Görev Çubuğu Çalışmıyor Çözümü – 2022

resim41542349
resim41542349

Görev çubuğu çalışmıyor yanlışı iyi mi çözülür? Windows 10 ve Windows 11 cihazlarda görülen vazife çubuğu çalışmıyor problemi çoğu kullanıcı için karabasan haline gelmiştir. Biz de bu nedenden dolayı problemin çözümü olabilecek birkaç adımı sizler için bir araya getirdik.

İçeriğimizde birbirinden değişik 9 adıma değindik. Bu adımların birden çoğunu gerçekleştirmeniz problemin çözülmesi konusu ile alakalı etkili olacaktır. Eğer hiç bir adım kararında sorununuzun çözülmediğini gözlemlerseniz sistem geri yükleme ve hatta format atma prosedürü bile lüzumlu olabilir. Şimdi sözü uzatmadan vazife çubuğu çalışmıyor problemi iyi mi çözülür sorusunun yanıtına bakalım.

İçindekiler

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Eğer Windows 10 ya da Windows 11 sisteminizde vazife çubuğu çalışmıyor problemi ile karşılaştıysanız ilk yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarınızda kullandığınız bir tatbik ya da Windows kaynaklı bir bug, vazife çubuğunun doğru çalışmamasına niçin olabilir. Bu sorunları elimine etmek adına bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

Bilgisayar yeniden açıldıktan sonra problemin çözülmüş olduğunu görmeniz gerek. Ancak buna karşın sorununuz çözülmediyse ya da bir müddet kullanım sonunda yeniden ortaya çıktıysa arkada yatan değişik bir niçin olabilir. Bu sorunları keşfetmek için sonraki adımlara göz atmanız gerekmekte.

Görev Çubuğunu Sadeleştirin

İkinci bir sıkıntı ise vazife çubuğunun gerektiğinden fazla kalabalık olması ile alakalı olabilir. Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerinde vazife çubuğu varsayılan programlarla sunulur. Örneğin arama çubuğu, hava durumu, Cortana düğmesi gibi ikonlar vazife çubuğunda yer kaplar.

Bunlara ayrıca kullanıcılar tarafınca eklenen vazife çubuğu ikonları da bulunmaktadır. Tüm bu nedenler bir araya geldiği vakit vazife çubuğu tam işlevsel çabalama beceresini yitirebilir. Bu problemin çözümü ise vazife çubuğunu sadeleştirmekten geçer.

Eğer siz de vazife çubuğunuzun oldukça kalabalık olduğunu düşünüyorsanız birtakım simgeleri kaldırabilirsiniz. Windows 10 işletim sistemi üzerinde vazife çubuğuna sağ tıklayarak hava durumu, arama çubuğu ve vazife görünümü gibi ikonları gizlemek mümkün. Windows 11 işletim sistemi üzerinde ise vazife çubuğuna sağ tıklayarak “Görev çubuğu ayarları” menüsünden bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kendi yerleştirmiş olduğunuz ikonları da sağ tıklayarak “Görev çubuğundan kaldır” opsiyonu ile temizlemek mümkündür.

Bu işlemlerin sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak vazife çubuğunu test edebilirsiniz. Eğer belli bir kullanım kararında bile problemler ortaya çıkmıyorsa sıkıntı çözülmüş demektir. Aksi takdirde ise öbür adımlara göz atmanızda yarar var.

Windows Gezginini Yeniden Başlatın

Görev çubuğu çalışmıyor problemininin çözümü için gerçekleştirebileceğiniz bir teknik ise Windows Gezgini programını yeniden başlatmaktır. Bilgisayarı yeniden başlatmak ile benzer bir tesiri olsa da bilgisayarı kapatmadan problemin çözülmesine destek olabilir.

