Google Duo Nedir?

resim25407780
resim25407780

Sosyal medya platformlarının yanı sıra mesajlaşma ve söyleşi programları da olabildiğince ehemmiyet taşımaktadır. Kullanıcılar istedikleri kişilerle istedikleri vakit görüntülü konuşmak ya da birbirlerini aramak istemektedir. Teknolojik cihazlar ve uygulamaların yaşamımıza iyice yerleşmesinden sonrasında çoğu söyleşi platformu ortaya çıktı. Google Duo da bu söyleşi platformlarından biri haline geldi. Peki Google Duo nedir?

Görüntülü konuşma platformlarından bazıları yaygın ve popülerdir. Örneğin iPhone cihazlar için FaceTime buna bir misal niteliğindedir. Aynı zamanda Zoom da görüntülü sohbetler için son dönemde iyice popüler hale gelmiştir. Bunların yanısıra Google Duo da etkin bir arayüze haiz olarak en çok tercih edilen görüntülü söyleşi platformlarının arasında yer almayı başarmıştır. Biz de bu yazımızda Google Duo nelerdir sorusunu, platformu iyi mi kullanacağınızı da anlatarak yanıtlamaya çalışacağız.

İçindekiler

Google Duo Nedir?

Google Duo, görüntülü ve sesli aramalar yapmanıza ve mesajlar göndermenize imkân elde eden bedava bir görüntülü söyleşi platformudur. Bu platform, internet üzerinde iPhone’da, iPad’de, Android telefonlarda ve tabletlerde kullanıma aleni haldedir. Ayrıca Google Duo, yeni nesil Android cihazlara da daha önceden yüklü halde gelen yerleşik bir tatbik niteliğindedir.

2013 senesinde piyasaya çıkan Hangouts, Google’ın geliştirdiği bir mesajlaşma uygulamasıydı. Ancak bu sene gelen haber ile Hangouts’un kısa bir müddet içerisinde kullanımdan kalkacağı duyuruldu. Google ise 216 senesinde Hangouts’a ayrıca iki mesajlaşma uygulaması daha geliştirdi. Bunlar da Google Duo ve Google Allo oldu. 2019 senesinde ise Google Allo kullanımdan kalktı ve Google Duo tek başına bu serüvene devam etti.

Google Duo Hangi Özelliklere Sahiptir?

Yazımızda Google Duo nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonrasında bu platformun özellikleri ile alakalı ayrıntılı bir izahat yapmamız yararlı olacaktır. Kullanıcılar, Google Duo üstünden görüntülü görüşme, sesli arama ve mesaj kaydetme gibi özelliklerden faydalanabilmektedir. Bunun yanısıra kullanıcılar, seçtikleri kişilerle toplantı ya da öbek oluşturma imkânına da sahiptirler. Ayrıca Google Takvim üstünden planlama ayarlama özelliği de Google Duo’da yer almaktadır.

Google Duo’nun en göze çarpan özelliği, öbek durumunda konferans yapacağınız şahıs sayısı olmaktadır. Önceleri öbek sohbetinde en çok katılımcı sayısı 4 kişiydi. Daha sonrasında Google bu sayıyı 8 şahsa çıkardı. Şimdi ise tam 32 kişiyle birlikte Google Duo üstünden görüntülü söyleşi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Google Duo, kişileri engellemenize de imkân veren bir özelliğe sahiptir. Kullanıcılar, engellemek istedikleri kişilerin üstüne matbu tutarak bu prosedürü gerçekleştirebilir. Bu hususiyet ise platformu öteki mesajlaşma ya da toplumsal medya platformlarıyla eşitlemiş oluyor.

Google Duo üstünden arama yapmanız için illa telefon numarasına haiz olmanız gerekmiyor. Platforma eklemiş olduğunuz e-posta adresi ile kişilerle görüntülü ya da sesli söyleşi etmeniz olası oluyor. Bunun yanısıra platform üstünden videolu mesaj gönderme özelliği de yer almaktadır. Bu sayede kullanıcılar, sesli mesaj yerine kısa bir video klip kaydetme imkânına haiz olmaktadır. Üstelik video mesaj üstüne çizim, makale ya da emoji ekleme imkanı da vardır.

