Hangi ilaçla Ne Yenmez!

Normalde vücudumuz için oldukça faydalı olan birtakım besinler deva kullandığımızda en büyük düşmanımız haline gelebilir. Öyle ki birtakım besinler deva kullandığımızda bu ilacın yararını bir kenara bırakalım ters bir reaksiyon ile zararına da yol açabilmektedir.

Neler Okuyacaksınız? →

Hangi ilaçla Ne Yenmez!

Aşağıda belirtilenler bir hekim kontrolünde dikkate alınmaması önemle rica olunur.

Hangi ilaçla Ne Yenmez!

Kolestrolü olanlar: Greyfurt

Greyfurt suyu birtakım ilaçların emilimini engelliyor. Mesela kolesterolünüzü düşürmek için statin kullanıyorsanız dikkat! Bu ilacı aldıktan birkaç saat ilkin ya da sonra greyfurt yer ya da suyunu içerseniz ciddi organ hasarlarına bile yol açabilir. Hangileri mi? Başta karaciğer… Sonra da sırada börekleriniz var. Hatta, işin ucu böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Kas erimesi ve yıkımı da cabası. Bu ilaçlarla beraber greyfurttan tamamiyle uzak durmak en doğrusu. “Yok greyfurttan katiyen vazgeçemem” diyorsanız o vakit bari en azından doktorunuza ne kadar tüketmenin güvenilir olacağını danışın. Asla günde bir litreden fazla yemeyin/içmeyin. Statinlerin yanısıra kan basıncı ve anksiyete önleyici birtakım öteki ilaçlar da greyfurtla etkileşime girebilir.

Kanaması Olanlar: Brokoli

K vitamininin önemini artık çoğunuz biliyorsunuz: Kan pıhtılaşmasını destekliyor. İşte sarmısak tam da burada devreye giriyor ve pıhtı hücrelerinin, kümelenmesini etkileyerek kanama ihtimali oluşturuyor. Antikoagülan içeren birtakım ilaçlar K vitamini zengini gıdalardan büyük oranda etkileniyor. Bu biçim ilaçları alırken K vitamini içeren gıdaları tüketirken miktarı konusu ile ilgili dikkatli olun. İstemeden de olsa kanınızın daha fazla ya da daha azca pıhtılaşmasına yol açmamış olursunuz. Gelin yeri gelmişken K vitamini yönünden varlıklı gıdaları de hatırlamış olalım: Brokoli, lahana, karalahana, ıspanak, kıvırcık lahana, turpgillere ait yeşiller ve brüksel lahanası…

Cevizin yararları say say bitmez… Tabii şayet hipertiroidi yani guatr tedavisi görmüyorsanız! Cevizin normalde bizim açımızdan oldukça faydalı olan rejim lifleri de guatr tedavisinde kullanılan ilaçların tesirini azaltıyor.

Depresyon Yaşayanlar: Avokado

Eğer depresyon tedavisi için deva kullanıyorsanız ve durduk yere tansiyonunuz hopluyorsa nedeni o oldukça sevdiğiniz peynirler olabilir. Çünkü peynirin içerisinde tiramin var. Bu tiramin, depresyon ilaçlarında bulunan monoamin oksidaz intihibitörlerin can düşmanı. Sadece ismi zorluk derecesi yüksek bu bileşenlerin mi? Tiramin bunun yanı sıra birtakım antibiyotikleri de negatif etkiliyor. Hemen nelerden uzak durmamız icap ettiğini sayalım: Yıllandırılmış ya da işlenmiş peynirler (çedar, İsveç peyniri, küflü peynir, Kamamber peyniri, Brie, mozarella ve parmesan), sığır ve tavuk ciğeri, tütsülenmiş et, ançuez, bakla ve avokado.

Antibiyotik Kullananlar: Peynir

Diyelim ki kötü üşüttünüz ve antibiyotik tedavisi görüyorsunuz… Burada da dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir husus var: İlacı aldıktan sonraki iki saat içerisinde süt ve peynir gibi süt ürünleri tüketmeyin. Çünkü sütün içerisindeki kalsiyum da normalde kemik ve sinir sağlığınız için oldukça faydalı olduğu halde ilaçların emilimini negatif etkileyebilir.
DİKKAT: Bu sıralama tüm etkileşimleri içermiyor tabii. Bu yüzden kullanmakta olduğunuz bir deva var ise kesinlikle doktorunuza danışarak kaçınmanız ihtiyaç duyulan rastgele bir yiyecek, meşrubat ya da gıda takviyesi olup olmadığını öğrenin.