IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar? – 2023

resim42272422
resim42272422

Türkiye’de yaşayıp yurt dışından aygıt getiren kişiler, birtakım işlemleri gerçekleştirmek halinde kalıyorlar. Bu işlemlerin başlangıcında da IMEI kayıt prosedürü geliyor. Yurt dışından IMEI adresi bulunan bir aygıt getiren Türk vatandaşlarının bu cihazlarını muayyen bir müddet sonra kullanabilmeleri için kayıt ettirmeleri gerekiyor. Bundan kaynaklı sizler de böyle bir durumla karşı karşıyaysanız IMEI kayıt tutarı ne kadar diye merak ediyor olabilirsiniz.

Bizler de bu yazımızda sizler için IMEI kayıt prosedürü ile ilgili dört gözle beklenen bütün sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Sizler için hazırladığımız rehberimize öncelikle IMEI nelerdir sorusuna yanıt vererek adım atmak daha doğru olacaktır. Gelin şimdi hep beraber IMEI adresinin ne anlama geldiğine daha yakından bakalım.

İçindekiler

IMEI Nedir?

Gelişen teknolojiyle beraber cihazların ve teknoloji kullanıcılarının güvenliklerini denetlemek zorlaşmaya başladı. Bu noktada hem cihazların hem de kullananların korumak için tasarlanan muhtelif yöntemler mevcut. Bu yöntemlerin başlangıcında da IMEI adresi geliyor.

IMEI adresi, şebeke bağlantısı bulunan cihazların hüviyet numaraları anlamına geliyor. Teknoloji üreticileri, cihazları benzersiz hale getirebilmek için ürettikleri şebeke bağlantısı bulunan cihazlara IMEI adresi tanımlıyorlar. 15 rakamdan oluşan bu numara, cihazları öteki cihazlardan farklılaştırmaya yaramaktadır.

Dünya genelinde teknoloji üreticilerinin şebeke bağlantısı olan cihazlarına IMEI adresi tanımlamaları zorunludur. Çünkü IMEI adresi, muhtelif yönlerle teknoloji kullanıcılarının ve cihazların güvenliğini sağlamaktadır. Örneğin IMEI numarası, çalınan cihazların bulunmasını ya da bloke edilmesini sağlamaktadır.

GSM şirketleri, cihazları tarif etmek için IMEI adreslerini kullanmaktadırlar. Bundan kaynaklı IMEI adresi bloklanan cihazlar, bloklandıkları ülkelerde GSM hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar. Bu sayede IMEI adresleri, başta kaybolan cihazlar olmak suretiyle şebeke bağlantısı bulunan bütün cihazların güvenliğine yarar sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra IMEI adresleri, cihazların ve kullananların hareketlerinin kontrolünü sağlamaktadır. Telefon üreticileri, IMEI adreslerini üretmiş oldukları konumlara göre atamaktadırlar. Bu sayede ülkeler, GSM şirketlerinin IMEI tanımlamaları üstünden ülkeye giriş çıkış yapan kişileri rahatlıkla takip edebilmektedirler.

Türkiye başta olmak suretiyle birtakım ülkeler, yabancı IMEI adresine haiz cihazların ülkelerinde uzun soluklu kalmalarına izin vermemektedir. Uzun süreli ülkede kalmak isteyen kişilerin emniyet açısından cihazlarının IMEI adreslerini bulundukları ülkenin sistemine kayıt ettirmeleri gerekmektedir.

Bundan kaynaklı yurt dışından Türkiye’ye şebeke bağlantısı bulunan aygıt getiren kişilerin cihazlarını kalıcı olarak kullanmak istemeleri halinde kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Ancak çoğu şahıs bu durumun sebebini tam anlamıyla bilmemektedir. Yazımızın devamında sizler için IMEI adresinizi niçin kayıt ettirmeniz icap ettiğini açıklayacağız.

IMEI Neden Kayıt Edilmeli?

Bazı ülkeler, vatandaşlarına yurt dışından getirdikleri cihazlarını IMEI kaydı yapmadan kullanma imkanı sunmaktadır. Bundan kaynaklı yurt dışından Türkiye’ye aygıt getiren kişiler, IMEI adreslerini niçin kaydetmeleri icap ettiğini merak etmektedirler.

