Hacker Ne Demek?

resim11703906
resim11703906

Teknolojik gelişmelerle beraber teknolojik cihazlar ve kavramlar, sık sık kullanılmaya başlandılar. Günümüzde insanoğlu hem şahsi hem de kurumsal olarak teknolojiyi etken şekilde birçok değişik alanda kullanıyorlar. Böylece insanlar, gün içinde teknoloji vasıtası ile değişik işlerini halledebiliyor, boş zamanlarını bereketli ya da keyifli bir halde geçirebiliyorlar. Ancak teknolojinin bu kadar sıklıkla kullanılıyor olması birtakım riskleri de bununla beraber getiriyor. Hacklenmek de bu risklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse bütün teknoloji kullanıcıları, hacker terimini duymuş olsalar da anlamını bilmediklerinden kaynaklı hacker ne demek diye merak edebiliyorlar.

Hacker, dijital ortamda genellikle fena amaçlı insanları temsil eden bir kavrama mukamele gelmektedir. Ancak her ne kadar bu kelimeyi duyduğumuzda aklımızda fena bir anlam çağrışıyor olsa da hackerların değişik türlerinden laf etmek mümkün. Sizler için hazırladığımız bu içerikte hacker ne demek sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra içeriğimizi inceleyerek hackerların değişik türleri ve bu kişilere karşı alabileceğiniz önlemler ile alakalı da malumat edinebilirsiniz.

İçindekiler

Hacker Ne Demek?

Hacker sözcüğünün tanımını daha iyi açıklamak için ilk önce kelime kökenine değinmenin mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Bu durumda öncelikle “hack” sözcüğünün anlamından laf etmek yerinde olacaktır. Epistemolojik bağlamda baktığımızda “hack” kelimesi, bir şeyi parçalarına ayırmak, kırmak anlamına geliyor. Ancak yaygın kullanılan ve bizim de burada ele alacağımız anlamı ile bu kelime “izinsiz erişim kurmak” manasını taşıyor.

Hacker kelimesi de tam anlamıyla bu anlamından doğdu diyebiliriz. Dolayısıyla hacker ne demek sorusunu en kolay hali ile “izinsiz erişim sağlayan” ya da “yetkisiz erişim sağlayan” olarak tarif etmek mümkün. Dünya genelinde bilhassa medyanın da tesiri ile bu kelimenin anlamı “sanal korsan” şeklinde de kullanılmaktadır. Her ne kadar pek çoğumuz hackerları bu negatif tanımı ile biliyor olsak da aslında birtakım hackerların “korsan” kelimesine karşı çıktığını belirtmekte yarar var.

Peki hackerlar niçin korsan sözcüğünün kullanımına karşı çıkıyor? Temel olarak pek çoğumuz hacker kelimesini duyduğumuzda aklımıza siber failleri getiriyoruz. Ancak reel hayatta bu her vakit filmlerde gösterildiği gibi olmuyor. Bu noktada hacker ne demek sorusunu ayrıntılı bir halde açıklamak ehemmiyet taşıyor. Aslında düşündüğümüz fena anlamının aksine hacker, yöntem bir problemi çözüme ulaştırmak amacı ile bilgisayar programlama becerisini kullanan şahıs anlamına geliyor.

Bu kişilerin ileri düzeyde yöntem bilgiye haiz bulunduğunu söyleyebiliriz. Böylece değişik program ve platformların emniyet boşluklarını bularak onları kısmen ya da tamamiyle ele geçirebiliyorlar. Ancak kuşkusuz bu filmlerde gördüğümüz gibi her vakit fena amaçlar için gerçekleşmiyor. Hackerlar, kabiliyetlerini fena amaçlar için kullanabilecekleri gibi iyi amaçlar için de kullanabiliyorlar.

Sistemlerin emniyet açıklarının bulunması ve böylece geliştirilmesi için günümüzde hackerlar, muhtelif şirketlerde hatta devlet kurumlarında vazife almaktadırlar. Bu hackerlar sıklıkla değişik ölçeklerde firmalar için çalışıyor. Böylece kullanılan sistemlerin sınırları zorlanarak emniyet açıklarına dair yaratıcı çözümler bulmak olası hale geliyor.

