IMEI Nasıl Öğrenilir?

resim93454453
resim93454453

Cihazlarda seri numarasına benzer bir anlamına gelen IMEI, her cihaza hususi bir hüviyet numarasıdır. Cihazlar, aynı IMEI numarasını taşıyamazlar. Bu sebeple yitik ya da çalıntı cihazlar, anında kolay bir halde takip edilebilme imkânına sahiptirler. Diğer yandan cihazların IMEI numarasının kopyalanması risk taşımaktadır. Ülkelere kaçak yollar ile giren cihazlarda bu ihtimal mevcuttur. Peki IMEI numarası nedir? IMEI numarası iyi mi öğrenilir?

IMEI, her mobil aygıt üreticisinin telefonlara hususi tanımladığı 15 haneli seri numarasıdır. IMEI’nin açılımı ise Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği’dir. Mobil cihazların güvenliğinin sağlanması için her bir aygıt ayrı bir seri numarası ile üretilmektedir. Seri numarası sorgulama prosedürü vasıtası ile cihazın kim tarafınca ve hangi servis sağlayıcısı ile beraber kullanıldığına ulaşılmaktadır.

Bir cihazın IMEI numarasını öğrenmenin birkaç yolu mevcuttur. Ancak bunlar cihaza bağlı değişim gösterebilmektedir. Ayrıca Android ve IOS cihazlarında da değişik seçenekler yer almaktadır. IMEI numaranızı değişik yol seçenekleri ile öğrenebilirsiniz ve güvenliğiniz için kayıt edebilirsiniz. Peki cihazlarınız için mühim olan benzersiz hüviyet numarası IMEI tam anlamıyla nedir? IMEI iyi mi öğrenilir? Kaç değişik öğrenme yolu vardır? IMEI iyi mi denetim edilir?

Eğer sizde bu ve aynısı soruların cevaplarını ve IMEI iyi mi öğrenilir merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi öncelikle ‘IMEI Nedir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

İçindekiler

IMEI Nedir?

IMEI, İngilizce açılımı ile ‘International Mobile Equipment Identity’ demektir. Türkçe karşılığı ise ‘Uluslararası Mobil Cihaz Kodu’ olarak bilinmektedir. IMEI numarası, bu bakımdan cihazların bir seri numaradır. Telefon ya tabletlerinizde bulunmaktadır.

GSM iletişim protokolünü destekleyen cihazlara verilmektedir. Kimse ile paylaşılmaması ihtiyaç duyulan IMEI numarası, kopyalama tekniği ile düzmece kayıt dibine alınma riski taşıyor. Öte yandan cihazın kaybolması ya da çalınması halinde IMEI numarası ile lüzumlu bilgilere ulaşılabiliyor. Peki ya gizli saklı tutulması ihtiyaç duyulan IMEI numarası tam anlamıyla nedir? IMEI numarası ne anlama gelmektedir? IMEI iyi mi öğrenilir? Gelin bu soruların yanıtlarına yakından bakalım.

Her türlü telefon ve tablet cihazında bulunan IMEI numarası üretim aşamasında eklenmektedir. IMEI numarası, benzersiz ve tektir. Her cihazın ayrı bir IMEI, bir öbür deyişle hüviyet numarası bulunmaktadır. Ayrıca IMEI numarası 15 haneden oluşmaktadır. IMEI, cihazınızın garantisini doğrulanması için lüzumlu bir detaydır. Ayrıca satın alacağınız ikinci el telefon ile alakalı malumat vermektedir. Böylece aygıt ile alakalı üretim yılı, modeli ya da teknik özellikleri hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Öte yandan IMEI numarası, yitik ya da çalıntı cihazların bulunması konusu ile alakalı da destek olmaktadır. Aynı zamanda IMEI numarası vasıtasıyla mobil cihazlar tanımlanmaktadır. Eğer cihazınız çalınırsa IMEI numarasını alakalı servisi arayarak ya da servis merkezine giderek bildirebilirsiniz. Böylece bildirdiğiniz IMEI numarasına ait olan aygıt kitlenmektedir.

Hatta bu vaziyet birtakım ülkeler için kanuni zorunluluk barındırmaktadır. Ancak kitlenme halinde telefon ve operatör arasındaki bütün iletişim kesilmektedir. Dolayısıyla telefonun takip edilerek bulunması imkansızlaşmaktadır. Bu nedenle IMEI numarasının bildirilerek cihazın kilitlenmesi son başvurulacak yöntemdir.

IMEI Nasıl Öğrenilir?

Cihazınızın IMEI numarasını bulmak için yapabileceğiniz muhtelif yöntemler mevcuttur. Bu teknik seçenekleri kimileri için en süratli kimileri için ise en kolay yollardan geçmektedir. Peki ya siz cihazınızın IMEI numarasını biliyor musunuz? IMEI numarası iyi mi öğrenilir? Android ve iOS kullanıcıları için hangi yöntemler mevcuttur? Gelin bütün bu soruların yanıtlarına yakından bakalım.