Diğer taraftan Google Duo, düşük ışıkta görüntülü konuşmanızı kaliteli hale getirmek için gece modu hususi durumunu içeriyor. Bu hususiyet vasıtası ile görüntü, kullananların bulundukları fer ayrım etmeksizin kaliteli ve bereketli bir kaliteye haiz olmasını sağlıyor.

Google Duo, emniyet açısından da kullanıcılara destek olmaktadır. Platformda, uçtan uca şifreleme yer alıyor. Bu sayede kullananların söyleşi detayları kimselerle paylaşılmayarak emniyet açısından yarar sağlıyor. Güvenlik şekillerinden bir öteki de ‘Knock knock’ yani Türkçe ‘Tak tak’ özelliğidir. Bu hususiyet vasıtası ile kullanıcılar davet aldıklarında, karşılarındaki kullananların kamerasından bir önizleme görüntüsü alıyor. Bunun kararında da kullanıcılar, davet aldıkları kişilerin kim bulunduğunu anlamış oluyor.

Google Duo Nasıl Çalışır?

Yazımızda Google Duo nelerdir sorusunu yanıtladıktan sonrasında bu platformun iyi mi çalıştığıyla alakalı de izahat yapmamız yararlı olacaktır. Google Duo’nun çalışması, çoğu platforma göre olabildiğince basittir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan Duo’da celse açıp aramak istediğiniz kişiyi kura çekmek ve aramayı gerçekleştirmektir.

Google Duo’nun arayüzü de olabildiğince sade ve kullanması basittir. Platforma girdiğinizde karşınıza son etkinliğiniz çıkar. Ekranınızdaki menülere dokunduğunuzda ise Duo ile alakalı daha çok ayrıntı görürsünüz. Dolayısıyla bu kullanıcı arayüzü vasıtası ile Google Duo’yu kullanmak basit olacaktır. Ayrıca Google Duo’yu kullanmayan dostlarınızı davet etme seçeneğiniz de olacaktır.

Google Duo’da görüntülü aramalar 720p HD çözünürlükte olmaktadır. Buna ek olarak, zayıf bir internet bağlantısı yaşasanız bile Duo çalışmaya devam etmektedir. Ancak bu sırada video kalitesi çok iyi olmamaktadır. Yine de bağlantınızda kesinti yaşamış olmayacaksınızdır. Duo, bağlantının kalitesine göre Wi-Fi ya da mobil veri arasında kendiliğinden geçiş yapar. Hizmet bu prosedürü arka planda, siz ayrım etmeden gerçekleştirir.

Ayrıca Android 8.0 ve sonrası bir versiyon kullanıyorsanız, öteki bir tatbik kullansanız dahi Duo’da görüntülü görüşmenize devam etmek için görsel içerisinde görsel özelliğinden yararlanma şansınız olacaktır. Bunun için Duo hizmeti, ekranın köşesindeki ufak bir pencerede tekrar boyutlandırılacaktır.

Böylelikle Google Duo nelerdir sorusuna ek olarak, bu hizmetin iyi mi çalıştığıyla alakalı de izahat yapmış olduk. Şimdi ise Google Duo hizmetini iyi mi kullanacağınız ile alakalı izahat yapalım.

Google Duo Nasıl Kullanılır?

Google Duo’yu kullanmanız için çoğu alternatif yer almaktadır. Gerek ayar değiştirme, gerek söyleşi başlatma, gerekse mesaj gönderme olarak çoğu prosedürü gerçekleştirmeniz mümkündür. Biz ise bu işlemleri telefon ve bilgisayar üstünden iyi mi gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

Bilgisayar Üzerinden Görüntülü Görüşme ve Sesli Arama Başlatma

 • Bu prosedür için ilk önce Google Duo’nun resmi internet sitesine girin. Ya da Duo’yu cihazınıza indirin.
 • Ardından platforma giriş yapın.
 • Görüşme başlatacağınız kişinin numarası kayıtlıysa alakalı kişiyi belirleyin. Rehberinizdeki kişileri görmek için ekranın üzerindeki arama çubuğuna tıklamanız kafi olacaktır.
 • Görüşmeyi gerçekleştireceğiniz kişiyi belirledikten sonrasında alakalı şahsa tıklayın.
 • Daha sonrasında gerçekleştirmek istediğiniz işleme bağlı olarak ‘Sesli arama’ ya da ‘Video görüşmesi’ seçeneklerinden birini belirleyin.
 • Eğer görüntülü görüşmeyi gerçekleştireceğiniz şahıs rehberinizde yer almıyorsa, ‘Görüşme başlatın’ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından alakalı kişinin telefon numarasını ya da e-posta adresini girin.
 • Son olarak ‘Video görüşmesi’ yazan yere tıklayın.