Ülkelerin IMEI adresleri ile ilgili belirledikleri prosedürler farklılık göstermektedir. Türkiye başta olmak suretiyle birtakım ülkeler, ülkeye giriş yapan cihazları denetim edebilmek adına IMEI kaydı yapılmasını istek etmektedirler. Tabii ki bu aşamada birtakım kriterler mevcut.

Örneğin Türkiye’ye kısa süreli gezgin olarak gelen kişilerin IMEI adreslerini kaydetmelerine gerek yoktur. Çünkü Türkiye’de GSM operatörleri, yurt dışından gelen cihazlara 120 gün IMEI kaydı yapılmadan hizmet sunmaktadır. Yani yurt dışından Türkiye’ye şebeke bağlantısı olan bir aygıt getiren kişiler, 120 gün IMEI kaydı yapmadan cihazlarını problemsiz olarak kullanabilmektedirler.

IMEI Neden Kayıt Edilmeli

Yurt dışından şebeke ağı olan bir aygıt getiren ve bu aleti uzun soluklu Türkiye’de kullanmak isteyen kişilerin ise IMEI kaydı yapmaları gerekmektedir. IMEI kaydı, ülkeye giriş yapan cihazların tespitinde büyük bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra bilinmiş olduğu suretiyle Türkiye’de şebeke ağı bulunan cihazlardan muayyen bir vergi alınmaktadır.

Bazı kişiler, yurt dışından birden fazla teknolojik aygıt getirerek bu cihazları vergisiz bir halde satmayı denemektedirler. Bu noktada kaçak cihazların kullanımına mani olabilmek adına IMEI kayıt prosedürü büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Yurt dışından getirilen ve 120 gün içinde kayıt edilmeyen cihazlar, GSM operatörleri tarafınca dönem dışı bırakılacakları yönünden uyarı almaktadırlar. Bundan kaynaklı yurt dışından getirmiş olduğu şebeke ağı bulunan cihazını uzun soluklu kullanmak isteyen kişilerin IMEI kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Güncel IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Yurt dışından şebeke ağı bulunan aygıt getiren kişilerin, cihazlarını uzun soluklu kullanabilmeleri için IMEI adreslerini kayıt etmeleri gerekiyor. Bu noktada bu kişilerin devlete muayyen bir ücret ödemeleri gerekiyor. IMEI kayıt ücreti, muayyen aralıklarla değişiyor. Bundan kaynaklı insanlar, aktüel IMEI kayıt ücretini merak etmektedirler.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 yılının sonlarında 2023 yılı için Yeniden Değerleme Oranını %122.9 olarak belirledi. Bundan kaynaklı belirlenen nispet üstünden 2023 senesinde IMEI kayıt tutarının 6.090 TL olması gerekmektedir. Çünkü Türkiye’de 2022 yılı için IMEI yani telefon kayıt tutarı 2.733 TL olarak belirlenmişti. Bundan kaynaklı 2023 yılı için belirlenen Yeniden Değerleme Oranı ile beraber bu tutarın 6.090 TL olması gerekiyor. Fakat 2023 yılı için Yeniden Değerleme Oranına göre belirleme edilen IMEI yani telefon kayıt tutarının değişim göstermesi de muhtemel. Çünkü sene içinde IMEI kayıt ücretleri, muhtelif durumlara göre değişim gösterebiliyor. 2023 senesinde uygulanacak olan IMEI kayıt ücreti, 2023 yılının içinde net bir halde açıklanacaktır.

2022 yılı için belirlenen telefon kayıt ücreti, yoğun tepkilerle karşılaşmıştı. Bunun yanı sıra 2023 senesinde olması beklenen IMEI kayıt tutarı de yoğun tepkilere niçin oldu. Çünkü 2018 senesinde yurt dışından getirilen cihazların kayıtları yalnızca 170 TL’ye yapılmaktaydı.

Bunun üstüne 2020 senesinde IMEI kayıt tutarı yüksek bir zamla 1838 TL olarak açıklandı. Sonrasında 2021 yılına gelindiğinde ise telefon kayıt prosedürü 2.006 TL ücretlendirme ile yapılmaya başlandı. 2022 yılının başlarında ise yurt dışı telefon kayıt tutarı 2.733 TL olarak belirlendi.

