HDD Nedir?

resim34557882
resim34557882

Teknolojik cihazların gelişmesi ve yaygınlaşması, verilerin dijital ortama taşınmasını sağladı. Bu doğrultuda teknolojik cihazlarda yer edinen depolama cihazları, teknoloji kullanıcıları için büyük ehemmiyet taşımaktadırlar. Bilgisayarlar başta olmak suretiyle bir çok teknolojik cihazda depolama aleti olarak HDD kullanılmaktadır. Ancak bu disk türünün ne işe yaradığını bilmeyen kişiler, HDD nelerdir diye merak etmektedirler.

Sabit disk şeklinde de malum HDD, en eski veri depolama araçlarından birisidir. Bundan kaynaklı HDD, dünya çapında uzun süredir kullanılmaktadır. Fakat teknoloji kullanıcıları, kullanmış oldukları donanımların adlarını bilmeyebiliyorlar. Bundan kaynaklı her ne kadar neredeyse bütün teknoloji kullanıcıları, minimum bir cihazlarında HDD kullanmış olsalar da HDD nelerdir diye merak edebiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için depolama teknolojilerinin hem varoluşu hem de gelişimi için büyük rol oynayan HDD’lere daha yakından bakacağız. Böylece rehberimize göz atarak HDD hakkında merak ettiğiniz bütün sorulara rahatça yanıt bulabilirsiniz.

İçindekiler

HDD Nedir?

HDD, durağan(durgun) disk drive, durağan(durgun) disk sürücüsü anlamına gelmektedir. Bu diskler, uzun süredir muhtelif alanlarda kullanılan depolama birimleridir. HDD, manyetik bir malzemeyle kaplanan bir disktir. Bu depolama aygıtlarının üstünde bir ya da daha fazla disk bulunmaktadır. Bu diskler, dönüp HDD’nin çalışmasını sağlamaktadırlar.

Günümüzde hâlâ kullanılmaya süren HDD modelleri, uzun süre insanların muhtelif teknolojik cihazlarda kullandıkları diskler olmuşlardır. Bu diskler, büyük boyutlarıyla dikkat çekmektedirler. Bunun yanı sıra HDD’ler yapıları gereği, günümüzde gelişmiş halde olsalar da yavaş çalışmaktadırlar.

Bilgisayarlar başta olmak suretiyle HDD kullanılan cihazlarda HDD’nin yerleştirilmesi için makul bir alan bulunmaktadır. Bilgisayarlarda bu alan, anakarta direkt olarak bağlıdır. Böylece HDD, kullanılan cihazın temel depolama aygıtı olmaktadır.

HDD Nedir

HDD’nin çabalama sistemi, kullanılan disk ve üstünde bulunan akümülatör kolu vasıtası ile olası olmaktadır. HDD’ye bir veri yazdırmak ya da aygıtta yer edinen bir veriyi görüntülemek istediğinizde diskler dönmeye başlayacaklardır. Bunun yanı sıra akümülatör kolu, dönen disklerin daha süratli hareket etmelerine imkân sağlamaktadır.

Tarihte malum ilk durağan(durgun) disk, 1956 senesinde teknoloji devi IBM tarafınca üretilmiştir. Bu tarihten itibaren IBM başta olmak suretiyle muhtelif teknoloji şirketleri, durağan(durgun) disk teknolojisi üstünde çalışmalarını sürdürdüler. Bunun kararında ilk etapta 5-20 MB içinde depolama kapasitesine haiz olan durağan(durgun) diskler, günümüzde 10 TB depolama kapasitesine kadar ulaştılar.

HDD kapasitesi gibi teknolojileri ve yapıları da çeşitlilik göstermeye başladı. HDD modellerinin yavaş çalışmasından kaynaklı teknoloji geliştiricileri, bu disklerin daha süratli çalışmalarını sağlayacak teknolojiler üstünde çalıştılar. Bunun yanı sıra HDD modellerinin muhtelif yapıları geliştirildi.

Harici HDD Nedir?

