authenticator Nedir ve Nasıl Kullanılır

İki faktörlü doğruluğunu sağlama kullanacağınız platformdaki hesabınızın kurulumunu Google Authenticator üstünden bu yolla rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Sonrasında uygulamayı kullanmak olabildiğince basit! Doğrulamayı aktifleştirdikten sonra 2FA kurulumunu gerçekleştirdiğiniz hesabınıza her giriş yaptığınızda Google Authenticator kodu istenecektir. Google Authenticator’ı ziyaret ederek 30 saniyelik kodları, kodun etken olduğu süre içinde kullanarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Google Authenticator Hesapları Nasıl Aktarılır?

İki faktörlü doğruluğunu sağlama sistemi, günümüzde dijital ortamda hesapların ve verilerin güvenliği için olabildiğince etkilidir. Bundan kaynaklı hesabınızda kullanmış olduğunuz iki faktörlü doğruluğunu sağlama sisteminin muhtelif etkenlerden etkilenmemesini isteyebilirsiniz. Cihaz değişikliği, bu durumların başlangıcında gelmektedir. Cihazlarını değiştiren Google Authenticator kullanıcılar, bu durumda Google Authenticator hesaplarının ne olacağını merak etmektedirler.

Google Authenticator, aygıt değişikliği yapan kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Uygulama üstünden hesapları dışa ve içe transfer etmek mümkün. Yani Google Authenticator kullanıcıları, eski cihazlarında yer edinen hesaplarını dışa transfer seçeneğiyle yeni cihazlarına aktarabiliyorlar.

Google Authenticator üstünden hesap transferi yapmak için öncelikle eski cihazınızda dışa transfer QR kodu oluşturmanız gerekiyor. Bunun için programa girdikten sonra sağ üstte yer edinen menü simgesine tıklıyoruz. Sonrasında açılan Google Authenticator menüsünden “Hesapları aktar” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Hesapları aktar sayfasında Google Authenticator, bize dışa ve içe transfer seçenekleri sunacaktır. Dışa aktarma, eski cihazdan yeni cihaza transfer yapmak için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra içe transfer da yeni cihaza eski cihazdan Google Authenticator hesaplarını transfer etmek için kullanılmaktadır.

İlk olarak eski cihazımızda “Hesapları dışa aktarın” seçeneğine tıklıyoruz. Sonrasında Google Authenticator, bir transfer QR kodu oluşturacaktır. Bu aşamada yeni cihazda da “Hesapları içe aktarın” seçeneğine tıklıyoruz. Yeni cihazda da QR kodu taramak için tarama sistemi açılacaktır. Son olarak yeni cihazımızla eski cihazımızda açmış olduğumuz QR kodunu taratıyoruz. Böylece eski cihazınızda yer edinen Google Authenticator hesaplarınızı, yeni cihazınıza rahatlıkla aktarabilirsiniz.

Google Authenticator Güvenilir mi?

Google Authenticator nelerdir sorusunun yanıtını öğrenen kişiler, bu tatbik güvenilir mi diye merak ediyorlar. Öncelikle Google Authenticator’ın işleyiş olarak olabildiğince güvenilir bulunduğunu belirtebiliriz. Google Authenticator, hesapların güvenliğini sağlayabilmek için şifreleri kendiliğinden üretiyor. Bunun yanı sıra Google Authenticator tarafınca üretilen şifreler, yalnızca 30 saniye geçerli oluyor. Bundan kaynaklı iki faktörlü doğruluğunu sağlama sisteminde Google Authenticator kullanan kişilerin doğruluğunu sağlama kodlarının hacklenmesi, olabildiğince zor diyebiliriz.

Google Authenticator Güvenilir mi

Geçmiş yıllarda Google Authenticator’ın birtakım virüs saldırılarına maruz kaldığını görebilirsiniz. Bundan kaynaklı Google Authenticator’ın güvenliği konusu ile alakalı kaygı duyabilirsiniz. Ancak Google, vakit içinde Authenticator’ın emniyet seviyesini artırmaya çalıştı. Bu sayede Google Authenticator günümüzde kullanıcılarına güvenilir bir halde hizmet veriyor diyebiliriz.

Google Authenticator üstünden 2FA kullanmış olduğunuz hesaplarınızın emniyet seviyelerini güçlendirmek istiyorsanız hesaplarınızı birden fazla cihaza kurabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Google hesabınız üstünden hesaplarınızın aleni olduğu cihazları rahatlıkla denetim edebiliyorsunuz. Kısacası Google hesabınız vasıtası ile Google Authenticator hesaplarınızın denetimi tamamiyle sizin elinizde.

Google Authenticator Alternatifleri Nelerdir?

Google Authenticator hem bedava olması hem de kolay kullanılabilirliğiyle teknoloji kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Ancak birtakım kişiler, Google Authenticator’ı kullanmak istemeyebiliyorlar. Bundan kaynaklı Google Authenticator alternatifleri nelerdir diye merak edebilirsiniz.

İki faktörlü doğruluğunu sağlama sisteminin çabucak yaygınlaşmasıyla beraber bu sistemler için kod oluşturma hizmeti veren tatbik sayısı ciddi şekilde arttı. Google Authenticator kullanmak istemiyorsanız tatbik marketleri üstünden bu programa alternatif olarak birden fazla tatbik bulabilirsiniz. Bizler, bu yazımızda Google Authenticator alternatifi olarak şu programları seçtik:

Microsoft Authenticator

Google Authenticator’ın alternatifi olarak gösterebileceğimiz ilk tatbik Microsoft Authenticator olmaktadır. Microsoft da Google gibi kullanıcılarına muhtelif kategorilerde hizmet veriyor. Bu doğrultuda şirket, kullanıcılarının hesaplarının güvenliği için Authenticator’ı geliştirdi.

