Google Nasıl Para Kazanıyor?

Sanal dünya da bir arama yapmayı düşündüğümüzde kimin aklına gelmez ki Google. Gireceğimiz internet sitelerinin ismini bile Google arama motorunda arama yaparak yazmıyor değiliz.

Neler Okuyacaksınız? →

Google Nasıl Para Kazanıyor ?

Web araması haricinde gmail, youtube, harita (google maps), blogger gibi birden fazla hizmet sunan google bu hizmetler için parayı iyi mi temin ediyor ?
İşte ABD Birleşik Devlet ‘leri merkezli dünyanın bir numaralı internet arama motorunun gelir kaynakları;

Sponsorlu Sonuçlar ; sponsorlu netice nelerdir ? Sponsorlu netice arama yaptığımız ekranın sağ üst köşesinde görünmekte. Google yönetimi ile sponsorlu netice anlaşması olan şirket ya da kuruluşların reklamları belli aralık ve aralarda ya da aramalarda burada görünmektedir. Bazı kuruluşlar buralarda görünmek için Google ile reklam anlaşması yapmakta ve bunun için bir ücret ödemekte.

Google Adsense ; Eğer iyi bir ziyaretçiye (trafik) haiz bir blogunuz ya da internet adresiniz varsa Google bu adreslerde reklam vermekte reklam alan blog ya da internet site sahibi kuşkusuz reklam için ücret almakta fakat buralarda reklamlarının görünmesi için Google ile anlaşmış kuruluşlarda Google yönetimine ücret ödemekte 🙂  Bu ücret işlemleri burada bulunan reklamların blog ya da internet sitesine gelen ziyaretçilerin reklamlara tıklaması ile belirlenmektedir.

Görsel Arama ; Google, sponsorlu reklamları resim aramalarda da göstermekte doğal olarak ki mamüllerin resim olarak görünmesi Google içerisinde mühim bir gelir kaynağı olmaktan çıkmıyor 🙂 

Google Altyapılı Mail Hizmeti Gmail ; Tabi ki buradan da gelir elde etmekte maillerinizi denetim ettiğiniz vakit ekranın belli köşelerinde ufakta olsa bir reklam görünmekte ve bunun içerisinde reklam veren kuruluşlar ücret ödeyebilmekte. Google Apps ‘i de ücretli yapmış oldu doğal olarak Google e-posta alt yapısını görmezden gelemeyiz bu e-posta hizmeti şuan için şahıs başına 50 dolardan hizmet vermekte. 

Andorid ; Google play üstünde ki programları lisanslayarak Andorid işlemcili telefonlara satabilmekte. Google Play mağazasında ürünlerinizi yayınlamak bile ücretli, bu ürünleri yayınlamak için bir hesap satın almanız gerekiyor. Reklam sponsorlu uygulamalarda yayınlanması durumunda Google ücret almakta.

Orkut ; Google, toplumsal ağı olan Orkut ‘ta metin ya da reklam vermekte ücretli. 

 YouTube ; Google, YouTube hesaplarınıza tanımladığınız adsense hesaplarınız ile yayınladığınız videoların alt bölümüne reklam vermekte ve bunun içerisinde uygulamayı kullanan kullanıcılara ücret ödemekte olup reklam veren kullanıcılardan da ücret almakta 🙂