Huawei Garanti Sorgulama – 2022

resim38227826
resim38227826

Huawei güvence sorgulama prosedürü iyi mi yapılır? Birçok Huawei kullanıcısı bu problemin yanıtını her gün aramaktadır. Biz de bu nedenden dolayı Huawei güvence sorgulama prosedürünü ve Huawei güvence kapsamını içeren ayrıntılı bir içerik yapmaya karar verdik. İçeriğimizden Huawei cihazlarının garantileri ile alakalı ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

İster akıllı telefon talep eder bilgisayar olsun kullanıcılar için en mühim noktalardan biri güvence desteğidir. Cihazınız bozuk çıktığında ürüne sahiplenen bir markadan alışveriş yapmak kullanıcılara çok daha cazip gelmektedir. Bu kapsamda Huawei’nin sunduğu güvence koşulları da merak edilmektedir.

Eğer Huawei marka bir telefon, tablet ya da bilgisayar aldıysanız güvence ile alakalı bütün merak ettiklerinizi bu içerikte bulabilirsiniz. Huawei güvence sorgulamaya ayrıca servis merkezleri ve güvence uzatma prosedürü ile alakalı da bilgiler verdik. Şimdi güvence sorgulama işleminin iyi mi yapıldığına göz atalım.

İçindekiler

Huawei Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer Huawei cihazınızın garantisini sorgulamak istiyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür olabildiğince basit. Öncelikle Huawei’nin alakalı web adresine ulaşmanız gerekmekte. Bunun için direkt olarak sizinle paylaştığımız Huawei Garanti Sorgulama bağlantısına tıklayabilir ya da Huawei’nin müşteri hizmetleri sitesinden aracı arayabilirsiniz.

Bu sayfaya geldikten sonra Huawei sizden bir seri numarası ve doğruluğunu sağlama kodu isteyecektir. Bu iki kıymeti alakalı kutucuklara yazarak güvence sorgulayabilirsiniz. Doğrulama kodu sadece robot olmadığınızı ispat etmek için istenmektedir ve güvence sorgulama sitesinde yer almaktadır.

Ancak seri numarasının telefondaki karşılığı sıkça duyduğumuz IMEI olarak anlatım edilmektedir. Fakat değişik cihazlarda MEID ya da MAC numarası şeklinde de karşımıza çıkmaktadır. Her bir ürünün seri numarasını iyi mi bulacağınızı da sizin için anlattık:

Telefon ve Tablet Seri Numarası Bulma

Eğer telefonunuzun ya da tabletinizin kutusu halihazırda erişilebilir bir yerdeyse direkt olarak seri numarasını öğrenebilirsiniz. Etiket üstünde seri numarası/SN/IMEI ibaresi bulunan rakam dizisi cihazınızın seri numarasını göstermektedir.

Eğer cihazınızın kutusu bulunmuyorsa ve cihazınızı açabiliyorsanız *#06# numarasını tuşlayın ve arayın. Daha sonra IMEI numaranızı bulabilirsiniz. Son seçenek olarak ise telefonunuzun ya da tabletinizin ayarlar bölümünden “Telefon hakkında” ya da “Tablet hakkında” sekmesine ulaşın. Bu kısımda yer edinen seri numarasını da kullanabilirsiniz.

Huawei Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır

Bilgisayar Seri Numarası Bulma

Huawei marka bir bilgisayar satın aldıysanız seri numarasını bulmak için birkaç değişik seçeneğinizin olduğunu söylemek mümkün. Bunlardan ilki bilgisayarınızın kutusunda ya da kasasında yer edinen etiket oluyor. Cihazın altında yer edinen bu etiket vasıtası ile S/N numaranızı bulabilirsiniz.

Bir öteki teknik ise bilgisayarınızdaki komut istemini kullanmaktır. Bunun için Windows tuşu + R kombinasyonunu kullanın ve karşılaştığınız kutucuğa cmd yazın. Daha sonra oluşturulan programa wmic bios get serialnumber ifadesini yazarak seri numaranıza erişebilirsiniz.

Bunun dışında Huawei sisteminizde yer edinen PC Manager uygulamasını açarak My Services bölümünden seri numaranızı öğrenebilirsiniz. Son olarak ise bilgisayarınızın açılışı esnasında F2 tuşuna basarak BIOS ekranına erişebilir ve Serial Number yazılı kısımdan seri numaranızı öğrenebilirsiniz.

