Hard Reset Nedir?

resim34183872
resim34183872

Temel donanım bileşenlerini tekrardan başlatan ve mevcut bütün program işlemlerini sonlandıran hard reset prosedürü nedir? Akıllı telefon kullanıcılarının çoğunlukla uyguladıkları işlemler arasında yer almaktadır. Bu kavram, telefon sıfırlama işlemi ve donanımdan sıfırlama şeklinde de bilinmektedir. Öte yandan kolay olmayan prosedür için dikkat edilmesi gereksinim duyulan hususlar bulunmaktadır. Peki hard reset tam anlamıyla nedir?

Fabrika ayarlarına döndürmenin işe yaramadığı telefonlarda hard reset prosedürü yapılmaktadır. Genellikle akıllı telefonlar ya da tabletler hakkında bir prosedür gibi duyulsa da dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ile öteki elektronik cihazların bir çok da yapınak ayarlarına geri döndürülebilmektedir.

Öte yandan donanımdan sıfırlama, hususi bir sıfırlama düğmesi ya da buton kombinasyonuna matbu tutarak başlatılmaktadır. Unutmamız gereksinim duyulan nokta ise cihazlar arası kombinasyonların değişeceği gerçeğidir.

Mobil sistemlerde gayet fazla lüzumsuz dosya biriktirme ya da arıza problemleri ile karşılaşmak kullanıcılar için ihtimaller içerisinde ihtimallerden biridir. Yazılım hakkında bir çok problemi çözen ve kuvvetli bir vasıta olan donanımdan sıfırlama cihaza geri döndürülemez bir yenilik katmaktadır. Bu nedenle aleti daha önceden yedekleme mühim olmaktadır.

Peki hard reset terimi tam anlamıyla nedir? Soft ve hard reset ne anlama gelir? Donanımdan sıfırlama ne işe yaramaktadır? Akıllı cihazlarda resetleme prosedürü iyi mi yapılır? Eğer sizde bu soruların cevaplarını ve hard reset terimi nelerdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Şimdi ‘Hard Reset Nedir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

İçindekiler

Hard Reset Nedir?

Mobil sistemlerde uygulanan hard reset, telefonu tamamı ile sıfırlayan bir işlemdir. Ayrıca yapınak ayarlarına döndürme işleminden değişik olarak telefonu donanım üstünden sıfırlamayı olası kılar. Cihazı yapınak ayarlarına döndürme işleminin bir tık üzeri şeklinde de bilinmektedir.

Reset atılacak aygıt bir telefon, tablet, bilgisayar ya da sunucu olabilmektedir. Dahası prosedürü geçekleştirmeden ilkin verilerin öteki bir alana yedeklenmesi ehemmiyet taşımaktadır. Hard reset geri alınamaz bir prosedür olmasından verileri kurtarmak mühim olacaktır. Peki ya hard reset tam anlamıyla nedir? Ne işe yarar? Nasıl atılır? Gelin bütün bu sorulara ve yanıtlarına yakından bakalım.

Hard reset prosedürü ile uygulama, program ve bilgiler tümü ile silinmektedir. İşlem ile beraber hafızadaki her şey yok olmaktadır. Böylece telefon sıfır hale gelir. İlk kurulumundaki haline gelen telefonun hard reset prosedürü yapılma anlamına gelmektedir.

Hard reset işleminin sonra aygıt üstünde hiç bir veri kalmayacaktır. Böylece ilk teslim alındığı gibi boş olmaktadır. Aynı zamanda işlem, genelde hasar görmüş ya da arızalı unsuru tamir etmek ya da kullanıcı verilerinin silinmesi için yapılmaktadır.

Aslında hard reset prosedürü hakkında değişik bir tanımlama da laf konusudur. Bazı kullanıcılar hard reset terimini telefonu “zorla tekrardan başlatma” prosedürü olarak dile getirmektedir. Bu nedenle hard reset teriminin iki değişik tanımı olabileceğini de bilmek gerekir. Ancak birtakım kullanıcılar bu prosedürü “soft reset” şeklinde de tanımlamaktadır.

Hard reset teriminin tam zıt terimi soft reset ise sadece aleti kapamak ya da tekrardan başlatmak anlamına gelmektedir. Soft reset teriminde hard resette olduğu gibi verilerin silinmesi ya da ayarların sıfırlanması gibi kayıplar yaşanmaz. Dahası soft reset telefonla alakalı bir problemin ilk çözüm yoluyken hard reset son çözümüdür. Soft reset ufak işletim sistemi hataları için çoğunlukla kullanılan bir işlemdir.

Hard reset prosedürü için rastgele bir emniyet problemi yoktur. İşlem bir hasara niçin olmamaktadır. Yalnızca prosedür sonrası aygıt ilk açıldığı andaki yazılıma ve tatbik ayarlarına haiz olacaktır. Uygulamalar ve öteki ayarlar üstündeki şahsi verileriniz silinmektedir.

Hard Reset Ne işe Yarar?