Bilgisayar Üzerinden Görüntülü Grup Görüşmesi Başlatma

 • Bunun için öncelikle Google Duo’nun internet sitesine giriş yapın.
 • Daha sonrasında ‘Grup bağlantısı oluştur’ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından ‘Kişi ekle’ yazan yere girin.
 • Grup görüşmesi için istediğiniz kişileri seçin ve sağ üstte yer edinen ‘Ekle’ yazısına basın. Eklemek istediğiniz kişileri hususi olarak aramak için arama çubuğunu kullanın.
 • Son olarak ‘Görüşme başlat’ seçeneğine tıklayın.

Grup Görüşmesini Başlatmak için Bağlantı Paylaşma İşlemi

 • Bu prosedür için Google Duo’nun internet sitesine girin.
 • Sonra ‘Grup oluştur’ yazısına tıklayın.
 • Ardından ‘Kişi ekle’ seçeneğine girin.
 • Buradan dilediğiniz kişileri belirleyin ve sağ üstteki ‘Ekle’ yazan yere tıklayın.
 • Eğer dilerseniz müzakere kutucuğunda yer edinen üç noktaya tıklayın ve ‘Grubu tekrar adlandır’ bölümünden öbek ismini güncelleyin.
 • Son olarak en altta yer edinen bağlantının derhal yanındaki kopyalama simgesine tıklayın. Bu bağlantıyı dostlarınızla paylaşın ve alakalı kişilerin öbek görüşmesine katılmasını bekleyin.

Telefon Üzerinden Görüntülü Görüşme ve Sesli Arama Başlatma

 • Öncelikle cihazınızda Google Duo’nun son sürümünün olmasından emin olun.
 • Ardından Google Duo’yu açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Daha sonrasında en üstte yer edinen arama çubuğuna görüntülü görüşmek istediğiniz kişiyi yazın ya da listeden o kişiyi bulun.
 • Sonra aramak istediğiniz kişinin adına matbu tutun.
 • Ardından görüntülü görüşme, sesli arama ya da mesaj kaydetme seçeneklerinden size makul olana dokunun.

Telefon Üzerinden Görüntülü Grup Görüşmesi Başlatma

 • Bunun için telefonunuzdan Google Duo platformuna girin.
 • Sağ altta yer edinen ‘Yeni’ düğmesine dokunun.
 • Karşınıza çıkan ekrandan ‘Grup oluştur’ seçeneğine basın.
 • Grup görüntülü görüşmesi oluşturacağınız kişileri teker teker belirleyin.
 • Son olarak ‘Bitti’ yazısına dokunup ‘Başlat’ seçeneğini aktifleştirin.
 • Ayrıca oluşturduğunuz gruba ad vermek için ‘Yeni’ menüsündeki ‘Gruplar’ bölümünde yer edinen gurubunuza basın.
 • Bu ekranın sağ üzerindeki üç noktaya dokunun ve ‘Grubu tekrar adlandır’ seçeneğine basın. Benzer şekilde ‘Grup’ yazısının yanındaki kalem simgesine dokunarak da grubunuzu tekrar adlandırma şansınız vardır.
 • Yeniden adlandırma prosedürünü bitirdiğinizde ‘Kaydet’ düğmesine dokunun.

Grup Görüşmesini Başlatmak için Bağlantı Paylaşma İşlemi

 • Öncelikle Google Duo platformundaki ‘Yeni’ düğmesine girin.
 • Oluşturmuş olduğunuz grubu ‘Gruplar’ başlığının altından bulun ve erişim sağlayın.
 • Karşınıza çıkan ekranın en altındaki bağlantının yanısıra yer edinen kopyalama simgesine dokunun. Daha sonrasında bu bağlantıyı dilediğiniz platformdan arkadaşınıza gönderin. Bağlantı kopyalama işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız ‘Paylaş’ simgesine dokunun ve işleminizi tamamlayın.

