Güncellemeden Sonra Yavaşlayan Windows 10’u Nasıl Düzeltirim?

Windows’unuz için bir güncelleme yaptınız daha iyi olacağı kanaati ile ve yavaşladı. Peki güncellemeden sonrasında yavaşlayan Windows 10’u iyi mi düzeltirim?

Teknoloji, ihtiyacımız olan şeyi anında elde etmemizi olası kıldı. Bir akıllı telefona birkaç dokunuşla, fonlarımızı transfer edebilir ya da faturalarımızı ödeyebiliriz. Sadece finansal işlemlerimizi tamamlamak için bankaya gitmemiz gerekmiyor. Uçuş rezervasyonu, film seyretme ve daha fazlası dahil olmak suretiyle online yapabileceğimiz çoğu şey var.

Hızlı tempolu bir dünyada yaşıyoruz ve yalnızca zamana ayak uydurmak için lüzumlu araçlara haiz olmak bizim açımızdan makul. Yani, yavaş bir Windows 10 bilgisayar için yer yok. Değişikliklere ahenk sağlamak için her vakit yeni sürüme geçmeliyiz. Ancak, bilgisayarınızın hızını çoğaltmak yerine Windows güncellemesi yavaşlamasına niçin olursa ne olur?

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10, Windows Güncelleştirmelerinden Sonra Neden Yavaşlıyor?

Endişelenme zira yardım etmek için buradayız. Bu yazıda, güncellemeleri yüklendiğinde Windows 10’un yavaşlamasını iyi mi düzelteceğinizi öğreteceğiz. Size İdeal çözümü bulana kadar listede ilerlemeye çalışın.

Microsoft, Windows 10’un performansını ve güvenliğini çoğaltmak için derli toplu olarak toplu güncelleştirmeler yapar. Ancak, güncellemelerin işletim sistemindeki geliştirmelerden daha çok soruna yol açtığı zamanlar vardır. Şimdi, bunun olmasının muhtelif sebepleri var. Güncelleştirmenin muayyen sistem dosyalarına zarar vermesi ya da bozması mümkündür. Öte yandan, problemin son güncellemeyle ilgisi olmayabilir. Kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınızı taramaya da yavaşlatabileceğini unutmayın.

Güncellemeden Sonra Yavaşlayan Windows 10’u Nasıl Düzeltirim?

Sorunun sebebi ne olursa olsun, bir güncellemeden sonrasında yavaş bir Windows işletim sisteminin iyi mi düzeltileceğini öğrenmek için bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

Güncellemeden sonrasında yavaşlayan Windows 10’u iyi mi düzeltirim için özetlemek gerekirse çözüm başlıklarını belirtmek gerekirse;

 • Windows 10 için Kullanılabilir Düzeltmeleri Yükleme
 • Kötü Amaçlı Yazılımın Kontrolü
 • Hasarlı ya da Bozuk Sistem Dosyalarını Onarma
 • Sistem Geri Yükleme Gerçekleştirme
Güncellemeden Sonra Yavaşlayan Windows 10’u Nasıl Düzeltirim?

Çözüm 1: Windows 10 için Kullanılabilir Düzeltmeleri Yükleme

Genellikle, Windows işletim sistemini rahatsız eden son olarak hatalarla ilgilenecek yamalar yayınlar. Bu nedenle, Microsoft’un problem için bir revizyon yayınlayıp yayınlamadığını denetim etmelisiniz. İşte yapabilecekleriniz:

 1. Ayarlar programını başlatmak için klavyenizdeki Windows Tuşu + I tuşlarına basın.
 2. Ayarlar uygulaması açıldığında Güncelleme ve Güvenlik’i seçin.
 3. Sol taksim menüsüne gidin, sonrasında Windows Update’i tıklayın.
 4. Şimdi sağ bölmeye gidin, sonrasında Güncellemeleri Kontrol Et’i tıklayın.

Araç mevcut güncellemeleri bulursa indirin. İşlem tamamlandıktan sonrasında düzeltmeyi yüklemek için bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Çözüm 2: Kötü Amaçlı Yazılımın Kontrolü

Bazen, bir Windows 10 bilgisayarı yavaş performans gösterdiğinde, güncellemelerle ilgisi yoktur. Bazı durumlarda, fena niyetli uygulama bulaşması bir bilgisayarın düşük performansının arkasındaki nedendir. Bu nedenle, derin bir tarama yapmanız ve bütün tehditleri kaldırmanız / karantinaya almanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları takip edebilirsiniz:

 1. Klavyenizdeki Windows Tuşu’na basın, sonrasında “Windows Güvenliği” yazın (tırnak yok).
 2. Sonuçlardan Windows Güvenliği’ni seçin.
 3. Sol taksim menüsünde, Virüs ve Tehdit Koruması’nı tıklatın.
 4. Sağ bölmeye gidin, sonrasında Tam Tarama’yı seçin.
 5. İşleme adım atmak için Şimdi Tara’yı tıklayın.

Yerleşik antivirüsün bulmuş olduğu fena niyetli yazılımları bulmasına ve işlemesine izin verin. Bununla birlikte, yalnızca bu araca güvenmemelisiniz. Bazen, son olarak ve en göze çarpan tehditleri kaçırabilir. Bu nedenle, Eset ve Avira gibi bedava kapsamlı bir emniyet aracı kullanmanızı öneririz. Bu destek program, fonda ne kadar gizli saklı çalışırsa çalışsın fena niyetli yazılımı algılayabilir.