Hacker Türleri Nelerdir?

Hacker kavramından laf ederken tek tip bir hackerdan anlatmak olası değil. Bu nedenle hacker ne demek sorusunu açıklarken hackerların değişik türleri olmasından da laf etmek gerekiyor. Hacker türleri dediğimizde ise temel olarak üç öbek karşımıza çıkıyor: Siyah şapkalı, beyaz şapkalı ve gri şapkalı hackerlar.

Hacker ne demek ve Hacker Türleri Nelerdir

Bu üç temel grubun yanı sıra değişik hackerlık türlerinden laf etmek de mümkün. İçeriğimizin bu kısmında sizlere sıklıkla malum hacker türlerini açıklamaya çalışacağız.

Siyah Şapkalı Hacker (Thread Actors)

Bu tip hackerlar yöntem bilgilerini yasa dışı olarak kullanan hackerlar olarak karşımıza çıkıyor. Bundan kaynaklı bu hackerlar, genelde kabiliyetlerini direkt olarak kabahat işlemek amacı ile kullanıyorlar. Siyah şapkalı hackerlar yetkisiz bir halde değişik sistemlere erişim sağlayarak kasıtlı olarak zarar vermeyi amaçlıyorlar. Yani muhtelif haberlerde, dizilerde ve filmlerde karşı karşıya kalmış olabileceğiniz hacker grubu, bu gruptur.

Yaptıkları yasa dışı eylemleri değişik amaçlara yönelik olarak gerçekleştirmeleri ise mümkün. Kredi kartı verilerini toplayabilir, kurumsal casusluk yapabilir, sistemlere zarar vermek amacı güdebilirler. Bunun yanı sıra fena amaçlı yazılımlar geliştirebilir, mühim verileri şifreleyebilir ya da tehdit etmek amacı ile kabiliyetlerini kullanabilirler.

Beyaz Şapkalı Hacker (Ethical Hackers)

Bu tip hackerlar ise kabiliyetlerini yasal amaçlar için kullanan hackerlar olarak karşımıza çıkıyor. Beyaz şapkalı hackerlar bunun yanı sıra “etik hackerlar” ismiyle de ön plana çıkıyorlar. Dolayısıyla bu kişiler haiz oldukları detayları siber saldırılara karşı koruma sağlamak amacı ile kullanıyorlar.

Kötü amaçlara yönelik olarak davranmak ve kargaşa yaratmak beyaz şapkalı hackerların alaka alanı dışındadır. Onlar, insanların lehine çalışarak sistemlerin emniyet açıklarını belirleme etmeye çalışıyorlar. Böylece yaşanması olası olan fena amaçlı saldırıların önüne geçmeyi hedeflerler. Dolayısıyla bu hackerlar “bilgisayar uzmanları” şeklinde de bilinmektedir. Günümüzde firmalar ve devletler bu tip hackerları işe alarak sızma testleri gerçekleştiriyorlar.

Beyaz şapkalı hackerların eylemleri, genelde yasal sınırlar içinde değerlendiriliyor. Ancak bu hackerler da sosyal yarar sağlamak amacı ile değişik yöntemlere başvurabilmektedir. Yaptıkları eylemlerde ise şahsi menfaat yerine sosyal bir yarar güderler.

Gri Şapkalı Hacker

Bu tip hackerların eylemleri tam anlamıyla ahlaki olarak değerlendirilemediği gibi kabahat şeklinde de nitelendirilememektedir. Gri şapkalı grubunda sınıflandırılan hackerlar yasa dışı eylemlerde bulunabilirler. Ancak siyah şapkalı hackerlarda olduğu gibi direkt olarak kabahat işlemezler. Dolayısıyla bu gruba mensup hackerler beyaz ile siyah şapkalılar içinde bir konumda yer alırlar.

