Huawei HarmonyOS 3.0 Yakında Piyasaya Sürülecek

resim62713615
resim62713615

Çinli teknoloji üreticisi Huawei‘in 24 Temmuz’da HarmonyOS 3.0 işletim sistemini piyasa sürmesi bekleniyor. Resmi lansman zamanı hemen hemen açıklanmasa da tam yazılımla tanışmamız oldukça yakında gözüküyor. Öte taraftan yazılımı mobil cihazlarda kontrol etmiş olduğu de bilgiler içinde yer alıyor.

Yakın zamanda Huawei, beta programlarına başlamıştı. Bu beta programı kapsamında kayıtlı olan genel Huawei cihazları için ilk HarmonyOS 3.0 geliştirici beta versiyonu yayınladı. Çinli şirket, geliştirici betası sürümünün işletim sistemini optimize ettiğini de belirtiyor.

Aynı zamanda son geliştirici betası sürümünün HarmonyOS’in kullanıcı tecrübesini de daha iyi hale getirmiş olduğu anlatım ediliyor. Ayrıca HarmonyOS 3.0’ın yeni kabiliyetleriyle süper aygıt hususi durumunu daha da geliştireceği öteki bilgiler arasında. Ancak işletim sisteminin resmi olarak yayınlanacağı tarih ile alakalı bir malumat hemen hemen mevcut değil.

Huawei HarmonyOS 3.0 için Yüksek Hız ve Performans Hedefliyor

Yeni geliştirici beta versiyonu ile Huawei HarmonyOS 3.0, komplike kullanıcı arayüzü uygulamalarını bereketli bir halde geliştiriyor. Aynı zamanda tatbik başlatma hızında iyileştirmeler elde etmeye hazırlanıyor. Dahası sistem en oldukça performans için çabalıyor. Performans artışı sağlamak için ise ArkUI ve ArkComiler kullandığı anlatım ediliyor.

Bilindiği suretiyle HarmonyOS işletim sistemi, Huawei tarafınca tasarlandı ve geliştirildi. Ayrıca HarmonyOS, cihazlar arası oldukça çekirdekli bir işletim sistemi şeklinde de biliniyor. Dahası 2019 senesinde meydana getirilen ilk lansman Huawei Developer Conference’da sistem aleni kaynak haline geldi. Açık kaynak kodunu tedvir etmek için ise firma kodları OpenAtom Vakfı’na bağışladı.

Huawie, HarmonyOS işletim sisteminin ilk versiyonunu sadece akıllı TV’ler için kullanıma sundu. Ancak HarmonyOS 2.0 ile beraber akıllı telefon ve tabletler, akıllı saatler, ev cihazları ve üçüncü taraf donanım ürünleri de dahil oldu. Böylece yeni cihazların desteklenmesi Huawei ekosisteminde farkı ortaya koydu.

HDC 2022’de ise Huawei HarmonyOS 3.0 işletim sistemini duyurdu. Bu yazılımla beraber gelecek görüntüsel değişimler açıklanmasa da temel özellikleri ile beraber performans verimliliğin artacağı ifadeler içinde yer aldı.

Öte taraftan resmi bilgiler hemen hemen bilinmese de kaynağa göre HarmonyOS’in 24 Temmuz’da piyasaya çıkacağı ön görüler arasında. Ancak ayrıntılı bilgiler için resmi lansmanı beklememiz gerekiyor. Hangi cihazların işletim sistemini destekleyeceği de etkinlikte ortaya çıkacak gibi gözüküyor.

Peki ya sizler Huawei’in yeni HarmonyOS 3.0 işletim sistemi ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.