Google Fast Pair Nedir ve Nasıl Çalışır?

Neler Okuyacaksınız? →

Google Fast Pair nedir?

Fast Pair, Bluetooth Aksesuarlarını ve Android telefonunuzun konumunu kullanarak Bluetooth aksesuarlarını yakın bir yerde kendiliğinden keşfetmek ve sonrasında kendiliğinden kolay bir dokunuşla bağlanmak için yeni bir yaklaşımdır. Hatta bağlandığınız ürünün bir resmini bile gösterir – tıpkı AirPods gibi.

Google Fast Pair iyi mi çalışır?

Android cihazınızın yakınında Hızlı Eşleme özellikli bir aygıt seçtiğinizde, telefon, Google’ın sunucularında aygıt ürün resmini, ismini ve tamamlayıcı programını (varsa) sunacaktır. Ardından, linke bastığınızda, eşleştirmenin etkin bulunduğunu belirten bir onay görürsünüz. Android ilaveten aksesuarın tamamlayıcı programını indirmeyi de öneri edecektir. Bu, Bluetooth ayarlarıyla uğraşmak zorunda kalmadan yapılır.

Gerçek eşleştirme prosedürü hala “klasik Bluetooth” kullanıyor, bundan dolayı gelişmiş irtibat güvenilirliği yok. Ve Google Fast Pair‘in geniş çapta kullanmak mümkün olması için, aksesuar üreticilerinin bunu benimsemeleri gerekiyor. Mevcut bütün Bluetooth cihazlarınız için derhal işe yarayacak bir şey değil. Bir Bluetooth aksesuar üreticisi iseniz ve cihazınız için Fast Pair‘i kullanmak istiyorsanız, Google’a buradan ulaşabilirsiniz.

Google Fast Pair iyi mi kullanılır?

İşte süreç, adım adım:

  1. Fast Pair özellikli bir aleti açın ve eşleştirme moduna getirin.
  2. Cihaza dokunmanızı isteyen bir bildirim alacaksınız.
  3. Bildirime dokunduğunuzda, Android bağlanmak için Bluetooth’u kullanır.
  4. Tamamlayıcı uygulamayı indirmek için bir irtibat ile bir başarı bildirimi görüntülenecektir.

Hangi cihazlar süratli çifti destekler?

Android Telefonlar

Başlangıçta, Play Hizmetleri 11.7 çalıştıran ve Marshmallow (Android 6.0) ile ahenkli olan bütün desteklenen Android cihazlar Fast Pair kullanabilir.

Bluetooth cihazları

Lansmanında, Google Pixel Buds, Libratone’un Q Adaptör kulak üstü, Bose QuietComfort 35 II ve Plantronics Voyager 8200 kulaklıkları Fast Pair’i destekliyor.

Daha fazlasını bilmek talep eder misiniz?

Daha fazla malumat için Android geliştiricileri için blog yayınına bakın.