Huawei Nova 10 Serisi Resmi Olarak Tanıtıldı

resim77908406
resim77908406

Huawei’in merakla beklenen yeni telefon serisi resmi olarak tanıtıldı. Şirket, Huawei Nova 10 serisi kapsamında iki değişik telefon tanıttı. Ayrıca firma etkinlikte yeni Huawei Tag ürününü de duyurdu.

Geçtiğimiz dönemde ile alakalı ortaya birçok iddia atılan seri resmi olarak kullanıcılara sunuldu. Huawei tarafınca yapılan bir etkinlikle tanıtılan cihazların gelecek hafta satışa çıkacağı tahminler arasında. Ancak mamüllerin Türkiye’ye ne vakit geleceği belirsizliğini koruyor.

İçindekiler

Huawei Nova 10 Özellikleri

Yeni Nova 10, 6.67 inç boyutunda bir OLED ekrana sahip. Ayrıca 1 milyarın renk bulunduran ekranın 120 Hz yenileme hızı ve HDR10 desteği de mevcut. Buna ayrıca 1080 x 2400 px çözünürlük de cihazda yer alıyor. Bir öteki deyişle ürün FHD+ çözünürlükte imaj sunuyor.

Telefonun donanım özelliklerine baktığımızda ise bizleri Snapdragon 778G karşılıyor. Bu noktada üründe 5G desteği yer almadığını belirtmekte yarar var. Ayrıca aygıt 8 GB RAM ve 128 GB ile 256 GB depolama kapasitesi alternatiflerine de sahip. Harici bellek kartı desteği ise üründe yer almıyor.

Cihazın kameralarına bakıldığında ise 50 MP ana kamera bizleri karşılıyor. Bu kameraya ayrıca 8 MP ultra geniş açılı kamera ve 2 MP derinlik algısı kamerası cihazda mevcut. Ayrıca 4K çekim için de makul bulunduğunu belirtmekte yarar var. Ön tarafta ise 60 MP çözünürlüğe haiz 4K 30 FPS kayıt yapabilen bir kamera yer alıyor.

Nova 10, 4000 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip. Aynı zamanda 66 W süratli şarj desteği de üründe yer alıyor. Üstelik tersten şarj ile değişik cihazları şarj etmek de mümkün. Wi-Fi 6 ve HarmonyOS 2.0 desteği de üründe mevcut. Ancak Google Play Servislerinin bu cihazda da kullanılmadığını belirtelim. Telefonun fiyatı ise aşağı yukarı 390 euro olarak anlatım ediliyor.

Huawei Nova 10 Pro Özellikleri

Seri kapsamında satışa çıkan öteki aygıt ise Huawei Nova 10 Pro oluyor. 6.78 inç boyutundaki aygıt aynı Nova 10 gibi OLED bir açık oturum ile karşımıza çıkıyor. 120 Hz monitör yenileme hızı ve 1200 x 2652 px çözünürlük ile kesintisiz bir imaj sağladığını belirtmekte yarar var.

Telefonun donanım özellikler ise Nova 10 ile birebir aynı gibi gözüküyor. Nova 10 Pro modelinde Snapdragon 778G işlemci yer alıyor. 8 GB RAM ve 128 GB ile 256 GB depolama kapasitesi da ürünün temel donanım parçalarını oluşturuyor.

Telefonun kamerasında da benzer bir durumu görmek mümkün. 50 MP ana kameraya ayrıca 8 MP ultra geniş açılı kamera ve 2 MP derinlik kamerası cihazda yer alıyor. Ancak Pro modelde birazcık daha büyük bir sensörün bulunduğu anlatım ediliyor. Ön kamerada ise 60 MP çözünürlük görmek mümkün. Ayrıca Pro modelin ön kamerasında 5 kata kadar optik yakınlaştırma desteği de mevcut.

Ürünün batarya özellikleri içinde ise 4500 mAh kapasiteli bir pil yer alıyor. Ayrıca 100 W süratli şarj desteği Nova 10 Pro modelinde kullanıcılara sunuluyor. Bu sayede pilin sadece 20 dakikada tamamiyle dolduğu anlatım ediliyor. HarmonyOS 2.0 işletim sistemi ile sunulan cihazın fiyatı ise aşağı yukarı 530 euro olarak belirtiliyor.

Huawei Tag

Huawei Nova 10 serisi dışında tanıtılan bir öteki aygıt ise yeni Huawei Tag oluyor. Daha ilkin Apple ve Samsung’un ürettiği bu aygıt vasıtası ile kaybolan eşyaları bulmak basit hale geliyor. 6 gram ağırlığındaki ürün vasıtası ile telefondan kaybolan eşyanın konumunu bulmak mümkün.

Buna ayrıca olabildiğince uzak mesafelerde bile ürünün çalmış olduğu ve konum bilgilerini şifreli bir halde raporladığı belirtiliyor. Böylece kullanıcı gizliliği de ikinci plana atılmamış oluyor. Ayrıca üründe IP67 sertifikası yani su ve toza karşı dayanıklılık bulunuyor. Üstelik bataryası bir yıldan uzun süre dayandığı da belirtiliyor.

Ürünün Çin pazarı için 30 Temmuz’da satışa çıkacağı belirtiliyor. Fiyatının ise 14 dolar ile 44 dolar içinde değişmiş olduğu belirtiliyor. Türkiye’ye gelişi ile alakalı ise hemen hemen bir malumat mevcut değil.