Akıllı Bileklik ve Saat Seri Numarası Bulma

Huawei marka akıllı bilezik ve saatlerde de seri numarası bulmak için birkaç değişik teknik olduğunu belirtmekte yarar var. Eğer Huawei Band, Huawei Watch ya da Huawei Watch GT modellerinden birini kullanıyorsanız ilk önce cihazın kutusuna göz atın. Cihazın kutusunda ya da paketinde S/N numarasını görebilirsiniz.

İkinci teknik olarak ise cihazınızın ayarlar bölümünden aygıt ile alakalı daha ayrıntılı malumat alabilirsiniz. Bunun için akıllı saatinizde Ayarlar menüsüne ulaşın. Eğer bulunuyorsa Sistem seçeneği, yoksa da direkt olarak Hakkında kısmı ile devam edin. Saatin ekranını yukarıya doğru kaydırarak S/N numarasına ulaşabilirsiniz.

Akıllı bilekliğinizde ise yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür ekranın en altındaki Daha Fazla menüsüne ulaşmaktır. Daha sonra Hakkında opsiyonu ile devam edin. Son olarak monitörü yukarıya doğru kaydırın ve akıllı bilekliğinizin seri numarasına ulaşın.

Üçüncü teknik olarak ise telefonunuzdan yararlanabilirsiniz. Bu tekniği sadece saat ya da bileziği telefonunuz ile eşleştirdiyseniz kullanabileceğinizi unutmayın. Telefonunuzdaki Destek uygulamasına girin ve Cihazlarım ile devam edin. Buradan kaydedilmiş olan bütün cihazlarınızın seri numarasını görebilirsiniz.

Yönlendiriciler ve Akıllı Ev Cihazları Seri Numarası Bulma

Eğer Huawei marka bir yönlendirici ya da akıllı ev aleti kullanıyorsanız da yapmanız gerekenler olabildiğince basit. Her zamanki gibi öncelikle cihazınızın kutusunu denetim edebilirsiniz. Eğer kutuya ulaşamıyorsanız cihazın altında yer edinen etiketten seri numarasına ulaşabilirsiniz.

Buna ayrıca yönlendiriciler için de bir adım olduğunu belirtelim. Bir bilgisayar ya da telefon ile yönlendiricinizin Wi-Fi ağına bağlanın. Daha sonra arama çubuğuna 192.168.8.1 adresini girin. Gerekli şifreleri doldurduktan sonra cihazın seri numarasına ulaşabilirsiniz.

Huawei Garanti kapsamı

Kulaklık Seri Numarası Bulma

Her cihazda olduğu gibi Huawei aksesuarlarının ver kulaklıklarının da bir seri numarası bulunmaktadır. Bu cihazların seri numarasını bulmak için de değişik yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Cihazın kutusu erişilebilir bir yerdeyse öncelikle onu denetim etmeyi unutmayın.

Eğer kablosuz bir aygıt kullanıyorsanız Bluetooth ile bağladığınız cihazda kulaklığın seri numarasını bulabilirsiniz. Bağlı olduğunuz cihazın derhal tarafındaki ikona tıklayarak seri numarasını öğrenebilirsiniz. Bunun için diğer ayarlar bölümünden hakkında sekmesine ulaşabilirsiniz. Bu bölümden seri numarasını görüntülemeniz mümkündür.

Bunun dışında her cihazın değişik noktalarından seri numarasını bulabilirsiniz. Örneğin kablosuz kulakların şarj kutusunun altında, içinde ya da menteşesinin üstünde seri numarası yer alabilir. Ayrıca şarj kutusu bulunmayan kulaklıkların da üzerinde seri numarası yer alabilmektedir.

Huawei Garanti Takibi Nasıl Yapılır?

Garanti sorgulama işleminin sonra maksimum dört gözle beklenen unsurlardan birisi ise güvence takibinin iyi mi yapıldığıdır. Bunun için yapmanız gerekenler ise olabildiğince basit. Tabii ki ilk önce cihazınızı garantiye yani bir teknik servise yollamanız gerekmekte.

