Google’un Bilinmeyen Beş Uygulaması

İnternette bir şey aradığımız vakit aklımıza ilk gelen Google ‘a sormak. Öyle ki ne problem olsa dev arama motoru olan Google ‘da araştırmaktayız. Kimimizin internet tarayıcısının ana sayfasında Google vardır. Haritaları, e-posta servisi, hususi günler için hususi meydana getirilen doodle ‘larıyla Google ‘dan vazgeçemiyoruz.

Neler Okuyacaksınız? →

Google’un Bilinmeyen Beş Uygulaması

Google ‘u bu kadar sevdiren bir öteki özelliği ise uygulamaları. Bazı uygulamalarını biliyoruzdur peki bu beş uygulamayı biliyor muyuz ?

Google Product Search

Bir ürün aramıştınız fakat sizin istediğiniz yalnızca ürünün özellikleri ve fiyatı ve bunu gördükten sonrasında satın almak istiyorsunuz fakat düzgüsel arayışınızda sizin istediğiniz türde veriler karşınıza gelmiyor ise ” Google Product Search ” sizlik bir uygulama. Aradığınız ürünün hangi fiyat aralığında olacağını tatbik ile belirlemektesiniz bir nebi filtreleme özelliği gibi düşünelim hangi mağazalarda olacağına kadar birçok noktayı belirlemekteyiz bu tarz şeyleri belirledikten sonrasında aradığımız kritere göre Google karşımıza sunu yapmakta.

Google Akademik

Sunum hazırlıyorsunuz ya da üniversite,  lise ödevleriniz için kaynak aramaktasınız eskiden bu işler için kütüphaneler göz bebeğiydi artık internet ortamı olduğundan tek bir tıklama ile her şey elimizin altında fakat sanal dünya olduğundan malumat kirliliği oldukça peki yalnızca aradığınız şeyi bulmak için ne yapmalısınız ? Türkçe dil desteği olan seyrek Google uygulamalarından olan Google akademik size aradığınız mevzu ile alakalı bütün ilmi yazıları karşınıza çıkarmakta.

Google Akademik ‘de arama yaparken şöyle bir aramada yapabiliyorsunuz;

 • Zamana göre arama opsiyonu mevcut. Örneğin; 2012 yılından beri, 2011 yılından beri, 2008 yılından beri, Özel aralık gibi. Özel aralık kısmında aratacağanız yılları belirliyorsunuz 2012-1999 gibi.
 • Alaka ve tarihe göre liste fonksiyonu mevcut.
 • Türkçe sayfalar ya da bütün internet i kapsayacak bir aramada yapılabilmekte.
 • Patentleri ya da alıntıları içeren bir aramada yapabilirsiniz.

 

Google Fast Flip

Yoğun bir iş yaşantınız var toplantılardan toplantılara koşuşturuyorsunuz. Ama gündemi de takip edebilmek istiyor gündemden geri kalmak isteme mektesiniz. Tek bir bakışta haberdar olmak istemektesiniz birçok şey hakkında. Birden fazla haber sitelerini tek bir antet altında yayınlayan alakalı haber ile haber sitelerinde çıkan bütün haberleri gösterecek tatbik ” Google Fast Flip ” sizlik (: 

Google City Tours

Google ‘un bir öteki uygulaması Google Maps ile yönü bulmamak diye bir şey yok. Peki şehrin en ince ayrıntısına kadar yayınlayan bir haritaya gereksinim duyduğunuzda ne yapacaksınız ? Burada ” Google city tours ” imdadınıza yetişecektir. Turistik amaçla gittiğiniz bir kenti adım adım gezmek istiyorsanız city tours size iyi bir rehber olacaktır. 

Google Patents

Aklınıza bir düşünce geldi bunu tescil ettirmek istiyorsunuz fakat sizden ilkin ya bu tescil ettirilmişse ? Bunu derhal iyi mi öğrenebilirsiniz burada da imdadınıza bir Google uygulaması yetişiyor. ” Google Patents ” kapsamlı bir patent araması yapmakta.

Uygulama size şunları sağlamakta ;

 • Buluşun sahipleri
 • Alıntı yapan patent
 • Dosya kabul tarihi
 • Veriliş tarihi
 • Orjinal gerçek sahibinin kim olduğu
 • Patentin sınıfı ile alakalı bilgi
 • Patent ile alakalı resim var ise resim gösterme.