Bir sisteme yetkisiz şekilde erişim sağlayabilirler. Bu özelliklerinden kaynaklı beyaz şapkalı hackerlardan ayrılırlar. Ancak erişim sağladıkları sistemlere zarar vermekten de kaçınırlar. Bu ise onları siyah şapkalı hackerlardan ayıran özellikleridir.

Çoğunlukla bir sisteme izinsiz şekilde sızarak emniyet açıkları bulmaya çalışırlar. Ancak bu emniyet açıklarını kabahat teşkil edecek faaliyetlerde kullanmazlar. Buldukları emniyet açıkları karşılığında ise bir hasılat elde etmeyi amaçlarlar.

Mavi Şapkalı Hacker (Vengeful Hackers)

Bu tip hackerlar sıklıkla kabiliyetlerini bir tabanca olarak kullanmaktadırlar. Buna bağlı olarak intikamcı davranışlar sergilerler. Temel olarak rastgele bir şahıs ya da kurum ile alakalı yetkisiz malumat toplarlar. Elde ettikleri bu detayları ise gene bu şahıs ya da kurumları tehdit etmek amacı ile kullanırlar.

Elde ettikleri bilgileri, sosyal medya hesaplarını ya da e-posta adreslerini kullanarak toplayabilirler. Çoğunlukla bu detayları elde edip paylaşmalarının amacı hedeflerinde bulunan kişinin itibarını zedelemektir. Bunun yanı sıra elde ettikleri veriler karşılığında para da istek edebilirler.

Kırmızı Şapkalı Hacker (Vigilante Hackers)

Bu tip hackerlar amaçları açısından beyaz şapkalı hackerlara benzemektedirler. Dolayısıyla eylemlerinin temel olarak fena amaçlı faaliyetleri engellemeyi hedefledikleri söylenebilir. Ancak beyaz şapkalı hackerların aksine kırmızı şapkalılar bu hedefleri için yasa dışı eylemlerde bulunmaya eğilimlidirler. Farklı siber saldırılar düzenleyerek tehdit aktörlerini etkisiz hale getirmeye çalışırlar. Bu saldırılar politik, dini ya da sosyal amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilebilir.

Hacktivistler

Bu tip hackerlar sıklıkla kırmızı şapkalılar ile karıştırılır. Amaçları aşağı yukarı aynıdır diyebiliriz. Her ikisi de ahlaki olduklarını düşündükleri hedeflere yönelik hareket ederler. Ancak hacktivistler sıklıkla çok sayıda hackerdan oluşurlar. Dolayısıyla onların birer hacker örgütü bulunduğunu söylemek mümkündür.

Hacktivistler sıklıkla siyasi, dini ya da sosyal amaçlarla motive edilen birtakım olayların reel yüzünü ortaya çıkarmayı amaçlarlar. Bunun yanı sıra kabiliyetlerini bu tip durumlar için uyarı şeklinde de kullanabilirler. Bu örgütlerin eylemleri doğruyu ispat etmek amacı ile yetkisi elde edilmiş verilerin paylaşılmasına dayanır. WikiLeaks ve Anonymous en bilindik hacktivistler içinde yer almaktadırlar.

Script Kiddies

Script Kiddies, genelde hacker olarak görülmemektedir. Belirli bir yöntem bilgiye haiz olmamaları sebebi ile hacker olarak ele alınmazlar. Bu gruptakiler, hackerlığa merak salan kişiler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Dolayısıyla amatör eylemlerde bulunurlar. Başka hackerlar tarafınca yazılan komut dosyalarını kullanarak ahlaki olmayan eylemler gerçekleştirebilirler.

Hacker türleri - Script Kiddies

Hacklenmeye Karşı Alınabilecek Önlemler

Kötü amaçlı hackerlık günümüzde olabildiğince değişik biçimlerde karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla hacker ne demek sorusunun yanı sıra hacklenmeye karşı alabileceğiniz önlemlere de değinmekte yarar var. Çünkü hackerlar tarafınca saldırıya uğramak, firmalar ve kuruluşların yanı sıra her insanın karşılaşacağı bir durum.

