İkinci El Ekran Kartı Alınır mı? – 2022

resim94194883
resim94194883

İkinci el monitör kartı alınır mı? Özellikle monitör kartı fiyatlarının son aşama yükseldiği günümüzde bu soru çoğu kullanıcının aklına sık sık gelmektedir. Bu nedenle sizler için ikinci el monitör kartına dair bilmeniz gerekenleri bir araya topladık.

Türk lirasının dolar karşısında kıymet kaybetmesi ile birlikte ülkemizde bilhassa teknolojik cihazların fiyatlarında çok ciddi bir artış yaşıyoruz. Özellikle de ekran kartı piyasasına baktığımız vakit olağanüstü bir artış mevzubahis bulunduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca talep eder istemez alacağımız ürün ne olursa olsun ilkin düzgüsel piyasasına, daha sonra da ikinci el piyasasına bakar olduk. Maalesef ikinci el tutarları da eskisi gibi çok makul değil. Biz de bu içeriğimizde sizlere ikinci el monitör kartı alınır mı sorusuna yanıt arayacağız.

Bundan 4-5 sene ilkin monitör kartı alırken “Bu devirde monitör kartı alınmaz, çok pahalı.” diyorduk. Fakat şimdi o dönemleri mumla arıyoruz. Örneğin bundan 6 sene önce, 2016 senesinde Asus Nvidia GeForce 1050Ti Phoenix modeli takribi bir monitör kartıydı. O tarihlerde bu kart için istenen ücret aşağı yukarı 700 TL civarlarındaydı. Günümüzde ise bu monitör kartının fiyatı aşağı yukarı olarak 4.000 TL civarlarından başlıyor.

Sıfır modellerde vaziyet böyleyken ikinci el fiyatına da bakmak gerek. Çeşitli sitelerden meydana getirilen araştırmalar kararında bu monitör kartının ikinci el fiyatı ise en düşük 2.000 TL yakınlarında gözüküyor. Bu rakamlar vakit içinde değişim gösterebilir. Ancak seneler önceki fiyatına dönmesi şu anlık pek realist gözükmüyor.

Biliyorsunuz ki ikinci el bir ürün almak risk durumundayken ikinci el monitör kartı almak çok daha büyük bir risk. Dolayısıyla gayet fazla dikkat etmeniz gereksinim duyulan mevzu var bu noktada.“Özellikleri ne? Temiz mi? Mining yapılmış oldu mı? Firma “driver” mevzusu ile ilgili güncelleme desteği veriyor mu?” gibi çoğu soru karşınıza çıkıyor.

Bu sorulara çok ayrıntılı cevaplar aramanız gerekiyor. Peki ikinci el monitör kartı gibi makul fiyatlı mamüller alınır mı? Sizler için en mühim noktalara içeriğimizde değindik.

ikinci el monitör kartı almak

İçindekiler

İkinci El Ekran Kartı Satın Alacağınız Yer Çok Önemli

İkinci el piyasası son aşama geniş platformlara ve mekanlara sahip. Özellikle internet üstünden bir alışveriş yapacaksanız çok dikkatli olmanız gerekiyor. Direkt olarak Google’a girip “İkinci el monitör kartı satın al” yazmanız bu iş için doğru yolda olmadığınızı gösterebilir.

İkinci el piyasasında alıcının ve satıcının içinde güvenilir bir bağ kuran siteleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü Google’ın size çıkaracağı sonuçlar içinde çok makul fiyatlı ürünleri de görebilirsiniz. Bu mamüller şayet ki güvenilir siteler vasıtasıyla satılmıyorsa o vakit ikinci planda bekletmeniz daha doğru olacaktır. Aksi takdirde satın aldığınız ürünün size ulaşmaması ya da değişik bir ürün gönderilmesi ihtimaller içinde bir risktir.

Bu bağlamda sahibinden.com, Letgo ve Dolap gibi tatbik ve siteleri tercih etmeniz daha sıhhatli bir alışveriş yapmanıza destek olacaktır. Tabii ki bu örnekler dışında sistemlerine güvendiğiniz ve tanınır sitelerden de alışveriş yapmanız mümkündür. Peki niçin bu biçim programları ya da siteleri kullanmak daha mantıklı?