Windows Gezgini uygulaması bir öbür ismiyle “explorer.exe” şeklinde de bilinmektedir. Bu uygulamanın kontrolünü sağlamış olduğu araçlar içinde vazife çubuğu ve Başlat menüsü de yer almaktadır. Eğer karşınıza çıkan sıkıntı kararında vazife çubuğu çalışmıyor ise explorer.exe programını yeniden başlatmak problemi ortadan kaldırabilir.

Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk adım Görev Yöneticisini çalıştırmaktır. Görev Yöneticisi uygulamasına ulaşmak için iki değişik yol izleyebilirsiniz. “Ctrl + Alt + Del” kombinasyonuyla Görev Yöneticisi uygulamasına ulaşmak mümkün. Buna ayrıca “Ctrl + Shift + Esc” kombinasyonu da direkt olarak Görev Yöneticisini açacaktır.

windows-gezgini

Pencere açıldıktan sonra karşınıza gelecek seçeneklerden “İşlemler” sekmesi ile devam edin. Bu sekmede ise Windows Gezgini programını bulmalısınız. Windows İşlemleri başlığı altında bulunan bu programa sağ tıklayın. Daha sonra “Yeniden başlat” opsiyonu ile prosedürü tamamlayabilirsiniz.

Bu adımın sonra vazife çubuğunuz ve kim bilir masaüstündeki simgeleriniz bir süreliğine ortadan kalkacaktır. Ancak bu vaziyet korkmanızı gerektirmez ve tamamiyle normaldir. Bilgisayarınız bu sürenin sonunda vazife çubuğunu yeniden ortaya çıkaracaktır. İşlem kararında vazife çubuğunun normale dönmüş olması gerekir.

Eğer sıkıntı düzelmediyse oturumunuzu açıp kapatabilirsiniz. Eğer hala sıkıntı yaşıyorsanız sonraki aşamaya göz atabilirsiniz.

Güncellemeleri Kontrol Edin

Tüm bu işlemlere karşın sorununuz çözülmediyse sıkıntı sadece sizde olmayabilir. Windows işletim sistemlerinde ortaya çıkan yanlışlar bazen çoğu kullanıcıya tesir etmektedir. Bu nedenle problemin genel bir sıkıntı olup olmadığını da göz önünde bulundurmakta yarar var.

Eğer sıkıntı halihazırda çoğu bilgisayarda görülüyorsa Windows bunun için bir güncelleme paylaşmış olabilir. Bunun için sisteminizde bulunan Windows Update menüsünü denetim etmenizde yarar var. Ayrıca şayet kendi kendine denetim etmiyorsa bu adımı da Windows Update menüsünden gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bilgisayarınızdaki sürücülerin de güncellemeye ihtiyacı olabilir. Bu nedenle bütün sürücülerinizi de denetim etmenizde yarar olduğunu belirtelim. Özellikle görüntüleme cihazlarının güncellemeleri ile sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Görev Çubuğu Çalışmıyor: Otomatik Gizleme Sorunları

Windows 10 ya da Windows 11 cihazınızda vazife çubuğu çalışmıyor problemininin bir nedeni de göre çubuğunun kendi kendine gizlenmesidir. Bu aslında bir sıkıntı değil tam bilakis Windows’un sunmuş olduğu bir özelliktir. Eğer vazife çubuğu için otomatik saklama özelliği etken hale geldiyse vazife çubuğu gizlenebilir.

Bunu manuel olarak ayarlamamış olabilirsiniz. Buna ayrıca bilgisayarı kullanan değişik bir şahıs de bu özelliği etken hale getirmiş olabilir. Eğer özelliği kapamak istiyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan adımlar sırayla Ayarlar ve Kişiselleştirme adımlarını takip etmektir. Daha sonra Görev Çubuğu bölümünden “Görev çubuğunu kendi kendine gizle” seçeneğini denetim edin.