HDD’ler temelde kullanılan cihazda dahili olarak yer almaktadırlar. Yani bilgisayarlarda yer edinen HDD’ler, bilgisayar kasasında anakartla bağlantılı bir halde bulunmaktadırlar. Fakat HDD’ler vakit içinde gelişim gösterdiler. Teknoloji kullanıcılarının ihtiyaçlarının farklılaşması, HDD modellerinin yapılarının da farklılaşmasını sağladı.

Cihazlarda yer edinen depolama alanları, kullanıcılara yeterli gelmemeye başladı. Bundan kaynaklı harici depolama aygıtları ortaya çıktılar. İlk etapta USB hafıza gibi düşük kapasiteli harici depolama aygıtları üretildi. Ancak bu aygıtlar da muayyen bir süreden sonra teknoloji kullanıcılarının gereksinimlerini karşılamadılar. Bundan kaynaklı harici diskler geliştirildiler.

HDD’ler temelde kullanılacak cihazda dahili olarak yer almaktadırlar. Bunun yanı sıra harici HDD olarak malum harici diskler ise cihazda dahili olarak yer almadan çalışabilen disklerdir. Bu diskler, genelde harici bir kablo vasıtasıyla cihazlara bağlanılarak çalışmaktadırlar. Bu sayede harici HDD kullanıcıları, bu diskleri diledikleri gibi yanlarında taşıyarak kullanabilmektedirler.

HDD Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

HDD, günümüzde yaygın bir halde kullanılmaya devam ediyor. Bazı cihazlarda kullanıcılar, kullanabilecekleri disk tipini seçemeyebiliyorlar. Bundan kaynaklı mecburi olarak HDD kullanan kişiler mevcut. Ancak aynı zamanda SSD kullanma alternatifi bulunan kişiler, HDD tercihinde bulunabiliyorlar. Çünkü HDD kullanmanın muhtelif üstünlükleri mevcut.

HDD kullanmanın ilk avantajı, yüksek kapasitelere ulaşabiliyor olması oluyor. İlk HDD modelleri 20 MB’a kadar depolama kapasitesine sahiptiler. Günümüzde üretilen HDD modelleri ise 10 TB’a kadar ulaştılar. Bundan kaynaklı yüksek kapasiteli bir disk kullanmak isteyen kişiler için HDD olabildiğince avantajlıdır.

HDD Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

HDD kullanmanın bir öteki avantajı, maliyeti olmaktadır. Ekonomik krizler ve çip problemi başta olmak suretiyle muhtelif problemler, donanım fiyatlarının artmasına niçin oldu. Bundan kaynaklı depolama aygıtı satın almayı düşünen kişiler, yüksek düzeyde paralar harcamak zorunda kalabiliyorlar. Ancak HDD kullanmayı düşünen kişiler, öteki disklere göre daha makul fiyatlarla disk satın alabilmektedirler.

Kaliteli donanımları bulmak her vakit basit olmayabiliyor. Çünkü birtakım donanımlar, diğerlerine göre daha fazla üretiliyorlar. Bundan kaynaklı da teknoloji pazarında birtakım donanımları bulmak daha basit olmaktadır. HDD’ler de bu donanımlardan birisidir. Uzun süredir teknoloji piyasasında bulunan HDD’ler neredeyse bütün ülkelerde rahatça erişilebilmektedirler.

HDD kullanmanın son avantajı, kullanım süresi kısmında ortaya çıkmaktadır. Disklerin kullanım süresi, teknoloji kullanıcıları için çok önemlidir. Çünkü teknoloji kullanıcıları hem devamlı yeni disk almak hem de verilerini yitirmek istemezler. Bu noktada HDD’lerin uzun ömürlü olması, teknoloji kullanıcıları için büyük bir avantajdır. Tabii ki HDD’lerin uzun ömürlü olması için darbe, sıvı teması gibi işlemlerden korunmaları gerekiyor.

HDD Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Teknolojik cihazların üstünlükleri olmasıyla beraber dezavantajları da mevcut. Bu doğrultuda HDD kullanmanın da birtakım dezavantajları bulunuyor. Bundan kaynaklı HDD kullanmayı düşünüyorsanız bu durumları göz önünde bulundurmalısınız.