120 günden fazla Türkiye’de duracak ve cihazını kullanmak isteyen kişilerin 2023 yılı itibariyle 6.090 TL IMEI kayıt ücretini ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde GSM şirketleri, cihazlara engelleme yapmaktadırlar. Bunun kararında aygıt sahipleri, GSM hizmetlerinden faydalanamıyorlar.

IMEI Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Yurt haricinde aygıt alan ve bu cihazını Türkiye’de kullanmak isteyen kişiler, cihazlarını kaydettirmek zorundadırlar. Bundan kaynaklı çoğu şahıs IMEI kayıt prosedürü iyi mi yapılır diye merak etmektedir. Geçmiş yıllarda IMEI kayıt işlemi, kullanıcılar için olabildiğince uğraştırıcıydı. Fakat günümüzde Türkiye’de IMEI kayıt prosedürünü yapmak olabildiğince basit.

Yurt dışından aygıt getiren kişiler, muhtelif yöntemlerle cihazlarını kaydettirebiliyorlar. Bu yöntemlerden ilki tabii ki gümrükler oluyor. Havalimanları, gümrükleri ile vatandaşlara hizmet veriyorlar. Yurt dışından aygıt getiren kişiler, havalimanlarında bulunan gümrükler üstünden cihazlarını kayıt edebiliyorlar.

Bunun yanı sıra havalimanında bu prosedür ile uğraşmak istemeyen kişiler için de alternatif yöntemler mevcut. Devlet daireleri, günümüzde çoğu prosedürü e-Devlet üstünden sunmaktadırlar. Bu işlemlerden birisi de IMEI kayıt prosedürü olmaktadır. e-Devlet şifresi bulunan kişiler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafınca sunulan IMEI kayıt seçeneğinden rahatlıkla faydalanabiliyorlar.

Bu noktada kurum, vatandaşlardan kayıt yapacakları cihazın IMEI adresini istek etmektedir. IMEI numaranızı rehberimizi inceleyerek rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra vatandaşların ülkeye giriş yaptıkları geçişlik seri numarasını da girmeleri gerekiyor. Ayrıca burada kayıt meydana getirecek kişilerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bir nokta mevcut. Kurum, vatandaşlardan ödemeyi başvurudan ilkin yapmalarını istek ediyor.

Yani e-Devlet üstünden IMEI kayıt meydana getirecek kişilerin öncelikle telefon harcını ödemeleri gerekiyor. Vatandaşlar, İnteraktif Vergi Dairesi üstünden telefon harcını rahatlıkla ödeyebiliyorlar. Bunun yanı sıra devlet bankaları başta olmak suretiyle muhtelif bankalar, web bankacılığı üstünden telefon harcı ödemeyi olası kılıyorlar.

Yurt dışı telefon kaydı yapmayı düşünen kişilerin dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan muhtelif noktalar mevcut. İlk olarak kayıt meydana getirecek kişinin en çok 120 gün içinde ülkeye giriş yapmış olması gerekiyor. Ülkeye girişi üstünden 120 gün geçmiş kişiler, kendi pasaportları üstünden IMEI kayıt prosedürü yapamıyorlar.

Bunun yanı sıra yeni yönetmeliğe göre 2019 yılından sonra IMEI kayıt prosedürü yapan kişiler, 3 sene arayla kayıt yapabilecekler. Yani 2022 senesinde kendi pasaportuna IMEI kaydı yapan bir kişi, bir öteki cihazın IMEI kaydını yapabilmek için 2025 yılına kadar beklemek durumundadır.

IMEI Kayıt Edilmezse Ne Olur?

IMEI kayıt ücreti, her geçen sene artış göstermektedir. Bundan kaynaklı yurt dışından gelen kişiler, cihazlarını kayıt ederken tereddüt yaşamaktadırlar. Hatta birtakım kişiler, IMEI kaydını yapmazsam ne olur diye merak etmektedirler. Türkiye başta olmak suretiyle birtakım ülkeler, yurt dışından gelen kişilerin muayyen bir müddet kapsamında cihazlarını kayıtsız kullanmalarına izin veriyor.

Türkiye’deki yönetmeliğe göre yurt dışından gelen cihazlar, 120 gün kayıtsız olarak kullanılabiliyorlar. Bu süreyi aşan cihazlar, GSM operatörleri tarafınca engelleniyorlar. Bundan kaynaklı bu cihazlar üstünden şebeke ağını kullanabilmek olası olmuyor.

