Google Chrome’u Windows’da Daha Hızlı Yapma


Google Chrome, internet severler için mühim bir internet tarayıcı aracıdır. Google Chrome’u nispeten daha yavaş hale getiren muhtelif nedenler var. İşte Google Chrome’u Windows’da Daha Hızlı Yapma yolları!

Bu nedenle, her internet tarayıcısı için daha oldukça veri gizleme destek programı ile iyi bir tarama hızı sağlamak önemlidir. Google Chrome’unuz birazdan daha yavaş hissettiriyor mu? Google Chrome’u Windows’ta daha önce olduğu gibi daha süratli yapabilirsiniz. Bazı yenilikçi ipuçlarını izleyerek süper süratli tarama deneyiminizi de geliştirebilirsiniz. Bu yazıda Windows’da Google Chrome Tarayıcı’yı hızlandırmak için olağanüstü bir yöntem sunacağız.

Neler Okuyacaksınız? →

Google Chrome’u Windows’da Daha Hızlı Yapma

Chrome’u daha süratli hale getirmenin bir oldukça yolu bulunmasına rağmen, tarayıcıyı neyin yavaşlattığını ve bu problemleri iyi mi çözeceğinizin öğrenileceği bu şekilleri deneyebilirsiniz.

Mevcut Google Chrome tarayıcısını güncelleyin

Google Chrome kendini kendiliğinden son olarak sürüme günceller. Ancak bazı durumlarda yöntem nedenlerin ve internetin zayıf bağlantısının azca olması sebebiyle kendisini güncelleyemez. Google Chrome’unuz bir müddet iyi kapatılmıyorsa, büyük ihtimalle mevcut internet tarayıcınızı bekleyen bir güncelleme var demektir.

 1. Önce adres çubuğuna chrome://help yazarak Chrome yardım bölümüne gitmeniz gerekir.
 2. Daha sonrasında güncelleme olup olmadığını denetim edin.
 3. Şimdi ne vakit yapıldı, size neredeyse güncelliğini gösterir! Güncellenmeyi tamamlamak için Google Chrome’u tekrar başlatın.

Bu kadar.

Alışılmadık uzantıları azaltın

Uzantıların bir oldukça tarayıcınızı oldukça fazla yavaşlatmaz, fakat bu tarz şeyleri yığınlaştıracaksanız, o halde halsizlik ve arabacı performansının kurbanı olabilirsiniz. Böylece, uzantıdan kurtulduğunuzdan, artık tarayıcıların güvenliği ve performansı ile ilgili düşünmeniz gerekmiyor. Temel olarak Uzantı, Windows’ta Google Chrome’a ​​ekleyebileceğiniz, uzantı kullanmıyorsanız daha oldukça şey yapmanıza müsaade eden ufak bir programdır ve ilaveten Google Chrome tarayıcınızı hızlandırmak için bu tarz şeyleri kapatabilir ya da kaldırabilirsiniz.

 1. Bunu yapmak için, sisteminizde Google Chrome‘u açın.
 2. Sağ köşenin üst bölümüne gidin ve 3 noktalı simgeyi tıklayın. Diğer araçlar sekmesine gidip uzantıları açın.Uzantıyı bulun ve üstüne tıklamanız yeterlidir.
 3. Bir uzantıyı kapamak istiyorsanız, ‘Etkin‘ opsiyonunun tarafındaki onay kutusunu işaretleyin.
 4. Ancak, artık vazgeçtiğiniz ve Google Chrome’unuzu yavaşlatan bir uzantıyı silmek için Kaldır‘ı tıklayınız.

Arama çubuğunda chrome://extensions arama yaparak uzantı sayfasına direkt olarak gidebilirsiniz.

Önceden alımı etkinleştir

Basitçe önekleme (prefetch) olarak adlandırılan ve Google Chrome’u internet sayfasını öteki tarayıcılardan daha süratli bir halde internet sayfası haline getiren ağ aksiyonu tahminlerini etkinleştirmek oldukça mühim bir konudur.

