Google Etiket Yöneticisi Nedir? Web Sitem İçin İhtiyacım Var mı?

Google Tag Manager ya da Google Etiket yöneticisi nedir? Google Etiket Yöneticisi, HTML kodunu değiştirmeden internet sitenize seyretme kodları eklemenin bir yoludur. Geliştirici ekibiniz olmadan kullanıcı etkileşimlerini kurun ve izleyin.

Neler Okuyacaksınız? →

Google Etiket Yöneticisi nedir?

Google Etiket Yöneticisi (Google Tag Manager), marketing ekiplerinin internet sitelerine gömülü seyretme kodlarını daha oldukça denetim etmelerinin bir yoludur. Teknoloji ya da geliştirme ekibinizden internet sitesinin HTML koduna yeni seyretme kodları eklemelerini istemek yerine, pazarlamacılar HTML’de gözüken kodları direkt olarak Google Etiket Yöneticisi üstünden yönetebilirler.

Etiket Yöneticisi ile ne yapabilirim?

Geliştirme ekibinize sormadan yeni seyretme kodlarını değişiklik yapma ve ekleme kabiliyetinin ötesinde, daha oldukça seyretme de ekleyebilirsiniz. Google Etiket Yöneticisi‘nin (Google Tag Manager) enerjisini tam anlamıyla kullanabilmeniz için temel HTML, JavaScript ve CSS sınıflarını anlamanız gerekir.

Google Tag Manager (Google Etiket Yöneticisi) Nedir? Web Sitem İçin İhtiyacım Var mı?

Google Etiket Yöneticisi’nde, “ tetikleyici (Trigger) ” olarak adlandırılan bir şey ayarlayabilirsiniz. Temel olarak, bir tetikleyici ile, kullanıcılar tıklama ya da kaydırma gibi muayyen şeyler yaptığında, Google Analytics gibi çözümleme platformunuza veri gönderebilirsiniz.

Bunu zaten Google Etiket Yöneticisi olmadan yapabilirsiniz, fakat geliştirme ekibinizden ayarlamasını istemeniz gerekir. Google Tag Manager ile bunu kendinizin Tag Manger’in denetim panelinden yapabilirsiniz.

Ayarlayabileceğiniz birtakım tetikleyicilere bakalım.

Sayfa Görünümleri

Belirli bir kullanıcı türü internet sayfanızı yüklediğinde bir günlük girişi yapmak için çözümleme platformunuza veri göndermek istiyorsanız, bunu “Sayfa Görünümü” tetikleyicileri ile yapabilirsiniz. Bunu ancak sayfa konumu, muayyen çerezlerin varlığı gibi muayyen koşullar yerine getirildiğinde ya da sayfada muayyen unsurlar mevcutsa tetikleyebilir. JavaScript’i biliyorsanız, verilerin gönderilmesi gerekip gerekmediğini idrak etmek için JavaScript bile kullanabilirsiniz.

Tıklanma

Belirli tıklamaları seyretmek istiyorsanız, seyretmek istediğiniz ilgilendiğiniz öğelerin CSS sınıflarını belirleyerek bunu yapabilirsiniz. Kullanıcılar tıkladığında, “Tıkla” tetikleyiciniz ateşlenir ve bunu çözümleme platformunuza gönderir.

Kullanıcı etkileşimi

Tag Manager ilaveten kullanıcı kaydırma derinliklerini ya da bir sayfada muayyen unsurlar görünüp görünmediğini izleyebilir.

Tarih Değişiklikleri

Bir sayfalık programlar kullanıyorsanız, kullanıcı uygulamanın değişik bölümlerine gittiğinde izlemesi zor olabilir. Bunun nedeni, değişik bir sayfaya gidip yüklemek yerine, uygulamanın ancak yeni içinde ne olduğu göstermesidir. Tek sayfalık uygulama Geçmiş Web API’sini makul şekilde uygularsa, adresini tarayıcının URL çubuğundaki ve geçmişindeki detayları değiştirebilir.

YouTube ve Facebook gibi çoğu tanınmış internet sitesi esasen bunu yapıyor. Sayfa tekrar yüklenmiş gibi görünse de, harbiden gördüklerinizi değiştiren tek sayfalık bir uygulamadır. Aynı zamanda, tarayıcınızın URL çubuğunda ve geçmişinde görünenleri de değiştirir.

Etiket Yöneticisi, kullanıcılarınızın URL çubuğundaki ve geçmişindeki bu tür değişimleri dinleyebilir. Bir internet uygulamasının muayyen bölümleri bir etkinliğe girmeniz sizin için önemliyse, Etiket Yöneticisi‘nden hepsini yapabilirsiniz.

Diğer olasılıklar

HTML, CSS ve JavaScript’te yolunuzu biliyorsanız, Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak aşağı yukarı her şeyi tetiklemek için aşağı yukarı her tetikleyiciyi programlayabilirsiniz.