Genellikle bu biçim sitelerde siz aslında satıcıya değil aracıya ödeme yapıyorsunuz. Böylece rastgele bir problem olduğunda aracı şirket size bu hususta destek olabiliyor. Zira ödeme derhal karşı tarafın hesabına aktarılmıyor, ilkin sizin onayınız gerekiyor. Bu nedenle güvenilir aracı firmaların olduğu programları ya da internet siteleri kullanmanız daha iyi olacaktır. Ancak bu sitelerin varlığı da dolandırıcılık vakalarına bir mani değil. Bu nedenle reel dışı ilanlardan da uzak durmanızı öneri ediyoruz.

Birebir Satıştan Uzak Durun

Eğer ki internet üstünden değil de bir başkasından birebir satışı düşünüyorsanız dikkatli olmanızda yarar var. Günümüzde böyle durumlarda gayet fazla dolandırıcılık işlemleri oluyor. Örneğin bir monitör kartı beğendiniz ve almak istiyorsunuz. Direkt olarak ürünü satan bir kişiyi buldunuz. Eğer ki size “Sen parayı havale et ben sana ürünü kargolarım.” diyorsa davranışlarında ölçülü davranmakta yarar var. Çünkü bilhassa elektronik ürünlerde bu biçim dolandırıcılık işlemleri gayet fazla dönüyor.

Almak istediğiniz ürünün ikinci el piyasası takribi 1.500 TL olan bir monitör kartını birisi size 1.000 TL’den satmaya çalışıyorsa iki kere düşünün. Çünkü siz parayı gönderdikten sonra size bir ürün gelmemesi de ihtimaller arasında. Düşük fiyat söyleyerek sizi kandırmaya çalışan çoğu dolandırıcı ile karşılaşabilirsiniz.

Alacağınız Ekran Kartının Teknik Detaylarını İnceleyin

Ekran kartı donanımları mevzusu aslında olabildiğince ayrıntılı bir konu. Fakat burada en mühim nokta sizin ihtiyacınıza ahenkli olması. Eğer ki monitör kartlarının yöntem bilgileri ile ilgili bir bilginiz yoksa ilkin araştırın. Araştırmadan rastgele bir halde harekete geçmek alışverişten memnun kalmamanızı sağlayabilir. Daha da kötüsü aldığınız monitör kartı işinize yaramayacak bir parça olabilir.

Örneğin elinizde hoş bir sistem var. Fakat ancak monitör kartı fena ve ikinci el bir monitör kartı ile bu problemi çözüme ulaştırmak istiyorsunuz. Önce ne amaçla kullanacağınızı belirleyin. Böylece monitör kartını satın aldıktan sonra rastgele bir pişmanlık duymanın önüne geçmiş olursunuz.

Oyunlarda yüksek performans almak istiyorsanız 5 sene ilkin çıkmış bir monitör kartını almak çok mantıklı bir atılım olmayacaktır. Ya da RTX teknolojisi ile oyun oynamak istiyorsunuz ama bulduğunuz monitör kartı GTX model. Bu monitör kartından RTX performansı bekleyemezsiniz. Bu nedenle ilkin yöntem detaylarını incelemeniz gerekir.

Seçmiş olduğunuz monitör kartı kaç GB’lık bir VRAM kullanıyor? Kaç bit değerinde? RTX teknolojisi var mı yok mu? Soğutma sistemi nasıl? Kaç tane fan var? Bunlar ikinci el monitör kartı seçerken olabildiğince mühim sorular. Bunları cevaplandırdıktan sonra sizin ihtiyacınıza makul olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

ekran kartları

Mining Yapıldı mı?

Bitcoin’in yaşamımıza girmesi ile birlikte hepimiz kısa yoldan para kazanmanın yollarını aradı. Kimisi doğrudan “coinler” satın alırken kimisi de “mining” hazırlamaya karar verdi. Hatta bir devre bilhassa MSI ekran kartlarının temini noktasında dünya çapında büyük sıkıntılar yaşandı. Ekran kartlarının bir çoğu karaborsadan satıldı. Peki bu mining nelerdir ve niçin mining meydana getirilen monitör kartından uzak durmalıyız?

