Hyundai IONIQ 6 Resmi Olarak Tanıtıldı

resim63841457
resim63841457

Güney Kore merkezli Hyundai, dijital dünya prömiyeriyle merakla beklenen IONIQ 6 modelini tanıttı. Markanın IONIQ elektrikli ürün yelpazesine yeni bir model eklenmiş oldu. Hyundai, IONIQ 6 ile gelişmiş teknoloji, kişiselleştirilmiş özellikler ve menzil kapsamında iyileştirmeler yapmayı hedefliyor.

Hyundai Motor Company Başkanı ve CEO’su olan Jaehoon Chang, mevzuyla alakalı açıklamalar yaptı. Chang, IONIQ 6’nın, elektrifikasyona geçiş ve elektrikli araçlarda küresel önder konumuna gelme açısından iddialı bir adım bulunduğunu söyledi. Ayrıca Chang, IONIQ 6’nın sürücüler ve yolcular için benzersiz bir tecrübe olacağını da ekledi.

IONIQ 6’nın Özellikleri Neler Olacak?

IONIQ 6, 20 inç ve 18 inç jant seçeneklerine haiz olacak. Bunun yanısıra araç, 4.855 milimetrelik uzunluğa, 1.880 mm genişliğine ve 1.495 mm yüksekliğine de haiz olacak. IONIQ 6’nın iç mekanı, çift renkli ortam aydınlatması ve renk temasıyla hususi bir kabin görünümü içerecek.

Ayrıca Speed Sync Aydınlatma modu vasıtası ile aracın hızına göre iç aydınlatmanın parlaklığı değişecek. Bu da sürüş deneyimine müspet bir katkı sağlayacak gibi duruyor. Aracın koltuklarının da elektrikli modeller için hususi olarak üretildiği belirtiliyor.

Koltuklar konfor ve kolay ayarlama hususi durumunu içerisinde bulunduracak. Ayrıca vasıta koltuklarının öteki modellere göre %30 daha ince olması yolcular için daha çok alan sağlayacak. Müşteri rahatlığını sağlama amacıyla 4 tane Type-C ve 1 tane Tpye-A USB bağlantısı da mevcut.

Buna ayrıca IONIQ 6’da, EV Performance Tune-up sistemi yer alıyor. Bu sistem, direksiyon eforu, motor gücü ve gaz pedalı hassasiyeti konusu ile alakalı destek oluyor. Sürücüler, rastgele bir ihtiyacını karşılama amacıyla araçta bulunan düğmelere tıklayarak bu prosedürü gerçekleştirebiliyor. Hyundai aracın menzilini de 610 km olarak açıklıyor. Ayrıca cihazın 0-100 km/h hızı ise 5.1 saniye olarak belirtiliyor.

IONIQ 6, e-ASD’ye de sahip. Bu sistem ile araçta feza gemisi aynısı sesler olacağı anlatım ediliyor. Ayrıca aracın ses dokusunun sürüş durumuna göre değişmiş olduğu belirtiliyor. Hyundai’nin akülü elektrikli vasıta platformu olan E-GMP de IONIQ 6’da yer alıyor. Ayrıca 350 kW’lık bir şarj aleti vasıtası ile IONIQ 6, 18 dakikada %10’dan %80’e kadar şarj etme gücüne haiz olduğu bildiriliyor.

IONIQ 6, kullananların elektrikli cihazları şarj etmesine de imkân tanıyacak. Bu sayede kullanıcılar, elektrik kesintisi ya da aleni hava etkinliği esnasında aracın güç ihtiyacını karşılaşama imkânına haiz olacak. IONIQ 6, emniyet için SmartSense ve gelişmiş şoför yardım sistemini de içerecek.

Otoyol sürüş yardımı, akıllı seyir kontrolü, ön çarpışma tedbir yardımı, etraf görüş ekranı gibi çoğu emniyet sistemini içerisinde barındıracak. Ayrıca vasıta dışı için 12, iç mekan için de 4 değişik renge haiz olacak. IONIQ 6’nın üretiminin ise 2022 yılının sonlarına doğru olacağı belirtiliyor.