Çözüm 3: Hasarlı ya da Bozuk Sistem Dosyalarını Onarma

Windows Update bazı zamanlar takılabilir ve bu durumda destek uygulama muayyen sistem dosyalarına zarar verebilir. Sonuç olarak PC’niz yavaş çalışmaya başlayacaktır. Daha kötüsü en kötüsü gelirse, bilgisayarınız donabilir ya da çökebilir. Bu nedenle, hasar görmüş sistem dosyalarını onarmanızı ya da değiştirmenizi öneririz. Bunu yapmak için SFC ve DISM taramaları yapmanız gerekir. Aşağıdaki adımları göstereceğiz:

 1. Görev çubuğunuza gidin, sonrasında Ara simgesini tıklayın.
 2. Arama kutusunun içerisine “Komut İstemi” yazın (tırnak yok).
 3. Sonuçlardan Komut İstemi’ne sağ tıklayın, sonrasında Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.
 4. Uygulamaya izin vermeniz istenirse Evet’i tıklayın.
 5. Komut İstemi tamamlandığında, “sfc / scannow” (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve Enter tuşuna basın.

İşlem başladığında, Komut İstemi’ni aleni tuttuğunuzdan emin olun. Ayrıca tamir prosedürünü kesintiye uğratmaktan da kaçınmalısınız. Tamamlanması birazcık vakit alabilir, bu yüzden sabırla beklemelisiniz.

İşlem tamamlandığında, taramanın neticelerini göreceksiniz. Araç rastgele bir sorunlu dosya bulamazsa, aşağıdaki mesajı görmelisiniz:

“Windows Kaynak Koruması rastgele bir bütünlük ihlali bulamadı.”

Şimdi, SFC günlüğünü görüntülemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Komut İstemi’ni idare edici ayrıcalıklarıyla başlatın.
 2. Komut İstemi içerisinde aşağıdaki komut satırını yürütün:

findstr /c:”[SR]” %windir%LogsCBSCBS.log >”%userprofile%Desktopsfclogs.txt”

Not: Bu komut satırı, masaüstünüzde depolanacak bir sfclogs.txt dosyası oluşturur.

 • Masaüstünüze gidin, sonrasında SFC günlüğünü görüntülemek için sfclogs.txt dosyasını açın.

SFC taramasından sonrasında bilgisayarınız hala yavaşsa, yapmanız ihtiyaç duyulan bir sonraki şey bir DISM taraması yapmaktır. İşte adımlar:

 • Komut İstemi’ni idare edici olarak açın.
 • Komut İstemi geldiğinde, aşağıdaki komut satırını yürütün:

DISM / Çevrimiçi / Temizleme-Görüntüsü / Restore

Onarım prosedürü başladıktan sonrasında kesintiye uğramamalısınız. Tamamlanması on dakikadan fazla sürebilir ve tamamlandıktan sonrasında bilgisayarınızı tekrar başlatabilirsiniz.

Çözüm 4: Sistem Geri Yükleme Gerçekleştirme

En son güncellemeler hakikaten de yavaşlamaya yol açan şeyse, Sistem Geri Yükleme’yi kullanmak en iyi çözüm olacaktır. Bu araç, işletim sisteminizi mükemmel çalışan bir duruma geri getirecektir. Bunu yaptıktan sonrasında güncellemelerin kaldırılacağını unutmayın. Bununla birlikte, Microsoft’un rastgele bir hatayı düzeltmesi için yeni güncellemeleri beklemeniz yeterlidir. İşte adımlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın. Bunu yapmak Arama çubuğunu getirir.
 2. Arama çubuğunun içerisine “Sistem Geri Yükleme” (tırnak işaretleri olmadan) yazın.
 3. Sonuçlardan Geri Yükleme Noktası Oluştur’u seçin.
 4. Yeni pencerede, Sistem Geri Yükleme’ye tıklayın.
 5. ‘Daha fazla geri yükleme noktası göster’ seçeneğini seçin.
 6. Sorunun mevcut olmadığı bir geri yükleme noktası seçin.
 7. Sonrakine tıkla.

Sistem geri yükleme prosedürünü tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin. Tamamlandığında, bilgisayarınızın daha süratli çalışıp çalışmadığını denetim edin.

Profesyonel İpucu: Aşırı yüklenmiş bir önbellek ve lüzumsuz dosyalar da bilgisayarın performansını etkileyebilir. Bu nedenle, cihazınızı en üst düzeyde tutmak için CCleaner kullanmanızı öneririz. Bu araç, lüzumsuz dosyaları güvenle silebilir. En makul olmayan sistem ayarlarını değişiklik yapmak ve sürücülerinizi birleştirmek için de kullanabilirsiniz. Programı kullandıktan sonrasında PC’nizin performansında mühim bir iyileşme göreceksiniz.

Güncellemeyle alakalı diğer hangi problemleri gidermemizi istersiniz?

Güncellemeden Sonra Yavaşlayan Windows 10’u Nasıl Düzeltirim? Gibi bir soru var ise aklınızda hala bizlere aşağıdaki yorumlarda bildirin!