Instagram Efekt Bulma Nasıl Yapılır?

resim54048931
resim54048931

Sosyal medya platformları günümüzde aşağı yukarı hepimiz tarafınca kullanılıyor. Bunlar arasında Instagram ise olabildiğince tanınmış bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki 2022 yılının Ekim ayında platformun etken kullanıcı sayısının 2 milyarı aşmış olduğu biliniyor. Pek çok değişik özelliği bulunan Instagram’ın maksimum kullanılan özelliklerinden biri ise efektler. Birçok kullanıcı ise Instagram efekt bulma iyi mi yapılır sorusunun cevabını merak ediyor.

Instagram, kullanıcılarının fotoğraflarına birçok değişik efekt ve filtre eklemesine imkân tanıyor. Bu sayede olabildiğince keyifli içerikler üretmek olası olduğu gibi fotoğrafları güzelleştirmek de olası hale geliyor. Bu efektleri bulmak için ise kullanabileceğiniz değişik yöntemler mevcut. Sizler için hazırladığımız bu içerikte Instagram efekt bulma iyi mi yapılır sorusunu ele aldık.

İçindekiler

Instagram Efekt Bulma Nasıl Yapılır?

Fotoğraf filtrelerinin ortaya çıkması toplumsal medya alışkanlıklarını kökten değiştirdi. Günümüzde resim ve video filtreleri olabildiğince popüler. Bu filtre çılgınlığı gün geçtikçe büyüyor. Öyle ki neredeyse filtresiz bir resim göremez olduk. Pek çok platformda ise fotoğraflarınız ya da videolarınız için binlerce filtre yer alıyor. Böylece bu filtreler ile içeriklerinizi daha keyifli hale getirebileceğiniz gibi güzelleştirmeniz de mümkün.

Instagram da uzun zamandır filtre hususi durumunu kullanmanıza imkân tanıyan platformlar arasında yer alıyor. Hemen derhal her gün yeni efektler görebileceğiniz platformda bu filtreleri denemeniz ve kaydetmeniz de mümkün. Kullanıcıların da oluşturabildiği bu filtreler ile resim ve videolar adeta öteki bir boyuta taşınıyor. Hoşunuza giden filtre ve efektleri daha sonra kullanmak suretiyle kaydedebilirsiniz. Böylece siz de basit bir halde içeriklerinize efekt eklemeye başlayabilirsiniz.

Instagram Efekt Bulma ve Kaydetme Yöntemleri

Fotoğraf efekt ve filtreleri ile olabildiğince dikkat cazibeli içerikler yaratmak mümkün. Bu nedenle günümüzde bu hususiyet aşağı yukarı her platformda dikkat çekiyor. Her ne kadar bir süredir hayatımızda olsa da Instagram efektleri hala popülerliğini koruyor. Bunun bir sebebi de tatbik efektlerinin devamlı olarak güncelleniyor olması olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle kullananların da efekt yapabiliyor olması bu hususta büyük bir çeşitlilik bulunmasına yol açıyor. Çünkü neredeyse her gün yüzlerce yeni efekt üretiliyor. Bu efektler hem video hem de fotoğraflar üstünde çalışıyor. Böylece birbirinden değişik tarzda efektler kullanarak olabildiğince değişik içerikler ortaya çıkarmak da olası hale geliyor.

Oldukça çeşitlilik yayınlayan bu filtreler ile keyifli içerikler çekmek, fotoğraflara makyaj eklemek ya da resim efektini ayarlamak olası hale geliyor. Özellikle realist olan filtreler sık sık karşımıza çıkarken birçok kullanıcı ise Instagram efekt bulma yöntemlerini merak ediyor.

İçeriğimizin bu bölümünde sizlere bu efektleri iyi mi bulabileceğiniz konusu ile ilgili malumat vermeye çalışacağız. Eğer siz de içeriklerinize efekt eklemek istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam ederek bu efektlere ulaşmanızı sağlayacak yolları öğrenebilirsiniz.

Aslında Instagram filtre ve efektlerini bulmanın tek bir yolu yok. Dolayısıyla birkaç değişik yolu kullanarak tatbik efektlerine ulaşmanız mümkün. Kullanabileceğiniz 3 yöntemden ise aşağıda laf ettik.

Yöntem 1: Instagram Hikayeleri Üzerinden Efekt Bulma

Sanıyoruz ki günümüzde Instagram filtrelerini bulmak için en yaygın şekilde kullanılan yol Instagram hikayeleri. Eskiden efektli olarak paylaşılan fotoğraflar vasıtasıyla bu filtreleri görüntüleyemiyorduk. Ancak şu anda filtre ile paylaşılan içeriklerin üstünde filtrelerin ismi yazıyor. Böylece değişik kullananların paylaşmış olduğu efektli story üstünden filtrelere rahatlıkla ulaşabilmeniz olası hale geliyor. Gelin bunu iyi mi yapacağınıza beraber bakalım.