  • Size gönderilen şüpheli bağlantılara tıklamayın. Bunun yanı sıra şüpheli mesajları ve e-postaları açmayın.
  • Bir dosya indirmeniz gerektiğinde güvenilir bir kaynak seçtiğinizden emin olun.
  • Aktif olarak kullandığınız hesapların şifrelerini kuvvetli tutun. Aynı zamanda değişik doğruluğunu sağlama seçeneklerinden faydalanın.
  • Verilerinizin her vakit yedeklendiğinden emin olun.
  • Söz mevzusu bir firma ya da kuruluş olduğunda en aktüel tecavüz biçimleri mevzusu ile alakalı bilgilerinizi taze tutun. Bu saldırılara yönelik alabileceğiniz önlemleri araştırın.
  • Kullandığınız antivirüs gibi emniyet teknolojilerinin her vakit aktüel olmasından emin olun. Bunun yanı sıra emniyet amaçlı kullandığınız yazılımların bütün erişim noktalarını kapsaması gerekmektedir.
  • Kurumunuzda çalışan kişilerin siber suçlar alanında kafi eğitim aldığından emin olmanız ehemmiyet taşır. Böylece bu biçim durumlar ile karşılaştıklarında verecekleri tepkileri planlayabilirler.
  • Olası bir siber tecavüz ile karşılaştığınızda uygulayacağınız politikaları daha önceden belirleyin ve bu hususta bir strateji geliştirin.

Hacker Ne Demek: Genel Değerlendirme

Günümüzde teknoloji olabildiğince çabucak gelişiyor. Teknolojinin insan yaşamının merkezinde bulunduğunu söylemek mümkün. Pek çoğumuz hayatımızın her alanında yoğun bir halde teknolojiden faydalanıyoruz. Ancak yaptığımız her şeyin teknoloji ile bu kadar içli dışlı olması birtakım riskleri de bununla beraber getiriyor. Hacklenmek ise bunlardan birisi. Buna bağlı olarak birçok şahıs hacker ne demek merak ediyor.

Hacker sözcüğünün aşağı yukarı hepimizin aklında fena bir çağrışım yapmış olduğu bir gerçek. Bunda ise film, dizi gibi medya unsurlarının mühim bir tesiri var. Ancak hacker kelimesi sadece bizim bildiğimiz fena amaçlı insanları temsil etmiyor. Sahip olduğu kabiliyetleri ahlaki amaçlarla kullanan hackerlardan laf etmek de mümkün. Dolayısıyla hackerlık denildiğinde tek bir tip değil değişik türler karşımıza çıkıyor.

Sahip olduğu yöntem detayları değişik problemleri çözüme ulaştırmak amacı ile kullanan kişilere hacker deniyor. Bu kişiler sistemlere sızarak emniyet açıklarını belirleme edebiliyor. Her ne kadar bilgisayar korsanları olarak tanınıyor olsalar da hackerlar birçok değişik grupta incelenebiliyor. Buldukları emniyet açıklarını yasa dışı amaçlarla kullananlar olduğu gibi bu emniyet açıklarının giderilmesi için çalışanlar da mevcut.

Çağımızın korkulan problemi hacklenmek şirketlerin hatta devletlerin başına gelebiliyor. Ancak her ne kadar korksak da bu duruma karşı alabileceğiniz önlemlerden laf edebiliriz. Daha bilgili ve hazırlıklı olmanız halinde siber saldırılara karşı kendinizi koruyabilmeniz mümkün. Böylece verilerinizi güvenilir bir halde saklayarak cihazlarınızı fena amaçlı yazılımlardan koruyabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte hacker ne demek sorusunu yanıtladık. Hacker ne demek sorusu ile başlayan içeriğimizde değişik hacker türlerine değindik. Bunun yanı sıra hacklenmeye karşı alabileceğiniz önlemleri de açıkladık. Sizler de hackerlar ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.