Google Chrome, arama arayüzünde karanlık modu test ediyor

Google, uzunca bir süredir hem masaüstü hem de mobil arama arayüzünü değiştirecek güncellemeler yayınlıyor. Üstelik bu değişimler sadece kullanıcının görmüş olduğu kısımla bitmiyor. Aslında fonda da oldukça değişik komutlarla işlemler gerçekleştiriliyor. Son bilgilere göre Google, artık masaüstü ya da mobil programlar için standart halini alan ‘koyu mod’ sistemini arama sistemine entegre ediyor.

Evet; mevcut koşullarda hem masaüstü hem de mobil tarafta bu kullanıcı arayüzü muayyen eklentiler ya da araçlarla sağlayabilmek mümkün. Fakat Google bu karanlık modu artık direkt olarak Chrome arka planına entegre ediyor gibi görünüyor. Böylece kullanıcılar rastgele bir arama yaparken bembeyaz ve göz alan bir monitör yerine koyu bir görüntüyle karşılaşıyorlar.

Google Chrome koyu modu kullanıcılara ne vakit sunmuş olacağı belli değil. Ancak gelecek aylarda kontrol kapsamında çoğu şahsa açılması bekleniyor. Aslına bakılırsa Chrome hem Windows 10 hem de macOS’larda bir süredir karanlık temaları destekliyor. Fakat, bu sistem direkt olarak arama arayüzünün de koyulaşmasını sağlıyor. Karanlık bir masaüstü arama sayfası, bilhassa gece geç saatlerdeki web gezintilerinde gözleri oldukça daha azca yoruyor. Ama pozitif yanları sadece bu değil. Sanılandan oldukça fazla katkı sağlıyor. Beraber bakalım:

İçindekiler

Karanlık mod ne sağlar?

Windows ve macOS masaüstü işletim sistemlerinin yanı sıra Android ve iOS’ta da sisteme uyumlu hale gelen karanlık mod, uygulamaların da desteklemesiyle beraber oldukça mühim avantajlar sunuyor. Bunlar içinde ilk başta ise göz yorgunluğunu azaltma geliyor. Gün boyu bembeyaz bir ekrana bakmak gözleri fazlasıyla yoruyor. Dolayısıyla muayyen saatlerde bu beyazlığı kırmak oldukça büyük ehemmiyet taşıyor. Yine benzer şekilde beyaz monitör yerine koyu mod kullanmak bilhassa OLED ekranlı mobil cihazlarda azca da olsa şarjdan tutum sağlıyor.

Gece modu şeklinde de malum karanlık mod, artık derhal her uygulamada karşımıza çıkmaya başlamış durumda. Google Dokümanlar, WhatsApp, Skype, Instagram, Microsoft Outlook ve Gmail verilebilecek örnekler içinde yer alıyor.

Karanlık modu ne vakit açmak gerekiyor?

Karanlık ya da koyu mod, düşük ışıklı ortamlarda kullanım için mükemmel bir seçenek. Ancak tamamiyle koyu modu kullanmak gözlerin renge karşı hassaslaşmasını sağlayacağından çoğu değişik uzman tarafınca önerilmiyor.

Bu arada hem Windows hem macOS hem de mobil işletim sistemlerinde koyu modun istediğiniz saatler içinde etken ya da eylemsiz olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece oldukça daha kullanımı kolay hale geliyor. Yani aslına bakarsanız gece çalışıyorsanız ya da yatmadan ilkin uzun süre telefona bakıyorsanız hem bilgisayarınızı hem de akıllı telefonunuzun koyu modunu muayyen saatlere kurarak huzurlu edebilirsiniz. Bu sayede prosedürü otomatik hale getireceğiniz ayrı ayrı uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Google Chrome’da karanlık mod iyi mi açılır?

Az ilkin Google’ın aslında arama sayfasından bağımsız olarak bir süredir karanlık modu desteklediğinden bahsettik. Bu noktada Chrome’daki karanlık modun iyi mi etken edileceğini de eklemek gerekiyor.


İlginizi Çekebilir
Instagram karanlık mod iyi mi açılır?Windows 10’da Chrome karanlık mod iyi mi açılır?

Masaüstünde Google Chrome 74 itibariyle karanlık mod (dark mode) destekleniyor. Dolayısıyla Windows’ta bu versiyonu yüklemiş olan kullanıcılar Windows 10’da Ayarlar / Kişiselleştirme / Renkler seçenekleri üstünden prosedürü gerçekleştirebilirler. Sistemle beraber masaüstü tatbik da gece moduna yani karanlık moda geçiyor.

Android’de Chrome karanlık mod iyi mi açılır?

Aslında benzer sistem Android uygulaması için de geçerli. Fakat bu kez Android aygıt üstünde Google Chrome’u açıp, sağ üstte bulunan üç nokta simgesi üstünden Ayarlar daha sonra da Temalar bölümüne dokunmak gerekiyor. Ardından kullanmak istediğiniz temayı belirleyebilirsiniz. Buradan Koyu seçeneğini etken ettiğinizde aslında Chrome’u direkt olarak karanlık moda geçirmiş oluyorsunuz.