Mining ile kullanıcılar kendi coinlerini çıkarmaya başladılar. Bunun için de yüksek kapasiteli monitör kartlarına gereksinim duyuldu. Tabii bu prosedür esnasında monitör kartları düzgüsel performanslarında çalışmadı. Daha da fazla güç harcayan monitör kartları çok çalıştı.

Zor şartlarda çalıştıkça kullanım ömürleri kısaldı ve performansları düştü. Böyle olunca da monitör kartları sahipleri bu monitör kartlarını elden çıkarmaya başladılar. Düşük fiyatlarla piyasaya sokulunca bu mevzu ile ilgili gayet fazla bilgisi olmayan alıcılar da maalesef bir nevi dolandırılmış oldular.

Bu nedenle ikinci el monitör kartı alırken kesinlikle mining yapılıp yapılmadığını sorun. Sadece sormak yetmez tabii zira doğru yanıt geleceğini bilemeyiz. Fakat illaki almak istiyorsanız o vakit garantisi süren bir monitör kartını tercih etmeniz daha sıhhatli olacaktır. En azından bir problem yaşadığınız takdirde iletişim kurabileceğiniz bir şirket karşınızda olacaktır. Sormaya ayrıca yapabileceğiniz bir prosedür ise monitör kartını test etmektir.

İkinci El Ekran Kartı Nasıl Test Edilir?

İkinci el monitör kartı alınır mı? Evet alınır. Fakat almadan ilkin kesinlikle teste etmeniz gerekir. Tabii bu iş çok da basit değil. Önce donanımsal olarak sonra da yazılımsal olarak denetim etmeniz gerekir. Tabii ki imkanlar doğrultusunda.

Örneğin aracı şirketin olmadığı bir halde birebir buluşarak bir monitör kartı almaya karar verdiniz. Ürünü kesinlikle fizyolojik olarak inceleyin. Önce fiziksel bir hasar olup olmadığına bakmak gerekiyor. Fan pervanelerinin kusursuz olması önemli. Buna ayrıca fanların çalışması mevzusu ile ilgili da bir problem olmadığını test edebilirsiniz. Elinizle döndürdüğünüzde fanların problemsiz çalıştığından emin olun.

Sonra düz duruyorlar mı diye kondansatörlere bakın. Yamulmuş kondansatörler var ise ürün hor kullanılmıştır. Devre kartını da inceleyin. Üzerinde kırık ya da yamuk bir yer var ise bırakın, devam etmenize bile gerek yok. Tabii kablolar da önemli. Kabloların da kopmamış bulunmasına dikkat edin.

Bir de aynı zamanda kabloların giriş çıkış portlarına bakın. HDMI, VGA, DVI artık hangi portlar var ise kesinlikle inceleyin. “Ben esasen HDMI kullanıyorum, DVI bölümü yamuk olsa ne olacak?” diye düşünmeyin. İlerleyen vakit ikinci bir monitör bağlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca monitör kartını tekrar satmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle her yerini inceleyin.

Tabii fizyolojik kısmını incelemekle iş bitmiyor. Satıcı ile kesinlikle görüşün ve yazılımsal şeklinde de denetlemek istediğinizi söyleyin. Cevap hayır olursa gene devam etmenizin bir anlamı yok. Çünkü denetim etmenize izin verilmiyorsa net bir sıkıntı vardır.

Test etmek istediğiniz bilgisayara GPU-Z uygulamasını kurun. Bu tatbik vasıtası ile monitör kartına dair bütün yöntem bilgileri görebilirsiniz. “İyi de ben bu yöntem detaylardan hiç anlamam ki.” diyen kişiler bile bu programı kullanmakta bir problem yaşamayacaktır.

Programın yayıncısı olan TechPowerUp ekran kartlarına ait bütün yöntem bilgileri kendi arşivinde tutuyor. Yapmanız gereksinim duyulan tek şey programı çalıştırıp TechPowerUp’a ait arşivlerde bulunan aynı monitör kartının yöntem özellikleri ile eşleştirmek.