Cep telefonlarının IMEI numarasının öğrenilmesinin en kolay yolu ” *#06# ” kodunun tuşlanarak IMEI numarasına ulaşılmasıdır. Aynı zamanda bu yol seri numaranın bulunması mevzusundan maksimum malum yöntemlerden biridir. Hatta hem iOS hem de Android kullanıcıları için kullanılmaktadır. İster yeni dilerseniz eski bir telefonunuz olsun, evrensel kod içeren bu teknik geçerli olacaktır. Arama ekranına girdiğiniz ” *#06# ” ifadesinin sonrasında karşınıza IMEI numarası çıkmaktadır.

Hatta bu kodu girdiğinizde ‘Ara’ ya da ‘Gönder’ seçeneğine tıklanmasına gerek kalmayacaktır. Evrensel kodu tuşladığınız andan itibaren karşınızda malumat monitörü yer alacaktır. Ancak bu malumat ekranından IMEI numaranızın kopyalanmasına izin verilmez. Bu nedenle IMEI numaranızı kaydetmenizin yolu malumat ekranının monitör görüntüsünü almak ya da bir yere not etmek olacak.

Ek olarak cihazınızın markasına göre seri numaranızın detaylarını öğrenmenin bir öbür yolu şirketlerin web sitelerine ziyaret etmektir. Markaların web sitesindeki Destek alanında sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Dahası Google hesabınızı kullanarak da yitik ya da çalıntı halinde IMEI ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz. Bunun için ise ‘Google Cihazımı Bul’ uygulamasına ulaşmanız gerekmektedir. Google hesabınızın hüviyet detayları ile giriş yaptıktan sonra Google hesabına bağlı olan bütün cihazlarınız yer alacaktır.

Android Kullanıcıları İçin IMEI Numarası Öğrenme Yolları

Android cep telefonu ya da tabletin IMEI numarasını öğrenmenin yollarından birisi Ayarlar menüsünü denetim etmektir. Telefon ya da tabletin ayarlar seçeneğine gidin. Ardından IMEI yazarak çıkan sonuçlara göz atın. Eğer bir netice çıkmazsa Ayarlar – Telefon Hakkında seçeneğine göz atmanız gerekecektir. Telefon ile alakalı opsiyonu Ayarlar menüsünün en alt esnasında yer alabilir. Ancak bu seçenekler cihazlara göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Öte yandan IMEI numarası cihazın arka yüzünde yer alabilir. Her ne kadar yeni telefonlarda pak manzara için bu tercih edilmese de telefonunuzun arka yüzüne göz atmanızda fayda var. Aynı zamanda cihazın üstünde değişik bir yerde de IMEI numarası yer alabilir. IMEI numarasının yer alabileceği öbür bir alan ise SIM Kartı giriş alanıdır.

Her ne olursa olsun akıllı aygıt üreticileri IMEI numarasını yazmak zorundadır. Bu yüzden şayet telefon ya da tabletinizin arka yüzünde ya da SIM Kartı giriş alanında IMEI numarasına yer verilmemişse alternatif yol kutudur. Cihazınızı satın aldığınız biçimi ile verilen kutuda barkod etiketi yer almaktadır. Bu etiketler arasında IMEI numarası yer alabilmektedir. Ayrıca barkod ve IMEI numarası beraber bulunabilmektedir. Dahası cihazınızı kaybettiğiniz takdirde tek şansınız kutu üstündeki etiketleri denetlemek olacaktır.

Tüm bunlara ayrıca şayet bataryası çıkabilen bir telefonunuz varsa arka kapağını çıkarmak da ayrı bir seçenektir. Ancak burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta cihazınızın bu yönteme uygunluğudur. iPhone ya da yerleşik bataryası bulunan cihazlarda bu seçenek kullanılmamaktadır.

Bataryası çıkarılabilen bir cihazınız bulunduğunu varsayalım. İlk olarak cihazınızın bataryasını çıkarın. Ardından IMEI numarasını bulun. IMEI numarasının konumu telefona göre değişim gösterebilir. Ancak genelde IMEI numarası, bataryanın altında durağan(durgun) bir etiket üstünde yazmaktadır.

iPhone ve iPad Kullanıcıları için IMEI Numarası Öğrenme Yolları

Tüm bunlara ayrıca sadece iPhone ve iPad cihazlarında gerçerli iki ayrı IMEI numarası öğrenme yolu mevcut. Bu seçenekler arasında ilki Apple ID adresine gitmektir. Ardından Apple ID kullanıcı ismi ve şifreniz vasıtasıyla giriş yapmanız gerekmektedir. Karşınıza Apple cihazlarınızın sıralaması çıkacaktır. Bu sıralama üstünden IMEI numarasını öğrenmek istediğiniz cihaza tıklayarak malumat edinebilirsiniz.

iPhone ve iPad aygıt sahiplerine hususi olarak sunulan IMEI numarası öğrenme seçeneklerinden öteki ise öbür bir iOS aleti kullanmaktır. Bir iOS cihazın IMEI numarası, celse oluşturulan öbür iOS aletinden bulunmaktadır. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan Ayarlar’dan Apple Kimliği seçeneğine girmektir. Bu sayfada cihazlarınızın sıralaması gözükür. IMEI numarasını görüntülemek istediğiniz cihazın üstüne tıklayın. Karşınıza çıkacak ekranda cihazın detayları yer alacaktır.