Birçok kişi, IMEI kaydı yapılmayan cihazın tamamiyle kapatıldığını düşünmektedir. Bu noktada IMEI kaydı yapılmayan cihazların tamamiyle kapatılmadığını belirtmemiz gerekiyor. IMEI kaydı yapılmayan cihazların yalnızca şebeke ağlarına erişimi engellenmektedir.

IMEI Kayıt Edilmezse Ne Olur

Yani Türkiye’de IMEI kaydı yapılmayan ve yasaklanan bir cihaz, Türkiye’deki GSM operatörleri tarafınca sunulan hizmetlerden faydalanamamaktadır. Bundan kaynaklı yurt dışından Türkiye’ye şebeke bağlantısı bulunan bir aygıt getiren ve bu aleti uzun soluklu kullanmayı düşünen kişilerin telefon kayıtlarını yapmaları gerekmektedir.

Bazı kişiler, yasa dışı yollarla cihazlarının IMEI kayıtlarını yapmayı düşünmektedirler. Bu vaziyet yasal olmadığı için hem kullanıcıyı hem de aleti tehlikeye atmaktadır. Yasa dışı IMEI kayıt işleminin aleti tekrar kullanılamaz hale getirme riski mevcut. Bunun yanı sıra cihazını yasa dışı yollarla kaydeden kişilerin belirlenmesi halinde bu kişilere ciddi para cezaları verilmektedir.

IMEI Kullanım Süresi Uzatmak Mümkün mü?

Yurt dışından gelen birtakım kişiler, cihazlarını kaydetmek istememektedirler. Çünkü bu kişiler, 120 günden uzun kalsalar da genelde devamlı Türkiye’de yaşamamaktadırlar. Bundan kaynaklı yüksek seviyedeki IMEI kayıt ücretini ödemek bu kullanıcılara mantıksız gelmektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bu tür kullanıcılara IMEI kullanım süresi uzatma imkanı sunuyor. Yakın zamanda Türkiye’ye giriş yapmış ama IMEI kullanım süresi dolmuş kişiler, e-Devlet üstünden IMEI kullanım sürelerini uzatabiliyorlar. Üstelik Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bu prosedür için rastgele bir ücret istek etmiyor.

Ancak kurum, bu yolla meydana getirilen başvurularda IMEI kullanım süresini 1 ya da 2 ay uzatmaktadır. Yani bu yolla meydana getirilen uzatmalarda süresiz bir kullanım mevzubahis değildir. Üstelik IMEI kullanım süresini uzatmak isteyen kişilerin 120 günlük kullanım sürelerini tamamiyle doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Bunun üstüne IMEI süresi dolan kişiler, e-Devlet üstünden IMEI kullanım sürelerini uzatmak için başvuruda bulunabiliyorlar. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kurum, IMEI kullanım süresini 1 ya da 2 ay olacak şekilde uzatmaktadır.

Cihazını kalıcı olarak Türkiye’de kullanacak kişiler için IMEI kullanım süresini uzatmak bir alternatif çözüm olmamaktadır. Çünkü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bu prosedür kararında IMEI kullanım süresini en çok 2 ay uzatmaktadır.

Şimdilik sistem, ülkeye kısa sürede giriş yapmış kişilere birden fazla IMEI kullanım süresi uzatma başvurusunda bulunma imkanı sunuyor. Ancak sistemin değişim gösterebileceğini unutmamak gerekiyor. Bundan kaynaklı yurt dışından getirmiş olduğunuz cihazınızı Türkiye’de problemsiz bir halde kullanmak istiyorsanız cihazınızın yurt dışı kayıt prosedürünü gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırladığımız IMEI kayıt rehberimiz burada sona eriyoruz. Rehberimizde aktüel olarak IMEI kayıt ücretini belirttik. Bunun yanı sıra yurt dışı telefon kayıt prosedürünü iyi mi gerçekleştirebileceğinizi açıkladık. Rehberimizde belirttiğimiz gibi IMEI kayıt tutarı senelik olarak değişmektedir. Yurt dışı telefon kayıt ücreti, genelde her geçen sene artış göstermektedir. Bundan kaynaklı IMEI kayıt ücretini aktüel olarak takip etmeniz gerekmektedir.

Sizler de IMEI kayıt prosedürü hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.