Eğer vazife çubuğunu gizlemek istiyorsanız yalnız prosedür doğru bir halde çalışmıyorsa da birkaç çözüme başvurmanız gerekmektedir. İlk olarak opsiyonu kapatıp açmayı deneyebilirsiniz. Bunun dışında Windows Gezgini programını yeniden başlatmayı da denemenizi öneri ederiz.

gorev-cubugu-gizleme

Bu iki adım da problemi çözmüyorsa değişik seçenekleri test etmek gerekir. Eğer vazife çubuğunda aleni kalmış ve dikkat isteyen bir pencere bulunuyorsa gizlenme prosedürü tamamlanmayabilir.

Eğer vazife çubuğunda direkt olarak bir simge görmüyorsanız saatin yanısıra bulunan “System Tray” bölümünü de denetim edin. Arka planda çalışan bir tatbik da bu probleme yol açıyor olabilir. Son olarak bildirimlerinizi de denetim ederek bu problemin potansiyel nedenlerini elimine edebilirsiniz.

Görev Çubuğunda Simgeler Eksik

Bir öbür sıkıntı ise vazife çubuğunda simgelerin noksan olduğundan kaynaklanır. Bu durumda vazife çubuğu tam anlamıyla simgeleri göstermez. Ayrıca saat, küçültülmüş ikonlar ve tarih gibi nedenlerde da sıkıntı görmek mümkündür. Bu problemin önüne geçmek için de birkaç prosedür gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür Windows tuşu + X kombinasyonu ile Windows Terminali’ni çalıştıracak menüyü açmaktır. Daha sonra Komut İstemi, Windows PowerShell ya da Windows Terminal programını yönetici olarak çalıştırmanız gerekmektedir.

Daha sonra komut ile sistem dosyalarını incelemelisiniz. Bunun kararında Windows ihtimaller içinde sorunları tarayacak ve düzeltecektir. Bu işlemin sonra bilgisayarı yeniden başlatmalısınız. Ancak bu sorununuzu çözmezse DISM aracıyla da problemi çözmeye çalışabilirsiniz.

Sistem dosyaları için: sfc /scannow

DISM temizleme: DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
terminal

Görev Çubuğu Yanıt Vermiyor

Görev çubuğu çalışmıyor sorununda bir öbür sık karşılaşılan sıkıntı ise vazife çubuğunun donmasıdır. Bu problemi çözüme ulaştırmak için ise gene PowerShell ya da Komut İstemi aracını kullanmak mümkündür. Bu sayede cevap vermeyen ve donan vazife çubuğunuzu yeniden çalışır hale getirebilirsiniz.

Öncelikle Komut İstemi, PowerShell ya da Windows Terminal’i çalıştırarak işleme başlayın. Bu aracı idare edici olarak çalıştırmayı unutmayın. Daha sonra ise aşağıdaki komutla programları yeniden kaydetmeniz gerekmektedir.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Daha sonra ise Local dosyanıza ulaşıp TileDataLayer klasörünü silmelisiniz. Bunun için C:\Kullanıcılar\[Kullanıcı Adınız]\AppData\Local yolunu takip edebilirsiniz. Bu klasörde karşınıza gelecek olan TileDataLayer klasörünü silerek prosedürü tamamlayabilirsiniz.

Eğer bu prosedür sorununuzu çözmediyse deneyebileceğiniz bir teknik daha bulunmaktadır. Ancak bu prosedür için Windows uygulamalarını silmeniz gerekecektir. Bu programlar içinde Microsoft Store’un da olduğunu belirtelim. Bu nedenle sadece öbür bir teknik kalmadıysa bu adımı denemenizi öneri ediyoruz.

Get-AppxPackage | Remove-AppxPackage
Get-AppxProvisionedPackage -Online | Remove-AppxProvisionedPackage -online

Yukarıda bulunan komutu daha önceden açmış olduğunuz PowerShell, Komut İstemi ya da Terminal’e girin. Bu programları idare edici olarak çalıştırmayı unutmayın. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu prosedür kararında problemin çözülmesi gerekmekte.