Hard reset teriminin ne işe yaradığını anladığımıza göre cihazınızın ne vakit bu işleme gereksinim duyduğunu açıklayarak içeriğimize devam edelim. Bu bağlamda ne işe fayda sorusu akıllara geliyor. İşlem, telefon ve sistem içerisinde yer edinen her şeyin silinmesi anlamına geliyordu. Ayrıca elektronik cihazın tam anlamı ile sıfırlanması anlamına da gelmektedir. Bu verilerin içerisinde ise uygulamalar, resimler, dosyalar, videolar, belge ve müzikler yer almaktadır.

Dolayısıyla hard reset ne işe fayda sorusunun yanıtı telefonun kutudan çıkmış olduğu ilk hale dönmesidir. Bu prosedür için ise muayyen prosedür sıraları uygulanmaktadır. Reset prosedürü sonra mobil sistemlerde rastgele bir malumat kalmayacaktır.

Her verinin silinmesi sizin için tehlikeli olabilir. Bu nedenle mühim belgelerin depolanması, harici bir kaynağa katılması lüzumlu olabilir. Bunun için USB belleği ya da harici diskleri tercih edebilirsiniz. Peki cihazınız hangi durumlarda bu işleme gereksinim duyar?

Cihazların yaşamış olduğu program kaynaklı ya da donanımsal sorunlara cihaza göre değişim gösterebilmektedir. Ancak donanımdan sıfırlama işleminin sizin için son olarak seçeneklerden biri olması icap ettiğini unutmamanız gerekir. Eğer cihazınız tekrardan başlatmanıza karşın düzelmiyorsa hard reset bir seçenek olabilir.

Ayrıca aygıt yavaşladığında ya da donmalar yaşandığında da tercih edilmektedir. Dahası program problemi ve zararlı program durumları ile karşılaşıldığında hard reset genelde tek iyi çözüm yoludur. Ayrıca rastgele bir sorundan kaynaklı yapınak ayarlarına sıfırlama seçeneğine erişemiyorsanız bu hususiyet yaşam kurtarıcı olacaktır.

Öte yandan telefondaki programlar ve ayarlar dahil bütün verileri silmek istediğinizde bu işleme gereksinim duyabilirsiniz. Aynı zamanda emniyet şifresi, desen kilidi, kullanıcı kodu ya da telefon kilidi unutulduğunda da tercih edilebilmektedir. Dolayısıyla prosedür gerçekleştikten sonra cihazın daha hareketli hale gelmesi beklenmektedir.

Hard Reset Nasıl Atılır?

Hard reset nelerdir ve ne işe fayda sorularının sonra en yaygın sorulardan bir öteki de hard reset iyi mi atılır olmaktadır. Sistem artık ihtiyacınıza yanıt vermemeye başladıysa reset işleminin tarihi gelmiş demektir. Bu bağlamda unutulmaması gereksinim duyulan husus işlemin cihazdan cihaza değişim göstermesidir.

İşlemin kombinasyonları ve kullanıcı arayüzü farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle cihazın markası ve modeline göre araştırılması önemlidir. Öte yandan daha kolay bir prosedür için cihazın ayarlar uygulaması üstünden ‘Fabrika Ayarlarına Dönme’ seçeneğini tercih edilebilmektedir.

Diğer yandan birtakım durumlar içerisinde telefon kullanılamaz halde olabilmektedir. Böyle bir durumda menüye ya da ayarlara ulaşmak zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle problem program kaynaklı olabildiğinden yapılacak prosedür hard reset olacaktır.

Böyle bir durumda tuş seçenekleri ile resetleme ekranına ulaşılmaktadır. İşlemin gerçekleşmesi için öncelikle telefonun kapalı olması gerekmektedir.

Android Telefonlarda Hard Reset

Tamamen kapalı olan telefon için yapılması gereksinim duyulan şey ise:

  • “Ses açma, ana monitör ve güç” tuşlarına aynı anda basmaktır. Ancak bu sıralamadaki tuşlar markaya ve cihaza göre değişim göstermektedir. Ardından karşınıza cihazın logosu belirecektir.
  • Ardından cihazın menüsü açılacaktır. Bu menüde ses açma tuşuna basarak ‘wipe data/ factory reset’ opsiyonu üstüne gelin. Daha sonra güç tuşuna basın.
  • Sonrasında ise ‘yes delete all user data’ seçeneğini güç tuşuna basarak onaylayın. Telefonunuz verileri silmeye başladığında sizi bilgilendirecektir.
  • İşlem bittiğinde Recovery menüsü üstünden ‘reboot system now’ seçeneğini işaretleyin. Ardından güç tuşuna basarak prosedürü onaylayın. Sonrasında cihazın tekrardan başlamasını bekleyin.
  • Sıfırlama prosedürü tamamı ile bittiğinde aygıt kendiliğinden açılacaktır. Ancak bu açılış süresinin uzunluğu cihaza göre değişebilmektedir. İlk açılış süresi olarak birkaç dakika sürebilir.

