Hyundai N Serisi için İki Yeni Konsept Araç Tanıttı

resim77214069
resim77214069

Hyundai, 14 Temmuz tarihinde IONIQ 6‘yı resmi olarak tanıtmıştı. Şimdi ise Hyundai, N serisine iki yeni konsept model ekliyor. Şirket’in N serisine ekleyeceği bu iki yeni modeli ise N Vision 74 ve RN22e olarak anlatım ediliyor.

Hyundai, ilk tam elektrikli yüksek performansa haiz modelini IONIQ 5 N olarak sunmuştu. Bu modeli ise 2023’te piyasaya süreceğini bildirmişti. Şirket bugün de yeni iki yüksek performanslı vasıta konseptini kamuoyu ile paylaştı.

Hyundai Motor’un N alt markası, firmanın sıfır emisyon teknolojileri olan bağlılığını gösterme adına elektrifikasyon vizyonunu ortaya çıkarıyor. RN22e ile N Vision 74 ise elektrifikasyon vizyonuna katkı elde eden iki model olarak düşünülüyor. Bu iki model ile Hyundai, sıfır emisyon teknolojisinde önder konuma gelmeyi hedefliyor.

Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı ve Müşteri Deneyimi Bölüm Başkanı Thomas Schemera, bu iki model ile alakalı izahat yaptı. Schemera, RN22e ve N Vision 74’ün elektrikli ürün serisinin stratejik gelişiminde büyük rol oynadığını belirtti. Ayrıca Schemera, haddeleme (İng. rolling) laboratuvarlarının en gelişmiş teknolojileri içerisinde barındırdığını da ekledi.

Hyundai RN22e Modeli Hakkında Detaylar

Hyundai’nin RN22e modeli, IONIQ 6 ile beraber E-GMP’yi kullanarak yüksek performanslı EV’lerde yeni bir standart belirlemiş oluyor. Bu da Hyundai’nin bu alt markasının elektrifikasyon çağlarında sürüş eğlencesini keşfetmesine katkı sağlıyor.

RN22e, E-GMP’yi kullanıp IONIQ 6 tabanlı tasarımı birleştirerek modeli yarış pistine hazır hale getirmeyi planlıyor. RN22e’de, N serisinin performans düzeyini çoğaltmak için Corner Rascal sistemi uygulanmış olduğu belirtiliyor. Ayrıca vasıta dönemeç alma yeteneğini çoğaltmak için e-LSD sisteminden yararlanıyor. Bu sistem, tekerleklere değişik oranlarda tork uygulayarak değişik hızlarda dönmesini sağlıyor. Bunun sonucunda, dönemeç alma yeteneği artmış oluyor.

Ayrıca modelde 3D baskılı parçalar yer alıyor. Bu parçalar ise ağırlığı azaltarak köşe vuruşu için şiddeti korumuş oluyor. RN22e, AWD sistemini de içeriyor. Bu sistem, iki tekerden çekişi sağlanan aracın, dört tekerden çekişe geçmesine imkân tanıyor. RN22e’de ise AWD sistemi, sürücülerin ön ve arka tekerlerde tork enerjisini seçmesine de izin veriyor.

Bunun yanısıra şirket, RN22e’nin yarış pisti kapasitesini ve dayanıklılığını geliştirmek için soğutma ve frenlemeye odaklanıldığını belirtiyor. Modelin en çok motor gücü ise 430 kW şeklinde anlatım ediliyor. Ayrıca modelin pil kapasitesi 77.4 kWh olarak karşımıza çıkıyor. Bu pil ise tıpkı IONIQ 6 gibi 18 dakikada %80’e ulaşıyor. Son olarak modelin en çok hızı ise 250 km/h üzerinde olarak belirtiliyor.

Hyundai N Vision 74 Modeli Hakkında Detaylar

Diğer taraftan N Vision 74 ise EV teknolojisini gelişmiş hidrojen yakıt hücresi sistemiyle birleştiriyor. Hyundai’nin mühendisleri, FCEV sistemi ile pil-elektrikli hibrit yapı geliştirdiklerini anlatım ediyor. Bu sayede aracın soğutma verimliliği artmış oluyor. Aynı zamanda sürüş koşuluna bağlı olarak iki değişik güç deposu da araçta yer alıyor. Ayrıca bu sistem, titiz ve duyarlı dönemeç alma tecrübesini de sağlıyor.

Hyundai N Vision 74 modelinin, 1974’teki Pony Coupe konseptine modern bir yorum olarak tasarlandığı belirtiliyor. Pony Coupe’ta bulunan saf yüzey ve hareketli orantılı profil, N Vision 74 ile yaşam buluyor. Bunun yanısıra model, dijital ve analog düğmelere de sahip.

Hyundai N Vision 74’ün en çok motor gücü 500 kW’nin üzerinde. Pil kapasitesi ise 62.4 kWh şeklinde anlatım ediliyor. Modelin en çok hızı ise gene 250 km/h üzerinde olarak bildiriliyor. Sürüş mesafesi ise 600 kilometrenin üzerinde olmasıyla göz dolduruyor.

Hyundai, bu iki konseptin üretimi ile alakalı hemen hemen onay vermedi. İleriki tarihlerde bu mevzu ile alakalı daha ayrıntılı malumat alma ihtimalimiz yüksek.