Microsoft Authenticator, olabildiğince sade bir dizayn üstünden kullanıcılarına hizmet veriyor. Bunun yanı sıra programa hesap eklemek ve hesapları öteki cihazlara transfer etmek olabildiğince kolay. Böylece Microsoft Authenticator, en kullanımı kolay iki faktörlü doğruluğunu sağlama uygulamalarından birisi diyebiliriz.

Ayrıca Microsoft Authenticator, gerek dizayn gerek işlevsellik olarak Google Authenticator’a benzerlik gösteriyor. Bundan kaynaklı Google Authenticator’ı kullanmak istemiyorsanız yerine kullanabileceğiniz en etkin programlardan birisi Microsoft Authenticator olmaktadır. Uygulamayı hem iOS hem de Android cihazlarına bedava bir halde indirebilirsiniz.

Twilio Authy

İki faktörlü doğruluğunu sağlama kullanan teknoloji kullanıcılarının sık sık kullandıkları programlardan bir öteki Twilio Authy olmaktadır. Twilio Authy, tasarımıyla rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Çünkü tatbik geliştiricileri, kullanıcılarına olabildiğince modern bir dizayn üstünden hizmet veriyorlar. Bunun yanı sıra Twilio Authy, haiz olduğu dizayn vasıtası ile kolay bir kullanıma sahip.

Google Authenticator Alternatifleri - Twilio Authy

Uygulama üstünden hesaplarınızı paylaşacağınız cihazları rahatlıkla denetim edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Twilio Authy, kullanıcılarına uygulamalara gizyazı koyma imkanı sağlıyor. Yani bütün kontrolün sizde olmasını istiyorsanız uygulamalarınıza parmak izi doğrulayıcı, PIN gibi doğruluğunu sağlama seçenekleri ekleyebiliyorsunuz.

Twilio Authy, çoğu 2FA uygulaması gibi bedava bir halde kullanıcılarına hizmet veriyor. Üstelik uygulamayı Android ve iOS cihazlarda kullanmak mümkün. Bu sayede Twilio Authy, günümüzde maksimum tercih edilen 2FA uygulamalarının başlangıcında geliyor.

2FAS

Google Authenticator alternatifi olarak gösterebileceğimiz bir öteki tatbik da 2FAS olmaktadır. “2FA Authenticator” şeklinde de adlandırılan uygulama, genelde 2FAS olarak bilinmektedir. 2FAS, Google Authenticator gibi olabildiğince sade bir arayüze sahip. Böylece 2FA ile korumuş olduğunuz bütün hesapları, tek monitör üstünden rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra uygulamanın en kullanımı kolay özelliği, eşzamanlılık (senkronizasyon) özelliği oluyor diyebiliriz. 2FAS, Google Drive ile senkronize bir halde çalışıyor. 2FAS, bu özelliği kullanıcılarına mecburi olarak sunmasa da hesaplara erişim konusu ile alakalı problem yaşamamak için bu özelliği kullanmak olabildiğince önemli.

Ayrıca 2FAS, parmak izi okuyucu desteği de sağlıyor. Böylece uygulamada parmak izi okuyucu sistemini etken ederek doğruluğunu sağlama kodlarınızın güvenliğini artırabilirsiniz. 2FAS hem Android hem de iOS kullanıcılarına hizmet veriyor. Sizler de Google Authenticator yerine alternatif bir tatbik arıyorsanız 2FA Authenticator’ı tatbik marketinden bedava bir halde indirebilirsiniz.

TOTP Authenticator

Google Authenticator alternatifi olarak kullanabileceğiniz son tatbik da TOTP Authenticator olmaktadır. TOTP Authenticator, çoğu rakibinin aksine daha heybetli bir kullanıcı arayüzü ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Uygulama, hesapları kategorilere göre ayırma özelliğine sahip. Böylece birden fazla hesabınızda 2FA kullanıyorsanız hesaplarınızı denetlemek daha kolay hale geliyor.

Bunun yanı sıra TOTP Authenticator, Google Drive ile senkronize bir halde çalışmaktadır. Böylece iki faktörlü doğruluğunu sağlama kullandığınız hesaplarınızın güvenliği, denetim altında kapılmış oluyor. Oldukça kolay bir kullanımı olan olan TOTP Authenticator, çoğu rakibi gibi bedava bir halde hizmet sağlıyor.

Genel Değerlendirme

İki faktörlü doğruluğunu sağlama sistemi, günümüzde yaygın bir halde kullanılmaktadır. İki faktörlü doğruluğunu sağlama sisteminde kullanılan yöntemlerden birisi de tatbik üstünden açılan kodlarla doğruluğunu sağlama yapmaktır. Bu noktada Google Authenticator sık sık kullanılmaktadır. Ancak bu uygulamanın ne işe yaradığını bilmeyen kişiler, Google Authenticator nelerdir diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için Google Authenticator nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bu uygulamanın iyi mi kullanıldığını ve alternatiflerinin neler bulunduğunu açıkladık. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek Google Authenticator hakkında merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca gün geçtikçe kullanıcı sayısı daha da artan Google Authenticator hakkında soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.