Öte yandan bu prosedür için gayet fazla güç kullanılmaktadır. Bu nedenle cihazın şarjı hızlıca bitebilmektedir. Bu yüzden şarjınızın prosedür için kafi bulunmasına itina göstermelisiniz. Aksi takdirde cihazınıza geri dönülemez hasarlar vermeniz laf konusudur. Ayrıca verilerinizi kaybetmemeniz için prosedürü gerçekleştirmeden ilkin belgelerinizi öteki bir yere kopyalama yolunu tercih edebilirsiniz.

iPhone Telefonlarda Hard Reset

Android telefonlardan değişik olarak iPhone modellerinde hard reset için bir bilgisayara da ihtiyacınız olmaktadır. Eğer telefonunuz açılmıyorsa ve aleti sıfırlamanız gerekiyorsa iTunes kullanmalısınız. Bunun için ise şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Cihazınızı i Tunes yüklü bir bilgisayara bağlayın ve uygulamayı çalıştırın.
  • Daha sonra iTunes uygulamasından telefonunuzu seçin.
  • Telefon bilgisayara bağlıyken sırayla “ses açma ve ses kısma” tuşlarına basın ve elinizi çekin. Daha sonra derhal güç tuşuna matbu tutun. Eğer iPhone 8’den eski bir versiyon kullanıyorsanız “ses kısma ve güç” ya da “ana monitör ve güç” tuşlarına aynı anda basın.
  • “Recovery” moduna girene kadar güç tuşuna matbu tutmayı ya da öteki kombinasyonlarını sürdürün.
  • iTunes’da karşınıza güncelleme ya da kurtarma seçenekleri çıkacaktır. Güncelle opsiyonu ile devam edin ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Fabrika Ayarlarına Döndürme ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cihazlar muntazam çalışamadıklarında ya da donmalar yaşadıklarında onları sıfırlayacak ya da problemi düzeltecek işlemler deniyoruz. Ancak bu bağlamda hangi problem için sıfırlama gerekip gerekmediği mevzusu değişkenlik gösterebiliyor. Bu sebeple bilhassa yapınak ayarlarına geri döndürme ya da hard reset terimi düşünülmektedir. Peki bu iki kavram arasındaki farklar nelerdir?

Factory reset, cihazın ayarlar bölümünden meydana getirilen yapınak ayarlarına geri dönme işlemidir. Bu prosedür ile mevcut olan ayarlar ve detayları sıfırlamaktadır. Fakat bütün bu işlemler direkt olarak cihazın işletim sistemi kullanıcı arayüzü üstünden gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle cihazın işletim sisteminin çalışır halde olması gerekmektedir.

Öte yandan telefonun açılmaması durumunda hard reset işleminden yararlanmak mümkündür. Yukarıda detaylarını anlattığımız gibi bu prosedürü gerçekleştirmek için birtakım tuş kombinasyonları ile telefonun “recovery” moduna girmesi gerekmektedir. Daha sonra ise telefona hard reset atmak ve bütün verileri silmek olası hale gelecektir.

Genel Değerlendirme

Hard reset işlemi, cihazın işletim sistemi üstünde yer edinen bütün verileri, şifreleri ve programları silmektedir. Aynı zamanda program kaynaklı problemlerin kökten çözümü için prosedür kolaylık sağlamaktadır. Eğer cihazınızın sistemi kullanılamaz hale geldiyse ya da olabildiğince yavaşladıysa verimi artırmanın en iyi opsiyonu olabilmektedir.

Öte yandan akıllı telefon ya da tabletiniz donuyor ve çoğunlukla tatbik hata ikazları veriyorsa bu bir virüsün işareti olabilir. Bu nedenle donanımdan sıfırlama yoluna başvurabilirsiniz. Böylece sistem baştan sona yenilenmektedir. İşletim sisteminin negatif hız problemlerini da ortadan kaldırmaktadır.

İşlemin dezavantajlarından biri verilerin kaybıdır. Sistemde kayıt edilen bütün verilerin yedeğini almak gerekmektedir. Ancak dikkat etmeniz gereksinim duyulan unsurlardan bir tanesi de bu veri ya da dosyaların virüs taramasından geçmesidir. Virüs taramasından geçen belgelerin tekrardan sisteme yüklenmesi daha iyi olacaktır. Aksi takdirde mobil sistemininiz tekrardan arıza ya da donma problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Özetle akıllı telefon ya da tableti kapattıktan ve aleti kurtarma moduna aldıktan sonraki prosedür hard reset işlemidir. Zıt terimi soft reset olmaktadır. Dikkat ile gerçekleştirilmesi gereksinim duyulan işlemlerden biri olan donanımdan sıfırlama için lüzumlu gereksinim durumlarını gözlemlemek iyi bir seçenek iyi olabilir.

Sizler akıllı cihazlarınız hakkında donanımsal zorluklar karşısında hangi çözüm yollarına başvuruyorsunuz? Sizler de hard reset nelerdir içeriğimiz hakkında soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.