HDD kullanmanın ilk dezavantajı eski nesil bir çabalama sistemine haiz olması oluyor. HDD, çabalama sisteminden kaynaklı gürültülü bir halde çalışmaktadır. Bunun yanı sıra hayli elektrik tüketen HDD, bunun kararında çabucak ısınmaktadır. Eğer HDD kullanmayı düşünüyorsanız diskinizin yüksek sıcaklıklara ulaşabileceğini ve çalışırken gürültülü çalışacağını unutmamanız gerekiyor.

Yeni nesil teknolojilerle beraber SSD gibi diskler, yüksek hız değerlerine ulaştılar. Ancak HDD’ler yapıları gereği yavaş bir halde çalışmaya devam ediyor. Her ne kadar HDD modellerinin okuma ve yazma hızları geliştirilmeye çalışılsa da alternatiflerine göre düşük seviyelerde kaldıklarını söyleyebiliriz.

HDD’ler, dikkatli kullanıldıkları vakit uzun ömürlü depolama cihazlarıdır. Ancak bu aygıtlar, olabildiğince hassaslardır. Bundan kaynaklı HDD modellerinin darbe, sıvı teması gibi hasarlar görmeleri bu depolama aygıtlarını kullanılamaz hale getirmektedir. Bunun yanı sıra kullanılmaz hale gelen HDD’lerden veri kurtarmak da pek olası değildir. Bu yüzden HDD’lerin hasar görmesi durumunda depolama cihazında bulunan bütün verilerinizi kaybedebilirsiniz.

HDD Hızlandırmak Mümkün mü?

Bazı teknoloji kullanıcıları, mecburi olarak HDD kullanıyorlar. HDD kullanmak, bir müddet sonra teknoloji kullanıcılarını yormaktadır. Çünkü bu aygıtların yavaş çalışması, teknoloji kullanıcılarının cihazlarında prosedür yapmalarını zorlaştırabilmektedir. Bundan kaynaklı bir çok HDD kullanıcısı, depolama aygıtımı hızlandırabilir miyim diye merak etmektedir.

Öncelikle HDD modellerinin hız değerlerinin yöntem yapılarıyla alakalı bulunduğunu bilmelisiniz. Yani bu aygıtlar, muayyen bir hız kapasiteleri kapsamında üretiyorlar. Bundan kaynaklı HDD hızlandırmak aslında pek de olası değil. Ancak günümüzde birtakım yazılımlar, HDD’leri optimize ediyorlar. Bunun kararında HDD’lerin yapmış oldukları işlemler azalıyor ve HDD’ler birazcık daha süratli çalışmaya başlıyorlar.

HDD Hızlandırmak Mümkün mü

Bunun yanı sıra Microsoft da dahil olmak suretiyle işletim sistemi geliştiricileri, HDD kullanan kişileri mağdur etmemek adına işletim sistemlerini olabildiğince hafifçe geliştirmeye çalışıyorlar. Böylece depolama aygıtını yormadan çalışan işletim sistemlerini kullanarak da HDD hızınızda artış sağlayabilirsiniz.

Fakat HDD’lerde birkaç yazılımsal prosedür kararı ciddi hız farkları beklemek pek doğru olmayacaktır. Eğer kullanmış olduğunuz HDD modelinin hız değeri, sizi memnun etmiyorsa SSD gibi yeni nesil depolama teknolojilerine yönelmenizi öneri ediyoruz.

HDD Hâlâ Kullanılabilir mi?

Teknoloji şirketleri, günümüzde HDD modellerini üretmeye devam ediyorlar. Bundan kaynaklı HDD nelerdir sorusunun yanıtını öğrenen teknoloji kullanıcıları, yeni bir depolama aygıtı satın almaya karar verdiklerinde HDD hâlâ kullanmak olası mi diye merak ediyorlar.

Bazı bilgisayar üreticileri de dahil olmak suretiyle teknoloji üreticileri, ürettikleri cihazlarda HDD kullanmaya devam ediyorlar. Çünkü yüksek kapasiteli HDD modelleri, yüksek kapasiteli SSD modellerine göre daha makul fiyatlarla satılıyorlar. Bundan kaynaklı hem yüksek kapasiteli bir depolama alanına haiz olmak hem de cihazınızın maliyetini düşürmek istiyorsanız depolama aygıtı kısmında tercihinizi HDD modellerinden yana kullanabilirsiniz.

Ancak cihazınızın hızı sizler için çok önemliyse HDD doğru bir tercih olmayabilir. Çünkü HDD’ler çabalama sistemleri gereği SSD gibi aktüel depolama aygıtlarına göre daha yavaş çalışmaktadırlar. Bunun kararında cihazınızda okuma ve yazma işlemleri daha yavaş gerçekleşecektir. Bundan kaynaklı cihazınızın depolama ve depolanan detayları görüntüleme gibi işlemleri yavaş yapmasını istemiyorsanız HDD yerine SSD kullanmak sizi daha fazla memnun edecektir.

HDD Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

SSD ile HDD arasındaki ayrım nedir?

SSD ve HDD modelleri arasındaki en büyük fark, çabalama sistemleri noktasında ortaya çıkmaktadır. HDD modelleri, üzerlerinde bulunan disk vasıtası ile verileri kaydedip okumaktadırlar. Bunun yanı sıra SSD’ler ise bir USB hafıza mantığıyla direkt olarak çalışmaktadırlar.

HDD ne için kullanılır?

HDD, teknoloji kullanıcılarının uzun süredir kullandıkları bir depolama aygıtı çeşididir. Bu depolama aygıtları, geçmiş yıllarda yalnızca bilgisayarlarda kullanılıyorlardı. Bunun yanı sıra günümüzde HDD’ler bilgisayarların yanı sıra oyun konsolları gibi muhtelif teknolojik cihazlarda da kullanılmaktadırlar.

HDD ne kadar müddette bozulur?

Sabit diskler, genel hatlarıyla uzun ömürlü depolama araçlarıdır. Teknoloji üreticileri, bu araçlar için 10-15 sene içinde kullanım ömrü belirlerler. Ancak HDD’ler basit hasar görebilmektedirler. Bundan kaynaklı düşme, çarpma ya da sıvı teması gibi işlemler HDD modellerinin kullanılamaz hale gelmelerine yol açmaktadırlar.

Genel Değerlendirme

HDD’ler uzun süredir teknoloji üreticilerinin ve kullanıcılarının muhtelif cihazlarda kullandıkları depolama araçlarıdır. Bu aygıtlar, genelde bilgisayarlarda kullanılmaktadırlar. Bundan kaynaklı bilhassa yeni bir bilgisayar almayı düşünen ya da bilgisayar sistemini geliştirmek isteyen kişiler, HDD nelerdir diye merak etmektedirler.

Sabit disk şeklinde de malum HDD modelleri, geçmişten bugüne gelişerek mevcudiyet göstermişlerdir. Günümüzde HDD modelleri, olabildiğince yüksek depolama kapasitelerine ulaşmışlardır. Fakat bu aygıtlar, SSD gibi alternatif depolama araçlarına göre hız konusu ile alakalı zayıf kaldılar. Bunun asli sebebi, HDD’lerin çabalama sistemi olmaktadır.

Yine de HDD modelleri, günümüzde bilhassa depolama aracına fazla bütçe ayırmak istemeyen kişiler için en makul bir depolama aracı olmaktadırlar. Ancak şayet cihazınızın hızı, sizler için ehemmiyet taşımaktaysa bu aşamada HDD modelleri beklentilerinize yanıt vermeyebilirler. Bundan kaynaklı günümüzde hem teknoloji kullanıcıları hem de üreticileri HDD modelleri yerine genelde SSD modellerini kullanmaya başladılar.

Sizler için hazırladığımız ayrıntılı bilgiler içeren HDD rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde sizler için HDD nelerdir sorusunun yanı sıra HDD hakkında dört gözle beklenen bütün mevzularda izahat hazırlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra sizler de HDD hakkında soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.