Google Etiket Yöneticisi’ne ihtiyacım var mı?

Sonunda, Google Etiket Yöneticisi‘nin işletmeniz ve/veya çevrimiçi internet siteniz için ihtiyaç duyduğunuz bir şey olup olmadığını düşünmeniz gerekir. Aşağıda ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenize destek olacak iki vaziyet sıralaması bulunmaktadır.

Evet ihtiyacım var:

  • Pazarlama ekibim internet sitemizde çoğu hususi seyretme yapıyor.
  • Geliştirme ekibim, analitik ve seyretme kodlarını güncellemek için oldukça fazla arzu alıyor.
  • Pazarlama ekibim, HTML, CSS ve JavaScript kullanarak kendi internet sayfalarını sıfırdan oluşturabilen insanoğlu içerir.
  • Pazarlama ekibim bunu istiyor, böylelikle daha iyi takip yapabiliyorlar.

Hayır, ihtiyacım yok ya da ikinci bir görüşe ihtiyacım var:

  • Yukarıdaki makaleyi anlayamıyorum zira oldukça fazla yöntem şeyden bahsediyor ve aşina olmadığım düşlem terminolojisini kullanıyor.
  • Tek haiz olduğum Google Analytics’in kurulu olduğu ve diğer bir şey olmadığı. Ayrıca hususi etkinlikler gibi diğer bir şey yapmam.

İlk deneyimle, ikinciden daha oldukça ilişki kurduğunuzu düşünüyorsanız, büyük ihtimalle zamana yatırım yapmalısınız. Aksi takdirde, şu anda bunun için hazır olmayabilir.

Google Tag Manager’ı (Google Etiket Yöneticisini) Kurmak

Tag Manager’ı kurmak için temel prosedür Google Analytics seyretme kodunuzu ayarlamakla aşağı yukarı aynıdır. Temel olarak, internet sitenizdeki her sayfaya iki kod snippet’i eklemeniz gerekir. Bir <head>kod parçası, HTML kodunuzun bölümüne, daha sonrasında da bir diğerine geçecektir <body>. Kod pasajı, Google Etiket Yöneticisi hesabınıza giriş yaptıktan ve bir hesap kabı oluşturduktan sonrasında elde edilebilir.

Google’ın süreci detaylı olarak açıklamak için hızlı bir başlangıç ​​kılavuzu vardır.

WordPress gibi bir içerik idare sistemi (CMS) kullanıyorsanız, iki Etiket Yöneticisi kod parçacığınızı doğru bölgelere yapıştırmanız için temanızın idare edici ayarlarınızda bölgeleri olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Yüklemeden sonrasında sitenizi ziyaret ederek kodunuzun reel HTML’de bitip bitmediğini her vakit denetim ettiğinizden inanın ve <head>etiketten sonra ve etiketten sonra kodu arayın  <body>. Bazen, idare edici olarak giriş yaparken CMS’nin seyretme kodu ekleyemeyebileceğini unutmayın. Bunu aşmak için sitenizi açın ve HTML kaynak kodunu hususi bir tarama penceresinde görüntüleyin.

Kodu doğru şekilde yerleştirmek için rastgele bir ayar yoksa, platformunuz için bir eklenti de arayabilirsiniz.

BTW, Google Etiket Yöneticisi, UTM kodlarını yönetmenize destek olmaz.

İnsanlar birtakım durumlarda Google Etiket Yöneticilerini UTM kodları ya da UTM etiketleri ile karıştırırlar. Aynı hatayı yapmayın.

UTM Kodları, pazarlamacıların internet bağlantılarına, internet adreslerine ya da URL’lere fazladan malumat eklemelerinin bir yoludur. Ekstra bilgi, internet sayfanızın görünümünü değiştirmez. Bununla birlikte, Google Analytics’in yüklü olması ve ekstra detayları linke muntazam bir halde yapılandırmanız faydalı olur. Birisi URL’deki UTM kodunu içeren bağlantıyı ziyaret ettiğinde, Google Analytics ek detayları görecek ve bu detayları Google Analytics verilerinize ekleyecektir.

Bunun için bir kullanım durumu, muayyen bir trafiği muayyen bir çabanızla ilişkilendirmek istiyorsanız, “kaynak” parametresini değiştiren bir UTM koduna haiz bir internet bağlantısı gönderebilir ya da paylaşabilirsiniz. Bu nedenle, bir şahıs hususi hazırlanmış bir bağlantıyı ziyaret ettiğinde, Google Analytics bu oturumun belirtilen kaynaktan geldiğini kaydeder.

Tag Manager bu tarz şeyleri harbiden yönetmiyor. Google Etiket Yöneticisi, seyretme kodunu daha basit enjekte etmenize ve muayyen vakaları ya da kullanıcı davranışlarının gerçekleşmesini dinlemenizi sağlar.