Ürünü servise gönderdikten sonra yapmanız ihtiyaç duyulan ise Huawei’nin sizin için sunduğu güvence takip edeni web adresini ziyaret edebilirsiniz. Teknik servis tamir durumu sorgulama adresinde yapmanız ihtiyaç duyulan ise cihazınızın seri numarasını ve sitede yer edinen onay kodunu girmek oluyor. Daha sonra ürününüzün servis durumunu görüntülemeniz mümkün.

Eğer bu noktada zorlandıysanız ya da ürününüzün seri numarasını bilmiyorsanız bundan önceki alt başlığa göz atabilirsiniz. Ayrıca Huawei’nin müşteri hizmetlerine de çevrimiçi ya da telefon yoluyla erişerek servis tamir durumunu sorgulayabilirsiniz.

Huawei Garanti takibi

Huawei Garanti Kapsamı Nedir?

Huawei markası değişik ürünleri için değişik güvence kapsamları sunmaktadır. Bu hususta her bir ürünün ve parçanın güvence standartları değişmektedir. Biz de sizlere yardımcı olması adına her bir Huawei ürününün güvence kapsamına göz attık.

Tabii ki bunun dışında her ürün için ortak olan güvence kapsamı detayları de mevcuttur. Bunlara da özetlemek gerekirse değinmek gerekir. Eğer cihazınız Huawei yetkili servisleri dışında bir yerde tamir ya da montaj gördüyse ve zarar gördüyse güvence kapsamı dışında kalmaktadır. Bunun dışında Türkiye dışından satın alınan mamüller de güvence kapsamı dışında kalmaktadır.

Eğer Huawei tarafınca üretilmeyen ya da öneri edilmeyen bir parçayı cihazınızda kullandıysanız ve bu parça zarara yol açtıysa ürününüz güvence kapsamı dışında kalmaktadır. Ayrıca cihazın özgün sistemini değiştirecek nitelikteki programlar ya da yazılımlar aleti güvence kapsamı dışında bırakmaktadır.

Bunlara ayrıca değinilen mühim bir mevzu ise sıvı temasıdır. Her ne kadar birtakım cihazlar sıvıya karşı dayanıklı olsa da limitli bir direnci olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda basınçlı su kaynakları, nemli ve sıcaklık farkının yoğun olduğu yerler, yoğun toz, kum vb. bulunan yerler cihazın zarar görmesini sağlayabilir.

Ayrıca sabunlu su, kimyasal, kremler gibi sıvılarda da ürün zarar görebilir. Buna ayrıca güneş ışığı altında bırakmak, düşürmek ya da aynısı durumlar cihazın su geçirmezlik hususi durumunu azaltabilmektedir. Tüm bu ve aynısı işlemler kararında cihazın sıvı teması ile zarar görmesi ürünün güvence kapsamı dışında kalmasına niçin olmaktadır.

Huawei ürünleri, özgün şarj adaptörü, kablosu ya da dengesiz elektrik akımında şarj konusu ile alakalı da güvence kapsamı dışında kalabilir. Bu kapsamda powerbank aletinden kaynaklı bir batarya sorunu de güvence kapsamı dışında kalmaktadır. Ayrıca tabii afetler, yangın ve terör vakaları kararında da ürün güvence kapsamı dışına kalmaktadır. Kullanıcı kaynaklı problemler ve hasarlar da güvence kapsamı dışında kalmaktadır. Eğer bu hususta aklınıza bir soru takıldıysa Huawei müşteri hizmetleri ile görüşmenizi öneri ediyoruz.

Telefon ve Tablet

Eğer Huawei marka bir telefon ya da tablet aldıysanız ana cihazın iki sene süresince güvence kapsamı olduğunu belirtelim. Ürünün pili çıkarılabilir ise altı ay süresince güvence kapsamı altındadır. Ancak durağan(durgun) pillerde bu süre iki yıla çıkmaktadır. Buna ayrıca ürünle gelen aksesuarlar da güvence kapsamı altında olabilir.

Huawei cihazınızın yanısıra bir powerbank aksesuarı geldiyse 12 ay süresince güvence kapsamı altındadır. Kablolu kulaklıklara ise dört ay süresince güvence desteği sunulmaktadır. Şarj adaptörleri, kablolar ve bellek kartında ise bir sene süresince güvence altındadır. Koruyucu kılıfın güvence süresi ise 15 gündür. SIM kartı tepsisi, çıkartma iğnesi ve koruyucu monitör filmi ise güvence kapsamı dışındadır.

