Google Play Store Nasıl indirilir ve Kurulur

Bu yazıda, Google Play Store iyi mi indirilir ve kurulur sorumuza Android telefonunuza iyi mi yükleyeceğinizin yanıtını alacaksınız.

Her Android cihaz, Google’ın tatbik mağazası daha önceden yüklü olarak gelmez. En yenisine ihtiyacınız varsa, Google Play Store’u iyi mi indireceğiniz ve cihazınıza iyi mi yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır!

Neler Okuyacaksınız? →

Google Play Store Nasıl indirilir ve Kurulur

Google Play Store sıklıkla güncelleme alıyor, bu mükemmel bir haber. O kadar da iyi olmayan haber şu ki, son olarak yinelemeyi almak haftalar alabilir ya da birtakım insanoğlu için daha da uzun sürebilir. Temel işlevsellik katiyen değişmez, bu nedenden dolayı eski bir sürümde takılıp kalmak çok da fena değildir. Ancak, cihazınızda son olarak ve en iyi versiyonu edinme isteğini anlıyoruz.

Cihazınızda Google Play Store’u güncellemek mi istiyorsunuz? İşte iyi mi olacağı konusu ile ilgili adım adım rehberimiz.

 1. Adım: Mevcut sürümünüzü denetim edin

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, Google Play Store’un son olarak versiyonunu indirdiğinizden emin olmak için hangi sürüme haiz olduğunuzu görmek.

Bu şu şekilde yapılabilir:

 • Google Play Store programınızı açın.
 • Ayarları açın.
 • Aşağıya doğru kaydırın. Orada “Play Store sürümünü” bulacaksınız.

Bu önemlidir zira hata sonucu Google Play’in eski bir versiyonunu yüklemek istemezsiniz. Ayrıca telefonunuzla ahenkli bir versiyon indirdiğinizden emin olmak istersiniz. Android’in 2.3 Gingerbread gibi eski bir versiyonunu kullanmıyorsanız, bu gayet fazla problem olmamalı – şayet vaziyet buysa, büyük ihtimalle telefonunuzu değişiklik yapma tarihi gelmiştir!

Ayrıca Bknz: Google Play Store’da olmayan programlar iyi mi kurulur?

Google Play Store Nasıl indirilir ve Kurulur
 1. Adım: Bir APK vasıtasıyla Google Play Store’u indirin

Google play store iyi mi indirilir ve kurulur makalemizde bu olabildiğince açıklayıcı bir adım. Google Play Store, öteki Android programları gibi APK biçiminde gelir. APK’ları internet sitelerinden, teknoloji bloglarından ve forumlardaki ya da öteki yerlerdeki güvenilir kişilerden indirebilirsiniz. Ancak şimdilik APKMirror, güvenilir Google Play Store APK’ları için büyük ihtimalle en iyi seçeneğinizdir. Play Store programını indirmek için kısa bir eğitim:

 • Buraya tıklayarak bu linke gidin.
 • İstediğiniz Play Store versiyonunu bulun. Daha yeni bir versiyon istiyorsanız, mevcut sürümünüze bakın ve yeni bir versiyon olup olmadığına bakın.
 • Web sitesinin talimatlarını izleyerek uygulamayı indirin.

En son Play Store APK’larının yüklendiği öteki bölgeler de var. Ancak APKMirror yalnızca en basit yöntemdir ve insanların genelde güvenilmiş olduğu bir yöntemdir. Buradan indirmekle problem yaşamazsınız.

 1. Adım: Güvenlik izinleriyle ilgilenin

Bilinmeyen Kaynaklar ayarı, uzun süredir Android’in bir parçası olmuştur. Devre dışı bırakıldığında, kullananların (ve öteki uygulamaların) Google Play Store haricinde rastgele bir yerden tatbik yüklemesini engeller. Android Oreo, bunu bir sistem ayarı yerine tatbik başına izne değiştirdi. Bu nedenle, bunun için iki değişik bölüm var.

Android Oreo’dan önce:

 • Cihaz ayarlarınızı girin.
 • “Güvenlik” kısmına gidin.
 • Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini bulun ve kutuyu işaretleyin. Mutlaka okumanız ihtiyaç duyulan bir uyarı çıkacaktır. Bittiğinde, “Tamam” a basın ve bu, Bilinmeyen Kaynaklardan APK’ları yüklemenizi sağlayacaktır.

Güvenlik ayarlarında Bilinmeyen Kaynaklar yoksa, Gizlilik ayarlarında ya da Uygulama (Uygulamalar) ayarlarında bulmayı deneyin.