Bilgisayar Üzerinden Google Duo Ayarlarını Düzenleme

 • Bunun için ilk önce Google Duo internet sitesine ya da Google Duo’nun internet sürümüne girin.
 • Ardından ekranın sağ yanındaki ‘Ayarlar’ çubuğuna tıklayın.
 • Burada kişilerin siz aradığınızda videonuzu görmesini elde eden ‘Tık Tık’ opsiyonu yer alacaktır. Aynı şekilde biri sizi aradığında da siz o kişinin videosunu görmüş olacaksınız. Bu işlemin etken kalmasını istiyorsanız ‘Tık Tık’ çubuğunu aleni halde tutun.
 • ‘Mesajları kaydet’ seçeneğini aleni halde tuttuğunuzda ise Duo’daki sesli mesajlar, videolar, fotoğraflar ve notlar kaydedilecektir.

Telefon Üzerinden Google Duo Ayarlarını Düzenleme

 • İlk olarak Google Duo mobil sürümüne girin.
 • Daha sonrasında ekranın sağ üzerinde yer edinen üç noktaya dokunun.
 • Buradan da ‘Ayarlar’ yazısına basın.
 • Karşınıza ‘Toplantı ayarları’ , ‘Arama ayarları’ , ‘Mesaj ayarları’ ve ‘Bildirimler’ gibi seçenekler çıkacaktır.
 • Örneğin ‘Arama ayarları’ kısmına girdiğinizde ‘Bu aygıt için Tık Tık’ diye bir makale göreceksiniz. Bu opsiyonu etken hale getirirseniz, sizi arayanların videosunu görürsünüz. Aynı şekilde aradığınız şahıs de sizin videonuzu görür.
 • ‘Zayıf fer modunu’ aktifleştirdiğinizde ise kullanıcılar sizi daha iyi görecektir.
 • Google Duo’nun ayarlar bölümündeki ‘Mesaj ayarları’ bölümünde ise mesajları kaydetmenizi elde eden bir seçenek göreceksiniz. Bu opsiyonu etken hale getirdiğinizde Duo’daki videolar, sesli mesajlar, fotoğraflar ve notlar kaydedilecektir.
 • Son olarak ‘Bildirim’ kısmına girdiğinizde ise Google Duo için bildirim biçimini ayarlama imkanınız olacaktır.

Genel Değerlendirme

Artık görüntülü konferans özelliğine neredeyse tüm platformlar sahip. Mesajlaşma platformlarından toplumsal medya platformlarına kadar çoğu alanda kullanıcılar bu özellikten faydalanabiliyorlar. Her platformun ehemmiyet verdiği hususiyet değişik oluyor. Örneğin Instagram resim paylaşımının üzerinde dururken WhatsApp mesajlaşma hususi durumunun üzerinde duruyor. Google Duo da görüntülü konferans hususi durumunun üzerinde duran bir platform oluyor.

Apple, kullanıcılarına FaceTime platformunu sunarak görüntülü konferans imkanı tanıyor. Google Duo ise FaceTime platformuna benzer bir fonksiyon görüyor. Ancak Google Duo, yalnızca Android cihazlarda değil, bunun yanı sıra iOS cihazlarda da kullanıma aleni halde. Bu da tüm akıllı aygıt kullanıcılarının Google Duo’yu kullanmasına imkan tanıyor.

Google Duo, her geçen gün çoğu platformda olduğu gibi kendisini geliştiriyor. Örneğin başlangıçta yalnızca 4 kişiyle görüntülü konuşmak mümkünken daha sonrasında bu rakam 8’e kadar çıkmıştı. Şimdi ise Google Duo’da en çok 32 kişiyle görüntülü söyleşi olası hale geldi.

Haziran ayında Google Duo ve Meet’in birleşmesiyle alakalı bir haber duyurusu yapılmıştı. Bunun kararında da Meet ve Google Duo’nun özelliklerinin birleşeceği yönünde açıklamalar olmuştu. Şimdi Google Duo platformunun içerisinde de Meet ile bağlantılı özellikler yer almaya başladı.

Bu iki platformun birleşmesinden sonrasında Google Duo daha da güçlenip popüler olmaya başlamış olacak gibi duruyor. Yazımızda anlattığımız adımları uygulayarak Google Duo’nun özelliklerinden faydalanmanız mümkündür. Görüntülü sohbet, mesaj kaydı, ayarlar düzenlemesi gibi çoğu alanda gerçekleştireceğiniz işlemi, yazımızda anlattığımız adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız Google Duo nelerdir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Google Duo hakkındaki sual ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.