 1. Sağ köşenin üst bölümüne gidin ve 3 noktalı simgesine tıklayın ve sonrasında ayarlara gidin.
 2. Şimdi sayfanın dibine gidin ve gelişmiş ayarları göster seçeneğini tıklayın.
 3. Şimdi gizlilik seçeneğinde, “Sayfaları daha süratli yüklemek için bir tahmin hizmeti kullan” tarafındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun.

Şimdi, süratli bir internet tarayıcısı almak için geçerli Google Chrome tarayıcınızı tekrar başlatın.

Önceki Chrome verilerini temizle

Google Chrome tarama verilerinizi derli toplu olarak temizlemezseniz, büyük ihtimalle uzun süre bir çöp kıymeti oluşturur. Sonuç olarak, sörf hızınızı ve internet tarayıcınızın performansını yavaşlatır.

Tarama verilerini Google Chrome internet tarayıcınızdan silmek için çikolata aynısı simgeyi tıklayın ve geçmiş seçeneğini belirleyin ya da direkt olarak gitmek için chrome://history yazabilirsiniz. Ve Göz atmayı temizle’yi seçin.

Ayarlarda bir miktar değişim yapın

Takılması: Chrome flaş içinde ne olduğunun ancak istediğiniz vakit yüklenmesini sağlayarak göz atma performanslarınızı artırabilirsiniz. Bunu yapmak için Chrome gelişmiş ayarları seçeneğine gidin ve içerik ayarlarını tıklayın. Şimdi gizlilik bölümünü seçin ve eklenti seçenekleri altındaki “beni ne vakit eklenti içinde ne olduğu çalıştıracağımı seçmeme izin ver” öteki bir seçenek bulun. Şimdi ancak üstüne tıkladığınız tarihi çalacak.

İşaretleme: Tarayıcı daha ilkin olduğu gibi süratli çalıştıkça Google Chrome tarayıcısının bütün sekmeleri çabucak kapatmasını elde eden bu kadar kolay fakat oldukça kullanımı kolay özellikler.Pratik olarak bu teknik, bilgisayarınızdaki grafik kullanıcı kullanıcı arayüzü (GUI) JavaScript Handler’da krom çalıştırmaya destek olur. Bundan sonrasında Chrome’u hızlandırıyor ve sekmeleri kapamak için uzun süre çalışmıyor.

Bu tekniğe erişmek için, adres çubuğuna chrome://flags yazın. Omni kutusunu bulun. Bu özelliği muntazam şekilde etkinleştirmek için “Hızlı sekme / pencere kapanışı” öteki bir seçenek arayın ve omni kutusunun altındaki etkinleştirme butonuna tıklayın.

Önbellek verilerini temizle

Sabit diskte düşük alana yol açan ve bu tarz şeyleri derli toplu olarak temizleyen öteki bir hayati sorun; Google Chrome’un kendiliğinden hızlandıracağını görebilirsiniz.

 1. Bunu yapmak için, adres çubuğuna chrome://settings/clearBrowserData yazın ve enter tuşuna basın.
 2. Sonra Önbelleklenmiş imaj ve dosyaları seçin seçeneğini işaretleyin.
 3. Ayrıca, çerezleri ve öteki siteyi deneyin ve veriyi sıklıkla denetim edin.
 4. Omni kutusundan aşağıdaki öğelerin silinmesini seçin ve geçen haftayı seçin.

Daha sonrasında tarama verilerini temizle ‘yi tıklayın.

Son söz:

Windows bilgisayarınızın iyi bir donanım konfigürasyonuna haiz olmasından emin olmak önemlidir. 512 MB DDR2 RAM ve Pentium serisi işlemci kullanıyorsanız, yüklü program gibi bilgisayarınızı yavaşlatmaya niçin olması icap ettiğini varsayalım.

İşte Google Chrome’u Windows’da Daha Hızlı Yapma şekilleri bu kadar sizinde öneriniz var ise bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz.

Önerilen Yazı;  Google’da profesyonel arama yapma ipuçları