Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google, değişik şeylerin cevaplarını aramaya çalışırken çoğumuz tarafınca kullanılan en tanınmış arama motorudur. Peki Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Sonuçların bir çok geniş çapta bölünmüştür ve ilaveten birtakım aleni içerikler de göstermektedir. Bu, birtakım kullanıcıları, bilhassa başkalarıyla çevrili olduklarında rahatsız edici hale getirebilir. Bu problemi gidermek için Google Güvenli Arama filtresi ismi verilen bir çözüm buldu. Bu, görüntülemek vazgeçtiğiniz içinde ne olduğu hariç tutarak arama neticelerini sizin için iyileştirmek için bir seçenektir.

Neler Okuyacaksınız? →

Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Güvenli Arama, Google Arama sonuçlarınızdaki uygunsuz ya da aleni resimleri engellemenize destek olabilir. Güvenli Arama filtresi %100 net değildir, fakat en şiddetli ve erişkin içerikten kaçınmanıza destek olur.

Güvenli Arama, daha azca malum bir özelliktir, fakat bilhassa aleni içerikten ya da istenmeyen arama neticelerinden kaçınmak isteyen insanoğlu için büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Bu yayında, Güvenli Arama filtresinin iyi mi etkinleştirileceğini tartışacağız. Bu özelliği kullanmak için Google’da bir hesaba haiz olmanın mühim bulunduğunu lütfen unutmayın.

Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Güvenli Arama’yı Masaüstünde Nasıl Açabilirim?

Google arama neticeleri bütün seyirciler için her vakit güvenilir değildir. Hepsi için daha basit hale getirmek için Güvenli Arama filtresini kullanmanın yolunu idrak etmek daha iyidir.

Temiz bir arama kararına geçebilmek için güvenilir arama ayarlarına bakmanız gerekir. Öncelikle PC’nizle başlayalım, özelliğin aşağıda verilen adımları izlemesini sağlamak için.

1. Adım: Bir internet tarayıcısı başlatın ve Google hesabınıza giriş yapın. Şimdi Google ana sayfasında profilinize gidin, üstüne tıklayın. Bu bir Google hesabı opsiyonu açacak, onu seç.

Adım 2: Şimdi sizi Veri ve kişiselleştirmeye gitmeniz ihtiyaç duyulan bir ayar sekmesine götürecektir.

Adım 3: Bu bölümdeki seçeneklerle , internet için Genel tercihleri görmek için aşağı kaydırmanız gerekir.

Arama Ayarlarına tıklayın.

Adım 4: Burada Güvenli Arama filtresini görmüş olacaksınız . Bu seçenek varsayılan olarak kapalıdır ve Güvenli Arama’yı aç opsiyonunun önündeki kutuyu işaretlemeniz gerekir.

Adım 5: Güvenli arama seçeneğine devam etmek istiyorsanız, daha güvenilir arama ayarlarına bakın.

Google hesabınızdaki ayarları düzeltmek için Güvenli Arama’yı Kilitle’yi tıklayın.

Android’de Google Güvenli Arama’yı Nasıl Açarım?

Android cihazınıza güvenilir arama filtresini uygulayabilmek için, internet tarayıcısı ayarlarına gitmesi de gerekir. Bunu hem Android hem de iOS için kullanılabilen Google uygulamasında da etkinleştirebilirsiniz.

1. Chrome (mobil tarayıcı)

Aynı, Google mobil tarayıcısında Güvenli arama ayarlarına gitmek için de gereklidir. Güvenli arama filtresini açmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

1. Adım: Android cihazınızda Chrome’u başlatın ve Google hesabınızda celse açın.

Şimdi Hesabı Yönet seçeneğine dönün.

Adım 2: Hesap ayarlarında değişim yapabileceğiniz sayfaya yönlendirilir.

Adım 3: Web için Genel tercihlere gitmek için aşağı kaydırın.

Güvenli arama ayarları için Arama Ayarları’na gidin.

Adım 4: Burada ilk seçeneğin Güvenli arama filtresi bulunduğunu görebilirsiniz . Ancak, en ilgili neticeleri göster seçeneği olarak varsayılan aleni olarak göreceksiniz.

Chrome için aleni olarak düşünülen rastgele bir şeyi kısıtlamak için Açık içinde ne olduğu filtrele’yi seçin . Bu da Güvenli arama motoru optimizasyonunun kullanılmasını sağlar.

2. Google Uygulaması

Cihazınızdaki Google uygulaması için güvenilir arama filtresini iyi mi açacağınızı mı merak ediyorsunuz? Önerilen içeriklerin yanı sıra, arama sonuçlarındaki aleni içinde ne olduğu kısıtlamak da mümkündür.

1. Adım: Google App’ı başlatın.

Adım 2: Ayarları aramak için alt paneldeki Ayarlar’a gidin.

Adım 3: Ayarlar bölümünde, Genel’e gidin.

Adım 4: Güvenli Arama’yı Bulun

Adım 5: Google uygulamasında görüntülenen içerik için güvenilir arama filtresini açmak için Güvenli Arama’nın tarafındaki düğmeyi açmanız gerekir.

Bu, güvenilir arama açıldığında arama neticeleri için uygunsuz gözüken videoları, resimleri ve siteleri engeller

Google Güvenli Arama’yı Nasıl Kapatırım?

Masaüstü ya da Android telefonunuzdaki güvenilir arama hususi durumunu kapamak için hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Tüm yapmanız ihtiyaç duyulan güvenilir arama ayarlarına ulaşmak için aynı adımları izlemektir.

Web tarayıcınızdan Güvenli arama ayarlarına ulaşın, Veri ve kişiselleştirme> Web için Genel Tercihler> Arama Ayarları> Güvenli Arama Filtreleri kısmına gidin.

Web tarayıcıları için güvenli aramayı aç opsiyonunun işaretini kaldırın. Benzer şekilde, mobil tarayıcılar için Açık içinde ne olduğu filtrele ve en ilgili neticeleri göster seçeneğinden diğer bir seçenek seçin.

Sonuç:

Google Güvenli arama, insanoğlu tarafınca meçhul faydalı bir özelliktir . Bu güvenilir arama filtresi sayesinde, Google arama sonuçlarınız da ki istenmeyen resimlerden, videolardan ya da içeriklerden kurtulacaksınız. Makalede, internet tarayıcınızda ve mobil tarayıcınızda etkinleştirme işleminin yanı sıra güvenilir arama filtresini bulmanıza da destek olduk. Ayrıca, kısıtlı içinde ne olduğu önleme hususi durumunu etkinleştirmek için Google programını kullanabilirsiniz.

Lütfen görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin. Ayrıca, teknoloji dünyasının derli toplu güncellemelerini almaya devam etmek için bültenimize abone olun.