 • Efektini beğendiğiniz bir öykü bulduğunuzda yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey hikayenin sol üst köşesinde bulunan efekt adına tıklamak.
 • Ardından karşınıza üstünde birkaç seçeneğin bulunmuş olduğu bir pencere çıkacak.
 • Bu pencere üstünden “Dene” seçeneğine tıklayarak filtreyi kendinizde deneyebilir, “Kaydet” seçeneğine tıklayarak basit bir halde kaydedebilirsiniz.

Yöntem 2: Instagram Efekt Galerisini Kullanarak Efekt Bulma

Instagram birçok değişik filtreyi aynı anda görebileceğiniz bir özelliğe sahip. Platformda bulunan “Efekt Galerisi” özelliği vasıtası ile yüzlerce değişik filtreyi bir arada görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Efekt Galerisi, Instagram efektlerinin değişik kategoriler altında incelenmesine de imkân tanıyor. Bu galeride “Gündemdekiler”, “Görünüş”, “Estetik”, “Oyunlar”, “Mizah” ve “Özel Efektler” kategorileri yer alıyor.

Bu 6 değişik kategori içinden istediğiniz filtreyi rahatlıkla kaydetmeniz ise mümkün. Bunu iyi mi yapacağınıza ise gelin beraber bakalım.

 • İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız. Ardından bir öykü paylaşmak için kameranızı açın.
 • Bu aşamada aşağıda yer edinen efektler kısmını en sağa doğru kaydırın. Böylece bir mercek sembolü ile belirtilen “Efektlere Göz At” opsiyonu ile karşılaşacaksınız.
 • Bu sembole tıklayarak efektlere erişebilirsiniz. İstediğiniz efekte tıklayarak solda yer edinen “Kaydet” düğmesi ile kaydedebilirsiniz.

Yöntem 3: Instagram Hesaplarını Kullanarak Efekt Bulma

Yukarıda sizlere platform kullanıcılarının da efekt oluşturabildiğini söylemiştik. Spark AR Studio her insanın kullanabileceği hale geldiğinden beri birçok kullanıcı etken olarak efekt üretiyor. Temel olarak bunu sizin de yapmanız mümkün. Ancak bununla uğraşmak istemiyorsanız halihazırda efekt üreten hesaplar üstünden istediğiniz efektleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

 • İlk olarak Instagram efektleri üreten bir hesap bulmanız gerekiyor. Ardından bu hesap profiline giriş yapın.
 • Instagram hesaplarında “Öne Çıkanlar” bölümünün derhal altında bir ızgara yer alıyor. Bu ızgarada yer edinen “Işıltı” simgesine dokunun.
 • Ardından karşınıza hesap sahibinin oluşturduğu filtreler çıkacaktır. Bu filtreler üstünden beğendiğinize tıklayın.
 • Filtre açıldığında alt bölümde karşınıza değişik seçenekler çıktığını göreceksiniz. Bu seçenekler efekti kaydetmenize, denemenize ya da başkasına göndermenize imkân tanır.
 • Kaydet” düğmesi ile filtreyi kayıt edebilirsiniz ya da “Dene” düğmesine tıklayarak kendinizde deneyebilirsiniz.

Kaydettiğim Efektleri Nerede Görebilirim?

Instagram efektlerini bulup kaydetmeniz için birçok değişik yol mevcut. Varsayalım ki istediğiniz efekti buldunuz ve kaydettiniz. Peki bu efektleri nerede göreceksiniz? Aslında bu problemin cevabı olabildiğince basit. Kaydettiğiniz bütün filtre ve efektleri hesabınızdan kamera bölümüne girerek görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda kaydettiğiniz efektleri nerede bulacağınıza dair adım adım ifade yaptık:

 • İlk olarak hesabınıza giriş yapmalı ve sağ üst bölümde yer edinen “+” düğmesine tıklamalısınız.
 • Alt bölümde karşınıza gelecek olan seçenekler arasından “Hikaye“yi seçmelisiniz.
 • Kamera monitörü açıldığında ekranın derhal altında çekim butonunun sağ ve sol taraflarında efektler yer almaktadır.
 • Sol tarafta yer edinen bütün filtre ve efektler sizin kaydettiklerinizden oluşur. Sağ bölümde yer alanlar ise kullanabileceğiniz fakat henüz kaydetmemiş olduğunuz efektlerdir. Bu kısımdaki efektleri de aynı şekilde aşağıda yer edinen “Kaydet” düğmesine tıklayarak rahatlıkla kaydedebilirsiniz.

Fotoğraflarıma Nasıl Efekt Ekleyebilirim?

Instagram sadece resim çekerken efekt eklemenizi sağlamıyor. Aynı zamanda daha önceden çekmiş olduğunuz fotoğraflar üstüne de efekt ve filtreleri ekleyebilirsiniz. Hikaye olarak resim paylaşırken kullanabileceğiniz bu teknik için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • İlk olarak hesabınızda paylaşmak istediğiniz fotoğrafı “Hikaye” bölümüne yükleyin.
 • Ardından üst bölümde yer edinen “Işıltı” sembolüne dokunun.
 • Bu aşamada karşınıza birçok değişik efekt çıkacaktır. İster kaydettiğiniz talep eder kaydetmediğiniz filtreleri buradan fotoğraflarınıza ekleyebilirsiniz.