Android Oreo’dan sonra:

 • Bir dosya tarayıcısı ya da internet tarayıcısı vasıtasıyla kuruluma başlayın.
 • Android, uygulamanın APK yükleme iznine haiz olmadığını size söyleyecektir. Bu istemdeki mevcut Ayarlar düğmesini tıklayın.
 • Sonraki menüde, o uygulamanın APK’ları yüklemesine müsaade eden kutuyu işaretleyin.
 • Kurulumunuza geri dönmek için geri butonuna basın.

Biraz daha karmaşıktır, fakat takas daha iyi güvenliktir zira üçüncü taraf APK’ları yükleyebilen tek uygulama, Android’in önceki sürümlerinde sistem genelindeki ayarın aksine izin verdiğiniz uygulamadır.

 1. Adım: Bir dosya yöneticisi kullanın ve Google Play Store’u yükleyin

Artık herkes gitmeye hazır olduğumuza göre, bu şeyi kurmanın tarihi geldi. Favori dosya tarayıcınızı kullanın. Elinde olmayanlar için önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz!

 • Dosya tarayıcınızı açın ve Google Play Store APK’sini indirdiğiniz yere gidin. Cihazınıza indirdiyseniz, İndirilenler klasöründe SD kartınızda olacaktır.
 • APK’yi bulduktan sonrasında üstüne tıklayın. Cihazınıza yüklediğiniz uygulamalara bağlı olarak oluşturulan ve hangi uygulamayı kullanmak istediğinizi soran bir kutu olabilir. Bu durumda, “Paket Yükleyici”ye tıklayın.
 • Bir sonraki ekranda, bütün izin değişikliklerini okuyunuz (genellikle yoktur) ve sonrasında yükle’yi tıklayın. Bittiğinde, son olarak Google Play Store cihazınıza yüklenecektir.

Google play store iyi mi indirilir ve kurulur rehberimizde yapılacakların hepsi bu kadar! Ama durun, bir adım daha var!

 1. Adım: Bilinmeyen Kaynakları Devre Dışı Bırakın

Bilinmeyen Kaynaklar kutusunu işaretli bırakmak, yolda sorunlara niçin olabilecek büyük bir emniyet açığıdır. Kendinizi güvende tutmanın en iyi yolu geri dönerek bunu kapatmaktır! Android Oreo ya da sonraki bir sürümüne sahipseniz, işiniz bitti ve bu ayarları artık telefonunuzda olmadığı için bu adımı atlayabilirsiniz.

Android öncesi Oreo:

 • Cihaz ayarlarınıza geri dönün.
 • Güvenlik ayarlarına, Gizlilik ayarlarına ya da Uygulama ayarlarına (en son nerede bulduysanız) geri dönün.
 • Kutunun işaretini kaldırın. Bu, her şeyin (Play Store hariç) tatbik yüklemesini önleyecektir. Bunu tekrardan yapmanız gerekirse, kutuyu daha sonrasında her vakit tekrardan işaretleyebilirsiniz.

Muhtemelen Android Oreo’da değiştirmelerinin bir sebebi vardır ve büyük ihtimalle budur.

Android Oreo ve sonrası:

 • Cihaz ayarlarına gidin ve sonrasında Uygulamalar seçeneğine dokunun.
 • Play Store’u yüklemek için kullandığınız uygulamayı kaydırın ve bulun. Genellikle Play Store’u indirdiğiniz tarayıcıyla aynıdır. Dokunun.
 • Bir sonraki sayfada, meçhul kaynaklar bölümünü bulana kadar izinlerini denetim edin. Google Play dışından tatbik yükleme iznini kaldırmak için kutunun işaretini kaldırın.
 • Lütfen dikkat – Bu prosedür telefondan telefona değişebilir. Stok Android bile, bu rolü gerçekleştirirken Android Oreo’dan Android 11’e birazcık farklıdır. Başlangıçta bulamazsanız, aramaya devam edin. Deli değilsin, büyük ihtimalle yalnızca birazcık değişik bir noktada.

Artık son olarak sürüme haiz olduğunuzdan emin olmak için Google Play Store’u iyi mi indireceğinizi biliyorsunuz. Bu teknik aşağı yukarı bütün Android cihazlarda çalışır, fakat Android sürümünüze ve OEM’inize bağlı olarak ufak farklılıklar olabilir. Bunun Amazon Kindle Fire cihazlarında çalışmayacağını unutmayın. Bu, cihazınızı rootlamanızı gerektirebilecek tamamiyle değişik bir işlemdir.