Google Nest Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google Nest, en tanınmış akıllı ev otomasyon şirketlerinden biridir ve evi daha akıllı yapan cihazlarla gittikçe daha oldukça kullanıcıya erişiyor. Oluklu öğrenme termostatına ek olarak, firma bunun yanı sıra akıllı bir duman dedektörü (aynı zamanda bir karbon monoksit alarmı şeklinde de çalışmaktadır) ve bir takım dahili ve harici kamera üretmektedir.

Neler Okuyacaksınız? →

Nest’in Sahibi Kim?

2014’te Google, Nest’i 3.2 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma, Google’ın Nesnelerin İnterneti portföyüne eklendi ve bu esneyen pazarda Microsoft ve Apple’a önderlik etti. O zamandan beri, Nest, büyük oranda akıllı cihazların kullanım kolaylığı sebebiyle bir ev ismi haline geldi. Şirket resmi olarak 2019’un ortalarında Nest’i Google Nest olarak etiketledi.

Google Nest Termostatı

Evinizin dekoruna uyacak muhtelif renkli halkalar içeren Nest Learning Termostat, okunması basit bir ekrana sahiptir. Isıtma ve sıcak suyunuzu kendiliğinden denetim edebilirsiniz. Sadece yedi gün içinde, termostat gün süresince evinizi ne kadar ılık ya da soğuk olarak sevdiğinizi öğrenecektir. Evdeyken, sıcaklığı yükseltir ve dışarı çıktığınızda, onu düşürür ve sonunda enerji tasarrufu sağlar.

Cihaz etkinliğinizi izler ve bu verilere göre bir uygulama oluşturur. Geceleri ısıtmanızı kısar ve sabahları yükseltir, böylelikle sıcak bir eve uyanırsınız. İş için evinizden ayrıldığınızda, Nest termostatı sensörleri ve akıllı telefon konumunuzu kullanmaktan vazgeçtiğinizi algılar ve enerji tasarrufu için kendisini Eko Sıcaklığına ayarlar.

Evden çıktıysanız, fakat çocuklarınız eve döndüğünde, akıllı telefonunuzu alın ve sıcaklığı Nest uygulamasıyla uzaktan ayarlayın.

Google Nest Nedir ve Nasıl Çalışır?

Çevresel Kontrollerden Daha Fazlası

Nest Learning Termostatının en yeni sürümü, sıcak su tankınızı, uygulamadan ayarlanabilir olan sıcak su uygulamasıyla denetim etmenizi sağlar. Siz uzaktayken sıcak suyu kapatmayı mı unuttunuz? Sorun değil. Konukların kalması ve ekstra sıcak suya ihtiyacı var mı? Sorun değil. Nest termostat bunu sizin için halleder.

Termostatın Enerji Geçmişi ve aylık Ev Raporları, günlük olarak ne vakit ve ne kadar enerji kullandığınızı gösterir. Rapor, daha azca kullanabilmenizi önerir. Sıcaklığı enerji tasarrufu seviyesine ayarladığınızda, birim Yuva Yaprağı gösterir.

En yeni Nest Learning Termostatına eklenen bir öteki hususiyet ise Farsight. Termostat yanar ve size sıcaklık, vakit ya da hava durumunu gösterir. Analog ya da dijital saat yüzünü bile seçebilirsiniz.

Çalışma Nest Isı Bağlantı, termostat ısıtma ve sıcak su denetlemek için kazan ile beraber çalışır. Heat Link dediğimiz, kazanınızın kablosuz bağlantısı ile ya da mevcut termostat tellerinizi kullanarak bağlanabilir, sonrasında ısıyı modüle etmek için termostatla ‘konuşur’.

Nest uygulaması WiFi üstünden bağlanır ve evinizin sıcaklığını uzaktan denetim etmenizi sağlar.

Google Nest Duman ve Karbon Monoksit Tayini

Google Nest Protect, akıllı telefonunuzla sizinle iletişim kuran akıllı bir ev dumanı ve karbon monoksit dedektörüdür, böylelikle bir problem olup olmadığını derhal anlayabilirsiniz.

Nest Protect, iç içe geçmiş yangınlar ve süratli alev alan yangınlar da dahil olmak suretiyle oldukça muhtelif duman vakalarını belirleme etmek için Nest tarafınca kullanılan teknoloji olan bir Spektrumlu Sensöre sahiptir.

Cihaz ilaveten doğruluğu sağlamak için kendini kendiliğinden test eder ve on yıla kadar sürer. Telefonunuzdan uzaktan susturabileceğiniz bir alarm içerir. Bir insan vakası bir duman vakası olursa erken uyarı verir ve tehlikenin nerede bulunduğunu size söyleyerek buna göre hareket edebilmenizi sağlar.

Nest Protect ilaveten ailenizi bu renksiz, kokusuz gaza karşı koruyan bir karbon monoksit dedektörüne sahiptir.

Google Nest İç ve Dış Kameralar

İç mekanda ya da dış mekanda kullanılabilecek Nest Cam kamera ailesi, evinizin içerisinde ve haricinde meydana gelenleri kaçırmayacağınız anlamına gelir. Nest Cam’ler ana güç kaynağına takılır ve yakından seyretme için bütün cam merceklerle beraber gelir.

Kameralar aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle birtakım faydalı özelliklere sahiptir:

  • İnsanları nesnelerden ayırt etme yeteneği.
  • Birisi kamerayı etkinleştirirse, sistem size ikazlar gönderebilir.
  • Davetsiz misafirleri korkutabilir ya da dostlarınızla ve ailenizle söyleşi etmenize izin verebilir.
  • Yüz tanıma sizi tanıdık yüzlere ve yabancılara karşı uyarır.
  • 7/24 bulut depolama, size klip oluşturma ve paylaşma özelliği ile size otuz günlük kaydedilmiş video geçmişi sunar.

Google Nest Uyumlu Cihazlar

Nest ilaveten muhtelif öteki akıllı ev ürünleri ile beraber çalışabilir. Nest Store ile Çalışmalar ahenkli bütün ev otomasyon ürünlerini listeler. Örneğin, Philips hue ışıkları ve Wemo anahtarları, komplike kurulum işlemlerine ihtiyaç duymadan Works ile Nest’e kendiliğinden bağlanır.

Daha geniş ev otomasyonu için Google Nest ahenkli bir akıllı ev merkezi, Nest’i öteki Nest olmayan ürünlerle bağlamanıza destek olabilir.

Google Nest ile ilgili sizlerinde görüşü var ise bize yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin.