Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları

Şüphesiz internet dünyasında yapılacak olan birçok aramalarda bu işin devi Google, bu şekilde olması kuşkusuz ki bizlere ait bir oldukça bilgiyi de veri havuzunda tutuyor. Peki Google’dan şahsi detayları silme yollarını merak ediyor musunuz?

Google üstünde yapmış olduğumuz bilinçli/bilinçsiz işlemler ya da Google servislerine verdiğimiz izinler, bu verilerin tutulmasına da imkân sağlıyor.

Google aramalarında yazdığımız her harf, yüklediğimiz her görsel ve konuştuğumuz her kelime, bu devin yani Google ‘uın veri depolarında tutuluyor. Fakat her şey için geç değil, öyle ki bu verilerin Google üstünde tutulmamasını sağlayabiliriz. Bir kaç küçük dokunuşla birtakım verileri kaldırıp bu dertten kurtulabilir ve bu bilgilerin tekrar tutulmasını engelleyebiliriz. Çoğumuzun bilmediği bu ayarları gelin beraber yapalım.

Neler Okuyacaksınız? →

Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları

1. Sesli Aramalarınızı Silme

Google, bilinmeli ki arama motorunda yazdığımız her harfi kaydediyor. Fakat, bu devin diğer bir hizmeti ise konferans servisleridir. Google konferans servislerini kullanıyorsak, bu tarz şeyleri da kaydetmesine izin var. Eğer bu hizmeti kullandı iseniz daha ilkin kimlerle konuştunuz, hangi zamanda ne kadar süreyle görüştünüz bütün bu bilgiler tutuluyor. Google Sesli Arama Silme bağlantısından, bütün sesli arama kayıtlarınızı dinleyebilir ya da silebilir ve bu özelliği kapatabilirsiniz.

Google’dan Kişisel Bilgileri Silme Yolları

2. Google Aramalarınızı Silme

Google, arama motorunda yapmış olduğunuz bütün aramaları geçmişte tutuyor. Bunu hem oldukça sık ziyaret ettiğiniz sayfaları derhal sunmak, hemde alaka alanlarımızı öğrenmek için yapıyor. Bunun nedeni kuşkusuz ki reklamcılarına daha iyi hizmet vermek diyebiliriz. Her ne kadar tarayıcı üzerinden, meydana getirilen arama geçmişini silebilsek de, meydana getirilen bu aramalar Google’ın veri tabanından silmiş sayılmayız. Google geçmişi temizleme bağlantısından, o güne, haftaya veya yıla kadar ya da yapmış olduğunuz bütün aramaları silebilirsiniz.

3. Konum Bilgilerinizi Silme

Google haritalar üstünden daha ilkin yaptığımız bütün yollar, nerelerde yiyecek yediğimiz ve nerelere gittiğimiz detayları de detayları tutulan veriler arasında. Google konum geçmişi silme sayfasına giderek, konum geçmişimizi silebilir ve bu özelliği kapatabiliriz. Konum servislerinden bu takip edeni problemsiz olarak kapatıp kayıt etmemesini sağlayabilirsiniz.

4. Google Reklamlarını Silme

Tabiki üçüncü parti yazılımları kullanarak (ki bunu hiçbir reklam alan internet site sahibi şahıs veya kişiler öneri etmez, zira onlarda sizlere en iyi hizmeti verebilmek için giderlerini bu reklamlar üstünden kazanılmış olduğu ücretlerle giderir.) bütün Google reklamlarını engelleyebilirsiniz. Fakat burabahsedeceğimiz, araştırdığınız bir ürünün veya gideceğiniz bir yer hakkındaki otel kampanyalarının çat diye karşınıza çıkmasını engellemek. Google şahsi verilerimizi kullanarak bu tür reklamları gereksinimlerimiz doğrultusunda karşımıza getiriyor. Google reklam ayarları sayfasından, Google sizin hakkınızda neler biliyor, hangi yaş aralığında iseniz, cinsiyetiniz ve alaka alanlarınız neler kabaca görebilirsiniz. Bu özelliği de dilerseniz kapatabilirsiniz.