Instagram Efektleri Ne Zaman Hayatımıza Girdi?

Şu anda maksimum kullanıcısı bulunan toplumsal medya platformlarından biri Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik gelişmelere ve toplumsal medya trendlerine bağlı olarak Instagram da kendini devamlı olarak geliştiriyor. 2010 senesinde yaşamımıza giren bu platform, ilk günden beri devamlı olarak yeni özellikleri bünyesine ekliyor.

Ortaya çıkmış olduğu ilk dönemlerde Instagram sadece resim paylaşmaya imkân tanıyan bir uygulamaydı. Ancak yaşamımıza girdikten 3 sene sonra platform video paylaşma hususi durumunu de etken hale getirdi. İlk videolar 15 saniyelik olsa dahi vakit içerisinde platform yeniliğe giderek hem videolar hem de fotoğraflar için birçok değişik özelliği etken hale getirdi.

Platformun kullananların gereksinimlerine yönelik ortaya çıkardığı bu yeniliklerin sadece birkaç sene içerisinde gerçekleştiğini söylemek mümkün. Böylece tatbik hem resim hem de video paylaşmak için olabildiğince etken şekilde kullanılmaya başladı. Son yıllarda ise bünyesindeki özellikler ile Instagram sık sık kullanılan bir mecra haline geldi.

Instagram’ın sunmuş olduğu en enteresan özelliklerden biri ise filtreler ve efektler olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılı içerisinde tatbik içerisindeki hikayelere gelen filtre ekleme özelliği aynı sene içerisinde canlı yayınlarda da karşımıza çıkmaya başladı. İlk Instagram filtreleri sıklıkla içerikleri keyifli hale getirmek için tercih ediliyordu. Ancak zamanla bu filtreler yerini daha realist efektlere bırakmaya başladı.

Spark AR Studio’nun her insana açılması ise efektler konusu ile ilgili adeta bir inkilap yarattı. Şu anda Instagram efektleri kullanıcılar tarafınca da yapılabiliyor. Öyle ki birçok kullanıcı efekt kurmak için platformu etken olarak kullanıyor. Bu efektler kullananların kendi profillerinde ayrı bir sekmede yer alıyor. Siz de bu efektleri bularak kendi resim ve videolarınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Böylece çok daha değişik içerikler ortaya çıkarabilirsiniz.

Instagram Efekt Bulma: Genel Değerlendirme

Günümüz dünyasında toplumsal medya mühim bir yere sahip. Pek çok değişik toplumsal medya platformundan laf etmek ise mümkün. Fotoğraf efektleri ise bu platformlarda sık sık kullanılıyor. Hemen derhal her toplumsal medya platformunda bu efektlerin kullanıldığını fotoğraflar görmek mümkün. Bu platformlardan bir tanesi de Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Binlerce değişik efektin bulunmuş olduğu bu platformda gün geçtikçe bu efektlere yenileri ekleniyor. Pek çok şahıs ise Instagram efekt bulma yöntemlerini merak ediyor.

Instagram, 2010 senesinde yaşamımıza giren bir platform. Instagram efektleri ise sadece birkaç senedir hayatımızda. Platform, fotoğraflara efekt ekleme hususi durumunu 2017 senesinde duyurdu. Hayatımıza girmiş olduğu ilk günden beri de bu efektler popülerliğini koruyor. Pek çok değişik türde efekt ile karşılaşmak ise mümkün. Bu efektler ile resim ve videolarınızı olabildiğince değişik hale getirebilirsiniz. Üstelik Instagram, kullananların da efektler oluşturmasına imkân tanıyor.

Kullanıcılar yakın bir zamanda her insanın kullanımına sunulan Spark AR Studio vasıtası ile hususi efektler oluşturabiliyor. Dolayısıyla hem bu yolla kendi efektlerinizi oluşturabilmeniz hem de hazır efektlerden faydalanabilmeniz mümkün. Bu efektleri kullanmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey ise onları bulmak oluyor. Platform, hoşunuza giden Instagram efektlerini bulduktan sonra kaydetmenize de imkân tanıyor. Böylece öteki vakit da değişik fotoğraflarınız üstünde bu efektleri kullanmanız olası olacaktır.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte Instagram efekt bulma iyi mi yapılır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bu efektleri bulabileceğiniz 3 değişik tekniği adım adım anlattık. Bunun yanı sıra içeriğimizde kaydettiğiniz efektleri nerede göreceğinize ve bu filtreleri fotoğraflara iyi mi ekleyeceğinize de değindik. Hazırlamış olduğumuz içerik burada sona eriyor. Siz de aşağıda yer edinen yorumlar kısmını kullanarak soru ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.