Hangi Bitki Çayı Neye İyi Geliyor?

Çok eski tarihlerden beri kullanılan nebat çaylarının malum birçok yararı var. Bitki çaylarının genelde kaynamış suda bir kaç dakika demlemeye bırakılarak içilmesi önerilir. Bir çok hastalığın tedavisinde destek olarak kullanılan bitkiler mutlaka bir uzmana danışılarak tüketilmelidir. Şifa kaynağı olan bitkiler şayet bilinçsizce kullanılırsa zararlı da olabilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Geliyor?

Yeşil Çay

Güçlü bir antioksidandır, kansere karşı koruma sağlar, fena kolesterolü düşürür, kalp sağlığına iyi gelir, kan basıncını düşürür, diş çürüklerini önler, diş eti rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar, metabolizmayı hızlandırır, zayıflamaya destek olur, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Geliyor?

Papatya Çayı

Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır, romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır, deri döküntüsüne neden olan cilt hastalıklarının emarelerini hafifletir, gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır, sabah bulantılarını hafifletir, alerji emarelerini azaltır, stresi azaltır mide kasılmalarını engeller, kaygıyı azaltır ve genel bir rehavet sağlar, bağırsak problemlerini giderir, bağırsak iltihaplanması tedavisinde destek olarak kullanılır, kasları gevşetir, krampları azaltır, diş eti hastalıklarını önler, sakinleştirir, karaciğeri çalıştırır, tane devri kasılmalarını hafifletir, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihap tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır.

Rezene Çayı

Hazımsızlık, mide ağrısı, gaz ve sindirime bağlı öteki sorunlar için içilebilir. Ancak rezene çayının, öteki nebat çaylarında olduğu gibi, fazla tüketiminin birtakım yan tesirleri olabileceğini unutmayın.

Mısır püskülü Çayı

Etkili bir idrar söktürücüdür, mesane enfeksiyonlarının tedavisine destek olur, prostat iltihabına iyi gelir, idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır, böbrek taşlarına karşı geleneksel olarak kullanılmaktadır, kalp sağlığını korur, diyabet hastalarında süreğen yorgunluğa iyi gelir, yüksek tansiyonu düşürür. Amerikan yerlileri tarafınca muhtelif enfeksiyonlara karşı kullanılan mısır püskülü Çin’de ise diyabete karşı geleneksel olarak tüketilen bitkisel mamüller içinde yer almaktadır.

Isırgan otu çayı

İdrar söktürücüdür, yüksek oranda demir içerir, anemi tedavisinde destek olarak kullanılır, hazım sistemini ve öteki organları temizler, artrit semptomlarını hafifletir, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır, karaciğeri temizler böbrekleri temizler, öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığına iyi gelir, saman nezlesinin tedavisinde kullanılır, sindirimi düzenler .

Latince `iyileştirmek` anlamına gelen ada çayı

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, beyin işlevlerini geliştirir, bronşit ve astım emarelerini hafifletir, karaciğeri temizler idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine destek olur, aşırı terlemeyi azaltır, stresi azaltır, sakinleştirir, menopoz sonrası emareleri hafifletir, saçların beyazlamasını yavaşlatır, mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır, hafızayı güçlendirir, Alzheimer’a karşı destek olarak kullanılır, kan şekerini düşürür, dişeti iltihaplanmasına karşı kullanılır, ağız yaralarının tedavisinde kullanılır, sinirsel baş ağrısını hafifletir, safra kesesini çalıştırır, gargara suyu olarak kullanılır, boğaz ağrısını alır.

Biberiye çayı

En çok hazımsızlık ve kabızlık gibi hazım sistemi hastalıklarında kullanılan biberiye çayı; hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır, toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını arttırır, beyin ve kalp gibi hayati organlara daha çok oksijen taşınmasını sağlar, baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir, stresi azaltmaya destek olur.

Hibiskus çayı

Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir, tansiyonu düşürür, tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır, antioksidandır, kolesterolü düşürür, mide kanserine karşı koruma sağlar, şişliği alır, hazım sistemini çalıştırır, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanılır, zayıflamaya yardımcıdır.

Melisa çayı

Nane familyasından olan melissa bitkisi uyku sorunlarında kullanılır, sinirleri yatıştırır, stresi azaltır, mide rahatsızlıklarını azaltır, hazım problemlerine karşı kullanılır, gaz giderir ateş düşürür, ter atılmasını sağlar.

Kekik çayı

Yaklaşık 350 değişik türü bulunan kekiğin çayının antioksidan tesiri vardır, öksürüğü alır, hazımsızlığı giderir, vücut için lüzumlu mineralleri içerir, boğaz ağrısını alır, ağız içi yaraları geçirir, dişeti rahatsızlıklarına iyi gelir, antiseptiktir, soğuk algınlığına iyi gelir, gargara suyu olarak kullanılır, ,şişkinliği ve gazı alır stresi azaltır ve iyi hissettirir, romatizma ağrılarını hafifletir, baş ağrısını geçirir.

Maydanoz suyu

Demir eksikliği sorunu olanlar için çok faydalıdır, grip ve nezleye iyi gelir, tane kanamalarını kolaylaştırır ve tane ağrılarına iyi gelir, çok iyi bir idrar söktürücüdür, süreğen prostat hastası olan erkeklere iyi gelir, kandaki oksijen oranını arttırarak böbrekleri, karaciğeri ve idrar yollarını temizler.

Sarımsak çayı

Yüksek kan basıncı yani kan basıncını düşürür, çok mühim bir antibiyotiktir, vücudu hastalıklara karşı korur, mikroplarla savaşır, çok eski tarih boyunca tüberküloz hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır, birçok zararlı bakteri, virüs ve mantarın büyümesini engeller, sarımsağın içerisindeki allicin maddesi antifungal hususiyet kazanmasına neden olmuştur, kanseri önlemeye yardım eder. bilhassa prostat kanseri, mesane kanseri, mide kanseri, kolon kanseri ve göğüs kanseri gibi kanser türlerini engellemeye yardım eder, bağışıklık sistemini güçlendirir, grip ve soğuk algınlığı gibi kış rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar, kan şekerini düzenler, sivilce ve akne oluşumunu önler, damar sertleşmesine iyi gelir, besin zehirlenmesini önler, yaraların ivedi kapanmasına yardım eder, saçdökülmesini önler, bronşite iyi gelir, hoş bir cilde kavuşmaya yardım eder, zayıflamak ya da kilo almamak için de kullanılabilir, bağırsak parazitlerini ve bağırsak solucanlarını düşürmeye yardım eder.

Kuşburnu çayı

Kan basıncını düzenler, romatizma ağrılarını hafifletir, kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır, fena kolesterolü düşürür, şeker hastalığına karşı koruma sağlar, yüksek oranda C vitamini içerir, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır, cilde tabii parlaklık verir, tabii bir antioksidandır, idrar yolu rahatsızlıklarına karşı koruyucudur, idrar söktürücü olarak kullanılır.