Görev Çubuğu Hareket Ediyor

Eğer Windows 10 ya da Windows 11 işletim sistemi üzerinde vazife çubuğu hareket ediyorsa bir ayarınızı aleni unutmuş olabilirsiniz. Windows, kullanıcılara tercih olarak hareket eden bir vazife çubuğu kullanma imkanı tanımaktadır. Bu opsiyonu etken hale getirdiğiniz halde vazife çubuğunuzu taşıyabilirsiniz.

Eğer siz bilincinde olmadan bu özelliği etken hale getirdiyseniz endişelenmeyin. Bu vaziyet Windows’un sunmuş olduğu bir kolaylıktır ve kolaylıkla kapatılabilmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler ise Windows ayarlarına ulaşmaktır. Başlat menüsünden sırayla Ayarlar, Kişiselleştirme ve Görev Çubuğu yolunu izleyin. Daha sonra vazife çubuğunu kilitle seçeneğinden tik işaretini kaldırın. Daha sonra sorununuz çözülecektir.

Sistem Geri Yüklemeyi Deneyin

Tüm bu adımları takip ettiyseniz fakat hala vazife çubuğu çalışmıyor problemi ile karşı karşıyaysanız problemin çözümü daha kalıcı yöntemler gerektirmektedir. Bu noktadan sonra denemeniz ihtiyaç duyulan ilk adım yeni bir kullanıcı kurmak ve problemi takip etmektir.

Bunun için bilgisayarınızın ayarlar menüsünü açın. Daha sonra Hesaplar opsiyonu ile devam edin. Aile ve öbür kullanıcılar bölümünden yeni bir hesap ekleyin. Eklediğiniz hesap için Microsoft hesabı kullanmamanızı öneri ediyoruz. Bu sayede prosedürü daha hızlıca halledebilirsiniz. Ardından vazife çubuğu sorununu bu profilde de yaşayıp yaşamadığınızı denetim etmelisiniz.

windows-10-gorev-cubugu-calismiyor

Bu prosedür sonra vazife çubuğu hala hatalı çalışıyorsa bir sistem geri yükleme ile problemi çözmeye çalışabilirsiniz. Windows birtakım zamanlar sorunları çözüme ulaştırmak için sistem yedeklemeleri yapmaktadır. Sorunun oluşmasından daha önceki bir zamana geri yükleme yaparak problemi çözebilirsiniz. Ancak bu iki tarih içinde gerçekleştirdiğiniz işlemler yok olacaktır.

Bu prosedür de sorununuzu çözmüyorsa teknik servise başvurabilirsiniz. Bir öbür seçenek ise bilgisayarınıza format atmak olacaktır. Her iki adımda da büyük ihtimalle bütün verilerinizi kaybedeceksiniz. Bu nedenle verilerinizi yedeklemenizi öneri ediyoruz.

Görev Çubuğu Çalışmıyor: Genel Değerlendirme

Windows 10 ya da Windows 11 işletim sistemi üzerinde vazife çubuğu çalışmıyor sorununu çözüme ulaştırmak için çoğu tekniği sizinle paylaştık. Listemizde bulunan yöntemlerden hiçbiri işinize yaramadıysa problemin sistem dosyalarından ya da yüklediğiniz yeni bir yazılımdan kaynaklanabileceğini unutmayın. Bunun çözümü için ise daha ilkin de bahsetmiş olduğumuz gibi bilgisayarınızı sıfırlamanız gerekecektir.

Bilgisayarınızın vazife çubuğunda olası olduğunca azca ikon sabitlemenizi ve güncellemeleri derli toplu olarak yapmanızı öneri ediyoruz. Ayrıca bilgisayarınızı zorlayacak işlemlerden de olası olduğunca kaçınmanızı öneriyoruz. Çünkü bu gibi durumlar da vazife çubuğu ya da değişik bir araçta sıkıntı yaratma potansiyeli taşır.

Görev çubuğu çalışmıyor içeriğimiz burada sona eriyor. Konuyla alakalı sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz hakkında görüşlerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın!