Heic Dosyası Nedir? Heic Dosyası Nasıl Açılır?

resim26094026
resim26094026

Tüm merak edilenleri ile Heic dosyası nedir? Heic dosyası iyi mi açılır?

Mac kullanıcısı mısınız? Heic dosya uzantısını resimlerinizde görmüş olabilirsiniz. Bu, bu resim formatının ne işe yaradığını ve iyi mi kullanılacağını merak ediyor mu? HEIC dosyasını iyi mi açacağınızı asla merak ettiniz mi?

JPG ve PNG, Apple HEIC HEIC kullanmaya başlamaya karar verene kadar uzun süredir tanınmış resim formatıydı. veya Yüksek Verimli Görüntü Konteyneri (High-Efficiency Image Container), hem PNG hem de JPG’ye kıyasla oldukça daha ufak bir ebat vaat eden bir formattır. Apple’a göre HEIC, JPG’den oldukça daha iyi sıkıştırma sunuyor, bu da aygıtlarınızda ve iCloud fotoğraflarınızda oldukça fazla depolama kapasitesi kaplamayacakları anlamına geliyor.

HEIC’in kullanışlılığı hızla ve o denli oldukça alaka topladı ki Google ve Microsoft da bu resim formatını desteklemeye başladı.

Neler Okuyacaksınız? →

Heic Dosyası Nedir?

HEIC, Apple’ın resimleri Mac’lerde ve iPhone’larda saklamak için kullandığı bir dosya formatıdır. 
Daha önce, Apple, kullananların görüntüleri yakalayıp cihazlarında depolamasına izin vermek için sıklıkla kullanılan ve tanınmış JPG (JPEG) biçimini kullandı. 
2017’den itibaren Apple, HEIC’i cihazlarında yakalanan bütün sahneler için varsayılan dosya formatı haline getirdi.

Apple’ın resimler için bu yeni dosya formatını kullanmaya başlamasının birincil nedeni, fotoğrafların özgün standardını korurken yüksek bir sıkıştırma oranına haiz olmasıdır. Bu, JPG fotoğraflarının cihazınızın belleğinin 4 MB’ını çekmiş olduğu durumlarda, bir HEIC fotoğrafının bunun sadece yarısından laf edeceği anlamına gelir. Sonuçlar? Cihazınızda oldukça fazla depolama kapasitesi tasarrufu elde edersiniz.

HEIC, kullananların cihazlarındaki bir kapta oldukça sayıda sıkıştırılmış unsura haiz olmalarını elde eden HEIF ya da Yüksek Verimli Görüntü Biçimi standardına dayanmaktadır. Bununla birlikte, sınırlayıcı bir etken var. HEIC, Apple’ın işletim sistemi – iOS 11 ve üzeri ve macOS Sierra tarafınca mahalli olarak desteklenir.

İlginizi Çekebilir: 7 En İyi iPhone VPN Uygulamaları

HEIC, JPG’den daha mı iyi?

Kısa yanıt evet. HEIC, JPG dosya formatından daha iyidir. Sadece dosya boyutu standart bir JPG’nin yarısı değildir, bunun yanı sıra imaj kalitesi de daha iyidir. HEIC dosyalarını kullanmanın en büyük dezavantajı, her aygıt tarafınca desteklenmemeleridir – en azından hemen hemen değil. Teknolojinin yetişmesini beklerken, HEIC fotoğraflarını birtakım uygulamalarda kullanılmak suretiyle JPG’lere aktarmanın baş ağrısıyla uğraşmak zorundayız. 

Artık HEIC’in ne anlama geldiğini bildiğinize göre, bir .heic dosyasını iyi mi açabileceğinizi tartışalım.

HEIC Dosyası Nasıl Açılır?

Heic dosyası nelerdir sorumuzu cevapladı isek gelelim öteki sorumuza. Öncelikle Heic dosyasını JPG e dönüştürmeniz gerekiyor.

Mac’inizde bir .heic dosyasını sadece dosyayı JPG’ye dönüştürerek görüntüleyebilirsiniz. Ardından, JPG’leri düzgüsel şekilde görüntüleyebilirsiniz. Fotoğrafları dönüştürerek, iOS aygıt kullanmayan dostlarınızla basitçe paylaşabileceksiniz. Bunun nedeni, bir Android ya da Windows kullanıcısı, bir uzantı ya da tatbik indirmeden bir .heic dosyasını açmayacaktır.

.Heic dosyalarını dönüştürmek kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey bir HEIC’den JPG’ye dönüştürücü.

Fotoğraflar Uygulamasını Kullanarak Mac’inizde HEIC Nasıl Açılır?

Bir süredir Mac bilgisayar mı kullanıyorsunuz? Cihazınızda Fotoğraflar programını görmüş olmalısınız. Uygulama, kullananların resimleri içe aktarmasına ve düzenlemesine imkân tanır. HEIC dosyalarını depolamanıza ve görüntülemenize bile izin verir ve bu dosyaları bu yolla görüntüleyebilirsiniz –

 1. Cihazınızda Fotoğraflar programını başlatın. Uygulamayı Başlatma Çubuğu’nda arayarak ya da tatbik simgesine tıklayarak yapabilirsiniz.
 2. Uygulama başladığında, Dosya menüsünü tıklamanız ve İçe Aktar yazan opsiyonu seçmeniz yeterlidir. Bu seçenek, albümlerinize yeni resimler eklemenize izin verecektir.
 3. HEIC dosyalarınızı bulun ve üstlerine tıklayın. Sizin tarafınızdan seçilen dosyaları programa eklemek için İçe Aktarma İçin İncele butonuna tıklayın.
 4. Uygulama, HEIC dosyalarınızı içe aktarır ve normalde bu tarz şeyleri öteki rastgele bir görüntüde yapmış olduğunuz gibi görüntüleyebilirsiniz.

Önizleme programını kullanın

Önizleme programını kullanarak HEIC dosyalarını Mac’inizde görüntüleyebilirsiniz. HEIC dosyalarını görüntülemek için sisteminizdeki varsayılan görüntüleyici bile olabilir.

Önizleme uygulamasında bir HEIC dosyası açmak için, bir .heic dosyasına sağ tıklamanız ve Birlikte Aç’ı seçip bu seçeneğe tıklamanız gerekir. Önizleme’yi seçin ve dosyayı görüntüleyebilmelisiniz.

HEIC dosyasını açmak için Dropbox uygulamasından yararlanın.

Mac’inizi rastgele bir nedenle güncellemek istemiyor olabilirsiniz. Makinenizdeki HEIC dosyalarını hala açmak ve görüntülemek istiyorsanız, dosyaları görüntülemek için Dropbox’ı kullanabilirsiniz. Burada şu adımları izleyin.

 1. HEIC dosyalarını kaydettiğiniz cihazınızda (herhangi bir Apple cihazı) Dropbox programını başlatın
 2. Tüm dosyaları Dropbox hesabınıza yükleyin
 3. Mac’inize Dropbox programını yükleyin ve hesabınızda oturum açın. Yüklediğiniz HEIC dosyalarını görüntüleyebilmelisiniz.

Mac’te bir iPhone HEIC dosyasını JPG’ye dönüştürme

HEIC imaj dosyanızı Mac’inizde bir JPG’ye dönüştürmek daha kolay olamazdı. Bunu yapmanın en kolay yolu macOS Preview’dur. Bu tekniği kullanarak HEIC dosyanızı bir PNG ya da PDF’ye de dönüştürebilirsiniz.

 1. HEIC imaj dosyanızı Önizleme’de açın.
 2. Dosya’yı tıklayın ve Dışa Aktar’ı seçin.
 3. Biçim’in altında, resminizi dönüştürmek istediğiniz dosya çeşidini seçin – JPG, PNG, PDF ya da TIFF.
 4. Kaydet’i tıklayın.

Windows’ta HEIC’i JPG’ye dönüştürme

Windows 10’a yükselttiyseniz, en kolay yol, fotoğraflarınızı iPhone’unuzdan bilgisayarınıza ahenkli bir biçimde transfer etmek için yerleşik iOS ayarını kullanmaktır. HEIC görüntülerini bir iOS aletinden bilgisayarınıza ayrıca e-postayla da gönderebilirsiniz ve bunlar kendiliğinden JPG’lere dönüştürülür.

Herhangi bir nedenle, Windows sisteminizde dönüştürülmesi ihtiyaç duyulan bir HEIC dosyasıyla karşılaşırsanız, bunu tarayıcınız vasıtasıyla birkaç online dönüştürücü aracından birinde yapabilirsiniz. İle HEICtoJPG, bir seferde JPG’lerin 50 HEIC görüntülere kadar dönüştürebilirsiniz. Bu, görüntüleri öteki rastgele bir dosya türüne dönüştürmez, sadece JPG.

 1. Windows bilgisayarınızda HEICtoJPG’yi ziyaret edin .
 2. Dönüştürmek istediğiniz görüntüleri kura çekmek için kutuya tıklayın.
 3. Fotoğraflarınızı yeni biçimde kaydetmek için Dönüştür’e dokunun.

Sonuç

Bunlar, Mac’inizde bir HEIC dosyasını açmanın birkaç yolu olsa da, HEIC fotoğrafları, HEIF Resim Uzantısı yüklendikten sonrasında Microsoft Windows Photos’ta Windows cihazlarında da görüntülenebilir. Android kullanıcıları, HEIC fotoğraflarını Google fotoğraflarına giderek görüntüleyebilir. Veya, yukarıda belirtildiği gibi her vakit HEIC fotoğraflarını JPG formatına dönüştürme seçeneğiniz vardır.

Mac cihazınız varsayılan olarak HEIC formatını desteklemelidir. Ama değilse, hakikaten de eski bir Mac OS üstünde çalıştığınız için. Bu gibi durumlarda, HEIC dosyalarınızı iyi mi açacağınızı bilmek için her vakit yukarıda belirtilen yolları takip edebilirsiniz.