Burada baştan uyarmakta yarar var. MemorySpeed ve Clock Speed kısımlarının birazcık değişik çıkması muhtemel. Fakat farklar içinde uçurumlar olmamalı. Bunun dışında yer edinen Memory Size, Bus Width, Bandwidth gibi kısımların aynı olması gerekiyor. Bu kıyaslama vasıtası ile monitör kartını alıp almamaya karar verebilirsiniz.

gpu-z

GPU-Z Tek Başına Yeterli Değil

Evet test etmek için bilgisayara GPU-Z uygulamasını kurdunuz ve çıkan değerleri denetim ettiniz. Fakat hala ikinci el monitör kartı satın alınır mı sorusuna net bir yanıt veremeyiz. Çünkü fizyolojik denetim ve GPU-Z kafi değil. Bir de bunlara ayrıca Furmark programı ile gerilim testi yapmanız gerekiyor.

Peki monitör kartınızın gerilim düzeyini iyi mi denetim edeceksiniz? Öncelikle Furmark programını yüklemeniz gerekiyor. Programı yüklendiğinde çalıştırıyorsunuz. Bu tatbik monitör kartının sınırlarını zorluyor. Böylece hangi koşullara kadar problemsiz bir halde çalıştığını görebilirsiniz.

Bu arada gerilim testinin öteki ismi da Benchmark testi. Daha ilkin bu isimle de duymuş olabilirsiniz. Bu test vasıtası ile kullanım payı %100’e ulaşır ve ona göre değerler size sunulur. Bu değerler içinde ısı değerleri, stabil çalışıp çalışmadığı gibi kritik değerler yer almaktadır. Yaklaşık 10 dakika kadar süren bu test ile monitör kartınızın performansını denetlemek mümkündür. Eğer ki test yarıda kesiliyorsa monitör kartında bir problem var demektir.

Bu arada ancak monitör kartı gerilim testi için ancak Furmark uygulamasını kullanmak zorunda değilsiniz. Piyasada buna benzer çoğu tatbik laf konusu. Eğer aklınızda değişik uygulamalar var ise onlara da göz atmanızı öneri ederiz. Size İdeal olan programı da deneyebilirsiniz.

İkinci El Ekran Kartı Alınır mı: Genel Değerlendirme

Değinmemiz gereksinim duyulan en mühim konulardan birisi ise pazarlık oluyor. Birçok satıcı satmak istedikleri fiyatın birazcık daha üstünde bir fiyatı size sunar. Ki bu da aradaki tenzilat payı kadar olur. Eğer ki siz 1.600 TL yazan bir monitör kartını satın almaya karar verdiğinizde doğrudan bu fiyatı veriyorsanız bu işten maksimum satıcı memnun olarak ayrılacaktır. Çünkü muhtemel olarak 1.500 TL’den satmak istiyor ama 100 TL pazarlık payını da eklemiştir.

Siz doğrudan 1.600 TL öderseniz satıcı buna katiyen hayır demeyecektir. O nedenle ne olursa olsun pazarlık etmekten çekinmeyin. Bu durumda karşılaşacağınız en fena netice satıcının sunmuş olduğu fiyattan ürünü satın almak olacaktır. Ancak fiyatı daha da aşağı çekme ihtimaliniz bulunduğunu unutmayın.

İkinci el monitör kartı alınır mı? İçeriğimizde sık sık değindiğimiz mevzulara dikkat edilmiş olduğu sürece satın almak mevzusu ile ilgili bir problem yok. Fakat çok ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Yukarıda yazdığımız bütün önerileri göz önünde bulundurun. Çünkü sonra pişman olacağınız bir alışveriş de yapabilirsiniz. Fakat imkanınız var ise doğrudan sıfır bir monitör kartı satın almanız bu risklerin tamamiyle kalkmasını sağlayacaktır.

Zaten her ay sizlere En İyi Ekran Kartları önerisinde bulunuyoruz. Bu şekilde en aktüel tavsiyelerimizi de sizinle paylaşmış oluyoruz. Eğer sıfır monitör kartı satın alacaksanız bu listeye de kesinlikle göz atmalısınız.