Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama, Elektrik enerjisinin sağlanamadığı alanlardan maksimum gereksinim duyulan tarlalarda kullanılan bir sistem olmaktadır.

Özellikle çiftçilere çok büyük kolaylık elde eden bu sistem dalgıç pompa yardımı ile kolaylıkla sulama problemlerini çözebiliyorlar.

Maliyet konusu ile ilgili sulama yaparken olabildiğince düşük bir maliyet sunan bu vasıta çiftçilere ziraat bakanlığı tarafınca yardımcı ile olabildiğince basit haiz olabilirler. Diğer bir ismi ile dala sulama olarak malum bu sistem fazla su israfı yapmadan tarlaya yeterince sulamayı yapmaktadır.

Birçok hususta olduğu gibi su israfı konusu ile ilgili da olabildiğince etkili bir yapıya haiz olmaktadır. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama hem ekonomik hem de kullanım açısından rahatlık sağlar.

Neler Okuyacaksınız? →

Damla Sulama Nedir Nasıl Yapılır

Güneş enerji sistemlerinde tasarruflu kullanım olan bu sistem elektrik kullanması gerektirmeden sulama biçimidir. Çiftçiler için olabildiğince üstünlük elde eden bu sistem sulama yaparken pompa sistemi ile sulama yapıyor ve damla tekniği ile fazla israf yapmadan sulama işini bitiriyor.

Birçok çiftçinin kullandığı bu sistem araca ziraat bakanlığı yardımı ile İdeal fiyatlara almanız olası oluyor.

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

Damla sulama sistemi nebat veya sebze meyve tarlada her ne ekili ise yeterince suyu direkt olarak bitkinin köküne vererek sulama yapacaksınız.

Bu sayede üsten sulama kararı toprak kurduğu vakit yeniden sulama prosedürü yapmadan huzurlu bir ekim ve hasat elde edebileceksiniz.

Özellikle suyun değerli olduğu kurak alanlarda suyu tutum ederek israfı önlemesi çiftçileri bu sistemi almaya en büyük faktör oluyor.

Eski sulama sistemlerinde gayet fazla insan gücü kullanılıyordu buda daha çok işçi harcaması demek oluyordu.

Hasat tarihi çiftçiler ödeme yaparken çok bir kar elde edemiyorlardı. Fakat bu sistem ile insan gücüne gereksinim duymadan ve gayet fazla su ihtiyacı duymadan en ekonomik şeklide hasat toplayabileceksiniz.

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama ürünlere rastgele bir zarar vermemektedir. Enerjisini güneşten alması ve depolaması ile avantajlıdır.

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama Nasıl Çalışıyor?

Bu sistem pompalama vasıtası ile kuyulardaki suyu bitkinin köküne pompalayarak yeteri sulama yapmayı sağlıyor. Pek çok tarımsal amaçlarda kullanılan bu teknik ile çoğu işçi ve ziraatçi rahata ermiş durumda olmaktadır.

Sistem için geliştirilen pompalar dalgıç pompası olduğundan motora lüzumlu olan enerji elektrik ile değil güneş enerjisi ile sağlanmasıdır. Bu sayede enerji tasarrufu elde eden bu sistem ile yalnızca ziraat sulama değil hayvan sulama yapmanızda olası olmaktadır.

Dört ana parçadan oluşan bu sistem kullanması ve kurulumu da olabildiğince basit olmaktadır. Herkesin kolaylıkla kullanabileceği bu sistemi çoğu satış temsilcileri kurulumu yapmaktadır. Güneşli olmayan hava dönemleri sistem kendi içeriğinde biriktirdiği depolama kapasitesi ile gene çalışacaktır. Fakat sulama tarihi gayet fazla sulama yapmayabilir. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama avantajlı olması ile tarımsal bölgelerde sık sık tercih edilmektedir.