İğne Oyası Sanatı

İğne oyası tarihine bakıldığında Anadolu Kültürüne ait bir el sanatı olarak karşımıza çıkar. Dünya literatüründe Türk danteli adı ile anılan iğne oyaları Anadolu hanımının geçmişten bugüne taşımış olduğu zarafet sembolü el işi sanatlarıdır.  İlmek ilmek işlenen iğne oyaları tam anlamıyla el emeği göz nurudur.

Neler Okuyacaksınız? →

İğne Oyası

İğne ile işlenen oya çeşidi olan iğne oyası sabır gerektiren meşakkatli bir sanat dalıdır. Kadınların örtü kenarlarına iğne ile renkli ipliklerle işlediği iğne oyaları tam anlamıyla ulusal bir kültürün simgesidir. İğne oyası modelleri genelde çiçeklerden esinlenilerek işlenmiştir. Papatya, gül, nar çiçeği, menekşe gibi daha çoğu çiçek iğne oyasına misal olmuştur. Her çiçeğin bir anlam anlatım etmiş olduğu düşünülerek genç kızlar duygularını işlemiştir iğne oyalarına. Genç kızların çeyizleri için işlediği renk renk model model iğne oyaları günümüzde zamanı bir kıymet halini almıştır. Eskiden saf ipek ipliklerle işlenen iğne oyaları bugün çok kıymetli bir kültürdür.

İğne Oyası Sanatı

Günümüzde iğne oyası kültürünü canlandırmak için muhtelif kurslar ile teşvik uygulamaları uygulanmaktadır. Ev hanımlarının katılmış olduğu iğne oyası kurslarında hem bir sanat öğrenirken hem de para kazanmaları sağlanmaktadır. Bazı civarlarda hanımlara yardımcı amaçlı iğne oyası fuarları bile kurulmaktadır. Bayanların kurslarda işlediği iğne oyalarının satışını üstüne alan şirketler bile vardır.

İğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

Önceden sadece yazma, tülbent, namaz örtüsü gibi baş örtülerinin kenarına işlenen iğne oyaları bugün havlu kenarı, masa örtüsü, fular gibi değişik örtülere de işlenmektedir. Bunun yanısıra iğne oyası takılar işlenmekte ve gayet fazla rağbet görmektedir. İğne oyası kolye, küpe, bilezik gibi takılar yapılmaktadır. İğne ile işlenen zarif ve hoş görünümlü bu takılar bayanlar için hem şık hem otantik bir takı çeşidi olarak olabildiğince rağbet görmektedir. İğne oyası yatak örtüleri, pikeler bile yapılmaktadır. Salon ekibi olarak işlenen iğne oyaları masa ve sehpalarınızda kullanabilirsiniz. Evinde zarafete ve şıklığa ehemmiyet veren bayanların çok tercih etmiş olduğu iğne oyaları çok muhtelif misal ve modellerde işlenmektedir.

Zarafetin Sembolü İğne Oyası

İğne ile işlenen ve her ilmeğinde bir incelik taşıyan iğne oyaları bayanların çok tercih etmiş olduğu bir el işi sanatıdır. Yöresel pazarlarda ve fuarlarda satılan iğne oyaları yabancı turistlerin bile çok ilgisini çekmektedir. İnternet ortamında da çoğu iğne oyası satış sitesi bulunmaktadır. Anadolu’nun kültürel değerlerinden biri olan oyalar vazgeçilmeyecek el sanatı değerlerimizden biridir. Ülkemize hususi bu değerimizi yaşayalım yaşatalım.