IBM Databand Girişimini Satın Aldığını Duyurdu

resim66471758
resim66471758

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, bugün Databand girişimini satın aldığını duyurdu! Satın alımla beraber Databand çalışanları da IBM’in veri ve yapay zeka bölümüne dahil olacak. Ayrıca antak kalma ile alakalı detaylar tam anlamıyla bilinmese de Databand’in şu ana kadar 14.5 milyon dolar fon toplamış olduğu bilgiler arasında.

Tel Aviv merkezli Databand, veri ve makine öğrenimi düzenleri için gözlemlenebilirlik platformu geliştiren bir girişimdir. Databand ile veri problemleri belirlenmesi ve çözümü çabucak gerçekleştiriliyor. Güvenilir veriler elde eden Databand, proaktif veri gözlemlenebilirlik platformu olarak öne çıkıyor. Şimdi ise IBM Databand ile konsorsiyum sağlayacak.

Plana göre, Databand’in aleni kaynak ve ticari araçlar içinde entegrasyonlar için gözlemlerini geliştirmesi bekleniyor. Ayrıca şirket, müşterilerin tam esnekliğe haiz olarak Databand ile bir hizmet ya da abonelik altında çalışmasını amaçlıyor. Diğer yandan IBM deney araçları olarak; IBM Observability by Instana APM ve IBM Watson Studio’yu kullanıyordu. Databand’in katılımıyla birlikte IBM mevcut deney araçlarını tamamlayacak.

IBM, Databand ile Gözlem Araçlarını Tamamlayacak

Databand, 2018 senesinde kurulan Tel Aviv merkezlidir bir girişimdir. Şirket Josh Benamram, Victor Shafran ve Evgeny Shulman tarafınca kurulmuştur. Databand, günlükler, çabalama tarihi detayları ve veri profilleri gibi muhtelif meta verilerini incelemektedir. Amacı ise mühendislere problemlerin nerede ortaya çıktığını ve bunun nedenleri ile alakalı düşünce vermektir. Şimdi ise iki firma beraber çalışarak görevine devam edecek gibi gözüküyor.

Satın alım ile beraber IBM veri ve suni zekadan görevli genel müdürü izahat yaptı. Açıklamalara göre Databand veriler noksan olduğunda mühendisleri uyarabilecek. Aynı zamanda noksan verilerin nereden kaynaklandığını ve sistemin niçin başarısız bulunduğunu da açıklayabilecek.

Daniel Hernandez açıklamalarında iki firmanın birlikteliğinin IBM veri problemlerine destek olacağı ifadeleri yer aldı. Hernandez, “Databand’in eklenmesi ile beraber IBM, müşterilerimize ve ortaklarımıza güvenilir veriler geniş ölçekte suni zeka sağlayacak. Böylece IBM ve Databand gereksinim duyulan teknolojiyi sağlamaya devam edecek.” ifadelerini paylaştı. Ayrıca şu ifadeleri de ekledi:

“Databand, IBM’in geniş porftöyüne dahil olması ile beraber IBM müşterilerinin hatalar, boru hattı arızaları ve düşük nitelik de dahil veri problemlerini daha iyi tanımlaması düzeltmelerine destek olacak. Müşterilerimiz, kritik süreçlerine güç sağlamak için yüksek kaliteli, güvenilir verilere gereksinim duyuyor. Aynı zamanda rastgele aniden gereksinim duydukları verilere erişimleri olmadığında işler durma noktasına gelebiliyor.

Siz de IBM’in satın alım haberi ile alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.