Hayatı Kolaylaştıran Pratik Çözümler

Sosyal yaşantımızda gün geçmiyor ki bir problem ya da problemsiz gün olmasın… En basitinden elimize kıymık batabiliyor ya da kas kramplarına maruz kalabiliyoruz bazen.

Lezzetli bir balık pişirmek istiyoruz fakat iyi mi olacak hepimiz bilemiyor ya da lezzetli bir kuru fasulye yapacağız fakat fasulyeler dağılıp eziliyor bütün hevesimiz kursağımızda kalıyor.

İşte burada imdadınıza bir bilen olarak yetişiyoruz..

Neler Okuyacaksınız? →

Hayatı Kolaylaştıran Pratik Çözümler

Parmağınıza kıymık batarsa ne yapabilirsiniz?

Zarar görmüş bölgenin üstüne iyice olgunlaşmış bir muzun birkaç dilimini koyun ve bir bandajla kapatın. Muzun içerisindeki enzimler ciltteki yabancı maddenin çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Burnunuz tıkalıysa bunu iyi mi giderebilirsiniz?

Bir kaba ılık su koyun ve içerisine birazcık tuz dökün. Bu tuzlu suyu hafif burnunuza çekip bırakın.Tuzlu su burundaki damarları rahatlatacak. Burnunuz açılacak ve rahatlıkla soluk alabileceksiniz.

Ayaklarınız giyilen ayakkabıdan kaynaklı kokuyor mu?

Ayaklarınızı talk pudrasıyla ovun ve sonra kurutun (tabii ki temiz!) çorabınızı giyin. Bu, bir müddet için ayağınızın terlemesini ve bunun kararında koku oluşmasını engelleyecek.

Öldürücü kas krampları sık sık yaşıyor musunuz?

Nemli bir havluyu mikrodalga fırında 30 saniye bekletin. Daha sonra havluyu ağrıyan kasınızın üstüne koyun. Bu kompres, aldığınız ağrı kesici deva tesirini gösterene kadar ağrıyı hafifletecektir.

Ani bir öksürük krizi geçiriyorsanız bu teknik size iyi gelecektir.

En sevdiğiniz şekerlemeyle bu problemi çözebilirsiniz. Şekeri uzunca bir müddet emerek boğazınızı rahatsız eden öksürük krizini engelleyebilirsiniz.

Sabah uyandığınız da nefesiniz fena kokuyorsa…

Ağız kokusunun sebebi sıklıkla susuzluktur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda derhal iki bardak su için. Eğer ana yemeğinizin yanısıra maydanoz var ise onu kesinlikle tüketin. Çünkü maydanoz nefesi anında yenileyici hususi kimyasallar içerir.

Yapmış olduğunuz bir egzersiz sonra kaslarınız geriliyorsa…

Kulağa ilginç gelebilir fakat birkaç yudum turşu suyu için. Bu, anında gevşemenizi ve ağrının giderilmesini sağlar.

Bir akşam geldiniz ve balık pişirmek istiyorsunuz o vakit lezzetli balıklar için…

Balık kızartma yağının içerisine kırmızıbiber serperseniz hem balığa farklı bir lezzet vermiş hem de balığın rengini parlak yapmış olursunuz.

Uzun vakit oldu bir kuru pilav yapmayalı fakat iyi mi daha lezzetli olur, kuru fasulye pişirirken…

Lezzetle yiyeceğiniz kuru fasulyelerin tanelerinin dağılmadan ve ezilmeden pişirmeyi istiyorsanız, tuzu, salçayı ya da domatesleri, fasulyeler yarı pişirdikten sonra ekleyin.

Yumurta pişirilecek ya da kek yapılacak fakat sarısını ayırmak gerekiyor o vakit yumurtanın sarısını ayırmak için…

Yumurtanın sarısını beyazından ayırmak zor olabilir. Kolay yolu ise; yumurtayı orta boy bir huninin içerisine kırmanızdır. Yumurtanın beyazı huninin azından akıp dibine tutacağınız kabın içerisine düşer.

Çay yapacaksınız fakat çaydan bu ara tad alamıyorsunuz o vakit birazcık değiştirmek gerek…

Çaya ayrı bir tat ve koku vermek istiyorsanız kavanozun içine, bir dilim elma ya da portakal kabuğu atın. Hatta çay demlerken portakal ve limon kabuğunu rendeleyerek de kullanabilirsiniz.

Lezzetli püreler yapmak için…

Patates püresini yaparken daha bir lezzetli olmasını istiyorsanız, içerisine süt de katabilirsiniz. Ama ne kadar süt katacağınızı kestiremiyorsanız, süt yerine süt tozunu tercih edebilirsiniz.