Gülümsemeye dair şaşırtıcı gerçekler: Hangi gülümseme ne anlama geliyor?

Vücut dili kullanımının en bariz özelliklerinden olan gülümsemenin değişik çeşitleri, altında değişik anlamlar barındırıyor. Tıpkı hissederek gülümsemenin ve sevinçli olmadığımız halde gülümsemenin karşımızdaki kişiler tarafınca hissedilebiliyor olması gibi, iyi mi güldüğümüzün de karşımızdaki kişiler tarafınca algılanış şekli farklılıklar gösterebiliyor.

Dudakları kapatarak gülümsemek

Dudaklar kapalı şekilde gülümsemek, gülümsemenin en sıklıkla kullanılan çeşitlerinden biri. Kolay yapılabiliyor olması, gülümsemek istemediğimiz fakat gülümsememiz ihtiyaç duyulan durumlarda karşı tarafa kibar ve nazik bir reaksiyon vermeyi daha basit hale getiriyor. Dudaklar kapalı olarak gülümsemek, sıklıkla samimi algılanmayan bir gülümseme biçimi.

Gerçekten hissederek gülümseyen kişilerden dişlerini göstererek gülümsemelerini bekliyoruz. Her ne kadar orta dereceli bir içtenlik emaresi olarak algılansa da, karşımızdaki kişinin gülümserken dişlerinin beyazlığına güvenmiyor oluşunun ya da dişlerindeki sorunları gizlemek isteyişinin de dudaklarını sıkı şekilde kapatarak gülümsemeyi tercih etmesinin nedeni bulunduğunu da aklımızın bir köşesinde bulundurmakta yarar var.

Kendini beğenmiş gülümseme

Kendini beğenmiş ve odağın kendisinde olmasını isteyen insanların çoklukla kullandığı bu gülümseme çeşidinde, dudaklar genellikle kapalı ve gülümseme sağa ya da sola çekilmiş olarak bulunuyor. Zaman vakit dudakların aralık olduğu ya da üst dudağın birazcık daha kalkık tutulduğu durumlarda da gözlenebiliyor. Dudaklarla beraber kaşlarda da bir tarafı kaldırmak gülümsemeyi tamamlayıcı olarak kullanılabiliyor.

Kendini beğenmiş şekilde gülümseyen insanların bir bir çok bulunmuş olduğu ortamda önder konumunda olmak isteyen ve odak noktası olmak isteyen kişiler. Kalabalık bir ortamda iletişim kurduğunuz kişilere bir süreliğine bu yolla gülümsemeye devam ettiğinizde sizinle konuşurken çok daha dikkatli ve gerilmiş olduklarını hissedebilirsiniz.

Yarım gülümseme

Kendini beğenmiş gülümsemeye olabildiğince benzeyen bu gülümseme türü, asimetrik bir imaj yarattığı ve tam anlamıyla ne yaptığınızın anlaşılmaması sebebiyle en komplike ve en değişik tepkiler alabileceğiniz gülümseme çeşidi. Kendine güven, utanma, ilgi, kızgınlık, dominantlık gibi birbirinden çok değişik duyguları yansıtabiliyor.

Ağız aleni gülümseme

Ağız aleni olarak gülümseme, dişlerin bütününün gösterildiği gülümseme çeşidinden değişik olarak, kahkaha atarken çekilmiş bir resim görüntüsünü andırır. Bu gülümseme de, muazzam şekilde sıklıkla suni ve samimiyetsiz bir imaj yansıtır. Her ne kadar suni olsa da, bu yolla gülümseyen kişiler sıklıkla umursamaz, ben merkezci ve keyifli kişiler olarak tanımlanır. Özellikle fotoğraflarda fotojenik görünmenin en basit yollarından biri, bütün dişleri göstermek ve ağzınızı olabildiğince açmak. Tabii ki öğle yemeğinde dişinizde maydanoz kalmadığından ve dişlerinizin yeteri kadar beyaz olmasından emin olduktan sonra:)