Dahası şayet iPhone ya da iPad cihazınızın eski modellerine sahipseniz IMEI numarası arka yüzde yer almaktadır. Bu nedenle öncelikle cihazınızın arka yüzünü denetlemek ilk aklınıza gelecek şeçenek olmalıdır. iPhone 6S Plus ve öncesi modellerinde bir telefonunuz varsa IMEI numaranız cihazın arka yüzüne işlenmiş olabilir. Tüm bunlara ayrıca tıpkı Android cihazlardaki gibi iOS cihazlarda da telefon kutusunda yer edinen barkod etiketinden IMEI numarasına ulaşılabilmektedir.

IMEI Nasıl Kontrol Edilir?

IMEI nelerdir ve IMEI iyi mi öğrenilir sorularına cevap bulduğumuza göre bunlar haricinde aklımıza gelen ilk soru cihazın IMEI numarasını iyi mi denetim edeceğimiz olacaktır. Çünkü IMEI numarasının yitik ve çalıntı durumlarında risk taşıdığından laf etmiştik. Bundan kaynaklı mühim hususlardan bir tanesi de IMEI numaranızın kopyalanma olasılığıdır. Özellikle yurt dışından gelen ya da kaçak yolla getirilen telefonlarda bu ihtimal çok daha yüksek oluyor. Peki ya bu durumda ne yapabiliriz? Cihazın IMEI numarası iyi mi denetim edilmektedir?

Eğer aleti satın aldığınız yer ve şahıs ile alakalı şüpheleriniz varsa telefonunuz ya da tabletinizin IMEI numarasını denetlemek sizin için iyi olabilir. Bu nedenle akla gelen ilk soru IMEI numaramı iyi mi denetim edebilirim oluyor. Aslında cihazınızın IMEI numarasını denetlemek olabildiğince kolay bir yoldan geçiyor. Ülkemizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafınca bu süreç yönetiliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, e-Devlet üstünden IMEI numaranızı denetim etme şansı yaratmaktadır. Bu hizmet ile beraber mobil cihazınızın yasal olup olmadığını denetim edebilirsiniz. Hizmet, cihazların yasal olmayan şekilde ithal edilip edilmediğini ya da kayıp/çalıntı aygıt olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bunun için e-Devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra ‘IMEI Sorgulama’ sayfasına ulaşmak ve numaranızı girmeniz gerekmektedir. E-devlet sistemine hüviyet bilgileriniz ile giriş yapma zorunluluğu yoktur.

Dahası IMEI numarası kayıt prosedürü içerisinde e-Devlet sistemine başvurabilirsiniz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan BTK vasıtasıyla IMEI Kaydet sayfasına ulaşmaktır. Bu sayfada lüzumlu detayları doldurduktan sonra aygıt kaydınız tamamlanacaktır. Elektronik ortamda meydana getirilen kontroller kararı cihazın sisteme kaydı da gerçekleştirilmektedir. Ancak e-Devlet üstünden prosedür yapma izniniz bulunmuyorsa, servis sağlayıcısı operatörünüze başvurmanız gerekmektedir.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde mobil cihazlar için bir hüviyet numarası gibi mühim olan IMEI numarası ne demek bundan bahsettik. Ayrıca her kullanıcının haiz olduğu cihazların hususi numaraya haiz olduğu IMEI iyi mi öğrenilir sorusunu yanıtladık. Aynı zamanda IMEI numarasını öğrenme yollarında Android ve iOS cihazlarına hususi değişik seçenekleri inceledik. Öte yandan ihtimaller içerisinde tehditlere karşı IMEI numarası iyi mi denetim edilir sorusunun cevabına değindik.

IMEI numarasından telefonunuzun hangi SIM kart ve kim tarafınca kullanıldığına ulaşılmaktadır. Çalıntı ya da yitik halinde hizmet aldığınız operatör ile iletişime geçebilirsiniz. Operatörler tarafınca meydana getirilen prosedür ile beraber telefon bloke edilecektir.

Tüm bu riskler hesaba katıldığında IMEI numaranız cihazınız için mühim olmaktır. Tıpkı bir hüviyet numarası gibi benzersiz ve tek olmasından kopyalanma riski taşımaktadır. Bu nedenle cihazınızın IMEI yani seri numarasını bilmek sizin için yararlı olabilir.

IMEI numarası telefonunuzu tanımlayan mühim bir malumat olmasından bir yere kaydetmenizde fayda sağlar. Eğer hala kaydetmediyseniz, IMEI numarasını güvenilir bir yerde not etmenizi öneri ediyoruz. Sizler de IMEI numarası öğrenme prosedürü hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.