Huawei servis merkezleri

Laptop

Huawei marka bir bilgisayar aldıysanız ana cihazınızın ve bütün ana bileşenlerinin iki sene süresince güvence süresi olduğunu bilmelisiniz. Bu bileşenler arasında anakart, işlemci, bellek, pil, ekran, disk, klavye ve güç adaptörü yer almaktadır.

Aksesuarlarda ise süre genelde 12 ay olarak anlatım edilmektedir. Fare, kulaklık, kablo, MateDock ve şarj kablosu bir sene süresince güvence kapsamı altındadır. Taşıma çantası için sunulan güvence desteği ise 15 gün olarak anlatım edilmektedir.

Diğer Cihazlar

Bunların dışında öteki cihazlarda benzer güvence kapsamları görmek mümkündür. Huawei marka monitörlerde ana cihazın yani monitörün garantisi iki sene olarak belirtilmektedir. Aynı şekilde güç adaptörü de iki sene süresince güvence kapsamı altındadır. Fakat bir kablo geldiyse bir senelik güvence kapsamı sunduğunu unutmayın.

Giyilebilir ürünlerde ana aygıt iki sene süresince güvence kapsamı altındadır. Ayrıca şarj yuvası ve şarj kablosu için de iki senelik güvence desteği sunulmaktadır. Kayış için ise 15 günlük bir yardımcı sağlanmaktadır. Kulaklıklarda ise iki senelik ana aygıt desteğine ayrıca bir senelik şarj adaptörü ve kablo desteği verilmektedir.

Son olarak akıllı ev ürünlerinde Huawei markası iki senelik ana aygıt desteği sunmaktadır. Bunun yanı sıra şarj adaptörü ve kablo için bir senelik yardımcı sunmaktadır. Tüm bu güvence sürelerinin kutunun içerisinden çıkan cihazlar ve aksesuarlar için olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Garanti Uzatmak

Huawei Garanti Sorgulama: Servis Merkezleri

Huawei cihazınızı garantiye göndermek istiyorsanız size en yakın servis merkezini de bulmanız gerekmektedir. Marka size bu hususta da yardımcı olacak bir araca sahip. Huawei’nin web sitesinde yer edinen servis merkezi bulma aracı ile size en yakın yetkili servise ulaşabilirsiniz.

Eğer şehrinize yakın bir yerde Huawei servis merkezi bulunmuyorsa ürünü kargo ile de göndermeniz mümkündür. Bunun için Huawei’nin sunduğu bedava gönderim kodunu kullanabilirsiniz. Konuyla alakalı ayrıntılı malumat için Huawei’nin web sitesinden alakalı bölümü inceleyebilirsiniz.

Huawei Garanti Uzatmak Mümkün mü?

Şirket çoğu ürünü için ekstra güvence satın alma opsiyonu sunmaktadır. Huawei Care adlı bu uygulama dahilinde uzatılmış güvence hizmetinden istifade etmek mümkündür. Bu plan dahilinde güvence sürenizi minimum bir sene daha uzatabilirsiniz. Üstelik bunu yeni satın alacağınız ya da aldığınız mamüller için uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Huawei Care programı dahilinde birtakım kampanyalara katılım için makul olduğunuzu bilmenizde yarar var. Örneğin halihazırda etken olarak daha makul fiyatla pil değiştirebilirsiniz. Ayrıca kablosuz kulaklıklarda yaşanmış olan bir yitik ya da hasarda da daha makul fiyatla ürünün onarımını ya da teminini sağlayabilirsiniz.

Huawei Garanti Sorgulama: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Huawei güvence sorgulama prosedürü ile alakalı bütün soru işaretlerini cevaplamaya çalıştık. İçeriğimizde güvence kapsamı, yetkili servisler ve güvence takip edeni gibi aşamalara da yer verdik. Eğer Huawei ürünlerinin garantileri ile alakalı aklınıza takılan bir soru var ise aşağıdaki yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz. Ayrıca içeriğimizle alakalı görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz!